۳ تفاوت عدسی بلوکات و آنتی رفلکس

آیا تفاوت عدسی بلوکات و آتی رفلکس را می‌دانید؟ آیا نام عدسی آنتی رفلکس بلوکات به گوش شما آشناست؟ به باور برخی عدسی آنتی رفلکس همان نوعی است که مانع رسیدن اشعه مضر کامپیوتر و موبایل به چشم می‌شود. یعنی با عدسی بلوکات یکی دانسته می‌شود. این باور دقیق نیست. برای این‌که مسئله روشن‌تر شود، با ما همراه شوید.

تعریفی از هردو عدسی بلوکات و آنتی رفلکس

برای دانستن تفاوت عدسی بلوکات و آنتی رفلکس لازم است با تعریف دقیقی از هریک آشنا شویم. در حقیقت قصد داریم بدانیم فرق عدسی با پوشش ضد بازتاب (آنتی رفلکس) و پوشش ضد نور آبی (بلوکات) چیست.

پوشش آنتی رفلکس

این پوشش که با نام پوشش AR نیز شناخته می‌شود، نوعی پوشش غیرتابشی ضد انعکاسی اعمال شده روی عدسی است. هدف از اعمال این پوشش، به حداقل رساندن تابش خیره‌کننده و انعکاس آن است. پوشش آنتی رفلکس معمولا در دوطرف عینک طبی یا یک طرف عدسی‌های عینک آفتابی اعمال می‌شود. آنتی رفلکس پوششی واقعا مفید است که به همه توصیه می‌شود.

پوشش بلوکات

پوشش ضد نورآبی همان‌طور که از نامش برمی‌آید، از رسیدن نور آبی جلوگیری می‌کند. این نور آبی اشعه‌ای مضر است. این نور هم در نور طبیعی خورشید وجود دارد و هم از دستگاه‌های الکترونیکی و دیجیتال ساطع می‌شود. پیش‌تر در مقاله شیشه بلوکات مفصل به این موضوع پرداخته‌‌ایم که عدسی بلوکات چیست و چه کاربردی دارد.

هردوی این عدسی‌ها دارای پوشش AR هستند. تفاوت عدسی بلوکات و آنتی رفلکس در این است که بلوکات علاوه بر این پوشش، پوشش ضد نور آبی را نیز دارد. در ادامه دقیق‌تر تفاوت‌های این دو را شرح خواهیم داد.

عدسی آنتی رفلکس بلوکات

۳ تفاوت عدسی بلوکات و آنتی رفلکس

این موارد اصلی‌ترین تفاوت‌ها میان عدسی بلوکات و آنتی رفلکس هستند:

۱.عدسی‌های آنتی‌رفلکس، در وضوح دید تأثیر دارند:

پوشش ضد انعکاسی که در عدسی‌ها قرار داده می‌شود، مانع از نور خیره کننده است. مقصود، نوری است که به پشت عدسی‌های عینک شما برخورد می‌کند و به چشم شما منعکس می‌شود. کارکرد عدسی‌های آنتی رفلکس، یکسان‌سازی شدت نوری است که از سطح داخلی و خارجی لایه‌ی ضد انعکاس است. این فرایند با تولید تداخل مخرب صورت می‌گیرد. لایه‌ی آنتی‌رفلکس سخت و نازک است. این لایه ضخامتی برابر با یک‌چهارم طول موج نور و شاخص شکست بین هوا و شیشه دارد. تفاوت عینک آنتی رفلکس و بلوکات در این است که آنتی رفلکس تمام طیف نور مرئی را از خود عبور می‌دهد. از آن‌جا که نور آبی در گروه نورهای مرئی است، این نور را هم عبور می‌دهد و مانع آن نمی‌شود. تأثیر عینک آنتی رفلکس بیشتر برای کاهش خستگی چشم است و کارایی در ممانعت از ورود نور آبی ندارد.

۲.عدسی‌های بلوکات برای ممانعت از نور آبی طراحی شده اند:

نور آبی مرئی انرژی بالایی (بین ۳۸۰ تا ۴۹۵ نانومتر) دارد. عدسی بلوکات بسته به شرایط طراحی و تولید آن، از ده تا نود درصد منع از عبور نور آبی به عمل می‌آورد. ویژگی عدسی بلوکات این است که خستگی چشم در برابر منابع دیجیتالی نور مثل موبایل و کامپیوتر را از بین می‌برد. ویژگی دیگری که عدسی بلوکات دارد، پیشگیری از تضعیف ماکولای چشم در بلندمدت است. همچنین اختلال در ریتم شبانه‌روزی بدن را که در اثر نور آبی ایجاد می‌شود، بهبود می‌بخشد. این مهم‌ترین تفاوت عدسی بلوکات با آنتی رفلکس است. بنابراین به افرادی که بیش از ۲ ساعت در شبانه‌روز از دستگاه‌های دیجیتال استفاده می‌کنند، عدسی بلوکات توصیه می‌شود.

تفاوت عینک آنتی رفلکس و بلوکات

۳.تفاوت شیشه عینک بلوکات و آنتی رفلکس در ساختار:

عدسی آنتی رفلکس دارای دو پوشش نازک و سخت در هر دو طرف است. پوشش آنتی‌رفلکس به‌ویژه برای عدسی‌هایی که ضریب شکست بالایی دارند، محافظت کننده است. این نوع عدسی(فشرده) نور بیشتری را نسبت به عدسی‌های پلاستیکی معمولی عبور می‌دهد.

تفاوت شیشه عینک بلوکات و آنتی رفلکس در ساختار هم وجود دارد. عدسی‌های بلوکات گاهی با لایه‌ای که ضد نور آبی است، پوشیده می‌شوند. گاهی نیز ویژگی بلوکات در آن‌ها با تزریق ملانین ایجاد می‌شود. این نوع عدسی‌های بلوکات بیشترین ممانعت از ورود نور آبی دارند. بازدارندگی آن‌ها گاه به ۹۸ درصد نیز می‌رسد.

عدسی آنتی رفلکس فتوکرومیک نیز نوعی از عدسی‌های ضد انعکاسی است که ویژگی منحصربه‌فردی دارد. این عدسی در محیط داخلی شفاف است و در فضای بیرون و در معرض نور خورشید تیره می‌شود.

تفاوت عینک بلوکات و آنتی رفلکس برای کامپیوتر و موبایل چیست؟

چنان‌که گفته شد، عدسی آنتی رفلکس در این نوع تنها وضوح دید را بیشتر می‌کند و قدری از خستگی چشم می‌کاهد. درحالی‌که اساسا عینک مخصوص کامپیوتر، عینک بلوکات است. عدسی بلوکات با جلوگیری از ورود نور آبی تأثیری بیشتر در کاهش خستگی چشم حین استفاده از ابزارهای دیجیتال دارد. ضمن این‌که در بلند مدت از اثر تخریبی نور آبی بر ماکولا و شبکیه چشم می‌کاهد. اما عدسی آنتی رفلکس چنین تأثیری ندارد. نکته مهم این است که عدسی بلوکات ویژگی آنتی رفلکس را نیز داراست. آنتی رفلکس به نوعی زیرمجموعه‌ی بلوکات و بلوکنترل محسوب می‌شود. درواقع می‌توان آن را عدسی آنتی رفلکس بلوکات نامید.

ضرورت عینک آنتی رفلکس و بلوکات

با اطلاع از تفاوت عدسی بلوکات و آنتی رفلکس می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام‌یک را انتخاب کنید. اگر بیش از ۲ ساعت از شبانه‌روز در معرض تابش اشعه‌ی صفحات دیجیتال هستید، باید بلوکات یا بلوکنترل را تهیه کنید. عدسی آنتی رفلکس از خستگی چشم شما در برابر این دستگاه‌ها می‌کاهد اما به‌هرحال تمام نور آبی را عبور می‌دهد. بنابراین اگر نگران اثرات مخرب نور آبی هستید، بلوکات و بلوکنترل برای شما مناسب‌تر از آنتی رفلکس است.

instagram dreynak.com

پست های اخیر

6 نظر

 • کاربر

  اکبر‌برزگر۲۵ دی ۱۴۰۱

  اطلات‌بسیار‌مفید‌بوده‌حتی‌برای‌من‌که‌سالهاست‌عینک‌ میزنم‌و‌فکر‌میکردم‌اطلاعاتم‌در‌مورد‌عدسیها‌کامل‌هست واقعا‌عدسیهای‌بلوکات‌عالی‌هست‌با‌درصد‌uvبالا‌‌.من‌به‌ نوبه‌خودم‌از‌اطلاعات‌‌‌سایت‌شما‌استفاده‌کردم

 • کاربر

  دکترعینک۲۵ دی ۱۴۰۱

  سلام جناب برزگر خیلی خوشحال شدم از پیام پر مهرتون وسعی میکنیم روز به روز بهتر بشیم

 • کاربر

  علی ۰۱ بهمن ۱۴۰۱

  عدسی عینک من طلق آنتی رفلکس بلوکات هست که بعد چندین بار تمیز کردن خط و خش افتاد روش...راهکاری برای از بین بردن خط و خش دارید؟

 • کاربر

  دکترعینک۰۲ بهمن ۱۴۰۱

  سلام علی عزیز هیچ راهی وجود نداره و فقط باید تعویضش کنید(توی یوتوب و... بگردین زده با خمیر دندون و... پاک کنید تا درست شه اما هیچ کدوم جواب نمیده)

 • کاربر

  سارا۰۷ بهمن ۱۴۰۱

  سلام ببخشید من یه عینک با شیشه بلوکات از مطب سفارش دادم میخوام بدونم آیا شیشه دودی برام میارن؟

 • کاربر

  دکترعینک۰۸ بهمن ۱۴۰۱

  سلام ودرود وقتتون بیخر شیشه دودی و بلوکات دوتا محصول کاملا جدا هستن

پیامی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند