#شعبه حضوری مون با هماهنگی قبلی هر روز حتی تعطیلات و جمعه ها _کارگر جنوبی_ شهر فرش_طبقه ۱_واحد ۳۳#

کدام عدسی عینک بهتر است؟ - دکترعینک

کدام عدسی عینک بهتر است؟

عدسی عینک اصلی‌ترین قسمت عینک است که نوع دید و شفافیت بینایی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از این رو شناخت این بخش از عینک اهمیت بالایی دارد. هر عدسی ویژگی خاصی دارد که برای کاربرد‌های مختلف آن را مناسب می‌کند. این که هر فرد بتواند بر اساس شرایط و نیاز خود انتخابی هوشمندانه داشته باشد، نیاز به آگاهی از اطلاعاتی دارد.

برخی افراد نیاز به عدسی‌های سبک‌تر دارند؛ زیرا مدت زمان طولانی باید از عینک استفاده کنند و برخی دیگر برای کاهش هزینه بهتر است از عدسی‌های کمی ضخیم‌تر استفاده کنند. این مورد در خصوص انواع پوشش‌ها و نوع دید عدسی نیز صدق می‌کند. در ادامه انواع عدسی‌ها معرفی شده و بررسی می‌شود که هر کدام برای چه افرادی مناسب‌تر است. پس اگر تمایل دارید که بدانید کدام عدسی برای چشمانتان بهتر عمل می‌کند و در دید شما تاثیر بهتری دارد، حتما این مطلب را دنبال کنید.

عدسی عینک مناسب هر شخص

همانطور که گفته شد عدسی عینک مهم‌ترین بخش هر عینکی است که دید فرد کاملا وابسته به آن است. به دلیل وجود انواع مختلف عدسی عینک در بازار، بهتر است با انواع آن آشنا شد و انتخابی مناسب را برای چشمان خود انجام داد.

در ادامه عدسی‌های مختلف را مورد بررسی قرار می‌دهیم و در نهایت به این نتیجه می‌رسیم که کدام عدسی برای چه افرادی بهتر عمل می‌کند.


عدسی عینک مناسب

بر اساس نوع دید چه نوع عدسی تهیه کنیم؟

در ابتدا به بررسی این مورد می‌پردازیم که بر اساس نوع دید، چه نوع عدسی مناسب است. درحقیقت بر اساس دید، عدسی‌ها به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که هر کدام مشخصه خاصی دارند. در زیر هر دسته را بررسی می‌کنیم و به این موضوع اشاره خواهیم کرد که هر عدسی برای کدام افراد مناسب است.

عدسی تک دید

عدسی عینک تک دید، برای افرادی که مشکل نزدیک‌بینی یا دوربینی را دارند بسیار کاربردی است. این نوع عدسی میدان دید بسیار وسیعی را نیز در اختیار فرد قرار می‌دهد. اگر به دنبال عدسی با قیمت مناسبی هستید که مشکل دوربینی یا نزدیک‌بینی شما را برطرف کند، این نوع عدسی گزینه مناسبی خواهد بود. البته باید گفت اگر مشکل دوربینی و نزدیک‌بینی را با هم دارید، در صورت انتخاب این نوع عدسی باید دو عینک مجزا تهیه کنید که این ممکن است کمی برای شما هزینه‌بر باشد. در این شرایط بهتر است به گزینه‌های دیگری که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم، فکر کنید و از آن‌ها برای اصلاح دید خود از آنها بهره بگیرید.

عدسی‌های دو دید

اما نوع دیگر عدسی عینک از نظر نوع دید، عدسی دو دید یا همان دوکانونه است. در این نوع عدسی‌ها دو کاربرد قرار داده شده است. به لطف ویژگی این نوع عدسی، امکان اصلاح نزدیک‌بینی و دوربینی همزمان وجود دارد. درحقیقت افرادی که نیاز به اصلاح نزدیک‌بینی و دوربینی دارند و نمی‌خواهند برای کاربردهای مختلف از دو عینک استفاده کنند، بهترین گزینه برای تهیه این نوع عدسی‌های هستند.

در این نوع عدسی‌ها، خط جداکننده‌ای وجود دارد که قسمت نزدیک‌بینی و دوربینی را از هم جدا می‌کند. وجود خط می‌تواند به عادت کردن به این نوع عدسی‌ها کمک کند. افراد بعد از استفاده از آن، معمولا مدتی طول خواهد کشید که به طور کامل به آن عادت کنند؛ اما این خط جداکننده راهنمای خوبی خواهد بود. گرچه برای برخی وجود این خط جداکننده در جلوی دید آن‌ها چیز جالبی نیست؛ بنابراین با بررسی دقیق تمامی شرایط و البته مشورت با پزشک تصمیم مناسبی بگیرید.


چه عدسی تهیه کنیم؟

عدسی تدریجی

دسته‌بندی دیگر، عدسی تدریجی یا پروگرسیو است. این عدسی چندکانونه کاربرد زیادی نیز در محصولات امروزی دارد. به خصوص برای افرادی که به دلیل افزایش سن دچار مشکلات مختلفی می‌شوند. اما ویژگی اصلی این عدسی چیست؟ این عدسی علاوه بر اصلاح نزدیک‌بینی و دوربینی، دید میانی بسیار خوبی را هم ارائه می‌دهد. به این صورت که قسمت بالایی عدسی، وظیفه اصلاح دید دوربینی را بر عهده دارد. قسمت پایینی نیز مسئول ایجاد دید مناسب برای اشیای نزدیک است؛ مانند مطالعه کردن و...

اما نکته مثبت این عدسی بخش میانی است؛ دید میانی یعنی اجسامی که در فواصل متوسط قرار دارند، توسط این بخش عدسی ایجاد می‌شود. یکی از مزیت‌های بسیار خوب این عدسی آن است که دیگر خبری از خطوط جداکننده در آن نیست. اما مشکلی که در این شرایط به وجود می‌آید این است که عادت کردن به آن نیازمند زمان نسبتا زیادی است. این موضوع به خصوص برای افرادی که به تازگی با این محصولات آشنا شده‌اند کمی دشوار است. پس با بررسی تمام شرایط می‌توانید از این محصول هم استفاده کنید و دید مناسبی را در فواصل مختلف به دست بیاورید.

کدام پوشش عدسی را انتخاب کنیم؟

اما دسته‌بندی دیگری که از انواع عدسی‌ها وجود دارد، دسته‌بندی بر اساس پوشش است. پوشش‌های مختلفی روی عدسی‌ها اعمال می‌شود که آن‌ها را برای کاربردهای خاص آماده می‌کنند. در ادامه با این نوع پوشش‌ها آشنا شوید و بدانید که هر کدام برای چه افرادی مناسب هستند. از این رو بعد از آشنایی امکان انتخابی آسان‌تر و بدون دغدغه وجود خواهد داشت.

پوشش‌های آنتی رفلکس عدسی

اولین پوشش مورد بررسی پوشش آنتی رفلکس عدسی عینک است. اما کارکرد این پوشش چیست؟ درحقیقت این پوشش دید شفاف‌تری را در اختیار فرد قرار می‌دهد؛ به خصوص در مواقعی که در معرض نور شدید مانند نور خورشید قرار دارند. به این جهت که از بازتابش تصاویر اجسام روی عدسی جلوگیری می‌کنند.

نکته مثبت دیگری که در مورد این نوع عدسی وجود دارد آن است که به دلیل عدم انعکاس تصاویر روی شیشه عینک، چشم‌ها از پشت عینک در شرایط پرنور به طور واضح دیده‌ خواهند شد. پس اگر این موارد برایتان مهم است و بیشتر روز را در محیط‌های پر نور سپری می‌کنید، حتما به این نوع پوشش فکر کنید.

 


پوشش‌های آنتی رفلکس عدسی عینک

پوشش‌های فتو کرومیک

اما یکی از محبوب‌ترین پوشش‌های عدسی‌ها پوشش فتو کرومیک است. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که عینک طبی و آفتابی را همزمان در اختیار داشته باشید؟ این پوشش‌ها دقیقا وظیفه همین کار را بر عهده دارند. در مواقعی که فرد در محیط پرنور قرار می‌گیرد، رنگ عدسی شروع به تغییر می‌کند و تیره می‌شود.

بلافاصله بعد از قرار گرفتن در محیط‌های کم نور، رنگ عدسی تغییر کرده و به همان حالت قبلی خود برمی‌گردد. پس باید گفت اگر نمی‌خواهید هزینه عینک آفتابی مجزایی را متحمل شوید، بهترین راه استفاده از همین پوشش‌های فتو کرومیک است که عملکرد‌های مختلف و سرعت‌های تغییر رنگ متنوعی را بسته به قدرت آن‌ها ارائه می‌دهند.

پوشش بلوکات یا بلو کنترل

پوشش‌های بلوکات و بلوکنترل برای افرادی مناسب است که بیشتر وقت خود را پشت کامپیوتر و لپ تاپ یا گوشی موبایل می‌گذرانند. از تمامی این نمایشگرهای مختلف، نور آبی منتشر می‌شود که برای چشم انسان بسیار مضر است. اگر به مدت طولانی در معرض این نورها قرار بگیرید، ممکن است انواع مشکلات چشمی و البته خستگی زودهنگام به سراغتان بیاید. پس در اینجا بهترین کار استفاده از پوشش عدسی بلوکات یا بلوکنترل است.

البته لازم به ذکر است که تمامی نورها و اشعه‌های آبی برای انسان مضر نیستند و برخی از آن‌ها برای بهبود خواب و ... مفید نیز هستند. پوشش‌های بلوکات تمامی نورهای آبی را فیلتر کرده و مانع رسیدن آن‌ها به چشم می‌شوند؛ اما بلوکنترل به طور کنترل شده‌ای عمل کرده و تنها نورها و اشعه‌های مضر آبی را فیلتر می‌کند. پیشنهاد می‌شود برای داشتن دید شفاف‌تر از پوشش‌های بلوکنترل استفاده کنید؛ اما اگر زمان زیادی را صرف نگاه کردن به انواع صفحه‌های نمایش می‌کنید، باید از عدسی با پوشش بلوکات استفاده کنید. عدم جدی گرفتن این مسئه در دراز مدت قطعا صدمات جبران‌ناپذیری را به چشم‌ها وارد خواهد کرد. بنابراین حتما این موضوع را جدی گرفته و با مشورت با پزشک عدسی مناسب خود را تهیه کنید.


کدام عدسی برای ما بهتر است؟

بهترین عدسی بر حسب ضریب شکست آن

ضریب شکست به معنی آن است که عدسی چه میزان از نور را شکسته و منعکس می‌کند. عدسی‌ها بر اساس ضریب شکست هم طبقه‌بندی می‌شوند که هر کدام برای دسته خاصی از افراد مناسب خواهد بود. در ادامه انواع عدسی عینک بر حسب ضریب شکست آن‌ها را معرفی کرده و بیان می‌کنیم که هر کدام برای چه افرادی مناسب هستند.

 

ضریب شکست استاندارد 1.5

اولین عدسی که قصد معرفی آن را بر اساس ضریب شکست داریم، عدسی با ضریب شکست استاندارد است. ضریب شکست این نوع عدسی‌ها 1.5 بوده و برای افرادی مناسب است که شماره چشم پایینی دارند و نیازی به استفاده دائم از عینک ندارند. همچنین این نوع عدسی قیمت پایین‌تری نیز نسبت به سایر عدسی‌ها دارد.

ضریب شکست 1.56

این نوع عدسی نسبت به عدسی‌های با ضریب شکست استاندارد یا 1.5، ضخامت کمتری را دارد و اگر شماره چشم‌ شما کمی بالاتر است و از عینک برای مدت‌های کمی بیشتر استفاده می‌کنید، می‌توانید از این نوع عدسی بهره بگیرید.

ضریب شکست 1.57

ضریب شکست 1.57 برای عدسی به این معنی است که ضخامت و وزن این عدسی نسبت به سایر عدسی‌ها کمتر بوده و برای استفاده روزانه نیز گزینه خوبی به شمار می‌روند.


ضریب شکست عدسی عینک‌ها چیست؟

 

عدسی‌های با ضریب شکست 1.59

عدسی‌های با ضریب شکست 1.59 جنس پلی کربنات دارد و این جنس باعث می‌شود که در برابر اشعه‌های مضر خورشید نیز مقاوم باشند. جنس و طراحی این نوع عدسی‌ها باعث افزایش مقاومت کلی آن‌ها شده است. همچنین آن‌ها در برابر ضربات نیز مقاومت خوبی نشان می‌دهند. روی این نوع عدسی هم می‌توانید انواع پوشش را اعمال کنید.

ضریب شکست 1.61

امروزه ظاهر عینک نیز برای افراد بسیار مهم شده است و بسیاری برای خرید عینک، فاکتور ظاهر و زیبایی آن را هم در نظر می‌گیرند. این نوع عدسی به دلیل ضخامت کم و مناسبی که دارد می‌تواند از این نظر رضایت مشتریان را جلب کنند. فریم‌های نازک در کنار عدسی 1.61 ترکیب بسیار خوبی خواهد بود؛ به خصوص برای افرادی که مدت زیادی از عینک استفاده می‌کنند.

عدسی شاخص بالا با ضریب شکست 1.67

این عدسی عینک نسبت به نوع قبلی نازک‌تر و سبک‌تر است. پس اگر چشمان ضعیفی دارید و نمی‌خواهید بعد از گذشت زمان کوتاهی، احساس خستگی داشته باشید، این مدل عدسی گزینه خوبی برایتان خواهد بود.

عدسی با ضریب شکست 1.74 شاخص بالا

این نوع عدسی که نازک‌ترین گزینه موجود در بازار است، برای افرادی با شماره چشم‌های بالای 9 و چشم‌های ضعیف کاربرد خوبی دارد. با این انتخاب از سبکی و نازکی عدسی استفاده خواهید کرد.

صفحه اینستاگرام دکترعینک

کلام پایانی

در این مطلب به بررسی عدسی عینک و انواع آن بر پایه مناسب بودن هر کدام برای افراد مختلف پرداختیم. شناخت عدسی به عنوان اصلی‌ترین بخش عینک، ممکن است کمک‌کننده خوبی در انتخاب عینک مناسب باشد. عدسی‌های بسیار متنوعی در بازار وجود دارند و مسلما اگر پیش از خرید از انواع آن‌ها اطلاع داشته باشید، بعد از مشورت با دکتر می‌توانید به درستی تصمیم‌گیری کنید.

سوالات متداول

1-     بهترین عدسی عینک کدام است؟

انواع مختلفی از عدسی‌ها وجود دارند و هر کدام برای افراد خاصی مناسب است. بنابراین پاسخ به این سوال به شرایط فرد و انتظارش از عدسی بستگی دارد.

2-     برای افرادی که از پیرچشمی رنج می‌برند بهترین انتخاب کدام است؟

معمولا برای افرادی که هم مشکل دوربینی و هم نزدیک‌بینی را دارند، بهتر است از عدسی‌های دو دید یا تدریجی استفاده شود.

3-     عدسی  با پوشش بلوکات و بلوکنترل مناسب چه کسانی است؟

افرادی که در طول روز از نمایشگرهای مختلف کامپیوتر و موبایل استفاده می‌کنند، بهتر است جهت حفظ سلامتی بیشتر چشمان خود از این نوع عدسی‌های استفاده کنند.

عدسیعینک

پست های اخیر

4 نظر

 • کاربر

  فرهاد۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام . وقت بخیر . تفاوت رنگ پوشش آنتی رفلکس برای چیست ؟ عدسی ها معمولا انعکاس های سبز ، آبی ، بنفش دارند . آیا رنگ انعکاس در کیفیت دید تاثیر دارد ؟

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام ودرودهیچ تفاوتی در عملکرد ندارن و صرفا از عنصر های متفاوتی استفاده میکنن شرکت ها {بیشتر حکم امضای برند ها هستن}(بیشترین تعدا سبز وزرئ وطلایی و آبی و بنفش هست ولی رنگهای دیگه هم میشه تولید کرد)

 • کاربر

  علی فرزانه۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام وقتتون بخیرخیلی ممون از نکاتی که گفتینعدسی های بلوکنترل بهترن یا بلوکات و اینکه آنتی رفلکس هم هستن؟

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام ودرود :)بلوکنترل ها هوشمندانه تر نور آبی رو حذف میکنن و ته رنگ زرد ندارن اما کمی گرون ترنو اینکه همه عدسی های بلوکنترل و بلوکات پوشش انتی رفلکس دارن پس کامل تر هستن

پیامی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند

سرعت کند است !

برای داشتن تجربه وبگردی بهتر ، در صورتی که از VPN استفاده میکنید، آنرا خاموش کنید.