ملیکا برزویی

۲۳ فروردین ۱۴۰۱

چشم یکی از اعضای بسیار مهم و حساس است که باید به‌خوبی از آن مراقبت کرده و در صورت بروز هر گونه مشکلی باید سریعا به مطب پزشک مراجعه کنید. از رایج‌ترین جراحی‌های چشم می‌توان به جراحی لیزیک و جراحی لازک چشم اشاره کرد. اما هزینه عمل چشم با بیمه تکمیلی و تامین اجتماعی چقدر می‌شود؟ آیا انجام این جراحی‌ها عوارضی دارد؟

در ادامه سعی داریم به بررسی پاسخ این سوالات و مزایای انواع جراحی لازک و لیزیک بپردازیم، پس ادامه مطلب را از دست ندهید.

عمل لیزیک و بررسی نکات مهم آن

ممکن است شما از زدن عینک خسته باشید؛ اما آیا جراحی لیزیک برای شما مناسب است؟ درواقع لیزیک به‌نوعی جراحی انکساری چشم گفته می‌شود که اکثر افراد پس از انجام این جراحی، بینایی خود را به‌صورت کامل به دست می‌آورند. این جراحی بیشتر برای افرادی که نزدیک‌بینی خفیف دارند، مناسب است اما اگر میزان آن شدیدتر باشد، باید عمل لازک انجام شود.

انجام جراحی لیزیک چشم

بررسی جراحی لازک چشم و نکات مهم آن

جراحی لازک چشم نوعی جراحی PRK است که برای اصلاح بینایی مانند آستیگماتیسم، دوربینی و نزدیک‌بینی انجام می‌شود. درواقع جراحی لازک ترکیبی از جراحی PRK و جراحی لیزیک است که مواقعی که شرایط انجام عمل لیزیک را ندارید، می‌توانید این جراحی را انجام دهید. به‌طورکلی جراحی لازک نوع خاصی از لیزردرمانی است که برای تغییر شکل قرنیه و بهبود وضعیت بینایی استفاده می‌شود.

درواقع تصاویر به‌وضوح در پشت چشم و روی شبکیه متمرکز می‌شوند؛ زیرا پرتوهای نور برای داشتن تماس با سطح شبکیه، باید به‌درستی متمرکز شوند. با دوربینی (دوربینی چشم)، کوتاه بینی (نزدیک‌بینی) و یا در صورت داشتن آستیگماتیسم، نور به‌درستی متمرکز نمی‌شود یا در جای دیگری متمرکز شده و منجر به ایجاد تاری ‌دید می‌شود. به‌طور سنتی این مشکل با استفاده عینک رفع می‌شود؛ اما تغییر شکل قرنیه به‌صورت دائم با استفاده از جراحی لازک صورت می‌گیرد. جراحی لازک برای افراد زیر مناسب است:

ü     افرادی که قرنیه‌های بسیار نازک یا شیب‌دار دارند.

ü     برای افرادی که ورزش‌های تماسی مانند بوکس انجام می‌دهند؛ زیرا این افراد در معرض آسیب‌دیدگی قرار دارند.

ü     برای افرادی که مبتلابه سندرم خشکی چشم هستند.

بعد از انجام جراحی لازک احتمال داشتن عوارضی مانند احساس وجود جسم خارجی در چشم به مدت چند روز، کاهش موقت بینایی در هنگام نور کم به مدت یک سال، خشکی چشم به مدت 6 ماه و داشتن تاری دید به مدت 9 ماه وجود دارد. توجه داشته باشید که در صورت احساس درد شدید، قرمزی چشم، ترشح و یا هر مشکلی دیگری باید به مطب پزشک مراجعه کنید.

حذف عینک پس از انجام جراحی چشم

انجام جراحی لازک چه مزایا و معایبی دارد؟

این جراحی درست مانند هر عمل دیگری مزایا و نقاط ضعف مخصوص به خود را دارد که ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

مزایا انجام لازک چشم

انجام جراحی لازک مزایایی دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

ü     نیازی به بخیه ندارد.

ü     بر اساس تحقیقات انجام‌شده، 97 درصد از افرادی که این عمل را انجام داده‌اند، بینایی آنها بهبود یافته است.

ü     در صورت نیاز بیمار، تنظیمات دید در آینه انجام می‌شود.

ü     هنگام انجام جراحی، هیچ فلپی برای بیمار ایجاد نمی‌شود؛ به‌عبارت‌دیگر برای افرادی که قرنیه نازک دارند یا در ورزش‌های تماسی شرکت می‌کنند، بسیار مناسب است.

ü     میزان خشکی چشم در این جراحی، کمتر است.

به‌طورکلی در جراحی لازک چشم، برای حفظ لایه بسیار نازک سطحی قرنیه از تکنیک‌های مختلفی استفاده می‌شود. در این روش برای بازیابی قرنیه از لیزر استفاده می‌شود.

معایب انجام لازک چشم

جراحی لازک چشم مانند سایر جراحی‌ها علاوه‌ بر مزایا، معایبی نیز دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

ü     در جراحی لازک، دوره نقاهت و بهبود بینایی طولانی‌تر از جراحی لیزیک است که حداقل برای بازیابی کامل بینایی 1 یا 2 هفته زمان لازم است.

ü     در این روش میزان ناراحتی و درد بیشتر از روش لیزیک است.

به‌منظور ایجاد یک‌ لایه محافظ بین سطح چشم درمان شده و پلک‌های چشمک‌ زن باید پس از انجام این جراحی به مدت 3 یا 4 روز از بانداژ یا لنز تماسی استفاده کنید. همچنین با تجویز پزشک باید به مدت چند هفته از قطره استروئیدی موضعی استفاده کنید.

استفاده از قطره استروئیدی بعد از انجام جراحی

فرآیند انجام لازک چگونه است؟

در هنگام عمل لازک مراحل زیر انجام می‌شود:

ü     قبل از انجام جراحی لازک، قطره‌های بی‌حس‌کننده به هر دو چشم زده می‌شود.

ü     برای جداسازی سلول‌ها از سطح قرنیه از الکل استفاده می‌کنند.

ü     به‌منظور تغییر شکل قرنیه از لیزر اگزایمر استفاده می‌شود.

ü     در این مرحله، سلول‌های تماسی به‌آرامی جایگزین شده و به سمت موقعیت اصلی خود می‌رود.

ü     در مرحله آخر پزشک به‌عنوان بانداژ، لنز تماسی در چشم قرار می‌دهد و نیازی به بخیه ندارد.

عوامل موثر بر هزینه عمل چشم شامل چه مواردی می‌شود؟

عوامل متعددی بر میزان هزینه عمل چشم تاثیر دارند که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

میزان تخصص و تجربه پزشک

هرچقدر پزشک ماهرتر، باتجربه و تعداد عمل‌های موفق بیشتری در زمینه جراحی چشم داشته باشد، دستمزد آن نیز افزایش خواهد یافت. لازم به ذکر است که پرداخت هزینه بیشتر به دکتر باسابقه، بسیار باارزش است؛ زیرا با خیالی آسوده و بدون داشتن استرس جراحی خود را انجام خواهید داد.

منطقه و موقعیت جغرافیایی

هرچقدر منطقه و موقعیت جغرافیایی مراکز درمانی بهتر باشد، میزان هزینه نیز بالاتر می‌رود. به‌طورکلی بهتر است به مراکز درمانی معتبر و پزشک متخصص مراجعه کنید. همچنین با توجه به شرایط و امکانات بهتر مطب، اگر این جراحی در مطب انجام شود، هزینه جراحی نیز افزایش می‌یابد. اگر این جراحی در بیمارستان انجام شود، میزان هزینه بسیار کاهش می‌یابد.

آزمایشات قبل از عمل

همانگونه که ذکر شد، قبل از انجام جراحی با توجه به وضعیت شما، پزشک برای بررسی بهتر وضعیت، آزمایشاتی برای بررسی بیشتر  وضعیت قرنیه تجویز می‌کند که باید انجام شود.

بیمه درمانی

در صورت داشتن بیمه درمانی، بیمه بخشی از هزینه جراحی را پرداخت می‌کند که با توجه به نوع بیمه این میزان تغییر خواهد کرد. به‌عنوان‌مثال در صورت داشتن بیمه تکمیلی بخش عظیمی از هزینه جراحی (تقریبا 90 درصد) توسط شرکت بیمه پرداخت می‌شود؛ اما بیمه تامین اجتماعی و بیمه سلامت درصد کمی از هزینه عمل را پرداخت خواهند کرد. لازم به ذکر است که بیمه سلامت و تامین اجتماعی، داروهای تجویزشده پس از جراحی را پوشش نمی‌دهند.

هزینه عمل چشم با بیمه تکمیلی و تامین اجتماعی

جمع‌بندی

در این مطالب سعی کردیم به بررسی دو جراحی رایج چشم مانند جراحی لازک و لیزیک بپردازیم. به‌طورکلی جراحی لازک برای رفع دائمی عینک و مشکلاتی مانند دوربینی، نزدیک‌بینی و آستیگماتیسم استفاده می‌شود که پس از انجام این روش بینایی شما به‌صورت کامل بهبود می‌یابد. همچنین هزینه عمل چشم با بیمه تکمیلی و تامین اجتماعی را بررسی کردیم که در بیمه تکمیلی، میزان 90 درصد از هزینه پرداخت می‌شود؛ اما در بیمه‌های دیگر مانند بیمه تامین اجتماعی و سلامت، درصد کمی پرداخت خواهد شد.

صفحه اینستاگرام دکترعینک

سوالات متداول

1-عمل لیزیک برای چه کسانی مناسب‌تر است؟

این عمل بیشتر برای افرادی که نزدیک‌بینی خفیفی دارند توصیه می‌شود.

2- آیا می‌توان با دفترچه بیمه عمل لازک را انجام داد؟

بله، خوشبختانه امکان استفاده از دفترچه بیمه برای این عمل جراحی وجود دارد و مقدار هزینه پرداختی بر اساس نوع بیمه متفاوت خواهد بود.

3-هزینه عمل لازک به چه عواملی بستگی دارد؟

عوامل مختلفی همچون هزینه بیمارستان، دستمزد پزشک، نوع جراحی، بیمه و ... روی قیمت و هزینه نهایی این عمل موثر هستند. البته نبیاید از هزینه‌هایی مانند داروهای احتمالی نیز گذشت.

 

در مورد این نوشته دیدگاهی دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات (۰)

مشاوره و پشتیبانی

مشاور و پشتیبان های ما در کنار شما هستند

پرداخت در محل

سفارش های خود را در محل پرداخت کنید!

گارانتی

گارانتی اصالت کالا و تضمین قیمت