دکترعینک

۱۵ اسفند ۱۴۰۰

دانشگاه فرهنگیان هر ساله تعداد زیادی دانشجو از سراسر ایران را پذیرش می‌کند. اما روال ثبت‌نام و پذیرش این دانشگاه، کمی متفاوت‌تر از دیگر دانشگاه‌های کشور است. به طور مثال نمره چشم برای دانشگاه فرهنگیان اهمیت بالایی دارد و یکی از شرایط اصلی پذیرش دانشجوهای علاقه‌مند به حضور در این دانشگاه، همین مورد است.

در کنار این، استانداردهای سلامتی پزشکی دیگری نیز وجود دارند که ما در این مقاله به بررسی نمره چشم برای پذیرش در این دانشگاه خواهیم پرداخت.

پس اگر به دنبال اطلاعات تکمیلی در این خصوص هستید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

نمره چشم برای دانشگاه فرهنگیان باید چگونه باشد؟

همان‌طور که می‌دانید دانشگاه فرهنگیان هر ساله مقصد بسیاری از دانشجویانی است که به شغل معلمی و آموزش علاقه زیادی دارند. اما برخی شرایط این دانشگاه فرهنگیان برای دانشجویان قبل از ورود به این دانشگاه، نگرانی‌هایی را به وجود آورده است.

یکی از مهم‌ترین این نگرانی‌ها، تعیین نمره چشم برای دانشگاه فرهنگیان است که دانشجویان همواره به دنبال اطلاعاتی در این باره هستند.

معاینات پزشکی، روندی عادی در پذیرش این دانشگاه به حساب می‌آید و این شامل معاینه کلی فرد برای اطمینان از سلامت کامل او است.

چشم، به عنوان بخش مهمی از بدن انسان، تاثیر به‌سزایی بر فعالیت‌های روزمره انسان دارد و قطعا برای کسانی که قصد دارند در حوزه آموزش فعالیت کنند، این عضو نقش تعیین‌کننده هم دارد. بنابراین باید سلامت این عضو مهم از بدن برای دانشجویان این دانشگاه تایید شده و در صورت داشتن هر نوع مشکلی، راه‌حل مناسبی توصیه شود.

نکته مهم این است که اگر شما در هر مرحله از معاینات رد شوید، پذیرش شما با مشکل روبه‌رو خواهد شد و نمی‌توانید به ادامه روند ثبت نام خود بپردازید. حتی اگر بقیه مراحل را هم با موفقیت پشت سر بگذارید.

حال می‌خواهیم به طور دقیق بررسی کنیم که معاینات چشمی و نمره چشم برای دانشگاه فرهنگیان به چه صورت است. با ادامه این مطلب همراه ما باشید.

نمره چشم برای دانشگاه فرهنگیان

معاینات چشمی دانشگاه فرهنگیان

همانطور که اشاره شد، معاینات چشمی و دیگر معاینات پزشکی، جزو روند اصلی پذیرش این دانشگاه هستند. اما این معاینات چگونه صورت می‌گیرند و معیار پذیرش چیست؟ در ادامه ما به بخش چشمی این معاینات می‌پردازیم و می‌خواهیم شما را با روند آن آشنا کنیم و مشخص کنیم چه نوع تست‌ها و معایناتی روی چشم فرد صورت می‌گیرد.

آگاهی از این موارد پیش از داوطلب شدن  برای این پذیرش در این مرکز، می‌تواند شما را چندین گام جلو بیندازد.

نمره چشم برای دانشگاه فرهنگیان باید چند باشد؟

اولین و شاید پردغدغه‌ترین بخش معاینات چشم این مرکز برای افراد داوطلب، نمره چشم است.

در اولین قدم، قدرت بینایی شما توسط پزشکی متخصص مورد سنجش قرار می‌گیرد. استانداردی که برای پذیرش در این دانشگاه از نظر نمره چشم به عنوان معیار قرار داده شده است، نمره یک چشم ۱۰/۱۰ است. همچنین باید در مجموع، نمره دو چشم به عدد ۲۰/۱۶ برسد.

اما بسیاری از افراد به طور طبیعی چنین نمره چشمی را ندارند و البته جای نگرانی نیست و این دانشگاه معیار دیگری را هم در نظر گرفته که طبق آن نمره چشم شما بعد از اصلاح و قرارگیری عینک یا لنز‌های تماسی، باید به همان میزان گفته شده در بالا که برای چشمان بدون عینک در نظر گرفته شده است، برسد.

مجددا یادآوری میکنیم که حتی اگر یکی از شرایط را نداشته باشید و در معاینه، نمره مناسبی کسب نکنید، نمی‌توانید در این دانشگاه پذیرفته شوید.

ملاک نمره چشم برای دانشگاه فرهنگیان چیست؟

نقوص میدان دید

پس از بررسی نمره چشم برای دانشگاه فرهنگیان، بحث نقوص احتمالی میدان دید هم مطرح می‌شود.

با توجه به حساسیت این موضوع که شغل شما رابطه مستقیمی با چشمانتان دارد، شما از این نظر هم باید کاملا بدون مشکل باشید.

منظور از نقوص میدان دید، مشکلاتی است که نحوه بینایی شما و محدوده تحت نظارت شما را با محدودیت مواجه می‌کند و هر عاملی از این دست، در پذیرش شما مشکل‌زا خواهد بود. اگر بخواهیم مثالی از این نقص‌ها را بیان کنیم، رایج‌ترین آن‌ها انحراف دید است که چه در یک چشم یا هر دو چشم باشد، شما صلاحیت لازم را نخواهید داشت و باید به فکر اصلاح مشکل خود باشید.

دوربینی شدید و نیستاگموس هر دو چشم

از دیگر مواردی که در روند معاینات چشم این مرکز مهم است، عدم دوربینی شدید در هر دو چشم فرد است. زیرا این نوع دوربینی‌ها معمولا غیرقابل درمان هستند و به همین دلیل پذیرش این دانشجویان امکان‌پذیر نیست.

همچنین نیستاگموس که به پرش و چرخش غیرارادی چشم اشاره دارد، مشکلی است که در صورت مبتلا بودن فرد به آن، از پذیرش او جلوگیری می‌شود.

کور رنگی

کور رنگی مشکلی است که مربوط به تشخیص رنگ می‌شود و چندین درجه دارد که در شدیدترین نوع آن، فرد قادر به دیدن هیچ رنگی نیست. اما آیا در تمامی موارد، افراد کور رنگ از پذیرش در این مرکز محروم می‌شوند؟

برای تدریس در مقاطع ابتدایی که به شناخت رنگ‌ها و تشخیص آن‌ها نیازی مبرم وجود دارد، این مشکل می‌تواند فرد را از پذیرفته شدن محروم کند.

همچنین رشته‌های هنری و رشته‌هایی که به رنگ‌ها و شناخت آن‌ها وابسته هستند هم جزو موارد ممنوعه برای چنین افرادی به حساب می‌آیند. اما مابقی رشته‌ها، محدودیتی را شامل این افراد نخواهد کرد. گرچه نوع و میزان این عارضه نیز تعیین کننده است.

نابینایی

با توجه به مصوبه شورای پزشکی، در صورت نابینایی، فرد صلاحیت لازم برای ادامه فعالیت خود در این دانشگاه را ندارد.

این نابینایی حتی در یک چشم هم می‌تواند مشکل ساز شود و روند پذیرش را با مشکل مواجه کند.

بنابراین اگر شما دچار نابینایی در حتی یک چشم خود هستید، بهتر است یا مسیر خود را تغییر داده یا به طرق دیگر سعی بر وارد شدن به حوزه تدریس کنید.

نمره چشم برای دانشگاه فرهنگیان باید چند باشد؟

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم در رابطه با موارد پزشکی و پذیرش دانشگاه فرهنگیان صحبت کنیم. نمره چشم برای دانشگاه فرهنگیان در کنار دیگر معاینات چشمی، اهمیت بالایی دارد و اگر شما قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را دارید، بهتر است حتما پیش از اقدامات مربوطه، از شرایط پذیرشی این مرکز اطلاعات کافی را به دست آورید.

اگر شما دارای ضعف یا مشکلات بینایی خاصی هستید، ممکن است بتوانید قبل از هرگونه معاینه پزشکی، آن را برطرف کنید. این البته مستلزم آگاهی و شناخت شما از چنین معایناتی است.

شناخت ضعف‌هایی که می‌تواند جلوی پذیرش شما را بگیرد هم می‌تواند در زمان مناسب به شما کمک کند که در صورتی که این مشکلات قابل حل نباشند، از صرف کردن زمان و هزینه جلوگیری کنید.

به هر ترتیب تدریس و معلمی، شرایطی خاص را در زمینه‌های متفاوت می‌طلبد که سلامت چشمان هم یکی از این شرایط است.

سوالات متداول

معاینات مربوط به تعیین نمره چشم دانشگاه فرهنگیان، در چه مراکزی صورت می‌گیرد؟

تمامی معاینات مربوط به تایید سلامت کلی بدن داوطلب، در مراکز و درمانگاه‌های فرهنگیان صورت می‌گیرد. بعد از درخواست اولیه، نامه معرفی شما برای این مراکز صادر شده و شما باید به مراکزی که دانشگاه فرهنگیان آن‌ها را معرفی کرده و مورد تایید آن‌ها است مراجعه کنید.

دلیل معاینات پزشکی برای دانشگاه فرهنگیان چیست؟

افراد علاقه‌مند به تدریس کردن و معلمی، طبق قانون باید شرایط فیزیکی و روحی مناسبی را داشته باشند که از بروز مشکلات بعدی جلوگیری شود. انجام چنین معایناتی نیز به همین منظور است که فرد از فیلتری مناسب قبل از ورود به عرصه تدریس عبور داده شود و در اواسط راه، اختلالی در روند نظام آموزشی ایجاد نکند.

اگر نمره چشم برای دانشگاه فرهنگیان به حد نصاب نرسد چه شرایطی پیش خواهد آمد؟

اگر نمره چشم شما بدون عینک، به حد ایده‌آل تعریف‌شده نرسد، شما باید از روش‌های دیگری مانند لنز، عینک یا حتی عمل لیزیک کمک بگیرید. در صورت رفع مشکل و رسیدن به حد مشخص‌شده، شما مشکلی را نخواهید داشت، اما اگر از این مرحله عبور نکنید، پذیرش شما به طور کلی لغو خواهد شد.

instagram dreynak.com

در مورد این نوشته دیدگاهی دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات (۰)

مشاوره و پشتیبانی

مشاور و پشتیبان های ما در کنار شما هستند

پرداخت در محل

سفارش های خود را در محل پرداخت کنید!

گارانتی

گارانتی اصالت کالا و تضمین قیمت