#شعبه حضوری مون با هماهنگی قبلی هر روز حتی تعطیلات و جمعه ها _کارگر جنوبی_ شهر فرش_طبقه ۱_واحد ۳۳#

معاینه چشم گواهینامه - دکترعینک

معاینه چشم گواهینامه

یکی از شرایط اصلی برای اخذ گواهینامه‌های مختلف، قبولی در معاینه‌های چشم پزشکی است. این امر به دلیل جلوگیری از حوادث مختلف به وجود آمده است و از رانندگی کردن افرادی که از نمره چشم بالایی برخوردار هستند یا مشکلات مختلف چشمی دارند، بدون ابزار کمکی جلوگیری خواهد شد. اما معاینه چشم گواهینامه چه شرایطی دارد و چه افرادی در این معاینه رد یا قبول خواهند شد؟

تمامی این موارد در این مطلب مورد بررسی قرار خواهد گرفت. بنابراین اگر می‌خواهید اطلاعات خوبی در این زمینه داشته باشید، حتما ادامه مطلب را با دقت مطالعه کنید.

معاینه چشم برای رانندگی

موارد مهم در معاینه چشم گواهینامه

معاینه چشم از اصلی‌ترین مراحل قبل از گرفتن گواهینامه است. اگر چشمان فرد از حد مشخصی که تعریف شده است ضعیف‌تر باشد، پزشک رانندگی بدون عینک را برای وی تجویز نخواهد کرد. همچنین ممکن است در صورت داشتن مشکلات خاص، امکان اخذ گواهینامه وجود نداشته باشد. البته در این حالت نیز به کمک ابزارهای مخصوص ممکن است امکان رانندگی برای فرد وجود داشته باشد.

همچنین گاهی برخی افراد بعد از معاینات چشم متوجه ضعف آن می‌شوند و پیش از آن از عینک استفاده نمی‌کردند. در این حالت فرد باید پیش از شروع کلاس‌ها و امتحانات، حتما عینک مخصوص خود را تهیه کرده و از آن استفاده کند. در معاینه چشم گواهینامه، آموزشگاه نام مرکزی را به شما اعلام می‌کند و باید در تاریخ مشخص به آن مرکز مراجعه کنید و معاینات را پشت سر بگذارید. در این معاینات کیفیت دید فرد و همچنین عمق دید و بعد بینایی مشخص خواهد شد. عیوب انکساری که به دلیل سبک زندگی فعلی مردم یکی از رایج‌ترین مشکلات بشر است هم با دقت مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در صورتی که راننده چشمی ضعیف با عیوب انکساری مشخصی داشته باشد و از عینک استفاده نکند، ممکن است خطرات زیادی را هم برای خود و هم برای دیگران به وجود بیاورد.

برخی افراد از لنز در چشم خود استفاده می‌کنند که بعد از بررسی پزشک حتما در برگه مشخص شده قید خواهد کرد که فرد بدون این لنزها اجازه رانندگی را نخواهد داشت. اما باید دقت شود در این صورت از لنزهای نرم استفاده شود که باعث خستگی و درد چشم نشود.

در انتها باید گفته شود که هزینه این معاینات هر سال در حال تغییر است و بهتر است در این مورد با آموزشگاه مربوطه در تماس باشید.

شرایط معاینه چشم برای گواهینامه

 

شرایط معاینه چشم برای گرفتن گواهینامه

اما به بخش اصلی معاینه چشم گواهینامه می‌رسیم. در اینجا بررسی خواهد شد که بر اساس نوع گواهینامه مد نظر چه معیارهایی برای پذیرش یا عدم پذیرش افراد در سنجش بینایی آن‌ها وجود دارد.

طبق ماده 1 این قانون، برای گواهینامه‌های رانندگی پایه الف گروه‌های 1 و 2 و پایه ب گروه 1 و ویژه باید حداقل بینایی فرد برای مجموع دو چشم با اصلاح یا بدون اصلاح بینایی 10/12 باشد. همچنین حداقل میدان 70 درجه برای بینایی نیز برای پذیرش مورد نیاز است.

برای افراد با یک چشم هم حداقل قدرت 9/10 و میدان دید 100 درجه به همراه سایر تجهیزات مورد نیاز تعیین‌کننده است.

در ماده 2 این قانون برای گواهینامه‌های پایه الف گروه 3 و پایه ب گروه 2 و پایه پ گروه 1، حداقل قدرت بینایی برای مجموع دو چشم بدون اصلاح یا بعد اصلاح باید 10/14 باشد. همچنین حداقل میدان دید نیز 70 درجه در نظر گرفته شده است.

طبق ماده 3 این قانون برای معاینه چشم گواهینامه نیز برای گواهینامه‌های رانندگی پایه پ گروه 2 و پایه ت گروه 1 و 2 حداقل قدرت بینایی بدون اصلاح یا پس از اصلاح بینایی باید 10/15 باشد. حداقل میدان دید نیز 70 درجه در نظر گرفته شده است.

اما طبق ماده 4 افراد زیر نیاز به تاییدیه پزشک معتمد دارند:

·       افراد با میدان دید دو چشمی بین 120 تا 140 درجه؛

·       افراد دچار کوررنگی؛

·       افراد مبتلا به آب مروارید؛

·       افراد مبتلا به آب سیاه؛

·       افراد دچار مشکلات شبکیه چشم.

تمامی تست‌ها باید بر اساس تست‌های بین‌المللی صورت گیرد و در صورتی که فرد قادر به گذراندن موفق تست‌ها نبود، پزشک باید نظر نهایی خود را در برگه مخصوص معاینه نوشته و آموزشگاه هم موظف است که پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

معاینه چشم برای گواهینامه 

کلام پایانی

معاینه چشم گواهینامه از شرایط اصلی و مهم برای اخذ گواهینامه در هر پایه‌ای است. معمولا آموزشگاه‌ها مرکزی را معرفی می‌کنند که باید برای معاینه چشم نزد پزشک مربوطه بروید. تست‌های مشخصی در این مرحله وجود دارد که پزشک از فرد می‌خواهد که مراحل آن را پشت سر بگذارد.

در این مطلب در خصوص نکات مهم و شرایط اصلی معاینه چشم برای گرفتن گواهینامه طبق قانون و مقررات صحبت شد. بهتر است پیش از اقدام برای گرفتن گواهینامه‌های مختلف، از این قوانین و مقررات آگاه باشید که روند گرفتن گواهینامه با سرعت بیشتری پیش برود و در صورت برخوردن به مشکلی، اطلاعات لازم در آن خصوص را داشته باشد.

در انتها لازم است یادآوری کنیم در صورتی که پزشک نیاز به عینک یا ابزار کمکی بینایی را برایتان در حین رانندگی تایید کرد، حتما از آن‌ها استفاده کرده و از جان خود و دیگران به خوبی محافظت کنید.

سوالات متداول

1-آیا بین پایه‌های مختلف گواهینامه شروط معاینه چشم مختلف است؟

بله، به دلیل این که در هر وسیله نقلیه به دلیل شرایط و سختی رانندگی موقعیت‌ها کاملا متفاوت است، برای آزمون‌های سلامت از جمله آزمون سنجش بینایی هم شرایط مختلفی در نظر گرفته شده است.

2-اگر فرد پیش از معاینه از عینک استفاده می‌کرده، مجددا باید معاینه چشم را انجام دهد؟

بله، برای بررسی وضع فعلی چشم‌ها، معاینه حتی در این شرایط هم لازم است. ممکن است وضعیت چشم‌ها تغییر کرده باشد و نیاز به استفاده از عینک قوی‌تری برای رانندگی وجود داشته باشد.

3-آیا افراد به یک چشم بینا امکان رانندگی دارند؟

در حالت کلی بله؛ اما باید طبق شرایط و مقررات خاصی رانندگی کنند که همه چیز به نظر پزشک معاینه‌کننده بستگی دارد.

پست های اخیر

42 نظر

 • کاربر

  محمد ۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام دکتر دید من بسیار عالیه کلینیک ناجا رفتم خودش گفت همه درست گفتی اما منو رد کرد به دلیل اینکه استرابسیم دارم انحراف به بیرونه چشمم چکار کنم به نظرتون

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلاماگر دید داشته باشه هر دو چشم با جراحی درست میشه

 • کاربر

  علی۱۱ دی ۱۳۴۸

  باسلام آیا کسی که لنز اسکلرال گذاشتهبابت قوز قرنیه تو گواهینامه رد میشهواینکه آیا گواهینامه تا دوسال اعتبار داره با اسکلرال

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  قبول میشه و مشکلی نداره

 • کاربر

  محمدرضا ۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام عرض ادب بنده مشکل rop دارممجموع دید دوچشمم با عینک ۱۰هستامکان گرفتن گواهینامه برای من هست یا خیر ممنون

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام وقت بخیرحداقل 12 مجموع دو چشم باید باشه تا پایه سوم بدن

 • کاربر

  کیارش ۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام من توچشمام نیستاگموس دارم ،تو چشم چپ خیلی کم که قابل تشخیص بعضی دکترا هم نیست ولی تو چشم راست کمی هست.منو فرستادن کومیسیون اونجا به من میگن تو باید همه نمودار با چشم راست ببینی ولی چون چشمم لرزش داره نمیتونم خوب ببینم الان بهم گفتن بهت گواهینامه نمیدیم من چی کار کنم ؟

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام وقت بخیرتقریبا کاری نمیشه کرد

 • کاربر

  محسن۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام.خسته نباشید وقتتون بخیر.من نمره هر دو چشمم ۳.۵ هستن، میتونم گواهینامه پایه ۳ بگیرم؟

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام وقت بخیر محسن عزیزربطی به نمره ندارهاگر با عینک خوب میبینی و حداقل دید رو داری قبول میشی

 • کاربر

  حامد ۱۱ دی ۱۳۴۸

  با عرض سلام و احترام،حداقل دید برا گواهینامه پایه ۳ مجموع دو چشم ۱۲/۱۰؟ و اینکه اگه لنز اسکلرال که بیماران قوز قرنیه استفاده میکنن و باهاش دید خوبی دارن بدون رفتن به کمیسیون مورد قبول پزشک هست یا به لنز زدن گیر خواهند داد ؟

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام ودرود وقت بخیر امیدوارم حالتون خوب باشهنه اوکیه و مشکلی نداره و قبول میشین

 • کاربر

  حسین۱۱ دی ۱۳۴۸

  با سلام...من مشکل تنبلی چشم دارم و یکی از چشام دید۱۰ داره و کاملا سالم و یکی هم ۲/۱۰..آیا میتونم تمدید گواهینامم رو انجام بدم ...اگه نه با قوانین ۱ چشم میتونم؟

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام ودرود وقت بخیر امیدوارم حالتون خوب باشهبا آیینه مخصوص میتونید گواهینامه بگیرید و مشکلی نداره

 • کاربر

  سعید۱۱ دی ۱۳۴۸

  با عرض سلام دکتر من رفتم معاینه چشم و به دلیل این که چشم چپم لنز داشت و نذاشته بودم دکتر گفتن باید بری کمیسیون میخواستم بدونم اگر لنز بزارم و مجددا برم پیش همان دکتر یا دکتر دیگه دید چشم قبول میشه یا دیگه هیچ راحتی نداره و در سیستم ثبت شده باید برم کمیسیون ممنون میشم منو راهنمایی کنید سپاس ؟؟؟؟

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام ودرود وقت بخیر امیدوارم حالتون خوب باشهباید برید کنیسیون و ثبت سیستمی شده و راهی نداره

 • کاربر

  فاطمه۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام وقت بخیرمن یکسال پیش به خاطر ضعیفی چشمم به کمیسیون فرستاده شدم و معاینه شدم و چون عینکم قدیمی بود و دید خوبی نداشتم و گفتن نمیتونم گواهینامه بگیرم و گفتن ثبت سیستم میکنن الان اگه دوباره بخوام ثبت نام کنم میتونم گواهینامه بگیرم یا نه ؟

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام ودرود وقت بخیر امیدوارم حالتون خوب باشهاگر مجددا درخواست کمیسیون بدین بله میشه

 • کاربر

  امید۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام چشم راستم۶وچپ ۷/۵میتونم گواهینامه بگیرم

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام وقت بخیراگر دید حداقلی (برای پایه های مختلف متفاوته) رو داشته باشی بله ارتباطی به میزان نمره نداره

 • کاربر

  محمد۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام من چشم چپ ۶ وچشم راست ۶ است ایا از سربازی معاف میشوم و گواهینامه پایه ۳ می توانم بگیرم

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام ودرود وقت بخیر امیدوارم حالتون خوب باشهاگر دیپلم هستی بله معاف میشی و اگر دید خوبی داشته باشی حداقل ۱۲/۱۰ مجموع دوچشم(ارتباطی به نمره نداره اصلا) پایه سه هم میتونی بگیری

 • کاربر

  موسی منصوری۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام آقا من لنز دائمی گذاشتم دید چشم چپم 10از10 هست و چشم راستم 8 از 10 آیا بدون عینک میزنن برام؟

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام ودرود وقت بخیر امیدوارم حالتون خوب باشهدر مرحله اول میفرستن عینک بگیرید اگر اثبات بشه باعینک و بدون دید یکسانی دارید بدون عینک میخوره(اما معمولا دید باعینک بهتر میشه و در گواهینامه تون باعینک میخوره)

 • کاربر

  امیر۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام وقت بخیر. من چندین بار برای تمدید گواهینلمه مراجعه کردم،ولی بار اخر به مسئله عجیبی برخورد کردم.من از بچگی مشکل تنبلی چشم داشتم یکی از چشمام دید ده دهم دارم و یکی ۶دهم.چندین بار هم با عینک گواهیناممو تمدید کردم.بار اخر که برای تمدید رفتم دکتر گیر داد که باید هر دو چشم ده دهم باشد و به من گفت برو همون عینک فروشی رو به روی اتاقم یه عینک بخر تا من گواهینامتو تایید کنم. وقتی رفتم اونجا گفتم شیشه عینک و حداقل عوض کن،گفتن نه باید قاب عینک هم از اینجا بخری تا دکتر تایید کنه،!!!خلاصه یه تمدید گواهینامه واسه ما دو میلیون آب خورد!!!!

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام امیر عزیزاگر بدون عینک رفتی برای تست طبیعیه بگن که برو عینک بگیر و بیا مجددا تست بده اما اینکه اجبار بوده از اونجا بگیری شاید یکم دور از اخلاق باشه

 • کاربر

  محمد۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام اگه کسی مشکل شبکیه داشته باشه در یک چشم میتونه گواهینامه پایه 3 بگیره؟؟

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام محمد جاناگر دید خوبی داشته باشه بله حتما میتونه

 • کاربر

  امیر حسین۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام خسته نباشید من برای گواهینامه ثبت نام کردم من از کوچکی مشکل انجراف چشم داشتم و رفتم معاینه پزشکی گواهینامه گفت شما انحراف چشم داری باید بری کمیسیون پزشکی رفتم کمیسیون پزشکی کاردکس داخل سیستم زدن با آیینه مخصوص 3 ساله میتوانیم برم انحراف چشمو عمل کنم برم کمیسیون پزشکی که اون محدودیت آیینه مخصوص برداره با عینک 10 ساله بخوره ؟ چون خیلی چشم هام ضعیف نیست یکی از چشم هام نمره اش 2 هست یکی هم 3

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام ودرود وقت بخیر امیدوارم حالتون خوب باشهبله قابل پیگیری هست(البته اگر بعد از عمل دید چشمتون به حد کافی برسه؛ چون عمده کسایی که انحراف دارن در یکی از چشم ها هم کاهش دید شدید دارن)

 • کاربر

  سعید۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام وقت بخیر من عینک استفاده میکنم و نمره هر دوتا چشمم ۳ هست میتونم پایه ۱ بگیرم ممنون

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام سعید عزیزنمره مهم نیستمهم اینه بعد اصلاح با عینک یا لنز بتونی 16/10 دید داشته باشی(مجموع دوچشم)

 • کاربر

  امین۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام وقت بخیر داخل نسخه نوشته چشم راست ۶۰/۸۰ چپ۸۰/۸۰Po.65دید چشم هست؟ با این دید میشه پایه یکم گرفتممنون از پاسخگویی

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام وقت بیخربله میزان حدت بینایی هست ومیتونیدبا این میزان پایه یک بگیرید

 • کاربر

  امین۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام من برای سربازی درخواست پزشکی دادم مبنی بر اینکه چشمام معافیت دائم بگیرمچشم چپ نزدیک بین ۵.۵- و استیگامت ۳.۵-راست نزدیگ بین ۵- و استیگامت ۳- با عینک مشکل دید ندارمبرای گواهینامه به کمیسیون ارجاع بشم ایا با این نمرات چشم میتوانم پایه یک بگیرم؟ممنون از پاسخویی

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام وقتون بخیربرای سربازی میزان ضعیفی مطرحه و معاف میشین با این نمره اما برای پایه یک نیازه دید حداقلی 16/20 رو داشته باشید ونمره تون اگر 10 هم باشه ولی دید خوبی داشته باشید قبول میشین

 • کاربر

  مجید احمدی ۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام خسته نباشید من معافیت چشم پزشکی دارم و در سال ۹۱ به گواهینامه ثبت‌نام و قبول شدم در گواهینامه محدودیت اینه مخصوص داشتم بعد پنجسال تعويض ده ساله دادن و بعد ثبت نام‌ به پايه دوم قبول‌ شدم وکمسیون هم رفته‌ بودم که کلا قبول‌ شدم گواهینامه رو چهار ساله دادن و تا الآن هم تاکسی دارم بعد تعويض گواهینامه پايه دوم الآن که دو ماه میگذره تازه متوجه‌ شدم گواهینامه پايه دوم من شده پايه سه بعد امروز استعلام از پليس +۱۰کردم نوشته گواهینامه پايه دوم منفی پايه سوم نیاز به کاردان فنی داردو طبق نظر متخصص چشم استرابیسم عمل شده.و نظريه کاردان فنی نوشته دریافت گواهینامه بدون هیچ محدودیتی بلامانع است و اعتبار گواهینامه ۴سال .الان من چکار کنم آخه چرا یهو اينجوری شده لطفا راهنماییم کنید ترو خدا

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام ودرود وقتتون بخیرامیدوارم حالتون خوب باشهحتما مجددا از پلیس +10 درخواست بدین که اصلاح کنن (احتمالا خطایی وجودداره)

 • کاربر

  احمد اسدی۱۱ دی ۱۳۴۸

  باسلام احترامبنده شماره چشمام ۶ و ۵.۸۵ هست مشکل خاصی در دید ندارم برای تمدید گواهینامه ممکن هست کمسیون فرستاده شم؟

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام وقت بیخراگر دیدتون کامل هست با این نمره همون مرحله اول تایید میشد

 • کاربر

  علی۱۱ دی ۱۳۴۸

  تفاوت پایه پ گروه ۱ با گروه ۲ در چیست؟

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام ودرود وقتتون بخیر2/10 اختلاف دید دارن

پیامی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند

سرعت کند است !

برای داشتن تجربه وبگردی بهتر ، در صورتی که از VPN استفاده میکنید، آنرا خاموش کنید.