مدت زمان استفاده از عینک آفتابی بعد از عمل لازک

افراد عینکی به خصوص افرادی که از عینک برای مدت بسیار طولانی استفاده می‌کنند به خوبی لذت کنار گذاشتن همیشگی عینک را درک خواهند کرد. عمل لازک این امکان را برای این دسته از افراد فراهم کرده است. اما بعد از عمل لازک شرایطی وجود دارد که یکی از این شرایط استفاده از عینک آفتابی بعد از عمل لازک است.

این که چگونه باید از این شرایط پیروی کرد و تا چه زمانی نیز باید به آن‌ها پایبند بود، نکته بسیار مهمی است که در ادامه بیشتر به آن پرداخته خواهد شد.

شرایط استفاده از عینک آفتابی بعد از عمل لازک

پیش از این که به بحث اصلی یعنی شرایط استفاده از عینک آفتابی بعد از عمل لازک بپردازیم، کمی در مورد این عمل و نحوه انجام آن صحبت خواهیم کرد.

عمل لازک برای اصلاح عیوب چشمی مانند دوربینی، نزدیک‌بینی یا آستیگماتیسم انجام می‌شود. در حقیقت عمل لازک ترکیبی از عمل‌های لیزیک و PRK است که به تجویز و نظر مستقیم پزشک صورت می‌گیرد.

روند این عمل به این صورت است که شکل قرنیه با استفاده از نوعی لیزر دچار تغییر شده و در نهایت عیوب چشمی فرد برطرف می‌شوند.

در واقع کار اصلی این عمل این است که نور به راحتی و بدون مشکل به داخل چشم راه پیدا کند که در نتیجه آن فرد بتواند بدون استفاده از عینک یا انواع لنزهای تماسی، دیدی بسیار شفاف و بدون مشکل را تجربه کند.

شاید در گذشته تصور این که افراد عینکی بتوانند روزی عینک خود را برای همیشه کنار بگذارند سخت بود؛ اما با پیشرفت علم و تکنولوژی این رویا بالاخره به حقیقت پیوست و افراد در صورت دارا بودن شرایط عمل، می‌توانند عمل‌های مختلفی را روی چشم خود انجام داده و عینک را برای همیشه کنار بگذارند.

اما این عمل هم مانند هر عمل جراحی دیگری، عوارض و شرایط خاص مراقبتی خود را دارد. در این عمل بعد از انجام جراحی، شرایطی به وجود خواهد آمد که به فرد توصیه می‌شود برای آسایش و راحتی بیشتر خود از عینک آفتابی استفاده کند. اما چگونگی و چرایی این مسئله را در ادامه توضیح خواهیم داد.

عمل لازک چشم و شرایط مراقبتی آن

دلیل استفاده از عینک آفتابی بعد از لازک

همانطور که پیش‌تر گفته شد، بعد از انجام این عمل، شرایطی به وجود خواهد آمد که باید مراقبت‌خای خاصی انجام شود. این مراقبت‌ها و نکات مهم در روند بهبودی بیمار بسیار موثر است و پزشکان تاکید زیادی روی آن دارند.

اما استفاده از عینک آفتابی بعد از عمل لازک چه دلیل عمده‌ای دارد؟

بعد از عمل لازک چشم انسان به نور حساس خواهد شد. شدت این حساسیت معمولا در هر فرد متفاوت است و این مورد باید توسط پزشک متخصص تشخیص داده شود.

بعد از تشخیص این حساسیت پزشک به بیمار توصیه می‌کند که از عینک آفتابی استفاده کند. همه بیماران باید از این دستور پیروی کنند، اما همانطور که گفته شد میزان حساسیت در استفاده از عینک تاثیرگذار خواهد بود.

استفاده از عینک آفتابی هم باید در منزل و هم بیرون از منزل صورت گیرد.

مدت زمان استفاده از عینک آفتابی چقدر است؟

استفاده از عینک آفتابی بعد از عمل لازک ضروری است؛ اما این که چه مقدار باید از آن استفاده کرد بیشتر به شرایط بیمار و نظر پزشک بستگی دارد.

در حالت کلی و عمومی توصیه پزشکان این است که در روزهای ابتدایی بعد از جراحی، در منزل نیز از عینک‌های آفتابی استفاده شود. بعد از برطرف شدن حساسیت‌های اولیه، ممکن است بعد از چند روز یا ۱ هفته پزشک تشخیص دهد دیگر نیازی به استفاده از عینک در داخل منزل نیست.

اما برای خارج از منزل، این روند باید تا چند ماه ادامه دار باشد. به دلیل تغییراتی که در ساختار درونی چشم انسان بعد از انجام این عمل‌ اتفاق می‌افتد، تا تطابق کامل چشم با شرایط جدید ممکن است حساسیت‌های گاه آزاردهنده برای فرد به وجود آید.

به همین دلیل در بیرون از منزل و به خصوص در طول روز که نور خورشید به عنوان محرک اصلی شناخته می‌شود، معمولا توصیه می‌شود تا ۳ ماه از عینک‌های آفتابی استفاده شود. در این خصوص بهتر است از عینک‌هایی استفاده شود که اشعه‌های مضر ماوراء بنفش را به خوبی مهار کنند و چشم انسان را از هرگونه آسیب یا حساسیتی در امان نگه دارند.

استفاده از عینک آفتابی بعد از عمل لازک کلام پایانی

عمل جراحی لازک به منظور رفع مشکلاتی که بینایی و وضوح دید فرد را مختل کرده است، صورت می‌گیرد. بعد از انجام این عمل نکته مهم رعایت نکاتی است که پزشک روی آن‌ها تاکید دارد.

یکی از مواردی که در این مقاله نیز روی آن بحث شد، استفاده از عینک‌ آفتابی بعد از عمل لازک است. حساسیت به نور می‌تواند روند زندگی فرد را هم دچار مشکلاتی کند و راهکار ساده آن استفاده از عینک آفتابی مناسب تا بر طرف شدن کامل حساسیت است.

بنابراین اگر این عمل را انجام دادید، حتما بعد از عمل طبق نظر پزشک نکات مراقبتی را رعایت کنید و بعد از رفع تمامی عوارض و مشکلات، روند مراقبتی را متوقف کنید که نتیجه به بهترین شکل ممکن حاصل شود.

سوالات متداول

۱-چرا بعد از عمل لازم باید از عینک آفتابی استفاده کرد؟

بعد از انجام لازک چشم‌ها معمولا به نور حساسیت زیادی پیدا می‌کنند و پزشکان توصیه می‌کنند جهت راحتی بیشتر فرد، تا مدت زمان مشخصی که این حساسیت‌ها کمرنگ شوند، از عینک‌های آفتابی مناسب استفاده شود.

۲-تا چه زمان بعد از عمل لازک باید از عینک آفتابی استفاده شود؟

این به شرایط حساسیت چشمان فرد بستگی دارد؛ اما در کل تا چند روز بعد از عمل در منزل و تا ۳ ماه در بیرون از منزل به خصوص در طول روز باید از عینک آفتابی مناسب استفاده شود.

۳-نوع عینک آفتابی استفاده شده مهم است؟

توصیه می‌‌شود از عنیک‌های آفتابی UV که در برابر ورود اشعه‌های مضر مقاوم هستند استفاده شود.

پست های اخیر

2 نظر

  • کاربر

    حسین معتمدی ۱۱ دی ۱۴۰۱

    سلام من عمل کنم بعد از دوماه فوتبال بازی کنم چون نور تو چمشه نیاز به عینک آفتابی هست؟

  • کاربر

    دکترعینک۱۴ دی ۱۴۰۱

    سلام ودرود وقتتون بخیر خیر نیازی نیست

پیامی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند