#شعبه حضوری مون با هماهنگی قبلی هر روز حتی تعطیلات و جمعه ها _کارگر جنوبی_ شهر فرش_طبقه ۱_واحد ۳۳#

دلیل لکه خون در چشم

لکه خون در چشم به چه دلیل است؟

احتمالا شما نیز در طی زندگی خود با مشکل ایجاد لکه خون در چشم روبه‌رو شده باشید. در بسیاری از مواقع، این عارضه بیانگر مشکل جدی نیست و به خودی‌خود برطرف می‌شود. اما ممکن است وجود لکه خون درون چشم‌ها به دلیل مشکل یا بیماری در بدن باشد و همچنین در صورت عدم درمان مشکلات دیگری را هم به وجود بیاورد. بنابراین بسیار مهم است که با علائم مختلف این عارضه آشنا باشید و بدانید که دلیل این رخداد چیست و باید چه کاری برای رفع آن انجام داد. اینکه خون در چشم به چه دلیلی ایجاد شده است و تا چه حد شدید است باعث می‌شود که روش‌های مختلفی هم برای رفع آن وجود داشته باشد. پس برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این اتفاق رایج، حتما تا انتها با ماه همراه باشید.

به وجود آمدن لکه خون در چشم

برای همه ما پیش آمده است که برخی اوقات درون چشم خود لکه خونی را با شدت‌های مختلف مشاهده کنیم. در برخی مواقع به دلیل سطحی بودن مشکل از کنار آن ساده می‌گذریم و خون نیز به خودی خود بعد از مدتی از بین می‌رود. اما در مواقعی این لکه خون شدید بوده یا حتی کم بودن شدت آن نیز ممکن است بیانگر مشکل جدی باشد. به خصوص اگر به همراه لکه خون، علائم و مشکلات دیگری نیز در فرد دیده شود.

همیشه نمی‌توان این تصور را کرد که لکه خون در چشم به سرعت از بین می‌رود و مشکلی را ایجاد نمی کند؛ چرا که در بسیاری از موارد دیده شده که ایجاد خون در چشم، حتی بینایی افراد را نیز به خطر انداخته است. گاهی هم نشانه‌ای از بیماری و مشکل بزرگ‌تری در بدن فرد است که باید حتما آن را جدی گرفت. بنابراین بسیار مهم است که انواع لکه خون در چشم را بشناسید و با دلایل بروز آنها آشنا شوید. در این حالت اگر مشکل نیاز به درمان فوری داشته باشد، می‌توانید بهترین عکس‌العمل را داشته باشید.

ایجاد شدن لکه خون در چشم نشانه چیست؟

لکه خون در چشم چرا ایجاد می‌شود؟

لکه خون در چشم به افتادن لکه‌ای از خون در بخش بی‌رنگ و شفافی که سراسر سفیدی چشم را پوشانده است و به آن ملتحمه نیز گفته می‌شود ارتباط دارد. ملتحمه، این بخش شفاف چشم دارای رگ‌های خونی بسیار زیادی است. بسیاری از عوامل همچون فشار خون بالا ممکن است سبب پارگی این رگ‌ها شود که نتیجه به صورت ایجاد لکه خون در این بخش دیده می‌شود.

برخی مواقع ظاهر این مشکل باعث ترس و نگرانی افراد می‌شود و حتی ممکن است از رفتن به مراکز درمانی به دلیل ترس مشکل جدی برای بینایی خودداری کنند. اما همیشه نمی‌توان گفت که این مشکل، خطری جدی برای بینایی به شمار می‌رود. به هر ترتیب باید برای بررسی مشکل در صورت حاد بودن حتما به پزشک مراجعه شود. در کل دو دلیل شامل ایجاد لکه به خود به خودی و همچنین ایجاد لکه به دلیل آسیب و صدمه برای این عارضه وجود دارد که در ادامه به صورت جزئی‌تر به دلایل آن می‌پردازیم.

مالیدن چشم‌ها

یکی از اصلی‌ترین و شایع‌ترین دلایل ایجاد لکه خون در چشم، مالش چشم‌ها است. برای همه افراد پیش آمده است که بعد از ورود هر نوع جسم خارجی به چشم، انسان به طور ناخودآگاه شروع به مالش چشم‌ها می‌کند. حتی ممکن است احساس خوبی نیز از این کار به انسان منتقل شود و باعث شود که مرتب این کار را ادامه دهد. اما با همین مالش و ورود میکروب‌های مختلف به درون چشم و فشار ذرات خارجی که به داخل چشم راه پیدا کرده‌اند، لکه خون ایجاد می‌شود.

دلیل خون افتادن در ملتحمه چشم چیست؟

فشار بیش از حد روی چشم‌ها

به وجود آمدن لکه خون در چشم ممکن است به دلیل فشار آوردن بیش از حد به چشم‌ها باشد. در این حالت فرد سعی می‌کند که بدون عینک و سایر ابزار اصلاح دید برای دیدی بهتر فشار زیادی روی چشم خود وارد کند. فشار بالا باعث پاره شدن رگ‌های خونی درون چشم می‌شود.

عطسه و سرفه شدید

در بسیاری از شرایط، عطسه و سرفه کردن با شدت بالا می‌تواند فشار زیادی روی رگ‌های خونی چشم بیاورد و باعث پارگی آن‌ها شود. به صورت کلی روش مشخصی برای جلوگیری از این مشکل وجود ندارد؛ اما معمولا بزرگی لکه خون در این حالت بسیار کم بوده و پس از مدت کوتاهی آثاری نیز از آن باقی نخواهد ماند.

استفراغ کردن

مشکل بعدی که ممکن است به ایجاد لکه خون در چشم منجر شود، استفراغ کردن است. در این حالت نیز به دلیل آن که فشار بسیار بالایی به رگ‌های خونی چشم وارد می‌شود، احتمال پارگی رگ‌ها بسیار بالا است. در این زمان ممکن است بزرگی لکه خون در چشم بسیار کم باشد و جای نگرانی برای آن وجود نخواهد داشت. اما در صورت مشاهده علائم غیرطبیعی، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

دلایل ایجاد لکه خونی درون چشم چیست

 

گریه کردن

گریه کردن که کاملا در ارتباط با چشم‌ها است ممکن است باعث پارگی رگ‌های خونی چشم شود. در این حالت فشار بسیار زیادی به رگ‌ها وارد می‌شود و در نتیجه لکه‌های خون گاه به صورت خفیف یا شدید روی بخش سفید چشم خودنمایی می‌کنند. معمولا بعد از مدت کوتاهی لکه‌های شکل‌گرفته از بین خواهند رفت.

بیماری دیابت

پیش‌تر نیز اشاره شد که افتادن لکه خون درون چشم‌ها می‌تواند نشانگر مشکل و بیماری دیگری در بدن باشد. یکی از این بیماری‌ها دیابت است؛ معمولا افرادی که به دیابت مبتلا هستند، در صورت عدم رعایت مناسب رژیم غذایی و موارد مربوط به تغذیه خود به مشکلات دیگری هم دچار می‌شوند که یکی از آن‌ها پارگی رگ‌های خونی چشم و در نهایت افتادن لکه خون در چشم است. به این عارضه رتینوپاتی دیابتی هم گفته می‌شود که با بالا رفتن زیاد قند خون در کسانی که دیابت دارند، لکه خونی در چشم‌های آن‌ها به وجود می‌آید و در شرایط حاد ممکن است بینایی فرد را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

فشار خون

داشتن فشار خون بالا عامل مهم دیگری است که روی ایجاد لکه خون در چشم موثر است. با بسته شدن و انسداد رگ‌های خونی در چنین بیمارانی، ممکن است رگ‌های خونی در چشم پاره شوند. اگر مبتلا به فشار خون بالا هستید و چنین عارضه‌ای را مشاهده کردید، به سرعت به پزشک متخصص خود مراجعه کنید.

مصرف برخی داروهای رقیق‌کننده خون

بعد از مصرف بسیاری از داروهایی که وظیفه رقیق کردن خون را دارند، ممکن است لکه خونی در چشم دیده شود. این به دلیل آن است که دارو خون را به شدت رقیق کرده و باعث پارگی رگ‌ها شده است.

قرار دادن لنز در چشم

قرار دادن لنز در صورتی که نکات مهم در خصوص آن رعایت نشود، ممکن است منجر به ایجاد لکه خون شود. اگر از لنز بی‌کیفیتی استفاده کنید یا در نگهداری و تمیز کردن لنز دقت کافی نداشته باشید، مشکلات جدی را برای چشم خود ایجاد خواهید کرد.

ضربه

وارد شدن ضربه فیزیکی به چشم نیز دلیل مهم دیگری است. در این حالت بسته به شدت ضربه، بزرگی ایجاد لکه نیز متفاوت خواهد بود. در صورت شدید بودن مشکل و همراه بودن آن با دیگر علائم حتما به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

چه راهی برای از بین بردن لکه خون در چشم وجود دارد؟

چگونه لکه خون ایجادشده در چشم را از بین ببریم؟

ایجاد لکه خون در چشم دلایل متعددی دارد؛ به صورت عمومی این عارضه نیاز به درمان خاصی ندارد و بعد از مدتی بسته به شدت آن درمان خواهد شد. زمان رفع مشکل بسته به شدت از چند روز تا چند هفته متغیر است. اما در صورت مشاهده دیگر علائم همراه این مشکل و همچنین بزرگ شدن آن باید حتما به پزشک مراجعه کنید. ممکن است پزشک قطره‌های مخصوص برای رفع لکه تجویز کند. لکه‌های آنتی‌بیوتیک در صورت وارد شدن میکروب به درون چشم گزینه بسیار خوبی هستند.

در ادامه به برخی‌ از روش‌های مرسوم و مناسب برای از بین بردن خون درون چشم‌ها اشاره می‌شود که ممکن است موثر بوده و باعث بهبود این مشکل شوند. مجددا یادآوری می‌شود که اگر بیماری‌ زمینه‌ای دارید یا عارضه ایجادشده همراه علائم مشکوک دیگر بود، حتما در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کنید.

قرار دادن یخ روی چشم

استفاده از یخ و قرار دادن آن روی چشمی که دچار لکه خون شده است یکی از روش‌های مناسب برای رفع پارگی رگ‌های خونی چشم است. یخ جریان خون در قسمت مربوطه را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود خونریزی گسترش پیدا نکند و متوقف شود. البته باید توجه کنید که یخ را به طور مستقیم روی چشم قرار ندهید؛ حتما آن را درون کیسه مخصوص گذاشته و سپس روش چشم آسیب‌دیده بگذارید. در فواصل زمانی مشخص نیز این کار را تکرار کنید.

استفاده نکردن از انواع لنزهای تماسی

اگر از لنزهای تماسی به صورت همیشگی یا موقت استفاده می‌کنید، در صورت مشاهده لکه خون بهتر است که از استفاده از آن‌ها را متوقف کنید. در صورتی که دلیل ایجاد لکه همین لنزها باشند، با قرار دادن مجدد آن‌ها در چشم، مشکل را بدتر و شدیدتر خواهید کرد. در این حالت باید لنز خود را بررسی کرده و به روش‌های مناسب آن را ضدعفونی کنید. اگر در خصوص کیفیت لنز نیز تردید دارید، حتما با متخصص مربوطه مسئله را در میان بگذارید.

 

استفاده از گلاب

استفاده از گلاب روش موثر دیگری است که می‌تواند به بهبود لکه ایجاد‌شده در چشم کمک کند. در این روش باید دو پنبه را به مقدار مناسبی گلاب آغشته کرده و سپس آن‌ها را روی پلکان خود قرار دهید. برای رسیدن به نتیجه دلخواه بهتر است که هر چند دقیقه یکبار این فرآیند را تکرار کنید. یکی از خواص گلاب، خاصیت ضدباکتری بودن آن است که در صورت آلوده شدن چشم نیز به شکل مطلوبی میکروب‌ها را از بین می‌برد.

چای کیسه‌ای

چای کیسه‌ای نیز تا حد مناسبی خاصیت ضدباکتریایی دارد و می‌تواند به روند بهبود چشم آسیب‌دیده کمک کند. چای سبز بعد از آن که سرد شد برای درمان لکه خونی مناسب است. بعد از استفاده از چای کیسه‌ای، آن‌ها را درون فریزر قرار داده و بعد از چند دقیقه روی پلک‌های خود بگذارید. این کار را بین 15 تا 20 دقیقه ادامه دهید که نتیجه مطلوبی به دست بیاید.

قرار دادن خیار روی چشم

خیار خاصیت خنک‌کنندگی دارد و می‌تواند از خونریزی بیشتر رگ‌های خونی جلوگیری کند. در این حالت باید دو تکه خیار را برش داده و برای حدود 10 تا 15 دقیقه روی پلک‌های خود قرار دهید.

استفاده از قطره‌های تجویزی

برخی قطره‌ها و اشک‌های مصنوعی نیز برای کاهش و از بین بردن علائم این عارضه بسیار مناسب هستند. البته برای استفاده از چنین قطره‌ها و دارو‌هایی باید حتما تحت نظر پزشک نسبت به تهیه آن‌ها اقدام کنید. چرا که در صورت استفاده نادرست ممکن است وضعیف حادتر و پیچیده‌تر شود.

جلوگیری از مالش چشم و ایجاد حساسیت

به هر دلیلی که چشم‌های شما دچار لکه خونی شده باشد، باید از مالش و ایجاد حساسیت بیشتر برای آن پرهیز کنید. ممکن است در این حالت دست شما آلودگی بیشتری را به چشمتان منتقل کرده و سبب شدیدتر شدن علائم شود. حتی اگر دستان شما آلوده نباشند نیز به دلیل تماس مستقیم احتمالا روند رفع لکه خون با مشکل روبرو می‌شود. بنابراین به هیچ عنوان اقدام به دست زدن و ایجاد حساسیت برای چشم خود نکنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که باید در چه زمانی به پزشک متخصص مراجعه کنید؟ آیا همواره خونریزی درون چشم خود به خود برطرف می‌شود یا باید برای رفع آن به پزشک مراجعه کرد؟ اگر لکه خون درون چشم حالت غیرعادی پیدا کرد و مقدار آن افزایش یافت یا با گذشت چند روز از شدت آن کم نشد، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین در صورتی که همراه با مشاهده لکه علائم دیگری مانند خارش، سوزش، ترشح از چشم، کبودی، کاهش بینایی، سردرد و... را تجربه کردید، باید حتما برای بررسی بیشتر به پزشک بروید. افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای به خصوص دیابت نیز باید در صورت مشاهده چنین علائمی در چشم خود سریعا به متخصص خود مراجعه کرده و در صورت نیاز اقدامات لازم را انجام دهند.

چگونه باید لکه خون درون چشم را از بین برد؟

جمع‌بندی

وجود لکه خون در چشم مشکلی شایع و رایج است که همه انسان‌ها حداقل چند بار با شدت‌های مختلف با آن روبرو می‌شوند. اما این عارضه در برخی مواقع خاص ممکن است بسیار جدی بوده و نیاز به درمان فوری داشته باشد. به خصوص برای افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند این موضوع اهمیت بیشتری دارد. در اینجا نگاهی جامع به این عارضه داشتیم و دلایل و روش‌های درمان مختلف موجود برای آن را نیز بررسی کردیم.

توصیه می‌شود در صورت شدت بالای لکه خون یا از بین نرفتن علائم بعد از چند روز و همچنین همراه بودن آن با دیگر مشکلات، حتما به سرعت به پزشک متخصص مراجعه کنید که از دیگر خطرات ممکن جلوگیری کنید. چشم یکی از اعضای بسیار حیاتی بدن انسان است که عدم توجه به سلامت آن روی روند زندگی عادی شخص تاثیر مستقیمی دارد و موانع بسیاری را برای فرد به وجود خواهد آورد.

سوالات متداول

1-دلیل اصلی ایجاد لکه خون درون چشم چیست؟

دلایل مختلفی برای ایجاد لکه خون در چشم وجود دارد که از شایع‌ترین آن‌ها باید به ضربه، سرفه و عطسه شدید، آلوده شدن توسط دست و... اشاره کرد. همچنین بسیاری از بیماری‌های مختلف بدن ممکن است خود را به صورت لکه در چشم نشان دهند که در این حالت به بررسی بیشتری نیاز خواهد بود.

2-آیا دیدن لکه خون در چشم خطرناک است؟

معمولا مشاهده لکه خون در چشم‌ها خطرناک نبوده و به صورت خود به خود از بین می‌رود. اما در مواقعی که علائم دیگری وجود دارد یا فرد بیماری زمینه‌ای دارد ممکن است مشکل‌ساز باشد.

3- در چه صورتی باید به پزشک برای رفع لکه خون در چشم مراجعه کنیم؟

در صورتی که لکه ایجاد‌شده در چشم بعد از امتحان روش‌های مختلف و گذشت زمان از بین نرفت و همچنین علائم دیگری مانند سردرد، ترشح، کاهش بینایی و... نیز همراه آن بود باید حتما به پزشک متخصص مراجعه شود. همچنین افراد مبتلا به بیماری‌های مختلف مانند دیابت و فشار خون نیز در صورت مشاهده لکه خون باید به متخصص مراجعه کنند.

لکهخوندرچشم

پست های اخیر

29 نظر

 • کاربر

  .۱۱ دی ۱۳۴۸

  آیا لکه به وجود اومده ممکنه لکش چند سال باقی بمونه؟

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام وقت بخیرنه از بین میره

 • کاربر

  میرزایی۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام‌مادرم ۵۰سالشه و متاسفانه سکته مغزی کردن کردن و یکی از رگای قلبش گرفته دکتر یک ماه دیگه وقت داده واسه انژیو ولی امروز فشار مامانم رفته بود بالا ولی اومد پایین ولی چشای مادرم قرمزه دلیلش چیه؟

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام قرمزی مشکلی نداره

 • کاربر

  آرزو۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام، من عطسه ي شديد كردم كه نگهش داشتم و همون لحظه پشت سرم بدجوري تير كشيد. ضمناً لنز هم درون چشمم بود. فردا صبحش وقتي بيدار شدم لكه ي دايره اي خون مثل يك نقطه ي بزرگ داخل سفيدي چشمم ديدم. نميدونم دليلش عطسه شديد بوده يا لنز م الوده شده. پشت سرم هم يه درد خفيفي دارم .

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  پاسخ داده شد

 • کاربر

  سلام، من عطسه ي شديد كردم كه نگهش داشتم و همون لحظه پشت سرم بدجوري تير كشيد. ضمناً لنز هم درون چشمم بود. فردا صبحش وقتي بيدار شدم لكه ي دايره اي خون مثل يك نقطه ي بزرگ داخل سفيدي چشمم ديدم. نميدونم دل۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام، من عطسه ي شديد كردم كه نگهش داشتم و همون لحظه پشت سرم بدجوري تير كشيد. ضمناً لنز هم درون چشمم بود. فردا صبحش وقتي بيدار شدم لكه ي دايره اي خون مثل يك نقطه ي بزرگ داخل سفيدي چشمم ديدم. نميدونم دليلش عطسه شديد بوده يا لنز م الوده شده. پشت سرم هم يه درد خفيفي دارم .

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام وقت بخیرپارگی خفیف رگ خونی ملتحمه رخ داده و جای نگرانی نیست و سریع و توی پند روز خوب میشه اما دیگه جلوی عطسه تو نگیز چون خطر ناکه

 • کاربر

  فرزانه۱۱ دی ۱۳۴۸

  دکتر جان من هفته 17بارداری هستم. چند روزه لکه خون کوجیکی کنار مردمک چشمم دیده میشه. ب نظرتون دلیلش چیه؟ لازمه بگم تو یکی از ازمایشاتم غلظت خون داشتم ولی ازمایش و تکرار کردم اومده بود پایین و دکترم گفت نیاز نیس دارو مصرف کنی فقط اب زیاد بخور. ممنونم از توحهتون

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام وقت بخیرامیدوارم قدمش خیر باشه و بسلامتی به دنیا بیادلکه خون به خودی خود چیز مهمی نیست و عوامل مهمی میتونه باعث ش بشه مثل شوک ناگهانی و استرس شدید و یا ضربه و بعد از چند روز هم خوب میشه (اگر از اشک مصنوعی استفاده کنید بهبودش سریعتره)

 • کاربر

  محمد ۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام آقای دکتر وقت بخیر این شش روز هست یه لکه قرمز داخل چشمم افتاده ضربه شدید بهش وارد شده احتمال داره لکه قرمز بره بچیا میمونه

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام وقت بخیرنگران نباشاولش پخش میشه و کمرنگو بعدش جذب میشه و ازبین میره

 • کاربر

  آرام۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام وقت بخیر ?

 • کاربر

  زهرا۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام من بچه خواهرم چشمش با ناخن ضربه خورده 2 روزه هنوز لکه خون توچشمش داره خوب میشه یا ماندگاره؟

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام وقت بخیرخوب میشه نگران نباشد

 • کاربر

  ارام۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام من بچه خواهرم ناخن به چشمش خورد بعد 2 روزه یه نقطه خون تو چشمش ایجاد شده ایا خود به خود خوب میسه؟

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام وقت بخیراگر عفونت نکنه بله خوب میشه

 • کاربر

  پوریا۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام اگه این اتفاق افتاد و علاعمی نداشت جای نگرانی نیست؟

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام و درود جای نگرانی نیست وبعد از چند روز رفع میشه کامل

 • کاربر

  عباس۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام‌از‌توضی‌هیاتان‌ممنون‌‌

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام ودرود وقت بخیر امیدوارم حالتون خوب باشهقربان شما

 • کاربر

  ابوالفضل ۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام پسرم من ۵ سالش همینجوری شده

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام ودرود وقتتون بخیرنگران نباشید توی چند روز آینده اوکی میشه

 • کاربر

  سهيلا۱۱ دی ۱۳۴۸

  مطالب شما بسيار آموزنده و مفيد بوده ممنون

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام سهیلا عزیزممنون از پیام پر مهرت

 • کاربر

  اکبری۱۱ دی ۱۳۴۸

  مطالب عالی

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام ودرود وقت بخیر امیدوارم حالتون خوب باشهممنون ازپیام پرمهرتون

پیامی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند

سرعت کند است !

برای داشتن تجربه وبگردی بهتر ، در صورتی که از VPN استفاده میکنید، آنرا خاموش کنید.