#شعبه حضوری مون با هماهنگی قبلی هر روز حتی تعطیلات و جمعه ها _کارگر جنوبی_ شهر فرش_طبقه ۱_واحد ۳۳#

انتخاب عدسی

عدسی پلی‌کربنات یا ترایوکس؟ کدام‌یک مناسب‌تر است؟

وقتی از ایمنی و سلامت چشم صحبت می‌کنیم، قطعا نیم‌نگاهی هم به عدسی‌های با کیفیت داریم. عدسی‌ پلی کربنات و عدسی ترایوکس یا نشکن که در ساخت انواع عینک طبی، آفتابی،عینک‌های ورزشی وایمنی به کار می‌روند؛ بدون شک بهترین انتخاب برای حفظ سلامت چشم هستند.

اما عدسی‌های پلی‌ کربنات Polycarbonate Lenses و عدسی ترایوکس Trivex Lenses چه ویژگی‌ها و کاربردهایی دارند و کدام‌یک برای ما مناسب‌تر است؟

در این مقاله قصد داریم بعد از بیان ویژگی‌های هر دولنز با یک مقایسه‌ی همه‌جانبه به شما برای یک انتخاب خوب کمک کنیم.

عدسی پلی کربنات

عدسی پلی کربنات یا Polycarbonate Lenses چه ویژگی‌هایی دارد؟

 پلی کربنات‌ها برای اولین بار در در حدود 1970  برای استفاده در فعالیت‌های هوافضا ساخته‌شدند. امروزه هم از این عدسی‌های پلی کربنات برای ساخت انواع تجهیزات فضایی مثل کلاه ایمنی و یا کابین شیشه‌ای فضاپیمای شاتل استفاده می‌شود.

در حدود 1980 عدسی‌های پلی کربنات به خاطر سبکی و مقاومتی که داشتند، برای اولین بار به عنوان عدسی عینک مورد استفاده قرار گرفتند. و تا امروز هم این نوع عدسی در ساخت انواع عینک‌های طبی، عینک‌های ایمنی و ورزشی همچنان کاربرد دارد.

اما عدسی پلی کربنات یا Polycarbonate Lenses چطور ساخته می‌شود؟

برای ساخت عدسی پلاستیکی، در طی یک فرآیند ریخته‌گری و قالب‌گیری ابتدا مایع پلاسیکی برای مدت طولانی در قالب عدسی پخته می‌شود. و بعد از آن سرد شده و عدسی ساخته می‌شود. اما عدسی‌های پلی کربنات از گلوله‌های سفت و جامد تشکیل شده، گلوله‌ها را طی فرآیند قالب‌گیری تا زمانی‌که شکل اصلی قالب را به خود بگیرند، حرارت می‌دهند. بعد از آن و طی یک فرآیند سریع به نام قالب‌گیری تزریقی، پلی کربنات مایع را وارد قالب عدسی می‌کنند و سپس آن را تحت فشار زیاد، فشرده و سرد می‌کنند. و به این ترتیب عدسی پلی‌کربنات  در مدت کوتاهی فشرده و آماده می‌شود.

با عدسی ترایوکس یا نشکن Trivex Lenses بیشتر آشنا شوید

عدسی‌های پلی کربنات مزیت‌های زیادی نسبت به عدسی‌های پلاستیکی دارند، اما در صنعت ساخت انواع عینک‌های طبی و محافظ بی رقیب نیستند.

یکی دیگر از عدسی‌هایی که درست مثل پلی‌کربنات مقاومت بالایی دارد، عدسی ترایوکس است. Trivex Lenses اولین بار در سال 2001 توسط پیترزبورگ PPGبه بازار عرضه شد.

خوب است بدانید که عدسی‌های تراوکس از ترکیب مونومر های مبتنی بر اورتان ساخته‌ می‌شوند. و بر خلاف پلی کربنات که به روش تزریقی تولید می‌شود، عدسی‌های ترایوکس یا نشکن کاملا مثل انواع عدسی‌ها و لنزهای پلاستیکی طی فرآیند قالب‌گیری شکل می‌گیرند. همین فرآیند ساده (قالب‌گیری) باعث می‌شود که لنزهای ترایوکس اپتیک (وضوح نور) و شفافیت بهتری داشته‌ باشند. و در نتیجه در هنگام مطالعه یا انجام فعالیت‌های ورزشی فشار کمتری به چشم وارد می‌شود.

عدسی ترایوکس

ترایوکس یا پلی‌کربنات؟ با یک مقایسه به جواب بهتر برسید

در این بخش ویژگی‌های هر دو عدسی رابا هم مقایسه می‌کنیم؛ تا بتوانید انتخاب دقیق‌تری داشته‌باشید.

ضخامت: ضریب شکست پلی کربنات از ترایوکس بالاتر است(حدود 1.58 در برابر 1.53) بنابراین می‌توانیم بگوییم که عدسی پلی کربنات حدود ده درصد از عدسی ترایوکس یا نشکن، نازک‌تر است.

وزن: عدسی ترایوکس از عدسی پلی کربنات سبک‌تر است چون چگالی ترایوکس حدود ده درصد از پلی کربنات کمتر است.

اپتیک مرکزی(وضوح نور و دید مرکزی): از آن‌جایی که در مرکز Trivex Lenses فشردگی کمتری نسبت به پلی‌کربنات وجود دارد، در نتیجه عدسی‌های ترایوکس دید بهتر و شفاف‌تری را ایجاد می‌کنند.

اپتیک محیطی(وضوح نور و دید محیطی): در صنعت ساخت عدسی، هر عدسی به طورجداگانه یک عدد آبه دارد. عدد آبه نشان می‌دهد عدسی تا چه میزان می‌تواند رنگ‌ها و نور محیط را با هم منطبق کند و به اصطلاح اعوجاج کمتری داشته باشد. عدد آبه برای عدسی ترایوکس حدود 43 است در حالی‌که عدد آبه عدسی پلی کربنات در حدود 30 است؛ بنابراین عدسی ترایوکس دید محیطی دقیق‌تر با خطای رنگی و نوری کمتری به شما می‌دهد.

مقاومت: عدسی پلی‌کربنات و ترایوکس هردو از مقاومترین عدسی‌های موجود در بازار هستند و سطح مقاومت آن‌ها با هم برابر است.

محافظت در برابر اشعه‌‌‌ها و نورهای آزاردهنده: هر دو عدسی trivex و Polycarbonate به خوبی می‌توانند از چشم در برابر اشعه‌ی فرابنفش محافظت صد در صدی(UV400) داشته‌باشند. نکته‌ی دیگر وجود لایه‌ی ضد انعکاس است. چنانچه روی عینک از لایه‌ی آنتی رفلکس یا ضدانعکاس استفاده شده‌باشد؛  این لایه علاوه بر این‌که از رسیدن نورهای مزاحم به چشم جلوگیری می‌کند، در شب و هنگام رانندگی هم می‌تواند از رسیدن نور اضافی ماشین‌های جلویی به چشم جلوگیری کند. و در نتیجه کیفیت دید در شب را بالاتر ببرد.

دسترسی و تنوع: در بازار شکل‌های متنوع‌تری از عدسی پلی‌کربنات مثل انواع عدسی‌های تدریجی(پروگرسیو) می‌توانید پیدا کنید. البته عدسی فتوکرومیک با هر دو ساختار پلی کربنات و ترایوکس در بازار موجود است.

هزینه: قیمت عدسی‌ها در فروشگاه‌های مختلف متفاوت است. اما به طور کلی عدسی پلی کربنات از عدسی ترایوکس ارزان‌تر است. البته بهتر است قبل از برآورد قیمت با اپتومتریست‌تان مشورت کنید؛ تا بتوانید با توجه به بودجه‌تان بهترین انتخاب را داشته‌باشید.

مقاومت در برابر خراش: همان‌طور که می‌دانید عدسی‌های پلی کربنات و ترایوکس از مواد نرم‌تری نسبت به عدسی‌های شیشه‌ای ساخته‌شده‌اند؛ در نتیجه در برابر ضربه مقاوم‌تر هستند و به راحتی آسیب نمی‌بینند. البته اگر می‌خواهید از عینک‌تان محافظت بیشتر به عمل بیاورید، خوب است که آن ‌را با یک لایه‌ی ضد خش مقاوم‌تر کنید؛ تا کاملا ایمن بشود.

البته بسیاری از متخصصان مراقبت از چشم برای یک دوره‌ی زمانی ضدخش بودن عدسی را تضمین می‌کنند؛ برای اطمینان بیشتر، بهتر است قبل از استفاده از عدسی با کارشناسان دکترعینک مشورت کنید.

برای عدسی ترایوکس یا پلی کربنات کدام نوع قاب مناسب‌تر است؟

عدسی‌های پلی‌کربنات و ترایوکس، بخش کوچکی از چرخه‌ی محافظت از چشم هستند. برای این‌که از چشمانتان به شکل صد در صدی محافظت کنید، خوب است که در هنگام کار یا ورزش از قاب‌هایی که صرفا برای محیط‌های ورزشی یا به منظور تامین ایمنی در محیط کار طراحی شده‌اند در کنار عدسی trivex و Polycarbonate استفاده‌کنید. قاب‌های معمولی بدون طراحی خاص ورزشی ممکن است موقع ورزش کردن بشکنند و آسیب‌ جدی‌ به چشم وارد کنند. بنابراین خوب است که برای انتخاب قاب بهتر با اپتومتریست مشورت کنید. اپتومتریست به راحتی می‌تواند به شما راجع به سطح ایمنی انواع قاب مشاوره بدهد.

برای ساخت عینک کودکان هم، خوب است که به سراغ انواع قاب‌های مقاوم به همراه عدسی‌های ترایوکس یا پلی‌کربنات بروید. حتی اگر کودک شما فعالیت ورزشی سنگین و منظمی هم ندارد، این نوع عینک می‌توانند از چشمان فرزند شما به خوبی مراقبت و محافظت کنند.

دسته‌ای از عینک‌ ها هستند که بدون فریم یا اصطلاحا frame-less نامیده می شوند، از آن‌جایی که در ساخت عینک بدون فریم، لنز با کمترین اتصال به اجزای قالب وصل می‌شود، ما نیاز به یک عدسی مقاوم داریم. با توجه به مقاومت بالای عدسی‌های پلی‌کربنات و ترایوکس شما به راحتی می‌توانید از انواع عینک‌های بدون فریم استفاده کنید.

عدسی های عینک

در آخر: چرا باید به سراغ عدسی پلی‌کربنات و یا ترایوکس برویم؟

مقاومت عدسی‌های پلی‌کربنات و ترایوکس 10 برابر بیشتر از عدسی‌های پلاستیکی است.  از طرف دیگر عدسی‌های پلی کربنات و ترایوکس مثل یک سد محکم در مقابل اشعه‌های مضر مثل فرابنفش می‌ایستدند و می‌توانند از چشم در برابر اشعه‌های فرابنفش به شکل صد در صدی محافظت کنند.

سبک بودن Polycarbonate Lenses و Trivex Lense نسبت به سایر عدسی‌ها هم مزیت دیگری است که نمی‌توان به راحتی نادیده‌اش گرفت.

عینک‌هایی که با عدسی پلی کربنات و تراویکس( نشکن) ساخته می‌شوند، دیدی واضح و شفاف را به فرد هدیه می‌دهند.

این ترکیب عالی یعنی سبکی و مقاومت بالا و همچنین حفاظت از چشم در برابر اشعه‌های مضر، عدسی پلی کربنات و ترایویکس را به یک انتخاب ایده‌آل برای ساخت انواع عینک طبی کودکان و بزرگسالان و عینک‌های ایمنی تبدیل کرده‌است.

همچنین شما می توایند مقاله دکتر عینک با عنوان "با عدسی زرد عینک آفتابی درمانی برای بی خوابی کاربران وسایل الکترونیک" را مطالعه نمائید.

 

پست های اخیر

تا کنون نظری در این باره ثبت نشده.

    پیامی بگذارید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند

    سرعت کند است !

    برای داشتن تجربه وبگردی بهتر ، در صورتی که از VPN استفاده میکنید، آنرا خاموش کنید.