#شعبه حضوری مون با هماهنگی قبلی هر روز حتی تعطیلات و جمعه ها _کارگر جنوبی_ شهر فرش_طبقه ۱_واحد ۳۳#

مقایسه عدسی های فشرده

شیشه و عدسی عینک فشرده چیست؟

عدسی‌های عینک دارای انواع متفاوتی هستند که هر کدام برای دسته‌ای از افراد و برای استفاده در شرایط خاصی تهیه شده‌اند. اطلاع از انواع عدسی‌ها و شناخت ویژگی‌های آن‌ها پیش از خرید، می‌تواند بسیار مفید و کمک‌کننده باشد. عدسی فشرده یکی از انواع عدسی است که نور را به اندازه بیشتری نسبت به سایر عدسی‌ها منحرف می‌کند. این موضوع به دلیل ضریب شکست بالای مواد سازنده عدسی‌های فشرده است که همین عامل باعث کاهش وزن و ضخامت عدسی‌های فشرده هم می‌شود. درمجموع این دسته از عدسی‌ها برای وزن کمتر و ضخامت کمتری که دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عدسی فشرده را بیشتر بشناسید

اگر نیاز به استفاده از عینک به مدت طولانی داشته باشید، احتمال بسیار زیاد پزشک به شما عدسی فشرده را پیشنهاد می‌کند. این به دلیل ویژگی‌هایی همچون وزن پایین و ضخامت کم است که باعث می‌شوند فشار زیادی به شما در شرایط استفاده طولانی از عینک وارد نشود.

اما یکی از ویژگی‌های مهم عدسی فشرده، ضریب شکست بالای آن است. ضریب شکست در حالت کلی نسبت حرکت نور در خلاء به نسبت حرکت نور در ماده گفته می‌شود. عدسی‌های فشرده به دلیل ضریب شکست بالا، میزان انحراف نور بیشتری دارند و همچنین از وزن کمتری هم برخوردار هستند.

ضریب شکست برای عدسی‌های مختلف بین 1.5 تا 1.74 تعریف می‌شود. عدسی‌هایی با ضریب شکست بیش از 1.52 به عنوان عدسی‌های فشرده شناخته می‌شوند که در بین خود این نوع عدسی نیز تفاوت‌هایی وجود دارد.

عدسی فشرده چیست و چه کاربردی دارد

عدسی فشرده با عدسی معمولی چه تفاوتی دارد؟

در ابتدا باید گفت که هر عدسی که تولید و روانه بازار می‌شود، برای اصلاح دید افراد طراحی شده است و از این نظر همه عدسیها هدفی مشترک دارند. اما تفاوت‌هایی بین انواع عدسی وجود دارد که باعث می‌شود هر کدام برای دسته‌ای از افراد مناسب باشند. در کل عدسی فشرده دارای وزن و ضخامت کمتری است و این موضوع به خصوص در گوشه‌های عدسی بیشتر خودنمایی می‌کند.

اگر شماره چشم بالایی دارید یا باید از عینک در زمان‌های طولانی استفاده کنید، قطعا بعد از استفاده از عدسی فشرده به خوبی تفاوت آن با دیگر عدسی‌ها را درک خواهید کرد.

نازکی عدسی‌های فشرده

حال که با یکی از ویژگی‌های عدسی فشرده، یعنی نازکی آن‌ها آشنا شدید، ممکن است این سوال را داشته باشید که میزان نازک بودن این نوع از عدسی‌ها چقدر است؟ در مجموع ضخامت عدسی فشرده به موارد مختلفی همچون میزان ضریب شکست، طراحی و نوع عدسی، شکل فریم و... بستگی دارد. برخی موارد، قابلیت تغییر به دست افراد را ندارند و این پزشک است که برای شخص نسخه‌ای را انتخاب می‌کند.

به طور مثال شماره چشم شما باعث می‌شود که پزشک عدسی مناسبی را برایتان در نظر بگیرد. اما برخی موارد وجود دارند که با انتخاب صحیح آن‌ها می‌توان نقش مثبتی در هرچه نازک‌تر شدن عدسی فشرده ایفا کرد؛ البته اگر تمایلی در انتخاب عدسی با چنین ویژگی‌هایی وجود داشته باشد.

به طور کلی، هرچه ضریب شکست عدسی بالاتر برود، میزان ضخامت آن نیز کمتر می‌شود. عدسی‌های دارای ضریب شکست 1.67 به بالا، کمتر از نصف ضخامت عدسی‌های پلاستیکی معمولی را دارند. همچنین عدسی با ضریب شکست 1.59، 20 درصد ضخامت کمتری نسبت به عدسی‌های معمول دارند.

امکان سفارش عدسی‌های فشرده آسفریک نیز برای افراد وجود دارد. این نوع عدسی فشرده با منحنی‌های صاف‌تری تولید شده‌اند و از عدسی‌های معمولی کاملا باریک‌تر هستند. نکته دیگر آن که هرچه فریم و قاب عینک شما کوچک‌تر باشد، روی نازک بودن عدسی شما هم تاثیرگذار است. در انتها مطمئن شوید که مردمک چشم شما به مرکز دهانه عدسی در کادر عدسی نزدیک به هم هستند.

مشخصات عدسی فشرده

 

سبک بودن عدسی فشرده

یکی دیگر از مزایا و ویژگی‌های عدسی فشرده، سبک بودن آن‌ها است. در مجموع وزن عدسی به پارامتری به نام وزن مخصوص ماده وابسته است. این معیاری برای نمایش تراکم مواد تشکیل‌دهنده عدسی نیز است. برخی عدسی‌های فشرده نازک‌تر از دیگر عدسی‌های فشرده هستند و این به دلیل ضریب شکست موجود در آن‌ها است؛ اما در عین حال ممکن است این عدسی‌ها سنگین‌تر از عدسی‌های ضخیم‌تر باشند. پس اگر عدسی با وزن کم و ضخامت پایین می‌خواهید، باید به هر دو معیار، یعنی ضریب شکست بالا و وزن مخصوص کم توجه کنید.

یکی از عدسی‌های بسیار سبک، ترایوکس نام دارد. لنزهای این نوع عدسی بسیار سبک و التبه نازک هستند و به همین دلیل گزینه ایده‌آلی برای افرادی به شمار می‌روند که چشم‌هایی با شماره بالا دارند.

پوشش برای عدسی فشرده

عدسی‌های فشرده می‌توانند تا 50 درصد نور بیشتری را نسبت به عدسی‌های پلاستیکی و شیشه‌ای منعکس کنند. به همین دلیل، وجود پوششی ضدانعکاس روی عدسی‌های فشرده با ضریب شکست بالا ضروری است. عدسی فشرده با چنین پوششی روی خود، قادر است تا 99.5 درصد نور را برای دید بهتر و شفاف‌تر چشم منتقل سازد. همچنین باعث می‌شود که چشمان شما از پشت عینم به طور کامل قابل دیدن باشند.

مزایا و معایب عدسی فشرده

این نوع عدسی نیز به مانند هر نوع دیگر، از مزایا و معایبی برخوردار است که در ادامه به این مورد اشاره خواهد شد.

انعطاف بالا

به دلیل ضخامت کم و شکل و اندازه مناسب، از این عدسی‌های می‌توان در انواع قاب‌ها و فریم‌ها استفاده کرد و از این نظر محدودیتی برای آن‌ها وجود ندارد.

عدسی‌های فشرده

راحتی بالا

به دلیل وزن کمی که در عدسی فشرده وجود دارد، حتی در صورت استفاده طولانی مدت، به هیچ عنوان خستگی متوجه افراد نخواهد شد و این نیز مزیت دیگری از این نوع عدسی به شمار می‌رود.

زیبایی و ظاهر مناسب

برخلاف گذشته که افراد با شماره چشم بالا باید از عدسی‌های بزرگ و بدشکل استفاده می‌کردند، اکنون با این نوع عدسی می‌توان ظاهر مناسب و زیبایی را نیز به خود هدیه داد.

قیمت بالا

یکی از معایب عدسی‌های فشرده بالا بودن قیمت نهایی آن‌ها است. به دلیل مواد مورداستفاده در ساخت آن‌ها و همچنین روش خاصی که برای برش آن‌ها وجود دارد، قیمت بالاتری نیز نسبت به سایر عدسی‌ها برای این نوع عدسی وجود دارد.

نیاز به مراقبت زیاد

به دلیل ظاهر و ویژگی‌های موجود، این نوع عدسی مستعد خط و خش و شکستن است. بنابراین برای استفاده از آن باید نهایت دقت را نیز به خرج دارد که مشکلی برای آن پیش نیاید.

انعکاس و انحراف نور

به دلیل انعکاس زیاد این نوع عدسی، محدودیتی در استفاده از آن‌ها در محیط‌هایی همچون محیط پرنور و در زمان رانندگی وجود دارد. برای رفع این مشکل البته پوشش‌های ضدانعکاس طراحی شده‌اند. همچنین به دلیل ساختار عدسی‌های فشرده، اعوجاج و انحراف از دید بیشتری نسبت به سایر عدسی‌ها در آن به چشم می‌خورد.

 

معایب عدسی فشرده

جمع‌بندی

عدسی فشرده نوعی از عدسی است که به دلیل ویژگی‌هایی همچون وزن کم و ضخامت پایین مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. این نوع عدسی به خصوص برای کسانی که شماره چشم بالاتری دارند یا باید از عینک به طور مداوم استفاده کنند پیشنهاد می‌شود.

با توجه به موارد گفته‌شده در این مطلب، افراد باید بهترین تصمیم ممکن برای خود را گرفته و عدسی مناسب چشمان خود را با کمک پزشک انتخاب کنند.

سوالات متداول

1-آیا عدسی فشرده برای شماره چشم کم نیز قابل استفاده است؟

با توجه به ویژگی‌های این نوع عدسی، استفاده از آن برای چشم‌هایی با نمره کم، سود خاصی نداشته و گاه ممکن است مشکلاتی را نیز ایجاد کند. البته برخی شرکت‌ها تمامی عدسی‌های خود را به شکل فشرده طراحی می‌کنند که با مشورت پزشک می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

2-مهم‌ترین مزیت عدسی فشرده چیست؟

اصلی‌ترین مزیت این نوع عدسی نسبت به دیگر عدسی‌ها، وزن کم و ضخامت پایین آن‌ها است.

3-امکان استفاده از عدسی فشرده برای عینک آفتابی نیز وجود دارد؟

با توجه به مشخصات ظاهری این نوع عدسی‌ها، امکان استفاده از آن‌ها برای عینک‌های آفتابی نیز وجود دارد.

عدسیفشرده

پست های اخیر

تا کنون نظری در این باره ثبت نشده.

    پیامی بگذارید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند

    سرعت کند است !

    برای داشتن تجربه وبگردی بهتر ، در صورتی که از VPN استفاده میکنید، آنرا خاموش کنید.