#شعبه حضوری مون با هماهنگی قبلی هر روز حتی تعطیلات و جمعه ها _کارگر جنوبی_ شهر فرش_طبقه ۱_واحد ۳۳#

سوزش چشم و سردرد چه دلایلی دارد؟ - دکترعینک

سوزش چشم و سردرد چه دلایلی دارد؟

سوزش چشم و سردرد اگر همراه هم برای فرد اتفاق بیفتند، قطعا لحظات سخت و آزاردهنده‌ای را به وجود خواهند آورد. هر کدام از این مشکلات به تنهایی برای مدتی زندگی فرد را دچار مشکل و خلل خواهد کرد و تصور این که هر دوی این موارد با هم اتفاق بیفتند هم برای هر کسی سخت و غیرقابل‌تحمل است.

اما به هر ترتیب این دو عارضه ممکن است همراه با هم و به طور همزمان برای فردی به وجود بیایند. شناخت دلایل ایجاد این اتفاق و چگونگی رفع آن از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین سبب در این مطلب اطلاعات بیشتری را در مورد همزمان شدن این دو مشکل بررسی خواهیم کرد.

سوزش چشم و سردرد چرا اتفاق می‌افتند؟

سوزش چشم و سردرد هر کدام می‌توانند به دلال مختلفی اتفاق بیفتند و به ندرت رخ می‌دهد که دلیل یکسانی وجود داشته باشد و به طور مثال سوزش چشم باعث سردرد هم بشود. این عارضه می‌تواند برای یک چشم یا هر دو چشم روی دهد و همزمانی آن با سردرد قطعا لحظات سختی را برای هر کسی خواهد ساخت.

البته برخی بیماری‌های خاص نیز هستند که باعث بروز همزمان سوزش چشم و سردرد می‌شوند. در ادامه به بررسی علل هر کدام از این مشکلات و همچنین بیماری‌ها و عارضه‌هایی که باعث به وجود آمدن همزمان سوزش چشم‌ها به همراه سردرد می‌شوند پرداخته خواهد شد. پس اگر شما هم برخی مواقع دچار این مشکل می‌شوید، بهتر است با دلایل آن بیشتر آشنا شوید.

سوزش چشم همراه سردرد

 

دلایل سردرد چیست؟

بعید است کسی در زندگی خود سردرد را تجربه نکرده باشد. این عارضه ممکن است دلایل مختلفی را داشته باشد؛ از کم خوابی تا مشکلات داخلی بدن ممکن است باعث سردرد افراد شوند. اما جالب است بدانید که در زمان سردرد دقیقا چه اتفاقی رخ می‌دهد. هنگامی که به دلیلی خاص سردرد ایجاد می‌شود در واقع رگ‌های خونی و ماهیچه‌های موجود در سر و حتی گردن فرد دچار انقباض می‌شوند و این باعث وارد شدن فشار به اعصاب در نواحی اطراف می‌شود. نتیجه این فرآیند همان چیزی است که از آن به نام سردرد یاد می‌کنند.

سردرد دلایل متعددی دارد؛ از بین دلایل این مشکل می‌توانیم به مشکلات مربوط به چشم و بینایی، تغییر ناگهانی دما، اختلالات گوناگون در گوش و بینی و گلو، استرس و فشار، کم آب بودن بدن، فشار خون، عفونت، آسیب دیدگی و... اشاره کنیم.

اما چه زمانی ممکن است سردرد همزمان با سوزش چشم باشد؟ برخی از انواع سردرد وجود دارند که می‌توانند همزمان باعث سوزش چشم فرد هم بشوند. از این سردردها می‌توان به سردردهای تنشی، سردرد سینوسی، خوشه‌ای و حتی میگرن اشاره کرد که باعث سوزش چشم در برخی مواقع می‌شوند.

اگر فرد دچار سوزش چشم و سردرد، سفتی گردن را هم به عنوان علامت دیگری به طور همزمان داشته باشد، ممکن است دچار بیماری مننژیت شده باشد. در چنین حالتی لازم است که فرد فورا برای درمان به پزشک مراجعه کرده و طبق نظر پزشک روند درمان را آغاز کند.

 

دلایل ایجاد سردرد و سوزش چشم همزمان چیست؟

 

 

دلایل و علامت سوزش چشم

اما همیشه سوزش چشم و سردرد منشا یکسانی ندارند و ممکن است سردرد و سوزش چشم به دلایل مختلفی به وجود بیایند. همانطور که گفته شد برخی از آلرژی‌ها و سردردها و بیماری‌ها باعث به وجود آمدن همزمان این دو عارضه می‌شوند. اما در اینجا نگاهی مختصر به دلایل به وجود آمدن سوزش چشم خواهیم داشت.

عوامل زیادی ممکن است باعث سوزش چشم‌ها شوند. بیماری‌های مختلف و حتی عوامل بیرونی می‌توانند روی به وجود آمدن این عارضه نقش داشته باشند.

آلرژی به مواد مختلف و در معرض محیط آن قرار گرفتن یکی از اصلی‌ترین عواملی است که سوزش چشم‌ها را به دنبال دارد. همچنین ورود اشیا و اجسام خارجی به درون چشم هم ممکن است باعث سوزش شود. در این حالت بهتر است از مالیدن چشم‌ها خودداری کنید و در صورت وخیم بودن شرایط و عدم خارج شدن جسم، حتما به پزشک متخصص مراجعه شود. در این حالت خطر آسیب دیدن بینایی نیز وجود دارد پس باید دقت زیادی صورت گیرد.

خشکی چشم هم عامل مهم دیگری است که روی این عارضه تاثیر دارد. خود خشکی چشم دلایل متفاوتی دارد. یکی از اصلی‌ترین دلایل آن استفاده زیاد از موبایل یا کامپیوتر است که با خیره شدن مداوم و یکنواخت به یک نقطه به وجود می‌آید. همچنین ممکن است مجاری اشک فرد دچار مشکل شده باشد و به درستی و به مقدار کافی اشک تولید نکند. در این حالت در شرایط شدید ممکن است روش جراحی پیشنهاد شود.

همچنین همانطور که گفته شد برخی از سردردها مانند میگرن هم می‌توانند باعث سوزش چشم‌ها شوند. سوزش معمولا با ترشح چشم، اختلالات بینایی، سنگین شدن پلک، قرمز شدن چشم و... هم همراه می‌شود.

درمان سوزش چشم و سردرد

بسته به این که دلیل این اتفاق چه چیزی باشد، روش درمان آن هم متفاوت است. اگر منشا هر دو عارضه یک چیز باشد، پزشک باید متناسب با مشکل روند درمان را آغاز کند. به طور مثال برای سردردهای میگرنی انواع مسکن‌ها تجویز می‌شوند. همچنین اگر دلیل باکتریایی یا عفونی باشد، انواع آنتی بیوتیک کاربرد زیادی برای از بین بردن علائم و عوارض دارند.

بنابراین بهتر است پس از مشاهده اولین علائم به پزشک مراجعه کرده و طبق نظر وی عمل کنید. برخی از راه‌های خانگی درمان شامل شستشو چشم‌ها، استفاده از قطره‌ها، مسکن‌ها و... هستند.

درمان سوزش چشم و سردرد همزمان

 

کلام پایانی

سوزش چشم و سردرد همزمان می‌تواند برای هر کسی طاقت‌فرسا باشد و روند زندگی عادی او را دچار اختلال کند. این دو عارضه ممکن است به یک دلیل مشخص رخ دهند یا هر کدام به دلایل جداگانه‌ای به وجود بیایند. در این مطلب در خصوص این موارد به طور کامل صحبت شد. نکته مهم آن است که در صورتی که این علائم تکرارشونده بودند و برای مدتی از بین نرفتند، حتما باید به پزشک مراجعه کنید و از نوع درمان خودسرانه نیز اجتناب کنید. به خصوص اگر این علائم همراه با دیگر نشانه‌ها از جمله قرمزی چشم و ترشح و اختلال در بینایی همراه بود.

 

سوالات متداول

1-سوزش چشم و سردرد نشانه چه چیزی هستند؟

این دو عارضه وقتی به طور همزمان اتفاق بیفتند ممکن است ریشه یکسانی داشته باشند و به طور مثال سردردهای میگرنی یا آلرژی به ماده‌ای خاص می‌تواند باعث بروز این دو علامت شود. البته ممکن است به دو دلیل کاملا متفاوت هم به وجود بیایند.

2-آیا نگاه کردن به کامپیوتر باعث سوزش چشم‌ها و سردرد می‌شود؟

بله؛ ممکن است یکی از دلایل این اتفاق همزمان، نگاه کردن بیش از حد به صفحه نمایشگر موبایل یا کامپیوتر باشد. در این حالت باید به چشم‌ها استراحت دادو  از عدسی‌های مخصوص کار با کامپیوتر استفاده کرد. مجموعه کامل عدسی های بلوکات و بلوکنترل در دکترعینک وجود دارد وشما میتوانید متناسب با سلیقه و بودجه از یکی از آنها استفاده نمایید.

3-سوزش چشم و سردرد چگونه درمان می‌شود؟

درمان این عارضه به دلیل و ریشه آن بستگی دارد. بهتر است پس از مشاهده اولین علائم، به پزشک مراجعه کرده که وی با معاینه کامل بتواند دلیل اصلی این علائم را تشخیص داده و سپس راه درمانی مناسب را پیشنهاد دهد.

پست های اخیر

7 نظر

 • کاربر

  فاطمه۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام من یه چشمم نیم آستیگمات و هر دوش ۲۵ صدم نزدیک بین دکتر بهم عینک داده لازم عینکم همیشه بزنم؟

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام ودرودبرای کارهای نزدیک اگر سردرد نمیگیرید میتونید نزنید اما برای دور حتما بزنید

 • کاربر

  مهدی۱۱ دی ۱۳۴۸

  آیا با دید 10 از 10 با یه چشم و چشم دیگه6 از 10با عینک فرهنگیان مشکل داره

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام مهدی عزیزخیر مشکلی ندراه و قبول میشین

 • کاربر

  ناشناس۱۱ دی ۱۳۴۸

  آخر با اینهمه عینک ازسرما یخ میزنیم غدا مون بدون بسته بندی می مونه موندم دماغ این نوابغ قرن که نمی خوان جراحی کنن اذیت نمیشه؟!

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام ودرود وقتتون بخیراصلا متوجه منظورتون نشدم (:

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

  سلام وقتتون بخیرکدوم قسمتش رو ؟:))))

پیامی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند

سرعت کند است !

برای داشتن تجربه وبگردی بهتر ، در صورتی که از VPN استفاده میکنید، آنرا خاموش کنید.