#شعبه حضوری مون با هماهنگی قبلی هر روز حتی تعطیلات و جمعه ها _کارگر جنوبی_ شهر فرش_طبقه ۱_واحد ۳۳#

راهنمای خرید لنز چشم - دکترعینک

راهنمای خرید لنز چشم

اگر به دنبال راهی برای رهایی از عینک طبی می‌گردید یا قصد دارید با استفاده از لنز چشم رنگی بر زیبایی خود بیفزایید، قطعاً به راهنمای خرید لنز چشم نیاز خواهید داشت. برای انتخاب مناسب‌ترین لنز چشم چه نکاتی را باید در نظر داشت؟

انتخاب از میان گزینه‌های متنوعی که در بازار وجود دارد، کار چندان ساده‌ای نیست. برای انتخاب باید پارامترهای مختلفی مانند قیمت، نوع لنز، وسایل جانبی و مواردی از این قبیل را در نظر داشته باشید.

فرقی نمی‌کند در رابطه با تجربه خرید لنز مبتدی هستید یا حرفه‌ای، پیش از هر گونه تصمیم‌گیری به راهنمای جامع پیش رو برای انتخاب لنز چشم ایده‌آل نیاز خواهید داشت.

راهنمای خرید لنز چشم و بررسی مزایای استفاده از آن

هنگامی که متوجه ضعیف بودن چشم‌ها می‌شویم، گزینه‌های متعددی پیش روی ما قرار دارد: استفاده از عینک‌های طبی یا انتخاب لنز طبی. لنز چشم گزینه‌ای ایده‌آل برای افرادی است که علاقه‌ای به استفاده از عینک طبی ندارند. البته این موضوع تنها مزیت انتخاب لنز چشم نیست.

بهبود دید

راهنمای خرید لنز چشم

اغلب لنزها به‌منظور اصلاح عیوب انکساری مانند آستیگاتیسم، دوربینی و نزدیک‌بینی طراحی شده‌اند. البته کاربردهای لنز طبی تنها به این موارد محدود نمی‌شود؛ این امکان وجود دارد که از این لنزها به‌منظور برطرف کردن بیماری‌های خاص مانند اختلالات قرنیه استفاده شود.

آسایش و راحتی بیشتر چشم‌ها

به لطف پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزه سلامت چشم، لنز چشم را با استفاده از موادی خاص برای راحتی هر چه بیشتر چشم‌ها تهیه می‌کنند. این لنزها از ترکیبی از مواد سخت و نرم تهیه می‌شوند که در نهایت سبب بهبود بینایی شما خواهند شد.

به این ترتیب اصلاح بینایی چشم‌ها به کمک لنزهای طبی به هیچ عنوان آزاردهنده نخواهد بود.

بهبود دید در تمام زوایا

از آنجا که لنزهای تماسی مستقیماً روی قرنیه چشم‌ها قرار می‌گیرند، از نظر مشاهده محیط اطراف در زوایای مختلف هیچ گونه محدودیتی نخواهید داشت. به کمک این لنزها تصاویر با وضوح بالا قابل دید هستند و شاهد هیچ گونه بازتاب نوری نخواهیم بود.

برخوداری از ایمنی

برخلاف تصور عموم مردم، استفاده از لنزهای طبی خطرناک نیست و فرد این امکان را دارد که همچون سایر افراد عادی به فعالیت‌های خود بپردازد. استفاده از لنزها در هر شرایط آب و هوایی مانعی ندارد و دیگر جای نگرانی در مورد بخار گرفتن شیشه عینک طبی با آلوده شدن آن وجود نخواهد داشت.

زیبایی ظاهری

یکی دیگر مزیت‌های جذاب استفاده از لنز چشم، زیبایی ظاهری آن است. شما این فرصت را دارید که لنز چشم رنگی با رنگ بندی متنوع را انتخاب کرده و بر زیبایی چشم‌های خود بیفزایید. با این حال پیش از هرگونه تصمیم گیری، نباید راهنمای خرید لنز چشم را از دست بدهید.

خرید لنز چشم بدون مطالعه راهنمای جامع خرید، ممنوع!

برای انتخاب مناسب‌ترین لنز طبی چشم پیش از هر چیز باید با انواع لنزها آشنا شویم. به همین خاطر در ادامه به معرفی انواع لنز چشم می‌پردازیم.

آشنایی با انواع لنز چشم

راهنمای خرید لنز چشم و انواع لنز

همانطور که می‌دانید لنزهای رنگی بدون نسخه نیز قابل تهیه هستند. در مقابل لنزهای طبی باید توسط پزشک و پس از معاینه او تجویز شود؛ این لنزها برای اصلاح دید کاربرد دارند. انواع لنز چشم را می‌توان در ۵ دسته جداگانه قرار دارد.

لنزهای کروی

رایج‌ترین انواع لنزها، لنزهای کروی هستند که برای اصلاح نزدیک بینی و دوربینی کاربرد دارند. جالب است بدانید که شدت نور عبوری از لنزهای تماسی تقریباً یکسان است.

لنز توریک

لنز توریک معمولاً برای اصلاح آستیگمات چشم تجویز می‌شود. این لنزها نیز باید توسط پزشک و طبق نظر او تجویز شوند. چرا که مقادیر یا داده‌های مورد استفاده برای تهیه لنزهای طبی متفاوت از مقادیر مورد استفاده در عینک‌های طبی است.

لنزهای دو یا چند کانونی

لنزهای دو یا چند کانونی برای افراد مبتلا به بیماری پیرچشمی تجویز می‌شود. این لنزها به‌گونه‌ای ساخته می‌شوند که نیازهای افراد مبتلا به این بیماری را برطرف کرده و به بهبود دید آنها کمک کنند.

لنزهای رنگی

لنزهای رنگی را باید یکی دیگر از انواع لنز چشم دانست که افراد بنا به سلیقه و علاقه خود امکان انتخاب از میان گزینه‌های متعدد موجود در بازار را دارند. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، برای استفاده از این لنزها نیازی به نسخه پزشک وجود نخواهد داشت.

لنزهای فوتوکرومیک

لنز فوتوکرومیک، نوعی لنز طبی حساس به نور است. این نوع لنزها میزان نور ورودی به چشم را کنترل می‌کنند. این نوع لنز با توجه به نیاز متقاضی و توسط پزشک تجویز می‌شود.

مدت زمان استفاده از لنز چشم

راهنمای خرید لنز چشم

حال که بخوبی با انواع لنز چشم آشنا شدیم، در ادامه راهنمای خرید لنز چشم به سراغ بررسی انواع لنزها براساس مدت زمان استفاده می‌رویم. انتخاب لنز مناسب به‌مدت زمانی که شما برای نگهداری از لنز اختصاص می‌دهید نیز بستگی دارد. در اینجا بحث ترجیحات شما مطرح است و این امکان را دارید که یکی از انواع لنزها زیر را انتخاب کنید.

لنزهای یکبار مصرف روزانه

لنزهای یک بار مصرف را می‌توان به‌صورت روزانه مورد استفاده قرار داد و در پایان روز باید آنها را دور انداخت. اگرچه برخی از افراد علاقه‌ای به استفاده از این نوع لنزها ندارند، اما انتخاب لنزهای یک بار مصرف برای جلوگیری از ورود هر گونه باکتری به چشم مناسب است.

اگر تصور می‌کنید فرصت تمیز کردن و مراقبت روزانه از لنزها را ندارید، لنزهای یک بار مصرف گزینه مناسبی به شمار می‌آیند.

لنزهای هفتگی

لنزهای هفتگی همانطور که از نام آنها پیداست، به‌مدت یک هفته قابل استفاده هستند و بعد از این مدت زمان باید دور انداخته شوند. بسیاری از افراد استفاده از این نوع لنزها را ترجیح می‌دهند، زیرا خطر تشکیل رسوبات باکتریایی روی لنزها به حداقل می‌رسد.

لنزهای ماهانه

انتخاب این نوع لنزها برای افرادی که به‌طور مداوم از این لنزها استفاده می‌کنند، مناسب است. ناگفته نماند که این لنزها گزینه مقرون به صرفه تری نیز به حساب می‌آیند. با این حال باید زمان بیشتری را برای مراقبت از این لنزها اختصاص دهید. تمیز کردن مداوم لنزها احتمال بروز هر گونه عفونت را کاهش می‌دهد.

نکاتی که برای خرید لنز چشم باید به خاطر بسپارید

 هنگامی که در رابطه با نوع لنز با مشورت پزشک تصمیم گرفتید، تازه در ابتدای مسیر خرید لنز چشم مناسب قرار می‌گیرید. نکات مهم دیگری در راهنمای خرید لنز چشم وجود دارد که نباید از دست بدهید.

اندازه لنزها

هنگامی که پزشک نسخه‌ای برای خرید لنز طبی تجویز می‌کند، شاهد یکی سری علائم هستیم که نشان می‌دهد لنز چشم چگونه با چشم‌های شما مطابقت خواهد داشت. در ادامه برخی از این اصطلاحات رایج را معرفی می‌کنیم.

1.Diameter (DIA): اندازه لنز

2.دیوپترس (D/dpt./PWR): + به معنی دوربینی و – به معنی نزدیک بینی

جنس لنزها چشم

اولین و مهمترن نکته‌ای که هنگام انتخاب لنز چشم باید به یاد داشته باشیم، جنس یا مواد استفاده شده در ساخت لنزهاست. از آنجا که این مواد به‌طور مستقیم با چشم ما در ارتباط هستند، هنگام خرید لنز چشم باید مناسب‌ترین آنها را نتخاب کنیم؛ لنزهایی که نه تنها سلامت چشم‌ها را تضمین کنند، بلکه برای چشم آزاردهنده نباشند. در ادامه راهنمای خرید لنز چشم به بررسی مواد مورد استفاده برای تهیه لنزها می‌پردازیم.

PMMA

لنز PMMA یا لنز پلی متیل متاکریلات، انواعی از لنزهای چشم سخت هستند. این نوع لنزها در برابر هر گونه آسیب مقاوم هستند. با این حال استفاده از لنزهایی از جنس PMMA به‌دلیل پیشگیری از انتقال اکسیژن به چشم از محبوبیت کمتری برخوردار است.

لنز نفوذپذیر نسبت به گاز

لنزهای نفوذپذیر نسبت به گاز، شباهت زیادی به لنزهای PMMA دارند، با این تفاوت که اکسیژن مورد نیاز چشم را نیز تامین می‌کنند. این لنزها شفاف‌تر و انعطاف پذیرتر از لنزهای PMMA هستند.

با این حال برای عادت کردن به این نوع لنزها ممکن است کمی زمان بر باشد.

لنزهای نرم

لنزهای نرم یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرید لنز چشم هستند که از همان لحظه اول به استفاده از آنها عادت می‌کنید. این لنزها از ژل پلاستیکی حاوی آب یا هیدروژل تشکیل شده‌اند که لنزی بسیار نازک و انعطاف پذیر را تشکیل داده است.

سیلیکون هیدروژل

در نهایت به لنزهایی از جنس سیلیکون هیدروژل می‌رسیم که با استقبال بی نظیری مواجه شده‌اند. این نوع لنزها اجازه می‌دهند که اکسیژن بیشتری به قرنیه چشم‌ها برسد. به این ترتیب احتمال عفونت چشم یا سوزش آن به حداقل می‌رسد.

نگاهی به لنزهای سفارشی

راهنمای خرید لنز چشم

در راهنمای خرید لنز چشم انواع و اقسام لنزها را به همراه کارایی آنها بررسی کردیم. با این حال اگر لنز چشم مورد نیاز شما در دسته‌هایی که مطرح شد، وجود نداشت، به احتمال قوی به لنزهای سفارشی نیاز خواهید داشت. اگر در رابطه با عملکرد یا انواع لنزهای سفارشی کنجکاو هستید، نگاهی به موارد زیر بیندازید.

لنزهای محافظ UV

درست مانند پوست، چشم‌ها نیز در برابر اشعه ماورای بنفش حساس و آسیب پذیر هستند. بنابراین چنانچه به‌مدت طولانی در برابر نور خورشید قرار می‌گیرید، استفاده از لنزهای محافظ UV گزینه‌ای مناسب برای شماست.

جالب است بدانید که این لنزها از چشم تا ۹۷ درصد در برابر اشعه UVB و ۸۱ درصد در برابر اشعه UVA محافظت می‌کنند. استفاده از این لنزها برای محافظت حداکثری از چشم‌ها توصیه می‌شود.

لنزهای تسکین دهنده خشکی چشم

برخی از افراد به دلایلی مانند حساسیت چشم یا بیماری‌های دیگر دچار خشکی چشم می‌شوند. لنزهایی وجود دارند که به کمک آنها می‌توان خشکی چشم و خطرات ناشی از آن را کاهش داد.

عوامل موثر بر قیمت لنز چشم

تعیین قیمت دقیق لنز چشم کار دشواری است، چرا که پارامترهای مختلفی بر هزینه نهایی لنزها تاثیرگذار هستند. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1..نرمی یا سختی لنز

2.رنگی یا شفاف بودن لنز

3.سفارشی بودن لنز؛ مانند لنزهای مناسب برای اصلاح آستیگماتیسم

توجه داشته باشید که علاوه بر لنز به وسایل مورد نیاز لنز چشم نیز نیاز خواهید داشت که هنگام خرید لنز باید بودجه مورد نیاز آنها را نیز در نظر داشته باشید. اگر به دنبال پاسخ این پرسش هستید که لنز چشم را از کجا بخریم، باید بگوییم که داروخانه‌ها و مراکز معبتر فروش لنز بهترین گزینه برای خرید لنزهایی باکیفیت و مقرون به صرفه هستند. البته قیمت لنز چشم در داروخانه نسبت به سایر مراکز فروش تفاوت چندان زیادی ندارد.

در پایان

استفاده از لنز چشم برای اصلاح بینایی یا زیبایی این روزها رواج بیشتری پیدا کرده است. از طرفی با پیشرفت تکنولوژی در حوزه سلامت، روز به روز شاهد روی کار آمدن لنزهای جدیدتر هستیم.

در راهنمای خرید لنز چشم سعی کردیم که با معرفی انواع و اقسام لنز طبی و رنگی و بررسی عملکرد آنها، اطلاعات لازم برای خرید مناسب‌ترین لنز چشم را در اخیتار شما قرار دهیم. با انتخاب لنز چشم مناسب، با دید بهتری جهان را ببینید و از بروز آسیب‌های ناخواسته به چشم جلوگیری کنید.

سوالات متداول

1.از چه سنی می‌توان استفاده از لنز چشم را شروع کنیم؟

هیچ محدودیت سنی برای استفاده از لنز چشم وجود ندارد. حتی در رابطه با افراد زیر ۱۸ سال به شرط اینکه هم فرد متقاضی و هم خانواده پیگیری و مراقبت‌های لازم را رعایت کنند، مانعی برای استفاده از لنزهای تماسی وجود ندارد.

2.چه زمانی از لنزها استفاده کنیم؛ قبل یا بعد از آرایش چشم‌ها؟

اگر قصد آرایش کردن چشم‌های خود را دارید، ابتدا لنزها را داخل چشم قرار دهید و بعد از آن چشم‌ها را آرایش کنید. اگر قصد پاک کردن آرایش خود را دارید، ابتدا آرایش را پاک کرده و سپس لنزها را از چشم خارج کنید.

3.آیا می‌توان بدون نسخه پزشک لنز طبی را خریداری کرد؟

بهتر است برای خرید لنز چشم پیش از هر گونه اقدامی با پزشک خود در این خصوص مشورت کنید. او لنز طبی متناسب با نیازهای شما را تجویز می‌کند. به این ترتیب احتمال هر گونه آسیب دیدگی چشم به حداقل می‌رسد.

instagram dreynak.com

پست های اخیر

تا کنون نظری در این باره ثبت نشده.

    پیامی بگذارید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند

    سرعت کند است !

    برای داشتن تجربه وبگردی بهتر ، در صورتی که از VPN استفاده میکنید، آنرا خاموش کنید.