#شعبه حضوری مون با هماهنگی قبلی هر روز حتی تعطیلات و جمعه ها _کارگر جنوبی_ شهر فرش_طبقه ۱_واحد ۳۳#

بخار کردن عینک

جلوگیری از بخار شیشه عینک

استفاده مداوم از عینک برای بسیاری از افراد ضروری بوده و حتی بسیاری از افراد بدون عینک نمی‌توانند به فعالیت‌های عادی روزانه خود مشغول باشند. یکی از مشکلات رایجی که برای افراد دارای عینک به وجود می‌آید، بخار کردن شیشه عینک است. بخار کردن شیشه عینک در شرایطی همچون استفاده از ماسک، قرار گرفتن در حمام و استخر، نوشیدن نوشیدنی داغ و... به وجود می‌آید. اما آیا راهی برای جلوگیری از بخار شیشه عینک وجود دارد؟ در ادامه مطلب قصد داریم در خصوص برخی از راه‌های موثر برای جلوگیری از ایجاد بخار روی شیشه عینک راهکارهای کاربردی را به شما معرفی کنیم. 

راه‌های جلوگیری از بخار شیشه عینک

با ترکیب رطوبت و حرارت، بخار روی شیشه عینک افراد ایجاد می‌شود و آنها قادر نیستند که به خوبی محیط اطراف خود را ببینند. این موضوع به خصوص در سالیان اخیر با شیوع بیماری کرونا و اجبار در استفاده از انواع ماسک بیشتر نمایان شد. افراد مجبور می‌شدند که هر چند ثانیه ماسک خود را پایین کشیده که از ایجاد بخار روی شیشه عینکشان جلوگیری کنند. اما آیا روشی برای جلوگیری از بخار شیشه عینک وجود دارد؟ در ادامه برخی از این روش‌ها که هر کدام در شرایطی مناسب هستند را معرفی می‌کنیم.

عینک را روی ماسک قرار دهید

اگر در زمان قرار دادن ماسک روی صورتتان با بخار کردن شیشه عینک مشکل دارید، یکی از روش‌های مناسب، قرار دادن عینک روی ماسک است. در این حالت وقتی ماسک را کمی بالاتر کشیده و قسمت بالای آن را کاملا محکم کنید، بعد از قرارگیری عینک روی آن دیگر تنفس شما به بیرون راهی نخواهد یافت و بخاری نیز روی شیشه عینکتان ایجاد نمی‌شود.

بهترین روش‌ها برای جلوگیری از ایجاد بخار روی شیشه عینک

چسباندن قسمت بالایی ماسک

روش دیگر برای جلوگیری از بخار شیشه عینک در زمان استفاده از ماسک، چسباندن قسمت‌های بالایی ماسک برای فیکس شدن آن است. در این روش می‌توانید از انواع چسب پزشکی و ... استفاده کنید. البته توجه کنید که چسب مورداستفاده، باعث حساسیت پوستی در شما نشود. بهتر است چسب را روی قسمت دیگری از بدن خود امتحان کرده و سپس برای مدت طولانی روی قسمت بالای بینی خود قرار دهید.

استفاده از دستمال و اسپری ضدبخار برای شیشه عینک

یکی از راه‌های اصولی جلوگیری از بخار شیشه عینک، استفاده از انواع اسپری و دستمال ضدبخار عینک است. دستمال‌ها و اسپری‌های ضدبخار، تا درصد زیادی از ایجاد بخار روی شیشه عینکتان جلوگیری می‌کنند. البته باید توجه داشته باشید که معمولا قیمت این محصولات در صورت تهیه انواع درجه یک و باکیفیت، کمی بالا است. البته در اینجا ذکر نکته‌ای بسیار مهم است؛ ممکن است برخی از این دستمال‌ها و اسپری‌ها، روی عینک‌هایی با پوشش های خاص مانند ضدخش، ضد انعکاس، فتوکرومیک و... عملکرد مناسبی نداشته باشند. بنابراین پیش از تهیه آن‌ها حتما از این موارد اطمینان حاصل کنید.

استفاده از آب و صابون برای شستن شیشه عینک

اگر به دنبال روشی ساده و ارزان برای جلوگیری از بخار شیشه عینک هستید، استفاده از آب و صابون گزینه بسیار خوبی است. به خصوص اگر قصد رفتن به حمام یا استخر را با عینک خود دارید، قبل از رفتن به محل مورد نظر استفاده از این روش با ایجاد لایه‌ای روی سطح شیشه، از بخار کردن آن جلوگیری می‌کند. البته استفاده مداوم از چنین روشی باعث از بین رفتن پوشش‌های عدسی و کاهش عملکرد خود عدسی می‌شود. بنابراین به هیچ عنوان به طور مداوم از این روش برای از بین رفتن بخار شیشه عینک استفاده نکنید. برای انجام این روش، چند قطره صابون مایع را روی شیشه‌های عینک ریخته و به آرامی با دستان خود سطح شیشه‌ها را بشویید. سپس شیشه عینک را به طور کامل آبکشی کرده و اجازه دهید که عینک در دمای محیط و به طور خود به خود خشک شود.

فاصله دادن عینک از چشم در زمان استفاده از ماسک

در زمان استفاده از ماسک، برای جلوگیری کردن از ایجاد بخار روی شیشه عینک، فاصله دادن عینک از چشم‌ها نیز بسیار موثر است. با این کار هوا در فاصله ایجاد‌شده جریان پیدا کرده و بخاری روی شیشه عینک شما ایجاد نمی‌شود.

استفاده از اسپری ضد بخار یکی از روش‌های جلوگیری از بخار شیشه عینک

گره زدن ماسک

اگر شرایط تهیه ماسکی با اندازه مناسب با صورت خود را ندارید یا نمی‌توانید قسمت بالایی آن را کاملا ثابت کنید، گره زدن ماسک برای کوچک‌تر کردن آن و قرار گرفتن عینک روی ماسک گزینه مناسبی است.

استفاده از عدسی‌های ضدبخار

در انتها نیز باید از روش‌های جلوگیری از بخار شیشه عینک به تهیه و استفاده از لنزهای خاص که برای این منظور طراحی شده‌اند اشاره کنیم. اما این عدسی‌های ضدبخار چگونه از ایجاد بخار روی شیشه عینک جلوگیری می‌کنند؟ این عدسی‌ها، مجهز به پوششی مخصوص هستند که باعث می‌شود رطوبت از روی شیشه‌های عینک جذب شود. بنابراین فرقی نمی‌کند که در چه شرایطی هستید؛ این نوع عدسی یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای رفع مشکل بخار گرفتن شیشه عینک است.

جمع‌بندی

بخار گرفتن روی شیشه عینک بدون شک تجربه بسیار آزاردهنده و بدی است که ممکن است برای هر شخصی به وجود بیاید. به خصوص در شرایطی که استفاده از انواع ماسک رواج پیدا کرده است، بسیاری از افراد با این مشکل روبه‌رو شده‌اند. در این مطلب سعی شد برخی از روش‌های موثر برای جلوگیری از بخار شیشه عینک مطرح شود. شما با مطالعه این موارد و اجرای آن‌ها بر اساس شرایطی که دارید، می‌توانید تا حدود زیادی از این اتفاق جلوگیری کرده و همواره دیدی شفاف و بدون مشکل را داشته باشید.

دکتر عینک، معتبرترین فروشگاه عینک، انواع عدسی‌ها و تجهیزات مختلف عینک را با کیفیتی بالا و قیمتی مناسب در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد.

سوالات متداول

1-آیا راهی برای جلوگیری از بخار شیشه عینک وجود دارد؟

بله به طور کلی برخی راه‌های موقت و دائمی وجود دارد که ممکن است از ایجاد بخار روی شیشه عینک جلوگیری کند.

2-بهترین راهکار برای جلوگیری از ایجاد بخار روی شیشه عینک چیست؟

روش‌های مختلفی برای این موضوع وجود دارد و بسته به شرایط فرد باید بهترین راهکار انتخاب شود. به طور مثال استفاده از اسپری و دستمال ضدبخار، محکم کردن ماسک، خرید لنز ضدبخار و ... هر کدام برای شرایطی مناسب هستند.

3-آیا استفاده از روش‌های جلوگیری از بخار شیشه عینک به عدسی آسیب می‌زند؟

برخی از روش‌ها مانند استفاده از صابون و برخی دیگر از مواد شیمیایی می‌تواند در درازا به عدسی عینک آسیب وارد کند.

کلمه کیدی: جلوگیری از بخار شیشه عینک

 

پست های اخیر

تا کنون نظری در این باره ثبت نشده.

    پیامی بگذارید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند

    سرعت کند است !

    برای داشتن تجربه وبگردی بهتر ، در صورتی که از VPN استفاده میکنید، آنرا خاموش کنید.