#شعبه حضوری مون با هماهنگی قبلی هر روز حتی تعطیلات و جمعه ها _کارگر جنوبی_ شهر فرش_طبقه ۱_واحد ۳۳#

تمام آنچه که باید درباره‌ی لنز شبانه روزی بدانید - دکترعینک

تمام آنچه که باید درباره‌ی لنز شبانه روزی بدانید

یکی از بهترین گزینه ها برای جایگزینی لنز های تماسی روزانه، استفاده از  لنزهای شبانه روزی است. استفاده ازاین لنزها شرایط خاص خود را دارد. اگر می‌خواهید بیشتر با لنز دائمی آشنا شوید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

 

لنز شبانه روزی از نمایی نزدیک

لنز شبانه روزی یا دائمی چیست؟

به‌طورکلی، لنزهای تماسی براساس مدت زمان استفاده در هر نوبت که به چشم میزنید، به دو دسته طبقه‌بندی می‌شوند:

1.لنز روزانه (البته این به معنی این نیست که شب‌ها نمی‌توانید از آن استفاده کنید.منظور لنزهایی است که قبل از خوابیدن باید از چشمتان خارج کنید.)

2.لنز دائمی یا لنز شبانه روزی (لنزهایی که می‌توانید تا مدت‌ها (بدون خارج کردنش از چشمتان) از آن استفاده کنید.)

شاید بپرسید پس چه تفاوتی بین لنز روزانه و لنز دائمی (طولانی‌مدت یا شبانه روزی) وجود دارد؟

لنزهای شبانه روزی (دائمی) از لنزهای نرمِ روزانه، نازک‌تر هستند، یا از مواد سیلیکون هیدروژل ساخته شده‌اند. ماده‌ای که باعث می‌شود در لنزهای دائمی نسبت به لنزهای معمولی نرم (هیدروژل) جریان انتقال هوا بیشتر باشد. این خاصیت زمانی اهمیت پیدا می‌کند که از لنزها برای مدت طولانی‌تری استفاده شود.

از بیشتر لنزهای شبانه روزی می‌توان تا ۷ روز به‌ صورت مدام استفاده کرد.همچنین برخی لنزهای شبانه روزی تا ۳۰ روز هم می‌توانند به‌ صورت مداوم(به جز زمان حمام رفتن و استخر) به چشم شما باشند. البته این مدت زمان بسته به توصیه‌ی متخصص اپتومتری ممکن است تغییر کند.

البته فراموش نکنید که این‌ها حداکثر مدت‌زمان قابل استفاده برای لنز شبانه روزی است. بسیاری از افراد ممکن است این مدت را تحمل نکنند، از طرف دیگر برخی هم نمی‌توانند هر نوع لنزی را در طول شب تحمل کنند.

به همین دلیل پیش از استفاده از لنز طبی شبانه روزی ، اپتومتریست از شما می‌پرسد:

آیا به مدت طولانی از لنز استفاده کرده اید؟یا حداکثر مدت زمانی که لنز به چشمتان بوده است چقدر بوده است؟

خطرات استفاده از لنز شبانه روزی

خطرات استفاده از لنز شبانه روزی چیست؟

نحوه جایگزاری لنز شبانه روزی چشم

تحقیقات نشان می‌دهد که خطر ابتلا به عفونت چشمی در بین افرادی که در زمان خواب هم از لنز استفاده می‌کنند، بیشتر است. استفاده‌ی شبانه‌روزی از لنز، خطر ابتلا به عفونت چشم را افزایش می‌دهد. زیرا باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا ممکن است لنز را آلوده کنند و این آلودگی به چشمتان منتقل شود. آلودگی‌ای که در اثر استفاده‌ی طولانی مدت از لنز ممکن است باعث عفونت شود. زیرا این میکروب‌ها در محیط گرم و مرطوب زیر لنز‌تان رشد می‌کنند، به خصوص در هنگام خواب که پلک‌هایتان به مدت طولانی‌تری بسته است و ازآنجاکه وجود لنز تماسی باعث کاهش انتقال اکسیژن به سطح قرنیه می‌شود، چشمتان قادر به مقابله با عفونت‌های قرنیه نخواهد بود. عفونت‌ ناشی از لنز ممکن است به‌صورت‌های مختلفی بروز کند. از یک عارضه‌ی آزاردهنده مثل چشم صورتی (Pink eye) گرفته تا موارد جدی‌تر که باعث از دست رفتن کامل بینایی می‌شوند.

پیشرفت تکنولوژی و کاهش عوارض استفاده از لنز طبی شبانه روزی

در سال‌های اخیر پیشرفت تکنولوژیِ تولید لنز و بهبود مواد سازنده‌ی لنز دائمی ، خطرات ناشی از استفاده لنز طبی شبانه روزی را بسیار کاهش داده است. به‌عنوان مثال:

1.امروزه تقریباً تمام لنزهای نرمی که برای استفاده‌ی طولانی (شبانه روزی) تجویز می‌شوند، یکبار مصرف‌اند و پس از یک تا چهار هفته استفاده، دور ریخته می‌شوند.

2.ذرات پروتئینی، چربی و رسوبات لنز، باعث بروز التهاب در چشم می‌شود، تعویض مکرر لنز تا حد زیادی از عفونت و التهاب چشم پیشگیری می‌کند.

3.برخی از لنزهای دائمی نیز به‌صورت سخت GP (gas permeable) در دسترس هستند. متخصصین اپتومتری، این نوع لنزها را برای استفاده‌ی طولانی‌مدت توصیه می‌کنند. زیرا این نوع لنز شبانه روزی بخش کمتری از چشم را می‌پوشاند و همچنین در هنگام پلک زدن آزادانه حرکت می‌کند.

به همین دلیل استفاده از این نوع لنز شبانه روزی ، خطر ایجاد رسوب و عفونت‌های میکروبی را بسیار کمتر می‌کند.

توصیه پزشکان

در کنار این‌ها، برای کاهش بیشتر خطرات ناشی از استفاده مداوم لنز طولانی مدت ، بسیاری از اپتومتریست‌ها توصیه می‌کنند به‌جای استفاده‌ی یک‌سره و بدون استراحت از این نوع لنزها، بهتر است به‌صورت متناوب از آن استفاده کنید.

منظور از استفاده‌ی متناوب لنز دائمی این است؛ بااینکه می توانید لنز را مدت طولانی در چشم نگه دارید اما بهتر است برخی شب‌ها قبل از خواب آن را از چشم تان خارج کنید. هرچند بعضی اوقات می‌توانید استثنا قائل شوید. مثلاً وقتی آخر هفته به یک سفر کوتاه رفته‌اید.

اگرچه استفاده‌ی متناوب از لنز طبی شبانه روزی ، کار چندان راحتی نیست (چون هربار لازم است پس از خارج کردن لنز از چشم، آن را با محلول مناسب شست‌وشو دهید)، اما به‌هرحال خطر کمتری نسبت به استفاده‌ی مدام دارد.

لنز طبی شبانه روزی

روش‌های جایگزین استفاده از لنز دائمی چیست؟

با وجود پیشرفت تکنولوژی و بهبود کیفیت لنز شبانه روزی ، استفاده از آن در هنگام خواب خطرات بسیاری را برای چشم‌ها به دنبال دارد.

به همین دلیل، امروزه اکثر متخصصین بینایی‌سنجی، لنز تماسی یکبار مصرف را به‌عنوان جایگزین لنز طولانی مدت (شبانه روزی یا دائمی) توصیه می‌کنند.

اگرچه استفاده از لنز روزانه‌ی یکبار مصرف به اندازه‌ی لنز طولانی مدت (شبانه روزی) آسان نیست اما دور انداختن این لنزها پس از هر بار استفاده، خطرات خوابیدن با لنز را از بین می‌برد.

همچین یک راه مطمئن و بدون دردسر استفاده از عینک طبی استاندارد است و خیال شما را از بابت عفونت و انواع بیماری های چشمی مصون می دارد.

در صورت بروز مشکل ، به دنبال مراقبت های حرفه ای باشید

اگر تصمیم دارید لنز تماسی شبانه روزی (طولانی مدت) را در هنگام خوابیدن شب استفاده کنید، حتماً هر روز صبح بینایی، ظاهر و راحتی چشمتان را بررسی کنید. اگر علائمی مثل تاری دید، قرمزی چشم و التهاب دارید، لنزتان را از روی چشم بردارید و سریعاً به متخصص بینایی‌سنج مراجعه کنید یا با دکترعینک ارتباط بگیرید وسوالاتتان را مطرح کنید.

در آخر

 در این مقاله علاوه‌بر آشنا کردن شما با لنز طبی شبانه روزی ، مزیت‌ها و مشکلات استفاده از آن و همین‌طور جایگزین‌های مناسبش را هم به شما معرفی کردیم. همان‌طورکه متوجه شدید استفاده از لنز دائمی مزایا و معایب خاص خود را دارد. بنابراین اگر قصد دارید به‌جای عینک از لنز طولانی مدت استفاده کنید، بهتر است تمامی جوانب را در نظر بگیرید و با یک متخصص بینایی‌سنج مشورت کنید تا با اطمینان بیشتری دست به انتخاب بزنید.ما در مجموعه دکترعینک با گرد آوری متخصصین این امر میتوانیم در انتخاب بهترین لنز تماسی شمارا راهنمایی کنیم. 

همچنین شما می توانید مقاله دکتر عینک با عنوان ” لنزچشمی و مهمترین دلایل استفاده از آن” را مطالعه نمائید.

instagram dreynak.com

لنزشبانهروزی

پست های اخیر

تا کنون نظری در این باره ثبت نشده.

    پیامی بگذارید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند

    سرعت کند است !

    برای داشتن تجربه وبگردی بهتر ، در صورتی که از VPN استفاده میکنید، آنرا خاموش کنید.