#شعبه حضوری مون با هماهنگی قبلی هر روز حتی تعطیلات و جمعه ها _کارگر جنوبی_ شهر فرش_طبقه ۱_واحد ۳۳#

تفاوت انواع عدسی‌ های عینک - دکترعینک

تفاوت انواع عدسی‌ های عینک

عینک‌ها امروز کاربردهای بسیار زیادی پیدا کرده‌اند؛ از عینک‌های طبی و پزشکی جهت درمان و اصلاح دید گرفته تا عینک‌های بدون نسخه که جنبه زیبایی دارند. اما شناخت تفاوت انواع عدسی‌ های عینک، به عنوان بخش اصلی عینک‌ها می‌تواند راهنمای مناسبی در خرید عینک باشد.

عدسی‌ها انواع و کاربردهای متعددی دارند؛ برخی روی اصلاح مشکلی خاص تمرکز دارند و برخی دیگر چندین نقص و مشکل را پوشش می‌دهند. همچنین برخی هم برای کاربرد پزشکی تولید می‌شوند.

ما در این مقاله قصد داریم رایج‌ترین انواع عدسی را برای شما معرفی کنیم و به بررسی تفاوت‌های آن‌ها بپردازیم.

اگر شما هم علاقه‌مند به شناخت انواع عدسی‌های به کار رفته در عینک‌ها هستید، با دکتر عینک تا انتهای این مطلب همراه باشید.

آشنایی با تفاوت انواع عدسی‌ های عینک

عدسی‌ها نقش مهمی در کیفیت دید ما از محیط دارند؛ اما اغلب ما به این بخش مهم توجه کافی را نداریم و بیشتر به زیبایی عینک خود اهمیت می‌دهیم.

عدسی‌ها تفاوت‌های بسیاری با هم دارند و شناسایی تفاوت‌های آن‌ها می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. اما این تفاوت‌ها در چیست؟ تفاوت انواع عدسی‌ های عینک براساس فاکتورهای متنوعی قابل دسته‌بندی است. از مهم‌ترین این تفاوت‌ها می‌توان به جنس و کاربرد اشاره کرد که در ادامه این مطلب به بررسی دقیق این تفاوت‌ها می‌پردازیم و برای هر کدام مثالی را شرح می‌دهیم.

تجویزی بودن عدسی‌ها

اولین تفاوت مهم عدسی‌ها، تجویزی بودن یا نبودن آن‌ها است و تجویزی بودن عدسی به این معنا است که استفاده از آن بدون نسخه پزشک امکان‌پذیر نیست. معمولا این عینک‌ها جهت اصلاح دید و نقص و عیب‌های بینایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در ادامه چند مورد از این عدسی ها را معرفی می‌کنیم و شما می‌توانید تفاوت انواع عدسی‌ های عینک در این دسته را به خوبی درک کنید.

عدسی تک دید

این نوع عدسی‌ها نسبت به دیگر انواع عدسی‌های تجویزی، به‌صرفه‌تر و رایج‌تر هستند. آن‌ها در بین عدسی‌های مختلف بزرگ‌ترین میدان دید را دارند؛ زیرا دید شما را در حد فاصلی خاص تصحیح می‌کنند.

اگر شما به دوربینی یا نزدیک‌بینی مبتلا هستید یا چشمان شما آستیگمات است، احتمالا پزشک چنین عدسی را برای شما تجویز خواهد کرد.

تفاوت انواع عدسی‌ های عینک

عدسی‌های دو کانونه

این نوع عدسی که در دسته عدسی‌های تجویزی قرار می‌گیرد، دو قدرت متفاوت دارد. به بیان ساده این عدسی می‌تواند دو مشکل مختلف چشمی را به طور همزمان برطرف کند. عدسی دوکانونه برای کسانی که به طور همزمان به دو عارضه چشمی دچار هستند و به طور مثال هم در دوربینی و هم نزدیک‌بینی مشکل دارند، بسیار مناسب است.

برخی از انواع این عدسی دارای خطی جداکننده برای کمک به فرد جهت بهتر دیدن وضعیت‌های دوربین و نزدیک‌بین هستند.

عدسی‌های سه کانونه

در بحث تفاوت انواع عدسی‌ های عینک، عدسی‌های سه کانونه نوعی متفاوت و خاص به شمار می‌روند. آن‌ها مانند عدسی دو کانونه عمل می‌کنند؛ با این تفاوت که دید میانی را هم ارائه می‌دهند و بخش مرکزی آن، مربوط به دید میانی و فواصل متوسط است. این عدسی هم دارای خط‌های جداکننده است که هم مزیت‌هایی دارد و هم معایبی.

مزیت وجود این خطوط این است که فرد در ابتدا به راحتی بخش‌های مختلف را تشخیص داده و می‌تواند به طور مناسب و موثر از آن استفاده کند. اما عیب آن پس از عادت کردن به دیدن با این عینک بروز می کند؛ جایی که این خط‌ها خود می‌توانند باعث اختلال در دید شوند.

عدسی تدریجی

تفاوت انواع عدسی‌ های عینک در این بخش جالب می‌شود. در جایی که به دلیل مشکلات دید و محدوده بینایی در عدسی‌های دو کانونه و سه کانونه، عدسی تازه‌ای جایگزین آن‌ها شده است.

عدسی تدریجی تمامی امکانات عدسی‌های دو کانونه و سه کانونه را دارد، اما تفاوت آن در عدم برخورداری از خط جداکننده است که می‌تواند برای بسیاری از افراد مزیت بزرگی به حساب بیاید.

عدسی‌های غیرتجویزی

پس از بررسی عدسی‌های تجویزی، به سراغ عدسی‌های بدون نیاز به تجویز می‌رویم. همانطور که از نام این عدسی‌ها پیدا است، برای خریداری آن‌ها نیاز به نسخه پزشک ندارید و در واقع تاثیری در بینایی فرد ندارند.

این عدسی‌ها بیشتر برای مصارفی مانند مطالعه، زیبایی و مراقبتی استفاده می‌شوند. در ادامه چند مورد از آن‌ها برای شما شرح داده می‌شوند.

معرفی تفاوت انواع عدسی‌ های عینک

عینک‌های مطالعه

در موضوع تفاوت انواع عدسی‌ های عینک، عینک‌های مطالعه با اینکه این قابلیت را دارند که دید را اصلاح کنند، اما در دسته غیرتجویزی‌ها قرار می‌گیرند.

این عدسی‌ها تمرکز خود را در بهتر کردن شرایط دید شما در فواصل نزدیک مانند صفحه کتاب، تلویزیون یا گوشی‌همراه قرار داده‌اند.

توصیه می‌شود افرادی که قدرت بینایی یکسانی در هر دو چشم و همچنین دوربینی خوبی دارند، از این عینک‌ها استفاده کنند و در مواقع ضروری نقص دید خود را برطرف کنند.

عینک‌های کامپیوتر

از دیگر انواع عدسی که نیازی به تجویز پزشک هم ندارند، عدسی عینک‌های کامپیوتر هستند. این نوع عدسی از چشمان شما در برابر اشعه‌های مضر مراقبت می‌کند.

معمولا کسانی که بیشتر روز خود را مشغول خیره شدن به صفحه نمایش کامپیوتر، موبایل یا هر نوع وسیله دیگر هستند، باید از این عدسی استفاده کنند.

عینک‌های ایمنی

بر حسب شغل، ممکن است بسیاری از افراد مجبور به استفاده از چنین عینک‌هایی شوند که معمولا ارزان‌قیمت هم هستند. اگر شما به اصلاح دید نیاز دارید، می‌توانید انواعی از آن را خریداری کنید که روی عدسی عینک معمولی شما قرار می‌گیرند.

عینک‌های آفتابی

از عینک‌های بدون نیاز به تجویز که محبوبیت بالایی هم دارند، باید به نوع آفتابی اشاره کنیم. این عینک‌ها معمولا عدسی‌هایی دارند که جلوی ورود اشعه‌های مضر را گرفته و باعث می‌شود چشم شما در امان بماند. بسیاری از آن‌ها، چندین کاربرد را ارائه می‌دهند.

دسته‌بندی بر اساس جنس و پوشش عدسی

حال در ادامه به بررسی تفاوت انواع عدسی‌ های عینک از نظر جنس عدسی و پوششی که در آن به کار رفته است، می‌پردازیم. این جنس و پوشش می‌تواند عدسی‌ها را به طور خاص برای درمان و اصلاح نقصی خاص مناسب کند.

لنزهای شیشه‌ای

اولین و ابتدایی‌ترین عدسی‌های عینک از این جنس بوده‌اند. با اینکه همچنان از این نوع عدسی استفاده می‌شود، اما به دلیل سنگینی و همچنین احتمال شکستگی و ترک، کاربرد آن محدود شده است و انواع دیگر جایگزین آن شده‌اند.

عدسی پلاستیکی

در تفاوت انواع عدسی‌ های عینک باید گفت که عدسی‌های پلاستیکی جایگزین مناسبی برای نوع شیشه‌ای بوده‌اند. هم از نظر وزن، وزن کمتری نسبت به نوع شیشه‌ای دارند و هم مقاومت بسیار بالاتری از خود نشان می‌دهند. حتی از نظر قیمتی نیز این نوع عدسی در رنج مناسبی قرار دارد و به همین دلیل، انتخاب بسیاری از افراد است.

عدسی پلی‌کربنات

عدسی پلی‌کربنات هم نسخه بهبود‌یافته عدسی پلاستیکی است و از نظر مقاومت، بسیار بهتر عمل می‌کند. همچنین وزن این نوع عدسی هم بسیار کمتر از انواع دیگر است و آن را مناسب بسیاری از فعالیت‌ها مانند ورزش می‌کند.

عدسی trivex

این نوع عدسی، مشکلات بینایی و کیفیت دید را در نسخه‌های قبلی اصلاح کرده است و علاوه بر وزن کم و مقاومت بالا، کیفیت بسیاری خوبی را هم از نظر دید ارائه می‌دهد.

عدسی پلاستیکی با شاخص بالا

این نوع عدسی بسیار باریک‌تر و سبک‌تر از عدسی پلاستیکی معمولی است. همچنین از دیگر نکات مثبت این عدسی ضریب شکست بالای آن است که آن را بسیار پراستفاده کرده است.

تفاوت انواع عدسی‌ های عینک در چیست؟

عدسی‌های فتوکرومیک

تفاوت انواع عدسی‌ های عینک در جنس و کاربرد آن‌ها خلاصه نمی‌شود و بسیاری از آن‌ها دارای پوشش‌هایی خاصی هستند که می‌تواند آن‌ها را مختص کاربردی مشخص کند.

عدسی‌های فتوکرومیک، در صورت قرارگیری در معرض اشعه‌ ماورای بنفش تغییر رنگ داده و تیره می‌شود و شما دیگر نیازی به عینک‌ آفتابی هم نخواهید داشت.

عدسی‌های ضدخش

جهت مراقبت بیشتر و افزایش عمر عدسی، معمولا بسیاری از عدسی‌ها روی خود چنین پوششی دارند. اما اگر عدسی شما چنین قابلیتی ندارد، به راحتی می‌توانید پوششی را روی آن ایجاد کنید که باعث ضدخش بودن آن شود.

پوشش‌های ضدانعکاس

پوشش‌های عدسی ضدانعکاس که روی برخی عدسی‌ها قرار می‌گیرد، به وضوح دید شما کمک زیادی می‌کند. مخصوصا در شرایطی که شما در معرض نور شدید یا در حال رانندگی کردن هستید، این عدسی‌ها بسیار مناسب هستند. همچنین می‌توانند باعث شوند چشمان شما به خوبی از پشت عینک دیده شود.

عدسی‌های ضد مه

اگر شما هم در آب و هوای سرد و مرطوب از عینک استفاده کرده‌اید، متوجه شده‌اید که مه گرفتگی عینک مشکل رایجی است. به همین دلیل برخی عدسی‌ها پوششی دارند که از این اتفاق جلوگیری کرده و دید بهتری را در تمامی شرایط به شما ارائه می‌دهند.

تفاوت عدسی‌های عینک

نتیجه‌گیری

در این مطلب ما تفاوت انواع عدسی‌ های عینک را بررسی کردیم و شما را با کاربرد هر کدام آشنا کردیم. عدسی به عنوان بخش اصلی هر عینک وظیفه انتقال دید مناسب را به چشمان شما دارد و آشنایی با این بخش عینک، می‌تواند به شما در انتخاب عدسی مناسب کمک کند.

به خصوص اگر بخواهید پوششی روی عینک خود داشته باشید یا از انواع بدون نسخه استفاده کنید، آگاهی پیش از خرید اهمیت بالایی دارد.

سوالات متداول

بهترین نوع عدسی عینک کدام است؟

خوشبختانه امروزه انواع مختلفی از عدسی در دسترس هستند که هر کدام مزیت خود را دارند. هر فرد بسته به شرایط خود باید نوع مناسب را انتخاب کند و در واقع بهترین گزینه را برای چشمان خود برگزیند.

تفاوت انواع عدسی در چیست؟

تفاوت‌های زیادی بین عدسی‌های عینک وجود دارد که کاربرد آن‌ها را هم متفاوت کرده. مانند جنس عدسی، نیاز به نسخه آن و پوشش‌های عدسی که از مهم‌ترین تفاوت‌های عدسی هستند.

آیا تفاوت انواع عدسی بر قیمت عینک تاثیرگذار است؟

بله؛ یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت عینک‌ها، نوع عدسی به کار رفته در آن و کیفیت و جنس آن است. بنابراین پیش از خرید از تمامی این موارد مطلع شوید.

پست های اخیر

تا کنون نظری در این باره ثبت نشده.

    پیامی بگذارید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند

    سرعت کند است !

    برای داشتن تجربه وبگردی بهتر ، در صورتی که از VPN استفاده میکنید، آنرا خاموش کنید.