#شعبه حضوری مون با هماهنگی قبلی هر روز حتی تعطیلات و جمعه ها _کارگر جنوبی_ شهر فرش_طبقه ۱_واحد ۳۳#

تست بینایی چشم برای لنز تماسی - دکترعینک

تست بینایی چشم برای لنز تماسی

لنز تماسی مناسب چشم های با مژه بلند

تست بینایی چشم برای لنز تماسی شامل آزمایشات ویژه‌ای است که در روند عادی بینایی‌سنجی انجام نمی‌شود. اگر از علاقه‌مندان استفاده از لنز تماسی هستید، یا در حال حاضر لنز دارید و می‌خواهید نمره آن را به‌روزرسانی کنید، حتما زمانی که نزد چشم‌پزشک یا اپترمتریست می‌روید این مساله را به او یادآوری کنید تا آزمایشات لازمه برای نمره و قطر لنز را روی چشم‌هایتان انجام دهد.

توجه داشته باشید که وقتی همزمان تست بینایی می‌دهید و برای لنز و قطر آن هم چشم‌هایتان مورد آزمایش قرار می‌گیرند هزینه کمتری را متقبل خواهید شد. یعنی بهتر است نزد همان متخصصی که تست معمولی داده‌اید، تست لنز هم بدهید تا یک آزمایش دو بار تکرار نشود و پول بیشتری لازم نباشد که هزینه کنید.

هنگام فیت لنز تماسی باید منتظر چه چیزی باشیم؟

تست بینایی چشم با لنز تماسی برای خانم ها

در طول تست بینایی عمومی، با استفاده از نمودار چشمی(چارت بینایی) وضوح بینایی چشم‌ها مورد آزمایش قرار می‌گیرد. همچنین تعدادی آزمایش برای اطمینان از سلامت چشم و عملکرد صحیح آنها نیز انجام می‌شود تا مشخص شود که آیا چشم به اصلاح عیوب انکساری با لنز تماسی یا عینک نیاز دارد یا خیر.

البته ممکن است پزشک در مورد سبک زندگی و فعالیت‌های روزانه شما هم سوالاتی بپرسد تا بر اساس آنها مشخص کند که آیا مثلا دوست دارید با کمک لنز تماسی رنگ چشم‌های خود را هم تغییر دهید یا خیر(لنز چشمی رنگی). یا مثلا سبک زندگی شما آیا طوری است که باید در طول شب لنز به چشم داسته باشید؟(لنز شبانه روزی) یا آیا باید از لنزهای یک بار مصرف و روزانه استفاده کنید؟ همچنین ممکن است پزشک در مورد مزایای لنزهای سخت نفوذپذیر به گاز (RGP or GP) هم برایتان صحبت کند و این آگاهی را به شما بدهد که این لنزها در مقایسه با لنزهای نرم از وضوح دید بیشتری برخوردار هستند.

برای درمان پیر‏چشمی احتمالا چشم‌ پزشک لنزهای تماسی دو کانونی یا چند کانونی را به مراجعه‌کننده پیشنهاد می‌دهد. البته لنز مونوویژن هم گزینه دیگری است که به واسطه آن یکی از چشم‌ها برای نزدیک‌بینی و چشم دیگر برای دوربینی اصلاح می‌شوند.

اندازه گیری لنز تماسی چگونه است؟

همانند کفش که در هر فردی متفاوت است، لنز تماسی هم برای چشم‌های مختلف اندازه متفاوتی باید داشته باشد.

اگر انحنای لنز تماسی بسیار کم و تقریبا صاف باشد، یا برای چشم‌های فرد زیاد از حد انحنا داشته باشد، بدون شک آن فرد احساس ناراحتی خواهد داشت و لنز تماسی به چشم او آسیب وارد خواهد کرد.

از دیگر مسایل مربوط به اندازه کردن لنز تماسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اندازه‌گیری قرنیه چشم

ساختار کره چشم در تست بینایی با لنز تماسی

از ابزاری موسوم به کراتومتر برای اندازه گیری میزان انحناء (خمیدگی) سطح جلویی و شفاف چشم یعنی همان قرنیه چشم استفاده می‌شود. از آنجا که کراتومتر فقط یک بخش کوچک و محدود از سطح قرنیه چشم(حدود 3 میلی متر مرکزی) را اندازه‌گیری می‌کند، بقیه اندازه‌های قرنیه چشم با استفاده از ابزار اتوماتیک دیگری به نام توپوگرافر قرنیه انجام می‌شود. توپوگرافی به معنای نقشه‌برداری است و این دستگاه همه ویژگی‌های سطح قرنیه را به طور کاملا دقیق و با جزئیات مشخص می‌کند. اگر سطح قرنیه غیرطبیعی تشخیص داده شود، یعنی مثلا فرد دارای آستیگماتیسم باشد باید لنزهای تماسی مخصوص همانند لنز توریک برای او تجویز شود تا بتواند عیوب انکساری چشم را اصلاح کرده و به وضوح هر چه بیشتر بینایی کمک کند.

اندازه‌گیری مردمک و عنبیه چشم

ساختمان کره چشم در تست بینایی با لنزچشمی

اندازه مردمک چشم نیز برای انتخاب لنز باید اندازه گیری شود. در ساده‌ترین حالت، پزشک با استفاده از کارت یا خط‌کش اندازه‌های مختلف مردمک را در مقابل چشم شما می‌گیرد تا متناسب‌ترین گزینه را انتخاب کند. البته، دستگاه‌های اتوماتیکی نیز برای اندازه گیری مردمک چشم وجود دارد. این دستگاه اندازه دقیقی ارائه می‌دهند و همزمان می‌توانند قطر عمودی و افقی مردمک را مشخص کنند. از همین روش برای اندازه‌گیری بخش رنگی چشم یعنی عنبیه هم استفاده می‌شود. تعیین اندازه عنبیه و مردمک برای انتخاب مناسب‌ترین لنز تماسی که به خوبی در چشم فرد بنشیند، ضروری است.

اندازه گیری قطر مردمک برای فیت لنز چشمی رنگی یک امر ضروری است وامکان دارد پیش آگهی تاری وهاله بینی در شب را به شما بدهد.

ارزیابی پرده اشک در تست بینایی لنز

برای تعیین اندازه دقیق و مناسب لنز تماسی باید پرده اشک هم مورد بررسی قرار گیرد. توانایی بدن برای تولید اشک را با استفاده از نوار کاغذی باریکی که به مدت ۵ دقیقه در زیر پلک زیرین چشم قرار داده می‌شود اندازه گیری می‌کنند.(تست شیرمر)

میزان خیسی این کاغذ مشخص می‌کند که آیا شما خشکی چشم دارید یا خیر(البته این تست کمیت اشک را مشخص اندازه گیری می کند و برای اندازه گیری کیفیت اشک از تستTBUT انجام می شود). اگر فرد به خشکی چشم مزمن مبتلا باشد به او توصیه می‌شود که از لنز تماسی استفاده نکند. اما در مواردی که خشکی چشم شدید نیست، می‌توان با کمک قطره‌های اشک مصنوعی ناراحتی چشم در نتیجه استفاده از لنز را از بین برد.

ارزیابی سطح چشم و تناسب لنز تماسی با آن

لنز تماسی روی چشم در تست بینایی

سلامت قرنیه چشم با استفاده از وسیله‌ای به نام بیومیکروسکوپ مشخص می‌شود. این وسیله نوری نمای بزرگ‌شده از سطح قرنیه و دیگر بافت‌ها را نمایش می‌دهد تا پزشک بتواند سلامت چشم و وجود هرگونه مشکلی را ببیند و تشخیص دهد.

در آخر هم یادآوری کنیم، اگر لنز تماسی استفاده می‌کنید باید هر سال تست بینایی بدهید و آزمایشات مخصوص کاربران لنز را نیز در همان جلسه انجام دهید تا هرگونه تغییر یا مشکل احتمالی را پزشک تشخیص داده و تجویزات لازم را صورت دهد. به همین خاطر، هزینه این کار بیشتر از یک تست بینایی‌سنجی معمولی در خواهد آمد اما در عوض سلامتی چشم‌هایتان را تضمین می‌کند.

instagram dreynak.com

پست های اخیر

2 نظر

  • کاربر

    علیمردانی۱۱ دی ۱۳۴۸

    تست بینایی با عینک و لنز با هم فرق داره و اینکه کدوم یکی از اینها در طولانی مدت برای چسم آسیب کمتری داره؟

  • کاربر

    دکترعینک۱۱ دی ۱۳۴۸

    سلام و درودهردو در تست بینایی خوبن اما لنز چشمی وسعت دید و کیفیت تصویر بهتری میده به شمالنز تماسی رو باید طبق شرایط ویژه خوش(مثل ساعات مشخص، بهداشت مناسب ومکان مناسب) استفاده کنید که در این صورت کاملا ایمن هست و هیچ مشکلی نداره.اما معمولا افراد بیشتر از عینک استفاده می کنن چون راحت تره و مسائل بهداشتی درش دخیل نیست

پیامی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند

سرعت کند است !

برای داشتن تجربه وبگردی بهتر ، در صورتی که از VPN استفاده میکنید، آنرا خاموش کنید.