#شعبه حضوری مون با هماهنگی قبلی هر روز حتی تعطیلات و جمعه ها _کارگر جنوبی_ شهر فرش_طبقه ۱_واحد ۳۳#

انواع عینک طبی

انواع شیشه عینک طبی

در زمان خرید و سفارش عینک، یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن دقت شود، نوع شیشه و عدسی عینک است. این موضوع به خصوص برای عینک های طبی اهمیت ویژه‌ای دارد. خوشبختانه امروزه عدسی‌های مختلف با ویژگی‌های متفاوتی در دسترس هستند که هر فرد با توجه به نیاز و شرایط خود، این امکان را دارد که از عدسی مناسب چشمان خود استفاده کنید. به دلیل اهمیت این موضوع و آشنایی بیشتر شما با انواع شیشه عینک طبی، در ادامه این مطلب به معرفی و بررسی این شیشه‌ها پرداخته می‌شود. پس اگر دوست دارید با شیشه‌های مختلف عینک‌های طبی بیشتر آشنا شده و ویژگی هر کدام را بشناسید، حتما تا انتها با ما همراه باشید.

بررسی و معرفی انواع شیشه عینک طبی

در زمان خرید عینک، فاکتورهای بسیار مهمی دخیل هستند؛ از فاکتورهای زیبایی گرفته تا راحتی دید و پوشش مناسب عدسی. معمولا افراد بیشتر به ظاهر و زیبایی عینک خود اهمیت می‌دهند؛ البته نباید این را نیز امری اشتباه در نظر گرفت، چرا که ظاهر و زیبایی عینک برای استفاده مکرر از آن بسیار مهم است و باید حتما به آن توجه شود. اما بدون شک در کنار توجه به ویژگی‌های ظاهری، باید به عدسی و شیشه عینک هم توجه کرد. چرا که مهم‌ترین مورد برای هر عینک، چگونگی دیدی است که در اختیار فرد قرار می‌دهد. عدسی‌ها و شیشه‌های مختلفی وجود دارند که هر کدام ویژگی‌های مخصوص خود را دارند. بنابراین بسیار مهم است که پیش از خرید هر عینک، در مورد عدسی و شیشه آن اطلاعات کلیدی را در اختیار داشته باشید و بهترین گزینه ممکن برای نیاز و شرایطتان را در نظر بگیرید.

در ادامه ما به معرفی انواع شیشه عینک طبی می‌پردازیم و شما با کسب اطلاع از این موارد، به راحتی می‌توانید انتخابی مناسب و متناسب با خود داشته باشید.

انواع شیشه عینک طبی

انواع شیشه عینک طبی بر اساس نوع دید

شیشه عینک‌های طبی را می‌توان بر اساس نوع دید آن‌ها طبقه‌بندی کرد.

در این دسته‌بندی عدسی تک دید یکی از رایج‌ترین عدسی‌های موجود است که میدان دید وسیعی را در اختیار فرد گذاشته و باعث می‌شود تا فاصله مشخصی، دید فرد اصلاح شود. این نوع عدسی توانایی برطرف کردن مشکل دوربینی یا نزدیک‌بینی و آستیگمات را دارد. اما این نوع عدسی برای افرادی که به دو ویژگی به طور همزمان نیاز دارند، مناسب نیست؛ چرا که باید دو عینک مجزا تهیه کنند.

عدسی‌های دو دید دسته دیگری هستند که درحقیقت دو ویژگی را در یک عینک فراهم می‌کنند. فاصله کانونی این شیشه تا فواصل مشخصی مشکل دوربینی را حل کرده و از فواصل دیگری مشکل نزدیک‌بینی را برطرف می‌کند. در برخی انواع این عدسی شاهد وجود خطی هستیم که ناحیه دوربینی و نزدیک بینی را جدا می‌کند. البته ممکن است فرد برای عادت کردن کار با این عینک به کمی زمان نیاز داشته باشد.

عدسی‌های تدریجی نیز نوع دیگری از این مجموعه هستند که دید دور و نزدیک مناسبی را برای فرد فراهم می‌کنند. این عدسی سه بخش مختلف دارد؛ بخش بالایی برای دید دور، بخش پایینی برای دید نزدیک و بخش وسط آن برای دید مناسب اجسامی که در فواصل متوسط قرار دارند مناسب هستند. گفتنی است که این نوع شیشه تفاوتی با نوع تک دید از لحاظ ظاهری ندارد و خبری از خطوط مختلف روی آن نیست. اما ممکن است برای عادت کردن به داشتن دیدی مناسب با آن‌ها زمان بیشتری را نیاز داشته باشید.

درنهایت بهترین انتخاب برای هر فرد، بستگی به مشکلی دارد که برای دید و چشمان او به وجود آمده است. در این راه پزشک متخصص بهترین فرد برای تشخیص نوع عینک مناسب هر فرد خواهد بود.

انواع عدسی عینک طبی را بشناسید

 

انواع شیشه عینک طبی بر اساس ضریب شکست

قبل از معرفی انواع شیشه عینک طبی بر اساس ضریب شکست، باید به مفهوم ضریب شکست هم اشاره کنیم. ضریب شکست هر عدسی و شیشه عینک نشانگر مقدار نوری است که توسط آن شکسته شده و منعکس می‌شود. برای عدسی‌ها ضرایب شکست مختلفی وجود دارد که براساس شماره چشم و ویژگی‌های بینایی هر فرد باید بهترین مورد برای او انتخاب شود.

ضریب شکست 1.5 برای افراد با شماره چشم پایین مناسب بوده و به دلیل قیمت پایین‌تری که این نوع عدسی دارد، از نظر اقتصادی نیز گزینه بهتری به شمار می‌رود. ضریب شکست 1.56 ضخامت کمتری نسبت به نوع قبلی دارد و برای افرادی مناسب‌تر است که برای مدت زمان طولانی از عینک خود استفاده می‌کنند.

درحقیقت هرچه این شاخص بالاتر برود، میزان ضخامت عدسی نیز کمتر می‌شود. به طور مثال عدسی با ضریب شکست 1.61 به دلیل ضخامت کم مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. عدسی شاخص بالا 1.67 نیز برای افرادی که نمره چشم بالایی دارند و می‌خواهند مدت زیادی از عینک روی چشمان خود استفاده کنند گزینه مناسبی است.

درنهایت عدسی شاخص بالا با ضریب شکست 1.74 وجود دارد که برای کسانی با شماره چشم بالای 9 گزینه ایده‌آلی است و به دلیل وزن پایینی که دارد، مشکلی از نظر خستگی و آزاردهندگی برای چشم فرد ایجاد نمی‌کنند. بنابراین در زمان تهیه شیشه عینک، با توجه به این که شماره چشم شما چقدر بوده و برای چه میزان زمان در روز نیاز به عینک دارید، باید نسبت به انتخاب یکی از این عدسی‌ها اقدام کنید.

انواع شیشه عینک طبی بر اساس پوشش و جنس

در انتهای موضوع معرفی انواع شیشه عینک طبی باید به دسته‌بندی دیگری اشاره کنیم که اهمیت بسیار بالایی دارد. این روزها شیشه‌ها و عدسی‌های عینک‌های طبی از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند و هر کدام می‌توانند وزن و ویژگی خاصی را داشته باشند. همچنین عدسی‌های دارای پوشش نیز از دیگر انواع شیشه عینک‌های طبی هستند. برخی برای کار با کامپیوتر طراحی شده و با پوششی خاص جلوی نورهای مضر را گرفته و برخی قابلیت‌هایی همچون ضدخش بودن و ضدانعکاس بودن را ارائه می‌کنند.

معرفی انواع عدسی و شیشه‌های مناسب برای عینک های طبی

در ابتدا باید گفت عدسی‌های از جنس شیشه از اولین عدسی‌های موجود بودند؛ با اینکه امروزه همچنان از این نوع عدسی استفاده می‌شود، اما به دلیل وزن بالا و احتمال شکست، استفاده از آن‌ها محدود شده است. عدسی‌های پلاستیکی، اما وزن کمتر و مقاومت بیشتری را دارند. عدسی پلی کربنات امروزه از بهترین انواع عدسی است که علاوه بر وزن بسیار پایین، مقاومت عالی هم دارد. عدسی‌های ترایویکس نیز علاوه بر داشتن وزن کم و مقاومت، دید بهتری را هم ارائه می‌دهند.

برخی عدسی‌ها نیز دارای پوشش خاصی روی خود هستند که باعث می‌شود ویژگی‌های جدیدی به عینک اضافه شود. به طور مثال عدسی فتوکرومیک، پوششی دارد که به محض قرار گرفتن در معرض اشعه نور خورشید، تغییر رنگ داده و به عنوان عینک آفتابی نیز عمل می‌کند. یا عدسی‌های دارای پوش بلوکات و بلوکنترل که برای کار با کامپیوتر برای مدت‌های طولانی مناسب هستند. این عدسی‌ها به خوبی جلوی ورود نورهای مضر به چشم را گرفته و از خستگی زودهنگام آن نیز جلوگیری می‌کنند. همچنین برخی از عدسی‌ها دارای پوشش ضدخش، ضد انعکاس، ضد مه و... هستند که هر کدام برای کاربردی خاص استفاده می‌شود.

بنابراین حتما مطابق با شرایط کاری خود و نیازی که دارید، از جنس و پوشش مناسبی از شیشه‌های عینک کمک بگیرید که تجربه و دید بهتری را داشته باشید.

انواع شیشه عینک بر اساس پوشش و جنس

جمع‌بندی

در این مطلب نگاهی به انواع شیشه عینک طبی داشتیم. شیشه‌ها و عدسی‌های عینک را بر اساس موارد مختلفی طبقه‌بندی می‌کنند. هر کدام از انواع عدسی برای دسته خاصی از افراد مناسب است. بنابراین پیش از اقدام برای خرید حتما باید با دسته‌بندی انواع عدسی‌ها آشنا شوید و سپس با بررسی شرایط و نیزا خود، انتخابی خوب را برای خود داشته باشید. در این زمینه پزشک متخصص بهترین فردی است که این توانایی را دارد بهترین تصمیم ممکن را بعد از بررسی مشخصات و ویژگی‌های شما اتخاذ کند.

شما می‌توانید انواع شیشه و عدسی عینک طبی را با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت ممکن از طریق وب‌سایت دکتر عینک تهیه کنید. کافی است به دسته‌بندی وب سایت مراجعه کرده و از عدسی‌هیا مختلف موجود در فروشگاه دیدن کنید. برای راهنمایی و سوالات مربوطه نیز با کارشناسان ما از طریق راه‌های ارتباطی در تماس باشید.

سوالات متداول

1-شیشه عینک طبی دارای چه انواعی است؟

انواع شیشه عینک طبی را می‌توان در دسته‌بندی‌های مختلفی همچون بر اساس جنس، ضریب شکست، پوشش و نوع دید قرار داد که هر کدام دارای تنوع خاصی هستند.

2-بهترین شیشه عینک طبی کدام است؟

این بستگی به مشخصات دید و بینایی فرد و نحوه استفاده او از عینک دارد؛ بنابراین برای هر فرد باید بهترین نوع شیشه متناسب با ویژگی‌های او انتخاب شود.

3- فتوکرومیک چه نوع عدسی طبی است؟

این نوع عدسی با قرار گرفتن در معرض محیط روشن و زیر نور خورشید تغییر رنگ داده و به صورت آفتابی در می‌آید و بعد از قرار گرفتن در محیط عادی، مجدد به حالت اولیه بر می‌گردد.

 

پست های اخیر

تا کنون نظری در این باره ثبت نشده.

    پیامی بگذارید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند

    سرعت کند است !

    برای داشتن تجربه وبگردی بهتر ، در صورتی که از VPN استفاده میکنید، آنرا خاموش کنید.