دکترعینک

۱۵ اسفند ۱۴۰۰

یکی از مشکلات اصلی افرادی که از انواع عینک استفاده می‌کنند، کدر شدن شیشه عینک است. این اتفاق هم باعث آزردگی خاطر فرد شده و هم دید او را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد. شاید ندانید که چرا دائما شیشه عینک شما کدر می‌شود یا چگونه می‌توان از شر این مشکل رها شوید.

کدر شدن شیشه عینک اتفاقی معمول و رایج در بین افرادی است که از عینک استفاده می‌کنند و اگر روشی مناسب برای مشکل خود پیدا کنید، به راحتی از این مشکل خلاص خواهید شد، بدون اینکه مجبور به عوض کردن عینک و صرف هزینه‌های اضافی باشید. در ادامه با بررسی بیشتر این مشکل رایج، همراه ما باشید.

کدر شدن شیشه عینک چیست؟

کدر شدن شیشه عینک به حالتی گفته می‌شود که شیشه عینک شما، حالتی مانند مه به خود بگیرد و شما به راحتی نتوانید با قرار دادن عینک روی چشمانتان، محیط اطراف خود را تماشا کنید.

این امر می‌تواند دردسر‌ها و حتی عصبی شدن شما را در پی داشته باشد؛ به خصوص وقتی که شما چندین روش را هم امتحان می‌کنید، اما مجددا می‌بینید که شیشه عینک شما کدر شده است.

ممکن است برخی نکات مهم در نگهداری از عینک را به درستی رعایت نمی‌کنید یا هنگام تمیز کردن شیشه عینک، موارد مهمی را نادیده می‌گیرید.

برخی ممکن است آنقدر کلافه شوند که حتی به فکر عوض کردن عینک خود هم بیفتند؛ اما باید گفت اگر نکات ضروری را رعایت نکنید، انواع مختلف عینک را هم که تهیه کنید، باز هم کدر شدن عینک را تجربه خواهید کرد!

پس بهتر است دلایل و روش‌های رفع این مشکل را به خوبی بررسی کنید. برای یافتن پاسخ پرسش‌های خود، ادامه مطلب را از دست ندهید.

دلایل کدر شدگی شیشه عینک

کدر بودن عینک، می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد که در اینجا به مهم‌ترین دلایل آن اشاره خواهیم کرد.

یکی از اصلی‌ترین دلایل کدری عینک، تماس دست با شیشه عینک است. حتی اگر دست شما تمیز هم باشد، به مرور باعث کدر شدن شیشه عینک خود خواهید شد. حال اگر دست شما آلوده یا چرب باشد، این اتفاق به سرعت و با شدت بیشتری رخ خواهد داد و ممکن است برای پاک کردن آن، انرژی زیادی از شما گرفته شود.

از دلایل دیگر این مشکل، نوشیدن نوشیدنی‌های گرم و قرار‌گیری بخار آن روی عینک است. ممکن است بعد از مدتی این بخار از بین برود، اما اگر این عمل به طور مداوم تکرار شود، این احتمال وجود دارد که کدر شدن دائمی شیشه عینک اتفاق بیفتد.

همچنین قرار‌گیری بخار تنفس شما هم می تواند کدر شدن شیشه عینک را به دنبال داشته باشد.

کدر شدن شیشه عینک

اما اصلی‌ترین دلیل این مشکل، عدم توجه به تمیز کردن صحیح شیشه عینک است. برخی بدون توجه به نکات مهم در این موضوع دست به تمیز کردن عینک خود می‌زنند و تصور می‌کنند که این کار را به درست‌ترین شیوه انجام می‌دهند.

اما ممکن است با تمیز کردن نادرست شیشه عینک خود، باعث کدر شدن دائمی شیشه عینک شده و مجبور شوید شیشه عینک را عوض کنید.

اما اگر این سوال برای شما پیش می‌آید که چه کار کنیم که شیشه عینکمان کدر نشود، باید ادامه مطلب را به خوبی مطالعه کنید.

چگونه از کدری شیشه عینک جلوگیری کنیم؟

همان‌طور که متوجه شدید، کدر شدن عینک مشکل آزاردهنده‌ای است و همه ما به دنبال راه حل آن هستیم؛ اما راه حل اشتباه نه تنها مشکل عینک شما را برطرف نمی‌کند، بلکه وضع را بدتر هم خواهد کرد و شما مجبور خواهید شد عینکی جدید برای خود تهیه کنید.

جهت جلو‌گیری از کدر شدن شیشه، می‌توانید از دست زدن به آن اجتناب کنید، در مکان‌های مرطوب و دارای بخار از عینک استفاده نکنید و از همه مهم‌تر، نکات تمیز کردن شیشه عینک را فرا‌ بگیرید.

پس نکات مراقبتی و بهداشتی زیر را به دقت مورد بررسی قرار دهید که درگیر این مشکلات نشوید.

کدر شدن شیشه عینک چه دلایلی دارد؟

نحوه تمیز کردن صحیح عینک

اولین قدم در تمیز کردن شیشه عینک، شستن دست‌ها است. این کار را با صابون یا مایعی مناسب انجام دهید سپس دستان خود را به خوبی با حوله خشک کنید.

شیشه عینک خود را زیر فشار ملایم آب قرار دهید که گرد و غبار آن از بین برود. گرد و غبار ممکن است هنگام تمیز کردن باعث خش در شیشه عینک شوند. دقت کنید از آب داغ به جهت از بین رفتن پوشش‌های عینک، هرگز استفاده نکنید.

به مقدار بسیار کمی مایع ظرفشویی روی شیشه‌ها قرار دهید. می‌توانید ابتدا آن را روی انگشتان خود ریخته و سپس به آرامی به شیشه عینک بمالید.

تمامی نواحی و قسمت‌هایی که ممکن است آلودگی در آن تجمع کرده باشد را به خوبی تمیز کنید. هر دو قسمت پشت و جلوی شیشه را به خوبی تمیز کنید و هنگام آب‌کشی نیز دقت کنید که هیچ اثری از مایع روی عینک باقی نماند، زیرا همین عامل می‌تواند باعث لکه دار شدن و کدر شدن شیشه عینک شود.

پس از آب‌کشی عینک را به دقت و آرام تکان دهید که به طور کامل آب داخل بخش‌های مختلف آن، خارج شود. از حوله یا پارچه‌ای نرم و لطیف که قبلا هم شسته نشده است، برای خشک کردن کامل شیشه استفاده کنید.

می‌توانید از پارچه میکروفیبر هم استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که پارچه کاملا تمیز و بدون پرز است که خط، خش و لکی روی شیشه عینک ایجاد نشود.

در انتها مجدد شیشه‌ها را بررسی کنید که اثری از لک یا خش روی آن‌ها نباشد. شما می‌توانید از پارچه‌های یکبار مصرف که برای همین منظور طراحی شده‌اند هم استفاده کنید که گزینه بسیار مناسبی هستند.

نباید‌ها در تمیز کردن شیشه عینک

به عنوان اصلی‌ترین عامل کدر شدگی عینک، روش مناسب تمیز کردن آن را توضیح دادیم و بررسی کردیم. حال باید بدانیم برای جلوگیری از کدر شدن شیشه عینک چه کارهایی را نباید انجام دهیم. در ادامه مهم‌ترین نکات در این باره برای شما آورده شده است:

  • برای تمیز کردن شیشه عینک هرگز از لباس یا پیراهن خود استفاده نکنید؛ به خصوص هنگام خشک بودن لنزها. این کار باعث خش‌دار و کدر شدن شیشه می‌شود؛
  • برای مرطوب‌سازی شیشه عینک خود به هیچ وجه از بزاق دهن خود استفاده نکنید. مکانیزم پاک‌کنندگی آب کاملا متفاوت است؛

روش رفع کدر شدن شیشه عینک

  • برای پاک کردن شیشه عینک از شیشه شور یا پاک‌کننده‌های سطوح استفاده نکنید. این مواد دارای ترکیباتی هستند که شیشه عینک شما را به تدریج کدر خواهند کرد؛
  • برای تمیز کردن و پاک کردن عینک از دستمال‌های کاغذی و دستمال‌های پرز دار به هیچ وجه استفاده نکنید؛
  • به هیچ عنوان از محصولات دارای استون برای پاک کردن شیشه عینک استفاده نکنید؛
  • در صورتی که کدر بودن شیشه عینک برطرف نشد، ابتدا اطمینان حاصل کنید که روش درست را انتخاب کرده‌اید و در صورتی که همه راهکارها را به درستی انجام دادید و باز هم کدری از بین نرفت، بهتر است عینک را به فردی متخصص نشان دهید.

نکات تکمیلی در مورد کدر شدن شیشه عینک

علاوه بر روشی که در بالا برای پاک کردن و رفع کدری شیشه عینک گفته شد، استفاده از اسپری‌های عینک، همیشه بهترین گزینه است. این اسپری‌ها دقیقا به همین منظور طراحی و تولید شده‌اند و مواد و ترکیبات آن با نسبت مشخصی به کار گرفته شده‌اند.

اگر از روزهای اول به درستی با همین پاک‌کننده‌ها عینک خود را تمیز کنید، دیگر نیازی به روش‌های دیگر نخواهد بود و شیشه عینک شما، کدر نمی شود.

همچنین نگهداری عینک در محفظه مخصوص خود، می تواند از کدر شدن شیشه عینک جلوگیری کند. همواره در زمانی که از عینک خود استفاده نمی‌کنید، آن را داخل قاب و محفظه خود قرار دهید. این کار از ایجاد خش‌های احتمالی هم جلو‌گیری می‌کند.

تمیز کردن شیشه عینک، باید بخشی از برنامه روزانه شما باشد. این کار نه‌تنها وضوح بیشتری را به دید شما خواهد بخشید، بلکه از انواع بیماری‌های عفونی نیز جلو‌گیری خواهد کرد.

نتیجه‌گیری

کدر شدن شیشه عینک، اتفاقی رایج در بین تمام صاحبان این وسیله اصلاح دید است. نکته مهم این است که شما دلایل ایجاد لک و کدر شدن شیشه را بدانید و تمام نکات را به خوبی رعایت کنید.

تمیز کردن صحیح شیشه عینک بسیار بااهمیت است. در این مقاله بهترین روش‌ها برای تمیز کردن شیشه عینک گفته شد و شما با به‌کارگیری این روش‌ها می‌توانید از شر کدر بودن شیشه عینک خلاص شوید.

دقت کنید که اگر کدر شدن برطرف نشد، ممکن است شیشه عینک شما آسیبی جدی دیده باشد و باید آن را نزد فردی متخصص و باتجربه ببرید. او تشخیص خواهد داد که شما می‌توانید مجددا از آن استفاده کنید یا باید به سراغ خرید عینک لنز بروید.

سوالات متداول

کدر شدن شیشه عینک قابل حل است؟

بله، این موضوع در صورت اقدام به موقع و رعایت نکات مهم قابل حل است، اما ممکن است در صورت آسیب جدی به شیشه عینک، امکان رفع مشکل وجود نداشته باشد.

در صورت نبود اسپری، می‌توان از مایع ظرفشویی برای تمیز کردن شیشه عینک استفاده کرد؟

بله، اما باید روش صحیح استفاده از آن را بلد باشید، در غیر این صورت ممکن است به شیشه عینک خود آسیب جدی وارد کنید. حتی نسبت استفاده از مایع هم با اهمیت است.

آیا کدر شدن شیشه عینک فقط به دلیل عوامل خارجی اتفاق می‌افتد؟

خیر، درست است که اکثرا این اتفاق تحت شرایطی اتفاق می‌افتد که نکات مراقبتی و بهداشتی به درستی رعایت نمی‌شود، اما آسیب داخلی شیشه و عدسی هم می‌تواند در برخی اوقات کدر شدن شیشه را در پی داشته باشد.

instagram dreynak.com

در مورد این نوشته دیدگاهی دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات (۰)

مشاوره و پشتیبانی

مشاور و پشتیبان های ما در کنار شما هستند

پرداخت در محل

سفارش های خود را در محل پرداخت کنید!

گارانتی

گارانتی اصالت کالا و تضمین قیمت