ملیکا برزویی

۰۵ مرداد ۱۴۰۱

چشم درد عارضه‌ای شایع و عادی به حساب می‌آید که ممکن است برای هر فردی به وجود بیاید. این مشکل معمولا نشانه‌ای از مشکل و خطر جدی در فرد نیست و به طور خود به خودی برطرف خواهد شد. اما در مواردی نیز ممکن است علامت مشکل جدی باشد که نیاز به بررسی و درمان سریع و دقیق دارد.

از این رو در این مطلب نگاهی به این مشکل و دلایل ایجاد آن خواهیم داشت. در نهایت هم روش‌های درمان رایج این مشکل را بررسی خواهیم کرد. بنابراین اگر تا به حال به این مشکل دچار شده‌اید یا اکنون نیز از آن رنج می‌برید، مطالعه این متن تا حد زیادی کمکتان می‌کند.

چشم درد چیست؟

هرگونه احساس درد در چشم به عارضه چشم درد اشاره دارد؛ خود این مشکل به دو بخش تقسیم می‌شود. یکی احساس درد در داخل چشم و دیگری احساس درد در سطح چشم است. درد در سطح ممکن است به دلیل خراش، عفونت یا ورود جسم خارجی به چشم باشد و معمولا به راحتی نیز قابل درمان است. اما درد درد قسمت‌های عمیق‌تر چشم ممکن است دلایل عمیق‌ و ریشه‌ای‌تری داشته باشد و باید به طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرد. درد چشمی که همراه با کاهش بینایی باشد، ممکن است نشانه مشکل بسیار جدی باشد که باید فورا اقدامات لازم در خصوص آن صورت بگیرد.

در زیر دلایل اصلی چشم درد را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

چشم درد چیست؟

 

دلایل چشم درد را بشناسید

چشم درد به دلایل متفاوتی به وجود می‌آید. همانطور که اشاره شد، این عارضه به دو شکل چشم درد سطحی و عمقی احساس می‌شود. ما در ادامه دلایل احتمالی هر دوی این دردها را بررسی خواهیم کرد. در ابتدا به بررسی دلایل درد چشم به صورت سطحی می‌پردازیم. در زیر مهم‌ترین موارد آن آورده شده است.

وجود جسم خارجی

مهم‌ترین عامل احساس درد در سطح چشم، قرار گرفتن جسمی خارجی در چشم است. این جسم خارجی می‌تواند گرد و غبار، مژه، مواد آرایشی و هر چیز خارجی دیگر باشد. با قرار گرفتن هر جسم خارجی در چشم، چشم به آن واکنش داده و آن واکنش به صورت درد چشم و احتمالا سوزش و قرمزی همراه با ریزش اشک بروز می‌کند. در این حالت باید از مالش چشم‌ها خودداری شود؛ زیرا باعث خراش و زخم چشم می‌شود. همچنین اگر نتوان جسم را به راحتی از چشم خارج کرد یا تعداد زیادی از اجسام وارد چشم شده است، باید حتما به پزشک متخصص مراجعه شود که از هرگونه خطر احتمالی جلوگیری شود.

 

التهاب و ورم ملتحمه

ورم و التهاب ملتحمه چشم که به آن چشم صورتی هم گفته می‌شود، می‌تواند باعث احساس درد در آن ناحیه شود. این مشکل عمدتا به دلیل عفونت یا باکتری به وجود می‌آید و درد آن نیز خفیف است. توصیه می‌شود اگر پس از مدتی قرمزی و درد فروکش نکرد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

استفاده از لنز تماسی

استفاده طولانی مدت لنزهای تماسی می‌تواند باعث درد در ناحیه چشم شود. به خصوص برای کسانی که به طور شبانه‌روزی از این لنزها به مقاصد مختلف استفاده می‌کنند. در صورتی که لنز آلوده باشد و به درستی تمیز نشود یا اگر فرد از لنز افراد دیگری استفاده کند، علاوه بر درد چشم، مشکلاتی ویروسی و عفونتی دیگری نیز برای او رخ خواهد داد. توجه به مدت زمان استفاده از لنز و همچنین رعایت نکات بهداشتی مربوط به آن بسیار مهم است.

خراش در قرنیه

قرنیه سطح شفاف چشم است که مستعد آسیب‌های متعددی است. وقتی قرنیه دچار سایش و خراش شود، فرد احساس می‌کند که چیزی در چشمان او وجود دارد. در این حالت شستشو و استفاده از قطره‌ها کارساز نخواهند بود و باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

سوختگی چشم

سوختگی چشم ممکن است به دلیل قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب، قرار گرفتن در محیط شیمیایی با بخارات سمی یا حتی جوشکاری رخ دهد. بسته به وخیم بودن شرایط زمان بازیابی آن هم متفاوت است.

بلفاریت

بلفاریت به بیماری التهابی لبه‌های پلک گفته می‌شود. دلیل اصلی آن تجمع باکتری‌ها است و در افراد با سن بالاتر بیشتر دیده می‌شود. البته واکنش‌های آلرژیک نیز ممکن است سبب به وجود آمدن این عارضه شوند که باعث درد سطحی چشم‌ها خواهد شد.

گل مژه

گل مژه نیز یکی دیگر از دلایل چشم درد است. گل مژه عفونت در پلک‌ها است که به صورت برجستگی قرمز و دردناک نمایان می‌شود. رعایت نکات بهداشتی اصلی‌ترین راه برای جلوگیری از این مشکل دردناک است.

 

دلایل چشم درد چیست؟

 

اما همانطور که گفتیم درد هم در نواحی سطحی و هم در نواحی عمیق چشم به وجود می‌آید. در ادامه دلایل احساس درد در بخش‌های عمیق‌‌تر چشم را با هم بررسی خواهیم کرد.

گلوکوم

گلوکوم حالتی از چشم است که فشار داخلی چشم به یک مرتبه بالا می‌رود. علاوه بر درد ممکن است علائم دیگری همچون سردرد، تهوع، محدود شدن بینایی و... نیز مشاهده شوند. در صورت شدید بودن میزان فشار در چشم، بینایی فرد در خطر قرار خواهد گرفت؛ بنابراین لازم است که هر چه سریع‌تر به متخصص مراجعه شود.

نوریت اپتیک

عصب‌های بینایی عصب‌هایی هستند که اطلاعات بینایی را به مغز منتقل می‌کنند. درواقع این عارضه، مشکلی التهابی است که باعث درد در چشم می‌شود و عصب‌های بینایی را درگیر می‌کند. این مشکل می‌تواند با برخی اختلالات خود ایمنی نیز ارتباط پیدا کند. بنابراین هر درد شدیدی در چشم باید جدی گرفته شود.

سینوزیت

عفونی شدن سینوس‌ها باعث فشار زیاد در پشت چشم‌ها خواهد شد. این درد هم در یک چشم و هم در دو چشم ممکن است روی دهد. درمان‌های مشخصی در این مورد توسط پزشکان پیشنهاد می‌شود.

سردرد میگرنی

میگرن یکی از مشکلات شایع و مهم بسیاری از افراد است. میگرن می‌تواند علاوه بر سردرد، چشم درد را نیز همراه داشته باشد که شرایط را بسیار سخت‌تر خواهد کرد. در چنین مواقعی مسکن‌های مربوطه می‌توانند تسکین موقتی بر درد باشند.

آسیب و جراحت

برخورد اجسام یا افراد با شدت و قدرت زیاد به چشم می‌تواند عامل آسیب‌زایی باشد که درد را به همراه خواهد داشت. اگر درد ادامه‌دار باشد، باید جدی گرفته شود و به دنبال درمان و رفع آن رفت.

التهاب عنبیه

این مورد به ندرت به وقوع می‌پیوندد؛ اما هر التهابی در عنبیه چشم باعث درد داخلی و عمیق در چشم خواهد شد.

درد چشم سطحی و داخلی

 

چه زمانی درد چشم نشانه خطرناکی است و باید سریعا درمان شود؟

شاید برای بسیاری از افراد این سوال به وجود بیاید که آیا هر درد چشمی نشانه جدی و خطرناکی از مشکلی حاد است؟ طبیعتا اینگونه نخواهد بود و درد چشم ممکن است در بسیاری از شرایط به طور خودبه‌خودی تسکین بیابد. اما اگر درد چشم طولانی مدت و تکرارشونده یا همراه با سایر علائم بود، باید حتما جدی گرفته شود. درد چشم همراه با ضعف و اختلال در بینایی، درد چشم به دلیل ضربه محکم یا ورود مواد سمی و شیمیایی به چشم، درد به همراه حالت تهوع و سردرد، تغییرات شدید بینایی و... مواردی هستند که باید به سرعت به پزشک مراجعه شود.

درمان چشم درد

درمان چشم درد کاملا مرتبط به دلیل رخداد آن است. در زیر رایج‌ترین درمان‌های موجود برای این عارضه را بررسی خواهیم کرد.

درمان خانگی

ممکن است تنها درمان خانگی باعث بهبود درد شود. به طور مثال عدم فشار به چشم‌ها و استراحت کامل مواردی است که شاید توسط پزشک برای فرد در نظر گرفته شوند.

استفاده از عینک

این گزینه برای مواقعی کاربرد دارد که علت درد استفاده از لنزهای تماسی است. در این حالت جایگزینی عینک با لنز توسط پزشک تجویز می‌شود که چشم‌ها استراحت کرده و شرایط وخیم‌تر نشود.

کمپرس گرم

استفاده از کمپرس گرم یکی از روش‌های موثر برای تسکین درد است. به خصوص در مواقعی که فرد دچار گل‌ مژه یا بلفاریت شده است، پزشکان کمپرس گرم مرتب را تجویز می‌کنند که التهاب و ورم در مدت زمان کمتری فروکش کند.

صفحه اینستاگرام دکترعینک

شستشو چشم

در مواقعی که علت درد وارد شدن جسم خارجی یا وارد شدن محلول محرک به چشم است، شستشو ممکن است باعث رفع درد یا تسکین آن شود.

استفاده از آنتی بیوتیک

در برخی مواقع که ریشه درد باکتریایی یا عفونی است، پزشک از قطره‌های آنتی بیوتیک یا حتی آنتی بیوتیک خوراکی برای از بین رفتن علت درد و در نتیجه تسکین کامل درد استفاده می‌کند.

قطره چشمی

قطره چشمی نیز که در انواع مختلفی در بازار وجود دارد در موارد زیادی تجویز می‌شود. به طور مثال برای افراد مبتلا به گلوکوم استفاده از قطره برای کاهش فشار چشم موثر است.

انواع مسکن‌ها

در مواقعی که درد بسیار شدید است و بیمار تحمل درد را ندارد، پزشک برای کاهش موقت درد او مسکن تجویز می‌کند که بتواند بعد از کشف علت اصلی، در جهت درمان آن اقدام لازم را به عمل بیاورد.

عمل جراحی

بسته به دلیل چشم درد، در مواقعی خاص و نادر، ممکن است روش‌های جراحی به کار گرفته شوند. به طور مثال اگر سوختگی یا ورود جسم به چشم بسیار شدید باشد یا بیماری زمینه‌ای بیمار باعث درد شده باشد، این روش‌ها کاربرد دارند.

چگونگی درمان چشم درد

 

کلام پایانی

چشم درد عارضه‌ای چشمی است که در بعضی از مواقع ممکن است نشانه جدی از خطر مهمی باشد. البته معمولا این مشکل بدون درمان خاصی و با مراقبت‌های در منزل برطرف می‌شود؛ اما اگر درد رو به بهبودی نرفت یا حتی بدتر شد و همراه با سایر علائم بود، باید حتما به سرعت به پزشک مربوطه مراجعه شود.

در این مطلب سعی شد در خصوص این عارضه دردناک مطالب مهمی بیان شود و در خصوص روش‌های درمانی آن هم اطلاعات مفیدی در اختیار خواننده قرار بگیرد. توصیه می‌شود دردهای چشمی شدید و دردهایی که تسکین نمی‌یابند را حتما پیگیری کرده و از به تعویق انداختن زمان مراجعه به دکتر خودداری کنید. چشم عضو بسیار ارزشمند بدن است که اگر مشکلی برای بینایی آن رخ دهد، تمام روند زندگی بر هم خواهد خورد.

سوالات متداول

1-چشم درد چه انواعی دارد؟

چشم درد معمولا به دو دسته کلی درد در ناحیه سطحی چشم و درد در عمق چشم تقسیم‌بندی می‌شود که هر کدام از این انواع دلایل و روش‌های درمانی مخصوص به خود را دارند.

2-دلیل چشم درد چیست؟

دلایل مختلفی برای درد در ناحیه چشم وجود دارد. بیماری‌های عفونی، وارد شدن جسم خارجی به چشم، ضربه محکم به چشم یا حتی استفاده از لنز نامناسب باعث بروز درد در ناحیه چشم خواهد شد.

3-آیا چشم درد باعث از بین رفتن بینایی خواهد شد؟

در حالت عادی خیر؛ البته این به دلیل چشم درد وابسته است. اگر دلایل چشم درد جزئی بوده و به راحتی قابل درمان باشند، مشکلی برای بینایی فرد رخ نخواهد داد. اما شرایط ویژه‌ای مانند گلوکوم یا ضربات محکم به چشم می‌تواند حتی بینایی فرد را نیز در خطر بیندازد.

در مورد این نوشته دیدگاهی دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات (۰)

مشاوره و پشتیبانی

مشاور و پشتیبان های ما در کنار شما هستند

پرداخت در محل

سفارش های خود را در محل پرداخت کنید!

گارانتی

گارانتی اصالت کالا و تضمین قیمت