هنگام عادت به عینک جدید چه مشکلاتی را تجربه می‌کنیم؟

بساری از ما پس از تهیه عینک جدید با مشکلاتی از جمله سر درد، تاری دید، خستگی چشم ها و غیره موجه می شویم. چنانچه آگاهی کافی از این دست مسائل وجود نداشته باشد می تواند موجبات بروز مشکلات گسترده تری را فراهم نماید. در این مقاله سعی کرده ایم علل بروز این مشکلات را بیان کرده و عوامل موثر در عادت پذیری سریع تر به عینک جدید و کاهش مشکلات عادت پذیری را تشریح کنیم. همچنین چنانچه شماره عینک شما اشتباه باشد می توان شاهد بروز یکسری مشکلات بود که در این مقاله تلاش شده است این مشکلات به شما یادآوری شود.

آیا عادت به عینک جدید مشکل است؟


عادت به عینک جدید عمدتا طی چند ساعت و بدون مشکل خاصی انجام می‌شود.البته گاهی مشکلاتی را بوجود می‌آورد.آگاهی از این مشکلات،آن‌ها را قابل تحمل‌‌تر می‌کند.همچنین گاهی ایرادات ساخت یا تجویز به اشتباه به پای عادت‌پذیری نوشته می‌شود که امری نادرست است.


برخی از علائم مربوط به دوره عادت‌پذیری


۱.سردرد
۲.تاری دید

۳.عدم درک صحیح دید عمق
در این حالت فاصله اجسام را نمی‌توان بدستی تشخیص داد.بعد از دوره عادت‌پذیری درک دید عمق به حالت طبیعی خود بازمی‌گردد.
۴.حالت تهوع و سرگیجه
۵.کج و معوج دیدن اجسام
این مشکل عمدتا در نمرات بالا و یا آستیگمات بوجود می‌آید.با پایان دوره هماهنگی چشم با عینک جدید این حالت هم رفع می‌شود.
۶.خستگی چشم‌ها
ممکن است بدلیل فشار و استرس وارد به عضلات چشمی در عادت کردن به عینک جدید،احساس خستگی نمایید.
۷.دید قاشقی
در نمرات بالای منفی یا مثبت عمدتا، حاشیه‌ی اجسام حالت طبیعی ندارد.شبیه نگاه کردن به داخل یا خارج قاشق


چرا هنگام عادت به عینک جدید سردرد می‌گیرم؟

در برخی موارد، خستگی چشم می‌تواند منجر به سردرد شود.

عادت کردن به عینک جدید فقط مربوط به چشم‌ها نیست.مغز هم بایستی با تصاویر دریافتی جدید از چشم‌ها خود را وفق دهد.این فعالیت تطبیقی مغز گاهی اوقات می‌تواند سردردهایی به مدت ۲ هفته را ایجاد کند.

چرا هنگام استفاده ازعینک جدید حساس سرگیجه می‌کنیم؟


سرگیجه و حالت تهوع می‌تواند ناشی از مشکلات ابتدایی در درک دید عمق(مشابه بیماری حرکتی)می‌باشد.


در بیماری حرکتی به این دلیل احساس نارحتی می‌شود که مغز در درک موقعیت بدن در رابطه با فضای اطراف آن دچار مشکل می‌شود.بنابراین طی استفاده از عینک جدید ممکن است مغز برای درک تصاویر جدید دریافتی به مدت زمان مشخصی نیاز داشته باشد.تلاش مغز باعث ایجاد سرگیجه می‌شود.

عینک جدید و سردرد: 

عینک جدید و سردرد روزهای ابتدایی استفاده از آن، مسئله‌ای است که تمام افرادی که تازه عینکی شده‌اند یا عینک خود را عوض کرده‌اند از آن صحبت می‌کنند. اگر شما نیز دچار سردرد ناشی از عینک تازه شده‌اید یا نگران عوارض عینک جدید هستید، حتما مقاله پیشنهادی ما را مطالعه نمایید.


۴ عامل موثردر مدت زمان عادت کردن به عینک جدید


۱.میزان تغییر در نمره چشم


تغییر نمره چشم شما ارتباط مستقیمی با طول مدت زمان هماهنگی با عینک جدید دارد.هرجه میزان تغییر بیشتر باشد،طول مدت عادت پذیری بیشتر است.


۲.تغییر در نوع عدسی


بدلیل تغییراتی که در نوع عدسی ایجاد می‌شود،اعم از پوشش‌های مختلف مثل محافظ نور آبی،فتوکرومیک بودن،تک دید یا چند دید بودن،جنس عدسی،نوع پوشش‌های آنتی‌رفلکس و انحنای پایه عدسی همگی در طول مدت زمان عادت کردن به عینک جدید موثرند.


۳.تغییر در نوع فریم


نوع فریم انتخابی،در طول مدت زمان عادت کردن به عینک جدید موثراست.

اینکه کائوچویی است یا فلزی،تمام فریم است یا بدون قاب،صفحه بزرگی دارد یا کوچک،انحنای زیادی دارد یا کم(بیس‌دار بودن)،شیب پانتوسکوپیک بالایی دارد

مثلا افراد آستیگمات بالاتر از ۲.۰۰ در عینک‌های با صفحه بزرگتر و انحنای زیاد،طول مدت عادت پذیری سخت تر طولانی‌ دارند.


۴.طول مدت زمان استفاده از عینک در طول شبانه روز


اگرازعینک جدید بصورت گهگاهی استفاده می‌کنید،مدت بیشتری طول می‌کشد تا به آن عادت کنید.

در حالت عادی معمولا ۲ تا ۳ روز به عینک جدید عادت می‌کنیم.

.در این مدت بایستی هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی،کار با دستگاه‌های صنعتی و حرکت از روی پله‌ها بیشتر مراقب باشید.


چه موقع عادت پذیری به عینک جدید غیر عادی است؟


اگر مدت زمان عادت کردن به عینک جدید بیشتر از ۳ هفته باشد و هنوز هم مشکلات ذکر شده وجود داشته باشند،احتمال وجود خطا در تجویز یا ساخت وجود دارد.

استثناء: در برخی موارد، تجویز و ساخت مشکلی ندارند اما بیمار با توجه به شرایط خاص روحی یا جسمی نمی‌تواند با عینک جدید هماهنگ شود.

مثلا افراد وسواسی یا بسیار حساس،افراد دچار میگرن،افراد پیرچشمی برای اولین با از عینک دودید یا تدریجی استفاده می‌کنند.


بعد از طول مدت عادت پذیری ابتدا بایستی از ساخت عینک اطمینان پیدا کنید.اگر مشکلی در ساخت وجود نداشت بایستی به اپتومتریست یا چشم‌پزشکی که عینک را تجویز کرده است مراجعه کنید و از تجویز او مطمئن شوید.

اگر ایراد در تجویز باشد بایستی به سرعت عدسی عینک را مطابق جدیدترین نمره تهیه نمایید.


راهکارهای موثر در کاهش مشکلات عادت کردن به عینک جدید


۱.هنگام بیدار شدن در ابتدای روز عینک جدیدتان را بزنید


اگر در اواسط روز و بعد از استفاده از عینک قدیمی، عینک جدید را بزنید،مشکلات بیشتری خواهید داشت.


۲.عینک جدید را بردارید!


درصورتی که مشکلات ناشی از عینک جدید منجر به سردردهای بیش از حد تحمل،قرمزی چشم،سوزش،خارش یا تاری دید بشود بایستی ساعاتی عینک جدید را بردارید تا چشم به حالت عادی خود بازگردد.سپس دوباره عینک جدید را بزنید.


۳.عینک‌های دودید یا تدریجی صبر بیشتری می‌خواهند


نحوه استفاده از عینک‌های دودید یا تدریجی کمی متفاوت است.

در این عینک‌ها برای نگاه کردن به نزدیک و یا اطراف بایستی از چرخش چشم‌ها(نه تکان دادن سر) کمک بگیرید.

اصلا نگران نباشید،مغز و چشم بعد از چند هفته به این شرایط عادت می‌کنند.

 

اگر شماره عینک اشتباه باشد

علائم استفاده از شماره عینک اشتباه تقریبا شبیه علائئم اولیه نیاز به عینک است که ممکن است شامل مشکلاتی از جمله تاری دید، خستگی چشم و یا سردرد باشد.

باز و بسته کردن مداوم چشم هنگام کار با موبایل ، لپ تاپ یا مشاهده تلویوزیون می تواند یکی از علائم شماره عینک اشتباه باشد. اگر با عینک جدید خود این مشکلات را تجربه می کنید ، ممکن است نسخه شما نیاز به به روز شدن داشته باشد.

همچنین، در نظر داشته باشید که شماره چشمان شما می توانند با افزایش سن شما تغییر کنند.بنابراین، اگر مدتی از تجویز نسخه پزشک خود می گذرد، ممکن است زمان تهیه عینک جدیدفرا رسیده باشد. (متخصص بینایی سنجی می تواند در حین معاینه چشم شما را راهنمایی کند)

ضمنا بخاطر داشته باشید که عوارض استفاده از شماره عینک اشتباه در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. علائم خود را پیگیری کنید تا بتوانید عینک های اشتباه را با عینک های مناسب جایگزین کنید.

 

instagram dreynak.com

پست های اخیر

20 نظر

 • کاربر

  کریم ستارزاده۰۵ خرداد ۱۴۰۱

  من دوروزه عینکم رو گرفتم ولی هنوزم باهاش مشکل دارم نه بهتر شده چیزی سردردم دارم قبلا عینک گرفتم ولی این بار خیلی دارم اذیت میشم طییعیه؟

 • کاربر

  دکترعینک۰۵ خرداد ۱۴۰۱

  سلام وقتتون بخیر :) امیدوارم حالتون خوب باشه تغییر نمره داشتین؟

 • کاربر

  A.Sh۰۵ خرداد ۱۴۰۱

  سلام وقت بخیر . من به مدت چند سال از یک نوع فریم با یه شماره ثابت استفاده میکردم و بعد عوض کردنش، عینک جدید همیشه وقتی میزدمش باعث سردرد شدیدم میشد . به مدت چند ماه سردرد داشتم و دوباره فریم و عرض کردم دو سه روز پیش و باز این مشکل و دارم . فشار کمتری میاره ولی باز هم عینک رو میزنم سردرد میگیرم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 • کاربر

  دکترعینک۰۷ خرداد ۱۴۰۱

  سلام وقتون بخیر :) امیدوارم حالتون خوب باشه آیا تغییر نمره داشتین؟

 • کاربر

  محمدحسین ۱۰ تیر ۱۴۰۱

  سلام من هم تغییر شماره چشم داشتم هم آستیگمات! من مدت ۳ یا ۴ سال قبل از یک عینک با شماره ثابت استفاده کردم که اخیرا دوباره شماره چشمم بالا رفت و تغییر زیاد بود، البته پزشک گفت شماره را کمتر میزنم برات چون شماره چشم های خودت روی عینک جدید اذیتت می‌کنن! الان چشم هام تک تک مشکلی ندارن، ولی دوتایی باهم چشم سمت راستم را اذیت می‌کنه، از دیشب که عینک جدید گرفتم تا امروز خیلی بهتر شده و حالت گلیچ یا کج و معوجی در حاشیه اجسام از بین رفته ولی هنوز دیدم ۱۰۰ درصد شفاف نشده تا الان که دارم پیام می نویسم، چشم راستم خسته شده و احساس می‌کنم بعضی مواقع تَر میشه ولی اصلا سر درد و گیجی ندارم. خواستم بدونم طبیعی هست؟ و اینکه چقدر دیگه طول می‌کشه من کاملا عادت کنم؟

 • کاربر

  دکترعینک۱۰ تیر ۱۴۰۱

  سلام محمد حسین عزیز امیدوارم حالت خوب باشه تغییر فریم و نوع عدسی میتوه توی چند روز اول ان حالت رو ایجاد کنه اما اگر بعد از گذشت یک هفته عادی نشد همه چیز حتما ببرید و pd رو چک کنید که درست باشه

 • کاربر

  سارینا۰۹ مرداد ۱۴۰۱

  الان یه هفتس که عینک جدیدمو گرفتم ولی اصلا بهش عادت نکردم که هیچ بذترم شدم 18 سالمه وکنکور دارم سال بعد اولین باری هم هست که عینک میزنم الان چکارکنم؟

 • کاربر

  دکترعینک۱۰ مرداد ۱۴۰۱

  سلام سارینا :) امیدوارم توی کنکورت موفق بشی وبهترین رتبه رو بیاری معاینه مجدد حتما توصیه میشه چون احتمال خطا بالاست در این تجویز

 • کاربر

  مهلا۱۹ مهر ۱۴۰۱

  سلام من نمره آستیگماتم از ۰.۵ به ۱.۰۰ رسیده بعد از گذشت دو روز با عینک جدیدم فواصل کمی دور رو تار می‌بینم و وقتی با یک چشم نگاه میکنم بدون عینک دید بهتری هم دارم به نظرتون خطایی در ساخت عینکم رخ داده؟

 • کاربر

  دکترعینک۲۱ مهر ۱۴۰۱

  سلام مهلای عزیز امکان خطا در تجویز هست(بعد از اطمینان از تجویز درست باید ساخت عینک چک بشه)

 • کاربر

  خاوری۲۱ مهر ۱۴۰۱

  سلام دکتر بنده یه عینک گرفتم وقتی میزنم به چشمم اشیاءرو کوچیک میبینم وبعدش چشمام قرمزمیشه ودرد میگیره و دیدم کلا تار میشه آیا شماره عینکم رو اشتباه زده

 • کاربر

  دکترعینک۲۱ مهر ۱۴۰۱

  سلام جناب خاوری وقتتون بخیر اگر در روز های اول این اتفاق افتاده میتونه برای عادت کردن به عینک جدید باشه اما اگر مدت طولانی(بیشتر از یک هفته) هست که میزنید و هنوز مشکل دارید یا در ساخت یا در تجویز مشکل وجود داره

 • کاربر

  یاس۰۳ آبان ۱۴۰۱

  من تازه دیشب عینکم و گرفتم و هروقت استفاده میکنم سر درد میگیرم و اولین باره که از عینک استفاده میکنم

 • کاربر

  دکترعینک۰۴ آبان ۱۴۰۱

  سلام یاس عزیز تا دوهفته بعضا طول میکشه به عینک جدید عادت کنید و این طبیعیه

 • کاربر

  حسین۱۵ آبان ۱۴۰۱

  سلام دکتر عینک جدید گرفتم نمره چشم قبلیم ۱.۲۵ بود اگ اشتباه نکنم هز دو طرف عینک جدید گرفتم شده ۱.۵ بعد عینکی ک گرفتم سمت راست عینکم ب طرف راست کج میشم تار میشه ب طرف چپ کج میکنم سرم ب واضح شفاف می بینم مشکلش در ساخت عینک یا نمره چشمم اشتباه؟

 • کاربر

  دکترعینک۱۶ آبان ۱۴۰۱

  سلام و درود احتمال خطا در ساخت وجود داره

 • کاربر

  فرزاد۲۵ آبان ۱۴۰۱

  سلام من دوروزه عینک گرفتم روزاول هیچ سردرد یا تاری دید نداشتم ولی روزدوم که ازخواب پاشدم عینک وزدم واحساس میکنم یکم تارمیبینم مشکل از چی میتونه باشه روزاول همه چیوواضح میدیدم

 • کاربر

  دکترعینک۲۵ آبان ۱۴۰۱

  سلام ودرود وقت بخیر امیدوارم حالتون خوب باشه تا کمتر از بک هفته بهش عادت میکنید نگران نباشید اصلا این حالت طبیعیه

 • کاربر

  کورش۲۶ آبان ۱۴۰۱

  سلام من هر چشمم ۲ و نیم نزدیک بین و حدود 2 و 25 استیگمات و جمع هر استیگمات نزدیک بینی هر چشم ۴ و ۷۵ مشکل اینجا از زمانی که استیگمات چشام وارد بازه ۲ شده با عینک لبه تمام اجسام و نوشته ها رو کمرنگ و سایه دار میبینم یک ماهه عینک میزنم چیزی بهتر نشده توی استیگمات ۲ به بالا طبیعی نوشته ها سایه دار باشن با عینک و دید کامل اصلاح نشه؟؟؟؟ توپوگرافی چشام نرمال و قوز قرنیه ندارم هر سری عینک جدید میگیرم چشام چون تطبیق نمیکنه ضعیف تر میشه !!!!

 • کاربر

  دکترعینک۲۹ آبان ۱۴۰۱

  سلام کوروش عزیز وقت بخیر معمولا توی نمرات بالا ی آستیگمات این مشکل بوجود میاد که از حاشیه کمی تار تر وکج ومعوج نشون داده میشه اجسام برای رفع این مشکل میتونید از عینک با سایز کوچیکتر استفاده کنید و نوع عدسی تن رو آسفریک سفارش بدین اینطوری مشکلات ب حداقل میرسه

پیامی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند