پیوند قرنیه

هزینه عمل پیوند قرنیه چشم چقدر است؟

قرنیه چشم، بخش بسیار مهم و البته حساس چشم است که در صورت آسیب‌دیدگی ممکن است بینایی فرد را تحت تاثیر خود قرار دهد. در این بین، در صدمات شدید و در صورتی که نتوان قرنیه را با روش‌های مختلف ترمیم کرد، بحث عمل پیوند آن مطرح خواهد شد. در این عمل مباحث هزینه‌ای و قیمتی نیز برای بیماران اهمیت پیدا میکند. به همین دلیل در این مطلب به بررسی هزینه عمل پیوند قرنیه چشم می‌پردازیم.

عوامل موثر روی هزینه عمل پیوند قرنیه چشم

موثرترین عامل روی هزینه جراحی پیوند قرنیه چشم، فرآوری قرنیه و روش انجام آن است. این عمل مهم به دو روش صورت می‌گیرد که به بررسی این دو روش می‌پردازیم.

در روش اول که پیوند قرنیه تمام ضخامت است، کلیه ضخامت قرنیه آسیب دیده باید برداشته شود و به طور کل با قرنیه‌ای سالم جایگزین شود. نوع دیگر این عمل جراحی چشمی، پیوند قرنیه لایه‌ای است. در این روش تنها قسمت و لایه آسیب‌دیده قرنیه از آن جدا شده و لایه دیگری که سالم است با قرنیه پیوند زده می‌شود.

البته لازم به ذکر است روش پیوند قرنیه لایه‌ای، به 4 زیر گروه تقسیم‌بندی می‌شود و به همین دلیل هر روش نیز تفاوت قیمیت خاص خود را دارد.

این روش نیازمند انجام آزمایشات مختلف نیز است که بیمار هم قبل و هم بعد از عمل برای گرفتن نتیجه بهتر باید آن‌ها را پشت سر بگذارد و این خود عامل دیگری است که روی هزینه نهایی عمل موثر است.

همچنین بیمارستانی که در آن این عمل صورت می‌گیرد و تخصص پزشک و جراح هم روی هزینه‌های مختلف موثر هستند. در اینجا نباید نقش تهیه انواع داروها و لوازم مختلف را هم نادیده گرفت.

هزینه عمل پیوند قرنیه چشم چقدر است؟

عمل پیوند قرنیه چیست و چرا انجام می‌گیرد؟

حال که در خصوص عوامل موثر روی هزینه نهایی این عمل مطالبی را مطالعه کردیم، بد نیست در خصوص خود این عمل جراحی و دلایل انجام آن نیز کمی صحبت شود.

قرنیه چشم قسمت شفاف جلویی چشم است که بنا بر دلایل متعددی می‌تواند دچار مشکل و آسیب شود. پیوند قرنیه یا همان کراتوپلاستی، عملی است که طی آن تمام قرنیه یا بخشی از آن برداشته شده و سپس با قرنیه سالمی که معمولا از افرادی که اعضای بدن خود را اهدا کرده‌اند گرفته می‌شود، جایگزین می‌شود.

در اینجا در نظر گرفتن عوامل متعدد و آزمایشات مختلف برای عدم پس زدن این پیوند اهمیت بالایی پیدا می‌کند. این عمل تحت بیهوشی کامل انجام می‌گیرد و حدود 2 ساعت نیز زمان خواهد برد.

فرآیند این عمل جراحی به این صورت است که فرد بعد از تایید شدن توسط پزشک برای انجام این عمل، باید با بانک چشم ارتباط برقرار کرده و قرنیه‌ای مناسب برای او پیدا شود. روند انجام این عمل با استفاده از انواع دستگاه‌های میکروسکوپی است و توسط پزشکان و جراحان متخصص صورت می‌گیرد و نیازمند دقت بسیار بالایی است.

قطعه دایره‌ای شکلی که از چشم فرد خارج شده، با قرنیه سالم جایگزین شده و سپس پزشک از بخیه‌های بسیار ریزی را برای اتصال مناسب قرنیه سالم به چشم استفاده می‌کند. لازم به ذکر است انجام عمل‌های دیگری مثل آب سیاه همزمان با این عمل ممکن است. بعد از عمل نیز رعایت مراقبت‌های ویژه و رعایت نکات پزشکی و بهداشتی الزامی است.

چه کسانی باید عمل پیوند قرنیه چشم را انجام دهند؟

در ابتدا باید گفته شود که تشخیص اینکه فرد گزینه مناسبی برای این عمل است یا خیر تنها توسط پزشک متخصص و باتجربه صورت می‌گیرد.

اما در کل می‌توان گفت افرادی با مشخصات و مشکلات زیر کاندیدای اصلی این جراحی مهم هستند:

·         افراد مبتلا به بیماری قوز قرنیه؛

·         افراد مبتلا به ورم یا کدورت قرنیه؛

·         افراد با سوختگی شیمیایی در قرنیه؛

·         افرادی که به دلایل عفونی دچار لکه قرنیه یا مشکلات مشابه شده‌اند.

هزینه دقیق انجام این عمل

اگر فردی بنا بر مشکلات قرنیه، مجبور به انجام این عمل باشد، هزینه‌های دقیق آن  دغدغه بسیار مهمی به حساب می‌آید.

در کل انجام این عمل تحت پوشش بیمه به مبلغ 56 میلیون ریال بوده و به صورت آزاد نیز 90 میلیون ریال برآورد می‌شود. این هزینه‌ها طبق آخرین مصوبه‌های اعلامی هستند و البته باید دقت کرد که عوامل مهمی در تعیین هزینه نهایی نقش دارند.

به همین دلیل بهتر است پیش از آماده شدن برای این عمل جراحی، حتما به طور دقیق از هزینه‌های مربوطه مطلع شوید.

 

عمل پیوند قرنیه

کلام پایانی

در این مطلب در خصوص هزینه عمل پیوند قرنیه چشم موارد مهمی را مورد بررسی قرار دادیم و همچنین در خصوص خود این جراحی مهم نیز اطلاعات کلی در اختیارتان قرار دادیم.

این عمل یکی از عمل‌های مهم و حساس است که حتما باید طبق نظر پزشکان متخصص و با دقت بسیار بالا انجام شود.

اگر دچار مشکلات چشمی هستید و از آسیب خود مطلع نیستید، حتما به پزشک متخصص مراجعه کرده و با جلوگیری از پیشرفت بیماری، از آسیب‌هایی که ممکن است بینایی شما را هم تحت تاثیر قرار دهد پیشگیری کنید. این عمل می‌تواند به دلایل مختلفی انجام بگیرد و تنها پزشک است که با بررسی دقیق شرایط چشم، تصمیم می‌گیرد که کدام فرد کاندیدای مناسبی برای این جراحی است.

سوالات متداول

1-هزینه‌های عمل پیوند قرنیه به چه عواملی بستگی دارد؟

در کل هزینه‌های این روش جراحی به فرآیند تهیه قرنیه، روش انجام عمل بنا بر شرایط بیمار و هزینه‌های بیمارستان و جراح متخصص وابسته است.

2-آیا همگی عمل‌های پیوند قرنیه موفقیت‌آمیز هستند؟

معمولا پیش از انجام عمل، آزمایشات و بررسی‌های کاملی برای جلوگیری از پس زدن قرنیه توسط بدن بیمار صورت می‌گیرد و اگر این آزمایشات به خوبی پیش برود، در بیشتر موارد این جراحی موفقیت‌آمیز بوده و مشکلات بیمار را برطرف خواهد کرد.

3-در صورت عدم انجام این عمل چه عوارضی به وجود خواهد آمد؟

در برخی موارد، این عمل بیشتر به عنوان عمل زیبایی مطرح می‌شود و تاکیدی بر انجام آن هم نیست؛ اما در مواردی که پزشک تشخیص دهد انجام این جراحی برای بهبود شرایط بینایی بیمار اجباری است، عدم انجام آن می‌تواند به قیمت نابینایی دائم فرد تمام شود.

پست های اخیر

30 نظر

 • کاربر

  مهرداد ۲۴ اسفند ۱۴۰۱

  سلام جناب دکتر لطفا به من کمک کنيد خیلی ممنون میشم اگه جواب ام رو بدید من یکی از چشم هام شفاف نمی بینه و دکتر های چشم پزشکی که مراجعه کروم گفتن قرینه ات آسیب دیده آيا عمل قرینه انجام بدم چشمم شفاف می بینه

 • کاربر

  دکترعینک۲۴ اسفند ۱۴۰۱

  سلام مهرداد عزیزچه مشکلی ؟ضخم یا پارگی یا...هر کدوم میتونه درمان متفاوتی داشته باشه

 • کاربر

  محمدعرفان۱۷ اسفند ۱۴۰۱

  سلام وخسته نباشید دکتر لطفا جواب منه بدید ایا ضرب به پایین چشم باعث پارکی قرنیه میشه در صورت لازم عکس از ضرب برای شما ارسال میکنم وتشخص شمارا بدونم سپاس

 • کاربر

  دکترعینک۱۹ اسفند ۱۴۰۱

  سلام وقت بخیر بله میتونه باعث پارگی باشه

 • کاربر

  دومان۱۶ اسفند ۱۴۰۱

  سلام خسته نباشید. چشم راست من دید سه دهم داره و از بچگی فکر کنم به علت ضربه خوردن این اتفاق افتاده من الان چهل سال دارم برای برگشتن کامل دیدم چه کار باید بکنم

 • کاربر

  دکترعینک۱۹ اسفند ۱۴۰۱

  سلام ودرود وقت بخیر امیدوارم حالتون خوب باشهمتاسفانه کاری نمیشه کرد و دبدتون در همین حد میمونه

 • کاربر

  Roya۱۹ بهمن ۱۴۰۱

  حدود 5 ماهه که عمل prk انجام دادم و متاسفانه هر دو چشمم دچار کدورت شده شمار چشم بالای هفت داشتم میخواستم بدونم چشمم کدورتش بهتر میشه یا نه در آینده باید پیوند قرنیه انجام بدم؟؟؟یه سوال دیگه حتی اگه با عینک آفتابی و کلاه بیرون برم ممکنه آفتاب روی کدورت چشمم تاثیر بذاره؟؟؟

 • کاربر

  دکترعینک۲۰ بهمن ۱۴۰۱

  سلام ودورد وقتتون بخیراگر دچار قوز قرنیه بشین و خیلی زیاد پیشرفت کنه بله نیاز به پیوند دارید اما احتمالش خیلی خیلی کمه به این مرحله برسهحتما با جراحتون مشورت کنید تا علت دقیق مشخص بشه (در حالت کلی باید خیلی سریع دید کاملتون رو بدست بیارید در این عمل مگر اینکه بخشی از نمره باقی مونده باشه)

 • کاربر

  پویا ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

  سلام خسته نباشید من قرنیه چشم میفروشم به پول نیاز دارم فوری آبرو خانواده ام هست بدنم سلام و چشمی هم هیچ مشکل ندارم ۰۹۰۵۵۰۲۷۱۶۷

 • کاربر

  دلشاد۰۵ بهمن ۱۴۰۱

  سلام دکتر جون خسته نباشید من قوز قرنیه شدید دارم اگه جراحی کنم احتمال بازگشت بیماری وجود داره

 • کاربر

  دکترعینک۰۶ بهمن ۱۴۰۱

  سلام ودرود وقتتون بخیراگر منظورتون کراس لینکینگ هست که باید بگم این عمل باعث جلوگیری از پیشرفت قوزقرنیه میشه اما 100 هم موثر نیست وامکان بازگشت وجود داره

 • کاربر

  بانو رحمانی ۰۴ بهمن ۱۴۰۱

  سلام همسرم در اثر سانحه دچار پارگی و خونریزی شدید چشم شدن،عکل ترمیم و پارگی شبکیه انجام دادن.باید عمل قرنیه هم انجام بدن.دکتر گفت فقط تونستیم ظاهر چشم رو حفظ کنیم ،دید ندارن.میخواستم بدونم پیوند قرینه انجام بدن دیدشون برمیگرده؟

 • کاربر

  دکترعینک۰۵ بهمن ۱۴۰۱

  سلام ودرود وقتتون بخیرمتاسفانه چون شبکیه آسیب دیده دیدون برنمیگرده (حتی بعد از عمل پیوند قرنیه)

 • کاربر

  موسی۲۹ دی ۱۴۰۱

  برادرم تصادف کرده باموتورچشمش پاره شده از داخل خبرندارم دیدش که رفته میشه باپیوندقرنیه با ببینه راهنمایی کنین

 • کاربر

  دکترعینک۲۹ دی ۱۴۰۱

  سلاماگر شبکیه وبافت های داخلی سالم باشه وفقط قرنیه آسیب دیده باشه امکان نتیجه گرفتن با پیوند قرنیه هست ولی درغیر این صورت متاسفانه کاری نمیشه کرد

 • کاربر

  دکترعینک۲۹ دی ۱۴۰۱

  سلام مینااگر بالنز دید 16/20 داری با هر دو چشم بله قبول میشی

 • کاربر

  ابوالفضل۲۶ دی ۱۴۰۱

  سلام‌ چشمم‌ در کودکی آسیب دیده ولی چندبار عمل کردم حالا میگن شبکیه چشمم‌ پاره شده و باز عمل کردم وهیچ دیدی ندارم ممکنه خوب بشه

 • کاربر

  دکترعینک۲۶ دی ۱۴۰۱

  سلام ابوالفضل عزیزبرای شبکیه فعلا درمان خاصی نیومده که پیوند بزنن و...انشالله در اینده بیاد و خیلی ها بینایی شون رو بدست بیارن

 • کاربر

  مرضیه۲۱ دی ۱۴۰۱

  با سلام طی اسیبی ک ب چشمم در بچگی خورده بینایی چشمم کلا از بین رفته. چشم چپم نابینا شده. چه عملی بلید انجام بدم؟ پیوند میتونم؟

 • کاربر

  دکترعینک۲۵ دی ۱۴۰۱

  سلام ودرود وقتتون بیخیربتگی داره کدوم بخش یا بخش ها از بین رفتناگر فقط قرنیه باشه اماکن پیوند وجود داره اما اگر شبکیه باشه اماکن پیوند فعلا میسر نیست

 • کاربر

  شهریار۲۰ دی ۱۴۰۱

  سلام من یکی از چشم هام میخوام بفروشم میشه کمکم کنید لطفا نیاز مالی شدید دارمتو رو خدا راهنمابیم کنید کجا میتونم بفروسم

 • کاربر

  دکترعینک۲۱ دی ۱۴۰۱

  سلام شهریار عزیزامیدوارم هر چه زودتر مشکل مالی شما حل بشه و مجبور به این کار نشینمتاسفم واقعا برای اوضاع اقتصادی

 • کاربر

  Hamed۱۸ دی ۱۴۰۱

  سلام و وقت بخیرممنون میشم اگر در مورد رنج بینایی که یه فرد مبتلا به کراتوکونوس بعد از عمل بدست میاره بدونم.و اینکه پیوند قرنیه مدت داره؟یعنی بعد مدتی باز به حالت قبل بر میگرده؟ممنون و تشکر پیشاپیش از جوابتون

 • کاربر

  دکترعینک۱۹ دی ۱۴۰۱

  سلام حامد عزیزخیلی میتونه متغیر باشه اما معمولا بعد از عمل کراس لینکینگ دید افزایش پیدا میکنه(عمل کراس لینکینگ بیشتر برای جلوگیری از افزایش نمره چشم هست تا افزایش دید) و احتمال پیشرفت قوز قرنیه بعد از عمل هم هست

 • کاربر

  دکترعینک۱۹ دی ۱۴۰۱

  سلام حامد عزیزخیلی میتونه متغیر باشه اما معمولا بعد از عمل کراس لینکینگ دید افزایش پیدا میکنه(عمل کراس لینکینگ بیشتر برای جلوگیری از افزایش نمره چشم هست تا افزایش دید) و احتمال پیشرفت قوز قرنیه بعد از عمل هم هست

 • کاربر

  علی۰۶ دی ۱۴۰۱

  من فروشنده هستم قرنیه . معز استخوان هستم و هر چیزی که بشه فروخت شدیدا عجله دارم و گروه خونیم o- میباشد

 • کاربر

  رویا۰۵ دی ۱۴۰۱

  سلام ببخشید من چشمم تخلیه ناقص شده فقط قرنیه برداشته شدع آیا میتونم عمل قرنیه انجام بدم و بیناییمو بدست بیارم؟؟؟

 • کاربر

  دکترعینک۰۵ دی ۱۴۰۱

  سلام رویای عزیزشرایطی که گفتین خیلی کلی هستحتما باید بصورت دقیق با یک فوق تخصص چشم مشورت کنید

 • کاربر

  محمد رضا قلندری ۲۸ آذر ۱۴۰۱

  سلام من عمل قرنیه کردم بعدش یه لایه از چشم را برداشتن نیاز به پیونده قرنیه دارم میخواستم بدونم خرج عمل چقده و در ایران هست که عمل کنن

 • کاربر

  دکترعینک۲۸ آذر ۱۴۰۱

  سلام ودرود وقتتون بخیرخیلی به جایی که عمل میکنید وجراحتون بستگی داره و اینکه چقدر مشکله عملتونمیتونه50 ملیون یا بالاتر هم باسه

پیامی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند