نکاتی درباره استفاده هم زمان عینک و ماسک - دکترعینک

نکاتی درباره استفاده هم زمان عینک و ماسک

از مشکلاتی که عینکی‌ها از زمان شیوع ویروس کرونا با آن درگیر شده‌اند، استفاده هم زمانعینک و ماسک است. استفاده از این دو، چالش‌ها و مشکلاتی به همراه دارد. دکتر عینک در این مقاله به این چالش‌ها و راه حل آن‌ها و نیز نکاتی در خصوص ست کردن عینک و ماسک می‌پردازد.

ضرورت استفاده هم زمان عینک و ماسک

بسیاری از افراد عینکی می‌گویند که نمی‌توانند عینک و ماسک را هم‌زمان استفاده کنند. آنان به مشکلات و چالش‌هایی از این قبیل اشاره می‌کنند:

از آن‌جا که بند ماسک دور گوش قرار می‌گیرد و این بخش فضایی برای قرار دادن دسته‌ی عینک نیز هست، مشکلاتی چون سر خوردن یا کج شدن دسته‌ی عینک پیش می‌آید.

 ماسک مانع از این‌ می‌شود که عینک کامل روی بینی بنشیند.

  به دلیل خروج بازدم از منافذ اطراف ماسک، معمولا استفاده هم زمان عینک و ماسک باعث بخار کردن شیشه عینک می‌شود.

نکاتی درباره استفاده هم زمان عینک و ماسک - دکترعینک

با وجود تمام این چالش‌ها، نمی‌توان ماسک را کنار گذاشت زیرا:

-نهادهای کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها به ما توصیه می‌کنند برای حفظ سلامت خود و دیگران ماسک بزنیم. درواقع این یک قاعده الزامی است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

-از سویی دیگر ابزار اصلاح دید را نیز نمی‌توان کنار گذاشت. ما برای مشاهده صحیح محیط اطرافمان، خواندن و نگاه کردن به صفحات دستگاه‌ها و بسیاری کارهای دیگر به عینک نیاز داریم. همچنین عدم استفاده از عینک ممکن است ما را دچار مشکلاتی دیگر کند. به هر ترتیب ضرورت استفاده از عینک قابل انکار نیست.

 -نکته قابل تأمل دیگر این است که عینک به نوبه‌ی خود در برابر ویروس کرونا از شما محافظت می‌کند. همان‌طور که می‌دانیم این ویروس می‌تواند از طریق چشم‌ها منتقل شود. در حالی‌که ماسک تنها بینی و دهان را می‌پوشاند، عینک می‌تواند محافظ چشمان شما باشد.

در ادامه نکاتی را درباره استفاده هم زمان عینک و ماسک و نیز جنبه‌های مهم ظاهری نظیر ست کردن این دو می‌خوانیم.

عینک و ماسک

بخار عینک با استفاده از ماسک و راه‌حل‌هایی برای آن

از مهم‌ترین مشکلات استفاده از عینک و ماسک، بخار کردن شیشه عینک در اثر بازدم است. ممکن است این موضوع به نظر شما یک معضل حل نشدنی باشد. اما به‌هرحال فراموش نکنید که پیش از شیوع ویروس کرونا، افرادی این دو را باهم استفاده می‌کردند؛ مثلا کادر درمان یا کارکنان عینکی در هر حوزه شغلی که نیاز به استفاده از ماسک همیشه در آن ضرورت داشته است. آنان پیش از این‌ها راه‌کارهایی برای مشکلات استفاده هم زمان عینک و ماسک اندیشیده‌اند.

تناسب ماسک با بینی

از ماسکی استفاده کنید که دارای قطعه‌ی انعطاف‌پذیر در قسمت روی بینی باشد. این قطعه روی بینی شما و متناسب با فرم آن فیکس می‌شود. به این ترتیب حجم کمتری از بازدم شما به سمت عینکتان می‌آید.

شست‌وشو با آب و صابون

از نخستین راه‌های پیشنهادی برای استفاده آسان عینک و ماسک، شست‌وشوی عینک است. اگر شیشه‌ی عینک خود را با آب و صابون بشویید و بلافاصله استفاده کنید، متوجه می‌شوید که دیگر بخار جلوی دید شما را نمی‌گیرد. به خاطر داشته باشید که اگر عینک خود را شستید، اجازه دهید دقایقی بماند تا خشک شود و سپس آن را به چشم بزنید.

نکاتی درباره استفاده هم زمان عینک و ماسک - دکترعینک

تا کردن قسمت بالای ماسک

اگر لبه‌ی بالای ماسک خود را به سمت داخل تا کنید، این لبه مانند سدی در برابر بازدم شما ایفای نقش می‌کند و مانع از رسیدن هوای گرم به شیشه‌ی عینک و بخار کردن آن می‌شود.

قرار دادن دستمال کاغذی

اگر یک دستمال کاغذی را داخل ماسک خود قرار دهید، رطوبت هوای خارج شده از دهان و بینی شما را به خود می‌گیرد و بنابراین بخار و مهی روی شیشه عینک ایجاد نمی‌شود.

قرار دادن دستمال کاغذی زیر ماسک

اسپری ضد بخار

چنانچه تمام روش‌های پیشنهادی را امتحان کردید و مشکل بخار عینک با استفاده از ماسک همچنان به قوت خود باقی بود، از اسپری‌های مخصوص استفاده کنید. استفاده از اسپری ضد بخار روی شیشه عینک مانع از ایجاد بخار می‌شود.

نزاع‌های عینک و ماسک در پشت گوش!

همه‌ی داستان به محدوده‌ی صورت مربوط نیست. عینک و ماسک در تصاحب گوش‌ها هم دردسر ایجاد می‌کنند. ضمن این‌که مواد استفاده شده در بند ماسک، الاستیک هستند و می‌توانند پوست ناحیه پشت گوش را در ساعات طولانی استفاده از ماسک آزار دهند. همچنین وقتی هم باید بند ماسک دور گوش بیفتد و هم دسته‌ی عینک روی آن قرار بگیرد مشکلاتی چون کج شدن یا درست قرار نیافتن دسته‌ی عینک روی گوش یا سر خوردن از روی آن را داریم. 

راه حل آن چیست؟

  1.  استفاده از قطعه‌ی رابط: شما مجبور نیستید بند ماسک را دور گوش‌های خود بیندازید. می‌توانید از یک قطعه‌ی کشی یا پلاستیکی استفاده کنید که در دو سر آن دکمه نصب شده یا گیره‌ای دارد. به این ترتیب آن قطعه در پشت سر شما قرار می‌گیرد و دو بند ماسک به آن متصل می‌شوند.
    ماسک و گوش
  2.  استفاده از هدبند دکمه‌دار: می‌توانید از یک هدبند استفاده کنید که در دو طرف سر دو دکمه دارد و بندهای ماسک را می‌توان به آن دکمه‌ها متصل کرد. به این ترتیب گوش‌ها فقط به عینک اختصاص داده می‌شوند.
    ماسک و عینک

ست کردن عینک و ماسک

استفاده هم زمان عینک و ماسک می‌تواند از نظر ظاهری مورد توجه باشد. پس از شیوع ویروس کرونا، ماسک نیز مانند بخشی از لباس و پوشش ما شده است. پس می‌توانیم با انتخاب ماسک‌های طرح‌دار و در رنگ‌های خاص، تیپ ظاهری خود را کامل کنیم.

اگر از عینک و ماسک به صورت هم زمان استفاده می‌کنید، باید متوجه باشید که این دو، بخش زیادی از چهره‌ی شما را پوشش داده‌اند. همچنین کاملا نزدیک به هم قرار دارند. به همین دلیل، هماهنگی و ست کردن عینک و ماسک می‌تواند در ظاهر شما تأثیرگذار باشد.

باید در انتخاب خود تعادل را رعایت کنید. منظور چیست؟ وقتی می‌خواهید لباس خود را انتخاب کنید، به هماهنگی و تعادل در آن دقت می‌کنید. مثلا کراوات طرح‌دار را روی پیراهن ساده استفاده می‌کنید. اگر بلوز طرح‌داری را انتخاب کرده‌اید، شلواری ساده را با آن ست می‌کنید.
ست کردن عینک و ماسک

به همین‌صورت اگر عینکی را انتخاب می‌کنید که ظاهری برجسته و خودنما دارد، مثلا علامت‌ها یا عناصر ظاهری افزوده دارد، یا رنگ آن جلب توجه می‌کند، بهتر است از ماسک ساده استفاده کنید. اما اگر عینکتان ساده و فاقد عناصری است که جلب توجه کند، می‌توانید از انواع ماسک‌های طرح‌دار و رنگارنگ استفاده کنید.

 

منبع مقاله:

https://neubau-eyewear.com/blog/how-to-wear-style-your-mask-with-the-perfect-eyewear

instagram dreynak.com

 

 

پست های اخیر

تا کنون نظری در این باره ثبت نشده.

    پیامی بگذارید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند