دکترعینک

۱۵ اسفند ۱۴۰۰

در مکالمات روزمره ممکن است از افرادی که عینکی هستند، درباره نمره چشم آنان بشنویم. عدد یا نمره چشم به چه معناست و چه میزان مشکل بینایی را نشان می‌دهد؟ ما چگونه نمره چشم خود را بفهمیم؟ دکتر عینک در این مقاله تمام اطلاعات لازم را به شما عزیزان ارائه می‌دهد.

نمره چشم چیست؟

در مراجعه به چشم پزشک یا متخصص بینایی سنجی، نسخه‌ای به شما داده می‌شود. این نسخه دارای عباراتی اختصاری و اعدادی مربوط به آن‌ها است. این اعداد نمره چشم شما هستند و عینک یا لنز تماسی بر اساس آن‌ها سفارش داده می‌شود.

منظور از نمره چشم میزان ضعف بینایی یا وجود عیب انکساری است. هرقدر عدد نمره چشم شما فاصله بیشتری با صفر داشته باشد، یعنی ضعف بینایی بیشتری دارید. بر این اساس عینک یا ابزار اصلاح بینایی شما باید قوی‌تر باشد. البته اطلاعات دیگری نیز همراه با نمره چشم ضروری است. مثلا این‌که عدد مربوط به کدام چشم است و این‌که دچار دوربینی، نزدیک‌بینی یا آستیگماتیسم هستید.

علل شایع ضعف بینایی

وضوح بینایی به عوامل گوناگون عصبی و نوری بستگی دارد. عواملی مانند پاسخ‌گویی به توانایی تفسیری مغز، وضوح تمرکز نور در داخل چشم، سلامت شبکیه و … از مواردی هستند که می‌توانند بر قوت و ضعف بینایی اثرگذار باشند. به بیان دیگر در داخل چشم و مغز شما، سه عامل مهم میزان دید شما را مشخص می کند:

 • نحوه‌ی تمرکز نور بر شبکیه توسط قرنیه و عدسی
 • حساسیت اعصاب شبکیه و مراکز بینایی در مغز
 • توانایی مغز در تفسیر اطلاعات دریافتی از چشم

شایع‌ترین علل ضعف بینایی، عیوب انکساری (شکست ناصحیح نور در کره چشم) هستند. عیوب انکساری می‌تواند شامل این موارد باشد:

 1. کاهش انعطاف‌پذیری عدسی (پیرچشمی)
 2. بی‌نظمی در فرم چشم (دوربینی و نزدیک بینی)
 3. ناهنجاری‌هایی در قرنیه (آستیگماتیسم)

بسیاری از افراد که بینایی آنان از ابتدا مشکلی نداشته است، پس از چهل سالگی ممکن است احساس ضعف بینایی کنند. پیرچشمی معمولا بعد از این سنین رخ می‌دهد. بیماری‌هایی نظیر دیابت نیز ممکن است سبب ضعف در بینایی و افزایش نمره چشم شود.

بررسی حدت چشم با نمودار اسنلن (Snellen) و رندوم ایز (Random E’s)

از نمودار استاندارد اسنلن (Snellen) در تعیین وضوح دید استفاده می‌شود. در استفاده از این نمودار، هر بار باید وضوح بینایی یک چشم آزمایش شود. این نمودار دارای حروف مختلف در اندازه‌های مختلف است. این‌که فرد تا کدام ردیف را می‌تواند بخواند، در تعیین نمره چشم او نقش دارد.

نمودار دیگر رندوم ایز (Random E’s) است. حتما با این نمودار آشنا هستید. یک حرف بزرگ که معمولا «E» است در بالای نمودار قرار دارد. در پایین آن ردیف‌هایی از همین حرف قرار دارند که کوچک‌تر و کوچک‌تر می‌شوند. در طول انجام تست با نمودار، فرد یک چشم خود را می پوشاند. پزشک یا اپتومتریست از ردیف‌های بالا شروع می‌کند. فرد باید بتواند جهتی را که دندانه‌های حرف «E» قرار دارند، تشخیص دهد. آخرین ردیفی که  فرد بتواند جهت حرف را به درستی تشخیص دهد، نمره چشم او را از نظر حدت تعیین می‌کند.

طبق آنچه در کشور ما بیشتر دیده شده، آخرین خط نمودار دید ۱۰/۱۰ را نشان می‌دهد. حدت بینایی ۱۰/۱۰ یعنی چه؟ آیا به این معناست که دید فرد خیلی خوب است؟ خیر این معیار برای بررسی نمره چشم است که، یک دید معمولی را نشان می‌دهد.

در نمودار اسنلن آخرین ردیف معمولا با ۲۰/۲۰ نشان داده می‌شود. زیرا معمولا نمودار در فاصله‌ی ۲۰ فوتی (حدود ۶ متر) قرار می‌گیرد. این یعنی فرد می‌تواند اشیایی را که افراد معمولی در فاصله‌ی بیست فوتی می‌بینند، ببیند. ممکن است دید فرد کمتر از این مقدار مثلا ۱۰/۲۰ باشد باشد. این یعنی فرد می‌تواند آنچه دیگر افراد در فاصله ۲۰ فوتی می‌بینند، در فاصله‌ی ۱۰ فوتی ببیند. پس قدرت دید او نصف قدرت دید طبیعی است. طبق آمارها، از هر سه فرد بزرگسال در آمریکا، یک نفر دید ۲۰/۲۰ (کامل) بدون نیاز به اصلاح بینایی دارد. از هر چهار فرد بزرگسال نیز، سه نفر با کمک عینک، بینایی کامل دارند.

 

نتیجه بررسی نمودارها چه چیز را نشان می‌دهد؟

عددی که با نمودار اسنلن و مانند آن مشخص می‌شود، حاصل اندازه گیری حدت بینایی و وضوح آن است. این موضوع لزوما شرایط مطلوب را از جنبه‌های دیگر تضمین نمی‌کند.

درواقع تعیین نمره چشم با این روش، راهی مفید برای تعیین وضوح بینایی در یک محیط کنترل شده است. کیفیت بینایی باید در شرایط مختلفی سنجیده شود. این عدد به عنوان مثال نمی‌تواند موارد زیر را مشخص کند:

 • میزان دقت دید شما در مورد اجسامی که از نظر روشنایی مشابه پس زمینه خود هستند؛
 • اشیاء رنگی و تشخیص صحیح رنگ‌ها
 • کیفیت دید هنگام حرکت اشیاء

روش‌هایی برای تعیین نمره چشم

استفاده از نمودارها در ابتدا برای تعیین این است که شما دید عادی یا غیرعادی دارید. چشم‌پزشک یا متخصص بینایی‌سنجی روش‌هایی دارد که با آن وجود عیب انکساری و نمره چشم را تعیین می‌کند.

روش‌هایی برای تعیین نمره چشم

 1.   استفاده از کامپیوتر یا اتوریفراکتومتر:
  دستگاهی که برای برای اندازه‌گیری نور منعکس شده از شبکیه چشم استفاده می ‌شود.
 2.  نور‌شکن دستی یا رتینوسکوپ: اپتومتریست ممکن است نوری را به صورت دستی به چشم بتاباند و نور بازتاب شده از شبکیه چشم را ارزیابی کند.
 3. استفاده از فوروپتر یا فریم آزمایشی(ترایال فریم) برای تعیین نمره چشم:
  پس از آن‌که پزشک با روش‌های پیشین متوجه عیب انکساری در چشم شما می‌شود، زمان تعیین دقیق نمره چشم است. حال او باید از طریق برخی عدسی‌ها این کار را انجام دهد. در همان حال که روی صندلی نشسته‌اید، دستگاه فوروپتر مقابل چشم شما قرار می‌گیرد و از آن به چارت بینایی نگاه می‌کنید. اپتومتریست عدسی‌های فوروپتر را به صورت انتخابی تغییر می‌دهد. او ضمن انجام تست از شما می‌پرسد با کدام عدسی راحت‌تر و واضح‌تر می‌بینید.
 4. بررسی دید دوچشمی:
  وقتی هر چشم با روش‌های فوق تست و بررسی شد، پزشک دید شما را با هردو چشم نیز بررسی می‌کند. باید اطمینان حاصل شود که بر اساس نمره چشم تعیین شده با فوروپتر، با هر دو چشم نیز راحت می‌بینید.

نمره چشم

تعیین نمره چشم برای کودکان

ممکن است به جای دستگاه بزرگ فوروپتر، برای کودکان از یک فریم آزمایشی استفاده شود. این فریم در ابعادی تقریبا مانند یک عینک روی چشم قرار می‌گیرد. این فریم نسخه دقیق‌تری از نمره چشم کودکان می‌دهد.

برای خردسالانی که قادر به شناسایی حروف نیستند، از تصاویر اجسامی که می‌شناسند استفاده می‌شود.

برای کودکان باید از سن سه سالگی معاینات چشم انجام شود. به این ترتیب هرگونه ضعف بینایی یا تنبلی چشم احتمالی در اسرع وقت شناسایی می‌شود. در مدارس نیز هرساله تست‌ها و معایناتی انجام می‌شود.

نمره چشم چه چیز را نشان می‌دهد؟

آنچه در نسخه چشم دیده می‌شود حاکی از دوربینی، نزدیک بینی، آستیگماتیسم و مقدار آن است. پیش‌تر گفته شد هر قدر عدد بالاتر باشد، یعنی دید بدتر و نیاز به اصلاح بینایی قوی‌تر است.

علامت مثبت و منفی نشان دهنده دوربینی و نزدیک‌بینی هستند. علامت مثبت دوربینی را نشان می‌دهد و هر عددی کنار آن باشد، حاکی از میزان این دوربینی است. علامت منفی و عددی که کنار آن است، نزدیک‌بینی و میزان آن را نشان می‌دهد.

برای مثال نمره چشم ۱، ضعف خفیف و نیاز به اصلاح مختصر را نشان می‌دهد. درحالی‌که عدد ۴ نشان می‌دهد که دید چشم ضعیف است. برای اصلاح این نمره چشم با عینک، نیاز به عدسی ضخیم است. البته راه‌هایی مثل لنز تماسی و … نیز وجود دارد.

حروف OS  و OD به ترتیب چشم چپ و چشم راست هستند. نماد اختصاری OU برای هر دو چشم استفاده می‌شود.

حروف دیگری نیز وجود دارد. « S» یا «SPH» به معنای کروی بودن چشم است که بر دوربینی و نزدیک‌بینی تأثیر دارد. حرف «C» یا «CYL» که مربوط به آستیگماتیسم است، نشان می‌دهد قرنیه تا چه حد حالت غیر کروی دارد. عدد آن می‌تواند مثبت یا منفی باشد. یعنی آستیگماتیسم دوربین یا نزدیک‌بین در چشم ممکن است.

« Axis» نیز با عددی از ۰ تا ۱۸۰، جهت‌گیری را در مورد آستیگماتیسم مشخص می‌کند.

چگونه نمره چشم خود را بهبود بخشیم؟

افراد بسیاری در سراسر جهان از روش‌های اصلاح بینایی استفاده می‌کنند. این تعداد تنها در ایالات متحده، بیش از ۱۹۰ میلیون بزرگسال است. اولین قدم برای به حداکثر رساندن وضوح و راحتی بینایی این است که یک معاینه جامع چشم انجام دهید. برای این کار باید به یک متخصص بینایی سنج یا چشم پزشک واجد شرایط مراجعه کنید.

هرآنچه احساس می‌کنید برایتان مسئله‌ساز است، در مورد بینایی خود به چشم پزشک خود بگویید. مشکلاتی که طی فعالیت‌های روزانه در حال حاضر یا در گذشته با آن مواجه شده‌اید با او در میان بگذارید. متخصص، آزمایش کیفیت بینایی را برای تعیین نمره چشم به کار می‌گیرد. علاوه بر آن، چند معاینه سریع و بدون درد را برای بررسی سلامت خارجی و داخلی چشم انجام می‌دهد.

شاید حتی از بینایی خود راضی باشید. با این‌حال، از این‌که کمی اصلاح بینایی تا چه حد می‌تواند جهان شما را تغییر دهد، شگفت زده خواهید شد.

پرسش و پاسخ

 1.       نمره چشم به چه معنا است؟
  عددی است که میزان ضعف بینایی و نیاز به اصلاح دید را نشان می‌دهد. هرقدر عدد با صفر فاصله بیشتری داشته باشد، یعنی ضعف دید بیشتر است.
 2.     آیا نمودارهای حروف (اسنلن و ایز) نمره چشم را تعیین می‌کنند؟
  نمره چشم
  این نمودارها با نمره چشمی که به صورت مرسوم برای ابزار اصلاح بینایی می‌شناسیم تفاوت دارد. این نمودارها مربوط به آزمایش حدت دید هستند.
 3.     تعیین نمره چشم در کودکانی که حروف را نمی‌شناسند چگونه است؟
  از تصویر اجسامی که برای آنان آشنا است، استفاده می‌شود.
 4.     نمره چشم اصلی چگونه به دست می‌آید؟
  پس از آن‌که با نمودارها مشخص شد دید عادی نیست، از دستگاه فوروپتر و عدسی‌های گوناگون آن استفاده می‌شود. این عدسی‌ها آن‌قدر آزموده می‌شوند تا عدسی‌هایی که چشم با آن راحت‌تر و واضح‌تر می‌بیند، پیدا شوند.
 5. چه کنیم نمره چشم بالا نرود؟
  معاینات سالیانه برای این منظور انجام می‌شود. در این معاینات، کوچک‌ترین ضعف بینایی که ممکن است برای شما عادی شده باشد، مشخص می‌شود. با استفاده از ابزار اصلاح بینایی کمک می‌کنید نمره چشم بالاتر نرود.

instagram dreynak.com

در مورد این نوشته دیدگاهی دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات (۲)

ali

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

پاسخ

سلام اگه نمره چشم من 2 باشه ولی پزشک نمره عینک رو به من ۱ بده میشه نمره عنیک رو هم ۲ بگیرم لطفا جواب بدید

دکترعینک

1401/2/31 11:11:19

پاسخ

سلام علی عزیز امیدوارم حال چشمات خوب باشه مهم تشخیص دکتر هست چون گاهی نمیشه نمره چشم رو دقیقا داد و به صلاح دید نمره کمتر یا بیشتر تجویز میشه

امید

۰۳ خرداد ۱۴۰۱

پاسخ

سلام ببخشید من چشمام یکیشون 0.5 و یکیشون 0.7 هست. اینا الان چند دیوپتر میشن؟ اصلا بهم ربط دارن؟

دکترعینک

1401/3/3 20:38:24

پاسخ

سلام امید عزیز :) یعنی نمره چشم شما نیم(1/2 دیوپتر و هفتادو پنج صدم(3/4) دیوپتر هست.

مشاوره و پشتیبانی

مشاور و پشتیبان های ما در کنار شما هستند

پرداخت در محل

سفارش های خود را در محل پرداخت کنید!

گارانتی

گارانتی اصالت کالا و تضمین قیمت