نشانه های آب مروارید چشم - دکترعینک

نشانه های آب مروارید چشم

آب مروارید یکی از مشکلات چشمی است که در ابتدا زیاد جدی به نظر نمی‌رسد و علائمی مانند تاری دید خفیف را به وجود می‌آورد، اما اگر به آن توجه نشود، باعث بروز علائم جدی‌تری در افراد می‌شود. در این مطلب قصد داریم نشانه های آب مروارید چشم را بررسی کنیم که افراد از آن‌ها آگاهی پیدا کنند و با دیدن آن‌ها بتوانند این مشکل چشمی را تشخیص دهند. آگاهی داشتن از این نشانه‌ها باعث می‌شود که بیماران سریع‌تر نسبت به درمان اقدام و از بروز عوارض جدی جلوگیری کنند.

اذیت شدن چشم‌ها هنگام تابش نور مستقیم از نشانه های آب مروارید چشم

افرادی که به آب مروارید مبتلا شده‌اند، هنگام تابش مستقیم نور احساس درد می‌کنند و نمی‌توانند به نور نگاه کنند. زیرا آب مروارید بافت چشم‌ها را دچار اختلال کرده و مسیر ورود نور به چشم را مسدود می‌کند. همچنین مطالعه کردن برای افراد درگیر این عارضه مشکل می‌شود و این افراد پس از مطالعه با مشکلاتی مانند درد شدید چشم‌ها و سردرد مواجه خواهند شد.

نشانه های آب مروارید

تغییر در مشاهده رنگ‌ها

یکی دیگر از نشانه های آب مروارید چشم این است که بیماران نمی‌توانند رنگ‌ها را به طور دقیق تشخیص دهند. آب مروارید از ورود نور به چشم جلوگیری می‌کند و در بیشتر موارد تنها رنگی که فرد می‌تواند مشاهده کند، رنگ زرد است. این بیماری هرچقدر پیشرفت کند، اختلال بینایی فرد در تشخیص رنگ‌ها بیشتر می‌شود، تا جایی که ممکن است فرد تمام محیط اطرافش را به رنگ زرد مشاهده کند.

تاری دید یکی از شایع‌ترین نشانه‌ های آب مروارید

بیمارانی که به آب مروارید مبتلا می‌شوند، محیط اطراف را به شکلی تار مشاهده خواهند کرد. این افراد ابتدا با تاری خفیفی مواجه می‌شوند، اما به مرور زمان ممکن است این مشکل پیشرفته‌تر شود و محیط اطراف برای فردی که به آب مروارید مبتلا شده است، به شکل فضایی ابری و غبارآلود ظاهر شود.

کاهش بینایی در شب

یکی دیگر از نشانه‌های آب مروارید کاهش بینایی در شب است. افراد مبتلا به آب مروارید دچار مشکلات بینایی بسیار جدی در شب می‌شوند، مثلا رانندگی کردن در شب برای این افراد بسیار مشکل خواهد شد. این افراد شب‌ها اجسام را با سایه‌ای تیره به رنگ قهوه‌ای مشاهده خواهند کرد. بنابراین رانندگی کردن در شب برای این بیماران بسیار خطرناک است و باید از آن خودداری شود.

مشاهده هاله نور در اطراف اجسام

یکی دیگر از علائم آب مروارید مشاهده هاله نور در اطراف اجسام است. افراد مبتلا به آب مروارید هاله‌ نورهای رنگی بزرگی را در اطراف اجسام مشاهده می‌کنند که معمولا به رنگ سفید یا زرد هستند. مشاهده این هاله‌ها می‌تواند برای بیماران آزاردهنده باشد. زیرا امکان دارد هاله‌ها به مرور زمان بزرگ‌تر شوند و بینایی را با مشکل مواجه کنند.

مشاهده هاله‌های نور در اطراف به دلیل آب مروارید

دوبینی

یکی دیگر از علائم آب مروارید، مشکل دوبینی است. دوبینی باعث می‌شود که افراد اجسام محیط اطراف را به صورت دوگانه مشاهده کنند. دوبینی باعث کلافگی فرد خواهد شد و مغز را نیز در دریافت تصاویر دچار مشکل می‌کند. دوبینی یکی از عوارض جدی آب مروارید محسوب می‌شود که باید هرچه سریع‌تر درمان شود. زیرا در صورت عدم درمان امکان دارد که منجر به مشکلات جدی‌تری شود.

تغییر شماره عینک به صورت مداوم

یکی دیگر از نشانه های آب مروارید چشم این است که افراد عینکی را مجبور به تغییر مداوم شماره عینک یا لنز می‌کند. افراد عینکی زمانی که به آب مروارید مبتلا شوند، با تاری دید بسیار شدیدی مواجه می‌شوند، به همین دلیل اقدام به تغییر عینک خود می‌کنند. اما این مشکل به دلیل آب مروارید به وجود آمده و ارتباطی با شماره چشم ندارد.

درمان آب مروارید چشم چگونه است؟

آب مروارید چشم به دو روش درمان می‌شود. درمان به وسیله عینک و لنزهای مخصوص پزشک و درمان به کمک جراحی. درمان با عینک و لنز برای افرادی که در مراحل ابتدایی آب مروارید هستند و مشکلشان پیشرفت نکرده مناسب است. این افراد با رعایت تجویزات پزشک پس از مدتی بهبودی کامل خود را به دست می‌آورند. اما درمان با جراحی برای افرادی که دچار مشکلات جدی و اختلال‌های گوناگون بینایی شده‌اند، مناسب است. روش انجام این جراحی به این صورت است که چشم پزشک از کاشت لنز استفاده می‌کند و لنزی که دچار آب مروارید شده است را خارج می‌کند.

درمان آب مروارید چشم

چگونه می‌توان از آب مروارید پیشگیری کرد؟

خوشبختانه روش‌هایی برای پیشگیری از این مشکل چشمی وجود دارند که نشانه های آب مروارید چشم را نیز کاهش می‌دهد. مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

1.رعایت رژیم غذایی سالم و استفاده منظم از سبزیجات و میوه؛

2.استفاده از عینک آفتابی استاندارد در مقابل تابش مستقیم نور آفتاب؛

3.ترک دخانیات و انجام منظم معاینه‌های پزشکی؛

4.مصرف مکمل‌های دارویی سرشار از ویتامین‌های ضروری بدن.

مشاهده‌ها نشان می‌دهد که بیماری آب مروارید با رعایت موارد بالا تا حدی قابل پیشگیری است. بنابراین توجه به موارد بالا برای تمام افراد ضروری است.

سخن نهایی

آب مروارید یکی از بیماری‌های چشمی جدی محسوب می‌شود که عدم درمان آن می‌تواند باعث بروز عوارض گوناگونی برای بیماران شود. در این مقاله نشانه های آب مروارید چشم را به طور کامل شرح دادیم که افراد با مشاهده آن‌ها بتوانند هرچه سریع‌تر به درمان اقدام کنند. همچنین مخاطبان با استفاده از روش‌های پیشگیری از این مشکل قادر به جلوگیری از آب مروارید خواهند بود.

سوالات متداول

۱-    آب مروارید معمولا در چه سنی بیشتر شایع است؟

آب مروارید معمولا از سن ۴۰ سالگی به بعد شیوع بیشتری دارد. اما نوع مادرزادی آن نیز وجود دارد که احتمال دارد نوزادان زیادی با این مشکل متولد شوند.

۲-    آیا آب مروارید قابل مشاهده است؟

آب مروارید در برخی موارد قابل مشاهده نیست که در چنین وضعیتی افراد از طریق علائم آن از این بیماری آگاه می‌شوند.

۳-    آیا جراحی تنها راه درمان آب مروارید است؟

خیر آب مروارید با روش‌های دیگری نیز قابل درمان است. اما زمانی که این بیماری پیشرفت کند و موجب اختلال در بینایی شود، تنها روش درمان آن جراحی است.

 

پست های اخیر

تا کنون نظری در این باره ثبت نشده.

    پیامی بگذارید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند