معاینه چشم گواهینامه

یکی از شرایط اصلی برای اخذ گواهینامه‌های مختلف، قبولی در معاینه‌های چشم پزشکی است. این امر به دلیل جلوگیری از حوادث مختلف به وجود آمده است و از رانندگی کردن افرادی که از نمره چشم بالایی برخوردار هستند یا مشکلات مختلف چشمی دارند، بدون ابزار کمکی جلوگیری خواهد شد. اما معاینه چشم گواهینامه چه شرایطی دارد و چه افرادی در این معاینه رد یا قبول خواهند شد؟

تمامی این موارد در این مطلب مورد بررسی قرار خواهد گرفت. بنابراین اگر می‌خواهید اطلاعات خوبی در این زمینه داشته باشید، حتما ادامه مطلب را با دقت مطالعه کنید.

معاینه چشم برای رانندگی

موارد مهم در معاینه چشم گواهینامه

معاینه چشم از اصلی‌ترین مراحل قبل از گرفتن گواهینامه است. اگر چشمان فرد از حد مشخصی که تعریف شده است ضعیف‌تر باشد، پزشک رانندگی بدون عینک را برای وی تجویز نخواهد کرد. همچنین ممکن است در صورت داشتن مشکلات خاص، امکان اخذ گواهینامه وجود نداشته باشد. البته در این حالت نیز به کمک ابزارهای مخصوص ممکن است امکان رانندگی برای فرد وجود داشته باشد.

همچنین گاهی برخی افراد بعد از معاینات چشم متوجه ضعف آن می‌شوند و پیش از آن از عینک استفاده نمی‌کردند. در این حالت فرد باید پیش از شروع کلاس‌ها و امتحانات، حتما عینک مخصوص خود را تهیه کرده و از آن استفاده کند. در معاینه چشم گواهینامه، آموزشگاه نام مرکزی را به شما اعلام می‌کند و باید در تاریخ مشخص به آن مرکز مراجعه کنید و معاینات را پشت سر بگذارید. در این معاینات کیفیت دید فرد و همچنین عمق دید و بعد بینایی مشخص خواهد شد. عیوب انکساری که به دلیل سبک زندگی فعلی مردم یکی از رایج‌ترین مشکلات بشر است هم با دقت مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در صورتی که راننده چشمی ضعیف با عیوب انکساری مشخصی داشته باشد و از عینک استفاده نکند، ممکن است خطرات زیادی را هم برای خود و هم برای دیگران به وجود بیاورد.

برخی افراد از لنز در چشم خود استفاده می‌کنند که بعد از بررسی پزشک حتما در برگه مشخص شده قید خواهد کرد که فرد بدون این لنزها اجازه رانندگی را نخواهد داشت. اما باید دقت شود در این صورت از لنزهای نرم استفاده شود که باعث خستگی و درد چشم نشود.

در انتها باید گفته شود که هزینه این معاینات هر سال در حال تغییر است و بهتر است در این مورد با آموزشگاه مربوطه در تماس باشید.

شرایط معاینه چشم برای گواهینامه

 

شرایط معاینه چشم برای گرفتن گواهینامه

اما به بخش اصلی معاینه چشم گواهینامه می‌رسیم. در اینجا بررسی خواهد شد که بر اساس نوع گواهینامه مد نظر چه معیارهایی برای پذیرش یا عدم پذیرش افراد در سنجش بینایی آن‌ها وجود دارد.

طبق ماده 1 این قانون، برای گواهینامه‌های رانندگی پایه الف گروه‌های 1 و 2 و پایه ب گروه 1 و ویژه باید حداقل بینایی فرد برای مجموع دو چشم با اصلاح یا بدون اصلاح بینایی 10/12 باشد. همچنین حداقل میدان 70 درجه برای بینایی نیز برای پذیرش مورد نیاز است.

برای افراد با یک چشم هم حداقل قدرت 9/10 و میدان دید 100 درجه به همراه سایر تجهیزات مورد نیاز تعیین‌کننده است.

در ماده 2 این قانون برای گواهینامه‌های پایه الف گروه 3 و پایه ب گروه 2 و پایه پ گروه 1، حداقل قدرت بینایی برای مجموع دو چشم بدون اصلاح یا بعد اصلاح باید 10/14 باشد. همچنین حداقل میدان دید نیز 70 درجه در نظر گرفته شده است.

طبق ماده 3 این قانون برای معاینه چشم گواهینامه نیز برای گواهینامه‌های رانندگی پایه پ گروه 2 و پایه ت گروه 1 و 2 حداقل قدرت بینایی بدون اصلاح یا پس از اصلاح بینایی باید 10/15 باشد. حداقل میدان دید نیز 70 درجه در نظر گرفته شده است.

اما طبق ماده 4 افراد زیر نیاز به تاییدیه پزشک معتمد دارند:

·       افراد با میدان دید دو چشمی بین 120 تا 140 درجه؛

·       افراد دچار کوررنگی؛

·       افراد مبتلا به آب مروارید؛

·       افراد مبتلا به آب سیاه؛

·       افراد دچار مشکلات شبکیه چشم.

تمامی تست‌ها باید بر اساس تست‌های بین‌المللی صورت گیرد و در صورتی که فرد قادر به گذراندن موفق تست‌ها نبود، پزشک باید نظر نهایی خود را در برگه مخصوص معاینه نوشته و آموزشگاه هم موظف است که پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

معاینه چشم برای گواهینامه 

کلام پایانی

معاینه چشم گواهینامه از شرایط اصلی و مهم برای اخذ گواهینامه در هر پایه‌ای است. معمولا آموزشگاه‌ها مرکزی را معرفی می‌کنند که باید برای معاینه چشم نزد پزشک مربوطه بروید. تست‌های مشخصی در این مرحله وجود دارد که پزشک از فرد می‌خواهد که مراحل آن را پشت سر بگذارد.

در این مطلب در خصوص نکات مهم و شرایط اصلی معاینه چشم برای گرفتن گواهینامه طبق قانون و مقررات صحبت شد. بهتر است پیش از اقدام برای گرفتن گواهینامه‌های مختلف، از این قوانین و مقررات آگاه باشید که روند گرفتن گواهینامه با سرعت بیشتری پیش برود و در صورت برخوردن به مشکلی، اطلاعات لازم در آن خصوص را داشته باشد.

در انتها لازم است یادآوری کنیم در صورتی که پزشک نیاز به عینک یا ابزار کمکی بینایی را برایتان در حین رانندگی تایید کرد، حتما از آن‌ها استفاده کرده و از جان خود و دیگران به خوبی محافظت کنید.

سوالات متداول

1-آیا بین پایه‌های مختلف گواهینامه شروط معاینه چشم مختلف است؟

بله، به دلیل این که در هر وسیله نقلیه به دلیل شرایط و سختی رانندگی موقعیت‌ها کاملا متفاوت است، برای آزمون‌های سلامت از جمله آزمون سنجش بینایی هم شرایط مختلفی در نظر گرفته شده است.

2-اگر فرد پیش از معاینه از عینک استفاده می‌کرده، مجددا باید معاینه چشم را انجام دهد؟

بله، برای بررسی وضع فعلی چشم‌ها، معاینه حتی در این شرایط هم لازم است. ممکن است وضعیت چشم‌ها تغییر کرده باشد و نیاز به استفاده از عینک قوی‌تری برای رانندگی وجود داشته باشد.

3-آیا افراد به یک چشم بینا امکان رانندگی دارند؟

در حالت کلی بله؛ اما باید طبق شرایط و مقررات خاصی رانندگی کنند که همه چیز به نظر پزشک معاینه‌کننده بستگی دارد.

پست های اخیر

10 نظر

 • کاربر

  علی۰۸ دی ۱۴۰۱

  تفاوت پایه پ گروه ۱ با گروه ۲ در چیست؟

 • کاربر

  دکترعینک۱۱ دی ۱۴۰۱

  سلام ودرود وقتتون بخیر 2/10 اختلاف دید دارن

 • کاربر

  احمد اسدی۱۴ دی ۱۴۰۱

  باسلام احترام بنده شماره چشمام ۶ و ۵.۸۵ هست مشکل خاصی در دید ندارم برای تمدید گواهینامه ممکن هست کمسیون فرستاده شم؟

 • کاربر

  دکترعینک۱۵ دی ۱۴۰۱

  سلام وقت بیخر اگر دیدتون کامل هست با این نمره همون مرحله اول تایید میشد

 • کاربر

  مجید احمدی ۲۰ دی ۱۴۰۱

  سلام خسته نباشید من معافیت چشم پزشکی دارم و در سال ۹۱ به گواهینامه ثبت‌نام و قبول شدم در گواهینامه محدودیت اینه مخصوص داشتم بعد پنجسال تعويض ده ساله دادن و بعد ثبت نام‌ به پايه دوم قبول‌ شدم وکمسیون هم رفته‌ بودم که کلا قبول‌ شدم گواهینامه رو چهار ساله دادن و تا الآن هم تاکسی دارم بعد تعويض گواهینامه پايه دوم الآن که دو ماه میگذره تازه متوجه‌ شدم گواهینامه پايه دوم من شده پايه سه بعد امروز استعلام از پليس +۱۰کردم نوشته گواهینامه پايه دوم منفی پايه سوم نیاز به کاردان فنی داردو طبق نظر متخصص چشم استرابیسم عمل شده.و نظريه کاردان فنی نوشته دریافت گواهینامه بدون هیچ محدودیتی بلامانع است و اعتبار گواهینامه ۴سال .الان من چکار کنم آخه چرا یهو اينجوری شده لطفا راهنماییم کنید ترو خدا

 • کاربر

  دکترعینک۲۱ دی ۱۴۰۱

  سلام ودرود وقتتون بخیر امیدوارم حالتون خوب باشه حتما مجددا از پلیس +10 درخواست بدین که اصلاح کنن (احتمالا خطایی وجودداره)

 • کاربر

  امین۲۶ دی ۱۴۰۱

  سلام من برای سربازی درخواست پزشکی دادم مبنی بر اینکه چشمام معافیت دائم بگیرم چشم چپ نزدیک بین ۵.۵- و استیگامت ۳.۵- راست نزدیگ بین ۵- و استیگامت ۳- با عینک مشکل دید ندارم برای گواهینامه به کمیسیون ارجاع بشم ایا با این نمرات چشم میتوانم پایه یک بگیرم؟ممنون از پاسخویی

 • کاربر

  دکترعینک۲۷ دی ۱۴۰۱

  سلام وقتون بخیر برای سربازی میزان ضعیفی مطرحه و معاف میشین با این نمره اما برای پایه یک نیازه دید حداقلی 16/20 رو داشته باشید ونمره تون اگر 10 هم باشه ولی دید خوبی داشته باشید قبول میشین

 • کاربر

  امین۲۷ دی ۱۴۰۱

  سلام وقت بخیر داخل نسخه نوشته چشم راست ۶۰/۸۰ چپ۸۰/۸۰ Po.65 دید چشم هست؟ با این دید میشه پایه یکم گرفت ممنون از پاسخگویی

 • کاربر

  دکترعینک۲۷ دی ۱۴۰۱

  سلام وقت بیخر بله میزان حدت بینایی هست ومیتونیدبا این میزان پایه یک بگیرید

پیامی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند