#شعبه حضوری مون از 12 تا 20 هر روز حتی تعطیلات و جمعه ها _کارگر جنوبی_ شهر فرش_طبقه ۱_واحد ۳۳#

مراقبت‌ های بعد از عمل لیزیک - دکترعینک

مراقبت‌ های بعد از عمل لیزیک

عمل لیزیک چشم با هدف برطرف کردن مشکلات چشمی و بهبود وضعیت چشم توسط جراحان انجام می‌شود. این عمل با این که جراحی کوتاه مدت است و مانند جراحی‌های قدیمی زمان‌بر و پردردسر نیست، اما برای دستیابی به نتیجه ایده‌آل باید مراقبت‌ های بعد از عمل لیزیک را جدی بگیرید.

ممکن است شما هم قبل از عمل خود بخواهید مراقبت‌های بعدی این جراحی را بشناسید؛ ما در این مطلب مهم‌ترین نکات را در این‌باره برای شما جمع آوری کرده‌ایم.

مراقبت‌ های بعد از عمل لیزیک شامل چه مواردی است؟

فاکتورها و عوامل بسیار زیادی پس از عمل جراحی لیزیک روی روند درمان و بهبود چشم شما تاثیرگذار هستند؛ مثل مراجعه کردن به طور مرتب نزد پزشک به جهت معاینه دقیق و پیگیری وضع و حالت چشم‌ها بعد از عمل. همچنین شما باید دستورات و نکاتی را که پزشک بعد از عمل یادآوری می‌کند، مو به مو اجرا کنید که روند بهبودی سرعت بیشتری گرفته و نتیجه عمل هم رضایت‌بخش باشد.

بنابراین نتیجه می‌گیریم مراقبت‌ های بعد از عمل لیزیک، کاملا در ارتباط با بهبودی و روند درمان است.

سعی کنید از مالش چشم‌های خود یا انجام هر کاری که می‌تواند باعث عفونت محل جراحی شود، در طول زمان بهبودی و ریکاوری خودداری کنید. برای این که چشمان شما خشک نشوند و مرطوب بمانند، پزشک معمولا از قطره‌های خاصی استفاده می‌کند که باید طبق دستورات، از آن‌ها استفاده کنید. برای رفع دردی که ممکن است در یکی دو روز نخست پس از عمل جراحی اتفاق بیفتد، پزشک مسکنی را تجویز می‌کند که درد شما را کاهش دهد.

پس از عمل لیزیک، طی مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت، باید به پزشک مراجعه کنید که او بتواند روند جراحی و نتیجه‌بخش بودن آن را بررسی کند.

سپس پزشک می‌تواند تغییراتی در روند درمان شما ایجاد کند. بعد از این جراحی، حدود ۶ ماه باید زیر نظر پزشک باشید. طبق بازه زمانی مشخصی به او مراجعه کنید.

مراقبت‌ های بعد از عمل لیزیک

انتظارات بعد از عمل جراحی لیزیک و در زمان بهبودی

برای کسب نتیجه موفقیت‌آمیز پس از لیزیک، ۲۴ ساعت اولیه آن بسیار مهم است. در این زمان نباید چشمان خود را خسته کنید. بسیاری از پزشکان بر این باورند که بعد از گذشت دو یا سه روز از این جراحی، حالت عادی بینایی برمی‌گردد و شما می‌توانید به راحتی و بدون مشکل، دیدی مناسب داشته باشید.

ممکن است بعد از این عمل بسته به شرایط، پزشک از شما بخواهد چند روزی را در خانه بمانید و به محل کار یا تحصیل خود نروید که از عوامل حساسیت‌زایی مانند نور شدید و خستگی چشم در امان باشید.

معمولا بعد از اولین بار که چشمان خود را پس از عمل لیزیک باز می‌کنید، حس می‌کنید دید شما کمی تار شده و همچنین ممکن است خارش یا سوزش را بعد از رفع بی‌حسی تجربه کنید. در حالت کلی، این مشکلات بعد از سپری شدن چند ساعت از بین خواهند رفت.

برای جلوگیری از جابجایی پانسمان و به حداقل رساندن احتمال عفونت، بسیار مهم است که برای چندین روز پس از لیزیک، چشمان خود را مالش ندهید و به آن ضربه وارد نکنید. بینایی به سرعت پس از چند روز از عمل لیزیک تثبیت می‌شود، اما روند بهبودی کامل ببین ۳ تا ۶ ماه به طول می‌انجامد.

در ادامه ما روند مراقبت‌ های بعد از عمل لیزیک را به ترتیب زمان شرح می‌دهیم که شما به طور کامل متوجه این موضوع مهم شوید و بتوانید بعد از مدت کوتاهی، به طور کامل بهبود یابید.

شناخت مراقبت‌ های بعد از عمل لیزیک

۶ ساعت اول بعد از عمل

سعی کنید از نورهای روشن و خیره‌کننده در طول این مدت دوری کنید و چشمان خود را برای چند ساعت ببندید. بعد از جراحی چند ساعت اول ممکن است کمی درد احساس کنید. برای اینکه چشمان شما خشک نشود و رطوبت خود را حفظ کند و همچنین از عفونت آن جلوگیری شود، ممکن است پزشک مقداری داروی ضد درد و مسکن و احتمالا قطره‌های چشمی را برای شما تجویز کند.

۲۴ ساعت اول بعد از جراحی

در این مدت سعی کنید تا حد امکان به چشمان خود فشار کمتری را وارد کنید. تا جایی که می‌توانید فعالیت‌های چشمی را کاهش دهید؛ این امر می‌تواند شامل نگاه کردن به تلویزیون، موبایل یا مطالعه و هر چیز دیگری باشد که چشمان شما را خسته می‌کند و به آن فشار می‌آورد. بعد از گذشت ۱ روز از جراحی، می‌توانید به حمام بروید، اما باید مواظب باشید صابون یا سایر مواد شوینده و شیمیایی با چشمان شما تماس نداشته باشند.

 اگر احساس کنید بینایی شما به اندازه کافی خوب و بدون تاری است، می‌توانید رانندگی هم کنید. برای بررسی وضعیت بهبودی خود، باید حتما به پزشک متخصص خود مراجعه کنید.

۱ تا ۲ هفته بعد از عمل لیزیک

شما می‌توانید در عرض یک هفته پس از عمل لیزیک، ورزش را شروع کنید. از قطره‌های چشمی برای جلوگیری از خشکی چشم استفاده کنید و زمانی که زیر نور خورشید هستید، از عینک آفتابی استفاده کنید که از چشمان خود در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت کنید.

حداقل یک یا دو هفته پس از عمل لیزیک، استفاده از کرم یا لوسیون دور چشم را که ممکن است باعث عفونت شود، متوقف کنید. حداقل دو هفته بعد از لیزیک شنا نکنید؛ زیرا ممکن است آب آلوده باشد و به چشم شما که شرایط حساسی دارد، آسیب وارد شود.

مراقبت‌ های بعد از عمل لیزیک پس از ۱ ماه

معمولا شما در این مرحله و بعد از گذشت ۱ ماه، می‌توانید به فعالیت‌های سنگین از جمله ورزش سنگین بازگردید. برای اینکه چشمانتان روند بهبود بهتری داشته باشد، ممکن است بخواهید از عینک‌های ورزشی در حین ورزش استفاده کنید. برای این موضوع بهترین کار، مشورت با پزشک است.

۳ تا ۶ ماه بعد از عمل جراحی لیزیک

چشمان شما در طول این دوره شروع به بهبود می‌کنند و بینایی شما به تدریج بهبود می‌یابد. عیوب انکساری قابل توجه ممکن است مدت زمان بیشتری را نیاز داشته باشند که به طور کامل برطرف شوند؛ مانند نزدیک‌بینی شدید.

نکات تکمیلی در مورد مراقبت‌ های بعد از عمل لیزیک

مهم‌ترین نکات مراقبتی این عمل را ذکر کردیم. حال در ادامه به بررسی و یادآوری چند نکته مهم در بحث مراقبت‌های پس از این عمل می‌پردازیم. این موارد را باید به طور کلی زیر نظر داشته باشید که بتوانید هرچه سریع‌تر روند درمان خود را سپری کنید و به اصلاح دید مطلوبی برسید.

برای هفته اول یا بیشتر، زمان مشاهده صفحه نمایش را محدود کنید و سعی کنید برای روز اول یا دو روز اول از مشاهده همه نمایشگرها اجتناب کنید.

 • حداقل به مدت یک ماه چشمان خود را مالش ندهید؛
 • حداقل یک روز صبر کنید و سپس به حمام بروید؛
 • تا زمانی که پزشک توصیه می‌کند، در هنگام خواب از محافظ استفاده کنید؛
 • در چند روز اول به فعالیت‌های سنگین نپردازید؛
 • حداقل به مدت یک هفته از مکان‌هایی که به خصوص گرد و خاک دارند یا کثیف هستند، دوری کنید؛
 • برای یک یا دو هفته از آرایش چشم پرهیز کنید یا لوسیون یا کرم را در نزدیکی چشم قرار ندهید؛
 • برای جلوگیری از خشک شدن چشم‌ها، قطره‌های چشمی را به طور مرتب استفاده کنید؛
 • در تمامی جلسات خود با پزشک شرکت کنید و از مشکلات احتمالی خود صحبت کنید.

چند ماه پس از لیزیک، بینایی بهبود می‌یابد. ۹۰ درصد از افراد بینایی ۲۰/۲۰ را پس از عمل تجربه خواهند کرد. بهبودی بعد از لیزیک نسبتا سریع است. هرچه بیشتر به دستورالعمل‌ها پایبند باشید، نتیجه بهتری هم می‌گیرید.

عمل لیزیک چشم

نتیجه‌گیری

لیزیک چشم، عملی است که در تمامی دنیا روی چشم بسیاری از افراد انجام می‌شود. گرچه بسیاری از پزشکان آن را عملی مضر می‌دانند، اما همچنان این جراحی جزو عمل‌های رایج برای اصلاح دید است.

در این مقاله نکات مربوط به مراقبت‌ های بعد از عمل لیزیک را شرح دادیم. شما با رعایت تمامی این نکات به صورت دقیق، می‌توانید به بینایی و دید خوبی برسید و زودتر روند بهبودی خود را طی کنید.

سوالات متداول

آیا بعد از عمل لیزیک می‌توان رانندگی کرد؟

برای این کار باید اطمینان حاصل کنید که مشکل خاصی در بینایی خود ندارید و کاملا بدون هیچ مشکلی قادر به دیدن هستید. توصیه می‌شود تا چند روز از رانندگی اجتناب کنید.

آیا نیاز است بعد از عمل لیزیک در بیمارستان ماند؟

خیر، این عمل، عملی سریع است و نیازی به بستری شدن هم ندارد و بعد از گذشت چند ساعت می‌توانید مرخص شوید. اما باید به طور کامل تمامی نکات مراقبتی را رعایت کنید.

آیا ممکن است در صورت رعایت نکردن نکات مراقبتی، نیاز به عمل مجدد باشد؟

بله، پس از عمل لیزیک این موضوع بسیار بااهمیت است که شما تمامی نکات و دستورات را اجرا کنید و در غیر این صورت، عمل شما نتیجه خاصی نخواهد داشت و حتی ممکن است نیاز به عمل مجدد داشته باشید.

پست های اخیر

تا کنون نظری در این باره ثبت نشده.

  پیامی بگذارید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند

  سرعت کند است !

  برای داشتن تجربه وبگردی بهتر ، در صورتی که از VPN استفاده میکنید، آنرا خاموش کنید.