لنز برای آب مروارید - دکترعینک

لنز برای آب مروارید

در گذشته بعد از عمل جراحی آب مروارید، بیمار مجبور بود که از عینک‌های بدشکل و بزرگ استفاده کند که در بحث زیبایی هم اثر بسیاری منفی داشت و معمولا افراد به همین دلیل انجام این عمل جراحی را به تعویق می‌انداختند. امروزه به جای استفاده از عینک‌های بزرگ، از لنز برای آب مروارید و درمان آن استفاده می‌شود.

این که چه نوع لنزهایی وجود دارند و چه نوع لنزی مناسب هر بیمار است در ادامه مطلب مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

انتخاب لنز برای آب مروارید

پیش از پرداختن به انتخاب لنز برای آب مروارید ابتدا کمی در رابطه با بیماری آب مروارید صحبت می‌کنیم. در این عارضه، عدسی چشم علاوه بر کدر و تار شدن، انعطاف خود را هم از دست می‌دهد. این بیماری به طور معمول در افراد میانسال رخ می‌دهد و روند پیشرفت آن چندین سال ادامه دارد. اما ممکن است به دلایلی هم در افراد با سن کمتر دیده شود.

اصلی‌ترین و تنها‌ترین روش موثر برای درمان این عارضه، جراحی آب مروارید است. زمان جراحی کاملا بستگی به شرایط بیمار و نظر پزشک دارد و ممکن است اگر عارضه به بینایی فرد لطمه شدید وارد کرده باشد به صورت فوری اتفاق بیفتد.

این عمل امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی تنها در چند دقیقه انجام می‌شود. در واقع هدف از عمل آب مروارید چشم، خارج کردن عدسی چشم است که دچار تاری و کدری شده و دید بیمار را با مشکل مواجه کرده است. سپس پزشک باید عدسی خارج شده را با لنزی شفاف و مصنوعی جایگزین کند که انتخاب این لنز به شرایط بیمار و نحوه فعالیت‌های او بستگی دارد و در این مورد پزشک بیمار را توجیه خواهد کرد.

در ادامه به معرفی انواع لنز برای آب مروارید که در عمل جراحی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌پردازیم.

لنز برای آب مروارید

لنز تک کانونی

معمول‌ترین نوع لنز برای آب مروارید، لنزهای تک‌ کانونی هستند. با جایگزینی این لنزها با عدسی طبیعی چشم، فرد دید دور خوبی را به دست می‌آورد. اما ممکن است در بحث نزدیک‌بینی و هنگام مطالعه نیاز به عینک داشته باشد.

در صورتی که بیمار نیاز به عمل هر دو چشم خود داشته باشد، می‌توان با انتخاب لنز مناسب، یک چشم را از نظر نزدیک‌بینی درمان کرد و چشم دیگر را از نظر دوربینی تقویت کرد که بیمار پس از جراحی نیازی به عینک هم نداشته باشد. این روش به نام تک دید یا مونو ویژن مرسوم است.

لنزهای تک کانونی تطابقی

این لنزهای تطابقی در واقع نوع جدیدتر و به‌روزتر لنزهای تک کانونی هستند که مانند عدسی چشم طبیعی عمل می‌کنند. روند کار این لنزها بر اساس حرکت عضلات چشم است و دید دور و نزدیک را فراهم می‌کند.

در کل این لنزها دید دور مناسبی را ارائه می‌دهند، اما بسیاری از افراد همچنان برای مطالعه و نزدیک‌بینی، نیاز به عینک جداگانه‌ای دارند. برای تطابق بیشتر این لنز با چشم، می‌توان از حرکات و تمرین‌های مخصوص چشم که توسط پزشک توصیه می‌شوند استفاده کرد.

باید گفته شود این نوع لنزها امروزه به منظور برطرف کردن همزمان مشکل پیرچشمی هم استفاده می‌شوند.

لنزهای چشمی توریک

اگر پزشک بخواهد حین اصلاح و عمل آب مروارید، اصلاح آستیگماتیسم را هم داشته باشد، از لنزهای توریک استفاده خواهد کرد.

انواع مختلفی از این لنزها توسط شرکت‌های مختلف روانه بازار شده است که هر کدام ویژگی خاص خود را دارند و آستیگماتیسم را تا حد مشخصی اصلاح می‌کنند.

مثلا لنز شرکت Staar برای شماره چشم‌های مختلفی وجود دارد که این قابلیت را دارد آستیگماتیسم چشم را از ۲ تا ۳.۵ دیوپتر اصلاح کند. همچنین لنز شرکت آلکان آستیگماتیسم را از ۱ تا ۴ دیوپتر برطرف می‌کند. ویژگی دیگر این لنز اصلاح‌کننده، داشتن خاصیت ضد اشعه ماوراء بنفش است که از چشم انسان به خوبی محافظت می‌کند.

همچنین لنزهای دیگری هم وجود دارند که می‌توانند علاوه بر آستیگماتیسم، پیرچشمی را هم اصلاح کنند. انتخاب این لنز برای آب مروارید کاملا به نظر پزشک و شرایط شما بستگی دارد.

عمل آب مروارید

استفاده از لنزهای Piggy back

ممکن است بیمار بعد از پشت سر گذاشتن جراحی آب مروارید، شماره چشمش به طور کامل اصلاح نشود. در چنین حالتی پزشک با بررسی روند بهبودی قرار دادن لنز دیگر روی لنزی که در چشم او کار گذاشته شده است را توصیه می‌کند. چنین فرآیندی puggy back نام دارد. این روش اغلب از تعویض کامل لنز قبلی و جایگزین کردن لنزی جدید موثرتر است.

همچنین اگر چشمان شما بسیار ضعیف باشد و نیاز به اصلاح گسترده‌ای داشته باشد، احتمال دارد پزشک از دو لنز مصنوعی همزمان داخل چشمتان به همین روش در ابتدا استفاده کند.

لنزهای چند کانونی

این لنزها در واقع نسخه‌ای از لنزهای مدرن هستند که در عینک‌های طبی هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. مناطقی در این لنزها طراحی شده است که هم دید متوسط، هم دوربین و هم نزدیک‌بین را در بر می‌گیرد و می‌توان به راحتی از آن برای انواع اصلاح دید استفاده کرد و مشکلی هم در دید فرد به وجود نخواهد آمد.

در واقع هماهنگی اعصاب و عضله‌های چشم با مغز انسان است که نحوه دید را با این لنزها مشخص می‌کند. تنها موردی که برخی از افراد در مورد این لنزها به آن اشاره می‌کنند این است که در شب هاله‌ای پرنور را مشاهده می‌کنند که البته تاثیر زیاد و مشخصی روی بینایی فرد ندارد و بیمار بعد از جراحی بدون هیچ مشکلی می‌تواند دیدی بدون نقص را تجربه کند.

انواع لنز برای آب مروارید

کلام پایانی

درمان آب مروارید خوشبختانه توسط جراحی به خوبی صورت می‌گیرد و اکثر بیمارانی که تحت عمل جراحی آب مروارید قرار می‌گیرند، به بهبودی کامل می‌رسند. در این بین انتخاب لنز برای آب مروارید عامل مهمی در روند بهبود بیمار است که باید توسط پزشک و متخصص تعیین شود.

در این مقاله چندین لنز مناسب که در عمل آب مروارید به جای عدسی کدرشده چشم قرار می‌گیرند، بررسی شدند و افراد می‌توانند جهت آگاهی پیش از عمل خود، به مطالعه این لنزها و آشنایی جزئی با آن‌ها بپردازند.

سوالات متداول

۱-انتخاب لنز برای عمل آب مروارید به چه عواملی بستگی دارد؟

در عمل آب مروارید پزشک عدسی کدر را برداشته و به جای آن از لنز مصنوعی مناسب استفاده می‌کند. انواع مختلفی از این لنزها وجود دارند که با توجه به شرایط بیمار و وضعیت چشمی او، پزشک مناسب‌ترین لنز را پیشنهاد خواهد داد.

۲-آیا می‌توان به طور همزمان آب مروارید و پیر چشمی را درمان کرد؟

بله، این امکان با توجه به وجود لنزهای مخصوص وجود دارد و پزشک در صورت تشخیص می‌تواند از لنزی استفاده کند که علاوه بر مشکل آب مروارید، مشکل پیرچشمی بیمار را هم برطرف کند.

۳-معمول‌ترین لنز مورد استفاده جهت جایگزینی با عدسی طبیعی چشم در جراحی آب مروارید کدام است؟

معمول‌ترین لنز جهت این امر، لنزهای تک کانونی هستند که البته تنها دید دور را بهبود می‌بخشند و بیشتر مناسب افرادی هستند که سن کمتر دارند یا مشکل پیرچشمی ندارند.

پست های اخیر

2 نظر

  • کاربر

    ۰۶ تیر ۱۴۰۱

    هزینه درمان اب مروارید واستیگماتیسم چشم چقدر است

  • کاربر

    دکترعینک۰۶ تیر ۱۴۰۱

    سلام وقتتون بخیرار بیمه داشته باشید رایگانه و اگر بیمه نباشید برای آستیگمات حداقل 4 میلیون وبرای آب مروارید بسته به نوع نز پیشنهادی جراح میتونه از 10 تا 30 میلیون متغیر باشه

پیامی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند