لنز رنگی

لنز رنگی چیست؟

داشتن چشمان رنگی جذاب بسیار وسوسه‌انگیز است؛ به گونه‌ای که این روزها بسیاری از افراد به دنبال خرید لنز رنگی و تغییر رنگ چشمان خود هستند. اما آیا می‌دانید که لنزهای رنگی با تنوع بسیار بالایی در بازار به فروش می‌رسند؟

برای انتخاب از میان انواع لنزهای رنگی باید اطلاعات کامل و دقیقی از آن‌ها داشته باشید. ما در این متن از زوایای مختلف شما را راهنمایی می‌کنیم که بهترین لنزهای رنگی را با توجه به رنگ و نوع چشمان خود انتخاب کنید. از این رو تا انتهای متن با ما همراه باشید.

آیا برای خرید لنز رنگی به نسخه پزشک نیاز دارید؟

تمام لنزهای تماسی به عنوان تجهیزات پزشکی استفاده می‌شوند. از این رو در صورتی که در انتخاب، استفاده و نگهداری آن‌ها اشتباه کنید، آسیب رساندن به چشمان شما دور از انتظار نخواهد بود. تعجب نکنید؛ بسیاری از افراد بدون آگاهی لازم و بدون نسخه به دنبال تهیه لنزهای رنگی هستند، غافل از این که انتخاب اشتباه چه بلایی سر چشمان آن‌ها می‌آورد.

اگر تا به حال تجربه خرید لنزهای رنگی را نداشته‌اید، احتمالا این سوال برای شما پیش می‌آید که لنزهای رنگی نیاز به نسخه پزشک دارند یا خیر؟

در جواب این سوال باید بدانید که این لنزها به دو روش به فروش می‌رسند:

 • لنزهای رنگی تجویز شده از سوی پزشک: معمولا این دسته از لنزها تنها رنگ چشمان شما را تغییر نمی‌دهند، بلکه در نزدیک‌بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم چشم نیز تاثیر دارند.
 • لنزهای رنگی بدون نیاز به نسخه پزشک: این دسته از لنزها تنها به منظور تغییر رنگ چشم استفاده می‌شوند که هیچ قدرتی جهت اصلاح مشکلات بینایی ندارند. این لنزها را معمولا با نام لنزهای پلانو نیز می‌شناسند.

صرف نظر از این که شما به کدام یک از این لنزهای رنگی نیاز دارید، بهتر است که در مورد آن‌ها اطلاعات جامع و کاملی داشته باشید. از یاد نبرید که لنزهای رنگی که به اصلاح بینایی شما نیز کمک می‌کنند، نیاز به تجویز پزشک دارند. خرید لنز طبی رنگی بدون نسخه پزشک به هیچ عنوان مجاز نیست.

لنز رنگی

انواع لنزهای رنگی

اکثر لنزهای تماسی رنگی قسمت رنگی چشم را که با نام عنبیه شناخته می‌شود، تغییر می‌دهند. اما اگر دقت کرده باشید، عنبیه چشم ساختار پیچیده‌ای دارد. به همین دلیل است که بسیاری از لنزهای تماسی با نقاط کوچک رنگی، خطوط و اشکال منظم سعی در طبیعی نشان دادن لنزها در چشم دارند.

معمولا مرکز لنز رنگی شفاف است؛ تنها دلیل این امر این است که میزان نوری که از مردمک چشم شما وارد می‌شود، محدود نکند. اما انواع لنز رنگی با توجه به طیف رنگی آن‌ها دسته‌بندی می‌شود. بیایید نگاهی به رنگ‌های این لنزهای جذاب بیندازیم.

لنزهای رنگی پدیداری

مهمترین ویژگی این لنزها، کمرنگ بودن آن‌ها است؛ به این صورت که استفاده از آن‌ها در رنگ چشمان شما تاثیر چندانی ندارند.

در برخی از لنزهای رنگی از رنگ‌های آبی روشن یا سبز استفاده می‌شود. این رنگ‌ها به شما کمک می‌کند که دید بیشتری نسبت به لنزها در هنگام گذاشتن یا برداشتن آن‌ها داشته باشید.

بزرگترین چالش برای کسانی که از لنز استفاده می‌کنند، زمانی است که لنز از دست آن‌ها رها می‌شود. اما خیر خوشحال کننده این است که این دسته از لنزهای رنگی حتی زمانی که از دست شما رها می‌شوند، قابل مشاهده هستند.

لنزهای رنگی شفاف

لنزهای رنگی در این دسته معمولا شفاف و کمی تیره‌تر از لنزهای رنگ دید هستند. این دسته از لنزها تنها به منظور افزایش رنگ چشم‌ها استفاده می‌شود. از این رو برای کسانی که چشمانی با رنگ روشن دارند و می‌خواهند رنگ چشمان خود را پررنگ‌تر نشان دهند، گزینه ایده‌الی به شمار می‌آیند.

نکات لنز رنگی

لنزهای رنگی مات

این دسته از لنزهای رنگی به طور کامل رنگ چشمان شما را تغییر می‌دهند. بنابراین اگر چشمان تیره‌ای دارید، برای تغییر رنگ آن‌ها به این دسته از لنزها نیاز دارید. لنزهای رنگی مات تنوع رنگی زیادی دارند؛ این دسته از لنزها در رنگ‌های فندقی، سبز، آبی، بنفش، ثهوه‌ای و خاکستری به فروش می‌رسد.

انتخاب بهترین لنز رنگی

راز اصلی استفاده از لنزهای رنگی افزایش جذابیت چهره شما است. اما اگر فکر می‌کنید که هر لنز رنگی چهره شما را جذاب خواهد کرد، سخت در اشتباه هستید. در انتخاب رنگ لنز باید به رنگ مو و رنگ پوست خود توجه داشته باشید.

نباید فراموش کنید که هدف از استفاده از لنزهای رنگی افزایش ظرافت و زیبایی در شما است؛ از این رو با انتخاب‌های طبیعی جسورانه رفتار کنید و بهترین خود را به نمایش بگذارید.

در ادامه شما را راهنمایی می‌کنیم که چگونه بهترین انتخاب را داشته باشید:

لنزهای رنگی برای چشمان روشن

اگر می‌خواهید ظاهر خود را به شکلی ظریف تغییر دهید، احتمالا لنزهایی که لبه‌های عنبیه را مشخص کرده و رنگ طبیعی چشمان شما را پررنگ‌تر می‌کند، انتخاب بسیار ایده‌آلی به نظر می‌رسد.  به عنوان مثال، اگر رنگ طبیعی چشمان شما آبی است، پیشنهاد می‌کنیم که لنزهایی به رنگ خاکستری یا آبی متفاوت را امتحان کنید.

اما بسیاری از افراد به تغییرات کم در ظاهر خود راضی نمی‌شوند و به دنبال تغییرات چشمگیرتری هستند. معمولا این دسته افراد به دنبال لنزهایی با رنگ کاملا متفاوت از رنگ چشمان خود می‌روند. شاید رنگ‌هایی مانند سبز یا قهوه‌ای برای آن‌ها انتخاب مناسبی باشد.

لنزهای رنگی برای چشمان تیره

معمولا برای افرادی که رنگ چشمان تیره‌ای دارند، لنزهای رنگی وسوسه‌انگیزتر به نظر می‌رسد. لنزهای رنگی مات بهترین انتخاب برای این افراد به شمار می‌آید. لنزهای قهوه‌ای روشن یا فندقی با تغییری ظریف ظاهر شما را متمایز می‌کند؛ اما اگر به دنبال تغییرات بیشتری هستید، بهتر است سراغ رنگ‌های آبی، سبز یا بنفش بروید. به خصوص اگر پوست صورت شما تیره باشد، این رنگ‌های زنده ظاهری متفاوت از شما به نمایش می‌گذارد.

لنز چشم

لنزهای رنگی سفارشی

اما افرادی نیز وجود دارند که لنز رنگی معمولی موجود در بازار توجه آن‌ها را جلب نمی‌کند. بهتر است که این دسته افراد سراغ لنزهای سفارشی بروند. لنزهایی که تنها توسط برخی از برندها تولید می‌شود. آنچه که این لنزها را از لنزهای معمولی متمایز می‌کند، وجود رنگ‌های متنوع در تراکم‌های مختلف است.

معمولا رنگ‌های این لنزها نیمه شفاف هستند و ظاهری طبیعی به صورت شما می‌دهند. جالب است بدانید که از این لنزها با تقلید از مردمک سالم به منظور پوشاندن نقص چشم‌ها نیز استفاده می‌شود. از این رو بسیاری از خریداران با لنزهای سفارشی نقص‌های مادرزادی یا آسیب‌های چشمان خود را پنهان می‌کنند.

حتما شما نیز دیده‌اید که اکثر افراد از لنزهای رنگی به منظور تغییر دادن چهره خود در هنگام آرایش استفاده می‌کنند، اما این دسته از لنزهای رنگی کاربردی فراتر از آرایش کردن دارند. معمولا استفاده از این لنزها در میان ورزشکاران حرفه‌ای به منظور افزایش عملکرد بصری بسیار رواج دارد.

کاربرد لنزهای سفارشی برای ورزشکاران

احتمالا کنجکاو شده‌اید که استفاده از لنزهای رنگی برای ورزشکاران چه مزیتی دارد؟ این افراد از لنزهای سفارشی به دلایل زیر استفاده می‌کنند:

 • کاهش تابش خیره کننده
 • افزایش حساسیت کنتراست
 • افزایش درک عمق

به عنوان مثال، لنزهایی با رنگ سبز برای بازیکنان تنیس گزینه مناسبی هستند؛ بازیکنان با این لنزها می‌توانند توپ را با وضوح بیشتری ببینند.

این روزها لنزهای رنگی با ویژگی‌های مختلف به بازار عرضه می‌شوند که هر کدام از آن‌ها با خصوصیات منحصر به فرد توجه خریداران را به خود جلب می‌کنند. در حال حاضر لنزهای تماسی با رنگ فتوکرومیک نیز وجود دارند که با شرایط نوری مختلف تنظیم می‌شوند. درواقع این لنزها به منظور کاهش روشنایی نور خورشید در چشم‌ها طراحی شده‌اند و کاربرد اصلی آن‌ها تغییر رنگ چشم شما نیست.

با توجه به رنگ چشمان خود بهترین لنز را انتخاب کنید!

این که با توجه به تیره یا روشن بودن چشمان خود سراغ کدام یک از گزینه‌های لنز رنگی بروید، اولین قدم‌ها در این مسیر را برای شما آسان می‌کند. اما واقعیت این است که از اینجا به بعد تردیدهای شما در انتخاب رنگ مناسب لنزهای تماسی بیشتر خواهد شد.

از این رو قصد داریم در ادامه چند پیشنهاد عالی برای رنگ‌های مختلف چشمان شما مطرح کنیم.

چشمان آبی

اگر رنگ چشمان شما آبی روشن است، بیشترین حق انتخاب را در میان لنزهای رنگی دارید. تعجب نکنید؛ چشم‌های آبی کمترین رنگدانه تیره را دارد. همین امر سبب می‌شود که شفاف‌ترین ظاهر را نیز داشته باشد.

از این رو افراد چشم آبی می‌توانند از لنزهای شفاف و مات استفاده کنند. بهترین انتخاب برای این افراد لنزهای رنگی خاکستری یا بنفش است؛ با این لنزها چشمان آبی درخشندگی اولیه خود را حفظ خواهد کرد. همچنین این لنزها با رنگ پوست و مژه‌های روشن نیز همخوانی دارند.

لنز رنگی چشم

چشمان سبز

اگر چشمانی به رنگ سبز دارید، پیش از هر چیز باید بدانید که تغییر رنگ چشمان شما به تناژ رنگ آن بستگی دارد. به این صورت که لنزهای رنگی شفاف می‌توانند به راحتی چشم‌های سبز کم‌رنگ را به به آبی ملایم یا خاکستری تغییر دهد.

اما به احتمال زیاد رنگ چشمان سبز تیره بر لنزهای تماسی با رنگ روشن غلبه می‌کند. در این صورت می‌توان از لنزهایی با رنگ فندقی و قهوه‌ای روشن استفاده کرد؛ در حالی که رنگ طبیعی چشمان شما نیز حفظ شده باشند.

چشمان قهوه‌ای روشن و فندقی

استفاده از لنز رنگی شفاف برای افرادی با چشمان قهوه‌ای روشن یا فندقی، نیز پیشنهاد وسوسه کننده‌ای است. بهترین انتخاب برای چشم‌های فندقی لنزهای تماسی به رنگ سبز است؛ این لنز رنگ چشم فندقی را به زمردی عمیقی تبدیل می‌کند. از این رو اگر از فندقی چشمان خود راضی هستید، برای تقویت این رنگ در چشمان خود از لنزهای تماسی سبز رنگ استفاده کنید که رنگ چشمان شما را تقویت می‌کند.

قهوه‌ای تیره

تغییر رنگ در چشمان تیره در مقایسه با سایر چشم‌ها سخت است؛ زیرا رنگ قهوه‌ای چشم‌ها به هر لنز شفافی غلبه می‌کند. به همین دلیل لنزهای تماسی مات بهترین انتخاب برای این رنگ چشم‌ها هستند.

اگر به دنبال گزینه‌های طبیعی هستید، لنزهای تماسی قهوه‌ای روشن با تکه‌هایی از رنگ کهربایی و ماهگونی بهترین انتخاب برای شما محسوب می‌شود. لنزهای تماسی با این رنگ ابعاد بیشتری به چشمان شما می‌دهند؛ البته باید بدانید اگرچه این لنزها رنگ چشمان شما را تغییر می‌دهد، اما ظاهر طبیعی آن را نیز حفظ می‌کند.

اگر چشمان تیره‌ای دارید و به دنبال روشن کردن آن هستید، بهتر است سراغ رنگ‌های طبیعی مانند عسل یا کهربا بروید. بدون شک این رنگ‌ها از رنگ تیره چشمان شما روشن‌تر است، اما ظاهر طبیعی چهره شما را حفظ خواهد کرد.

بایدها و نبایدهای لنزهای رنگی

به هر دلیلی به دنبال لنزهای رنگی هستید، نباید سلامت چشمان خود را از یاد ببرید. از این رو نکاتی را با شما در میان می‌گذاریم که در انتخاب لنزهای رنگی به سلامت و راحتی چشمان شما نیز اهمیت داده شود.

 • از لنزهای تماسی خود به درستی مراقبت کنید؛ لنزهای رنگی درست مانند لنزهای شفاف باید به درستی تمیز، ضدعفونی و با محصولات مراقبت از لنز نگهداری شوند که از آلودگی آن‌ها جلوگیری شود. به یاد داشته باشید که این لنزها را باید مطابق با دستور پزشک تعویض کنید.
 • اگر چشمان شما تحریک شده است، از لنزهای رنگی استفاده نکنید؛ چشم‌های دردناک، تحریک شده یا قرمز ممکن است نشانه عفونت چشم ناشی از لنزهای تماسی باشد.
 • لنزهای خود را به اشتراک نگذارید؛ لنزهای تماسی از ابزارهای پزشکی به شمار می‌آیند که براساس مشخصات چشم هر فرد انتخاب می‌شوند. علاوه بر این استفاده از لنزهای شخص دیگر امکان عفونت چشمان شما را افزایش می‌دهد.

اشکالات احتمالی در لنزهای رنگی

پیش از آن که سراغ خرید لنز رنگی بروید، باید از محدودیت‌هایی که با استفاده از این لنزهای جذاب سر راه شما قرار می‌گیرد، آگاه باشید.

اگرچه اندازه‌های مختلفی از لنزهای رنگی در فروشگاه‌ها وجود دارد، اما ممکن است که قسمت رنگی این لنزها تا حدودی روی مردمک چشمان شما حرکت کند. این اتفاق به خصوص زمان پلک زدن بسیار پیش می‌آید. در این صورت ممکن است که ظاهر چشمان شما به اندازه کافی طبیعی نباشد.

نکته دیگری که پیش از خرید لنزهای رنگی باید به آن توجه داشته باشید، اندازه مردمک چشمان شما است. حتما می‌دانید که اندازه مردمک چشم در شرایط نوری مختلف همواره در حال تغییر است. این ویژگی با استفاده از لنزهای تماسی منافات دارد.

به عنوان مثال در هنگام شب مردمک‌های چشمان شما بزرگتر از حد معمول خواهد بود؛ در صورتی که اندازه لنز شما تغییری نمی‌کند. به این ترتیب حتی ممکن است که استفاده از لنزهای تماسی تا حدودی بر بینایی شما نیز تاثیر بگذارند.

برای تغییر آماده هستید؟

لنز رنگی آن چیزی که از ظاهر خود انتظار داشتید را به شما هدیه می دهند. کافی است که رنگ‌های مختلف آن‌ها را امتحان کنید و از ظاهر جدید خود با آن‌ها لذت ببرید.

اما به یاد داشته باشید که نباید سلامت را در راه زیبایی فدا کرد؛ از این رو در استفاده از این لنزها باید تمام موارد بهداشتی را رعایت کنید. در غیر این صورت به چشمان خود آسیب‌های زیادی وارد خواهید کرد.

توصیه ما به شما این است که پیش از خرید این این دسته از لنزهای تماسی با پزشکی متخصص در این زمینه مشورت کنید. این فرد شما را به خوبی در تمام موارد راهنمایی خواهد کرد.

سوالات متداول خریداران لنز رنگی

1-برای تغییر رنگ چشم جراحی بهتر است یا استفاده از لنزهای رنگی؟

اگر می‌خواهید که تنها در موارد خاص رنگ چشمان خود را تغییر دهید، استفاده از لنزهای رنگی یکبار مصرف گزینه ایده‌آلی برای شما محسوب می‌شود. این در حالی است که جراحی برای تغییر همیشگی رنگ شما مناسب خواهد بود؛ اما باید توجه داشته باشید که در این روش هیچ بازگشتی برای شما وجود ندارد.

2-آیا برای تهیه لنزهای رنگی نیاز به نسخه پزشک دارید؟

در صورتی که چشمان شما ضعیف است، حتما برای خرید لنز رنگی به نسخه پزشک نیاز خواهید داشت. البته نسخه پزشک حتی برای افرادی که از لنزهای رنگی تنها به دلیل زیبایی استفاده می‌کنند، نیز اهمیت دارد. نباید فراموش کنید که این لنزها در دسته ابزارهای پزشکی قرار می‌گیرند و مهم است که متناسب با چشمان شما انتخاب شوند.

 3-آیا لنزهای تماسی ایمن هستند؟

اگر شما نیز به دنبال آسیب‌های ناشی از لنزهای تماسی هستید، به این معناست که به سلامت چشمان خود اهمیت می‌دهید. اما سوال اصلی این است که لنزهای تماسی آسیبی به چشمان شما وارد می‌کنند یا خیر؟

در جواب باید بگوییم که لنزهای تماسی هیچ خطری برای چشمان شما ندارند؛ اما این مسئله تا زمانی حقیقت خواهد داشت که شما تمام اصول بهداشتی را در گذاشتن، برداشتن و مراقبت از لنزها رعایت کنید. بنابراین اگر از تمام دستورات پزشک خود در استفاده از لنزهای تماسی پیش گیرید، هیچ آسیبی به چشمان شما وارد نخواهد شد.

لنز رنگی

پست های اخیر

تا کنون نظری در این باره ثبت نشده.

  پیامی بگذارید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند