#شعبه حضوری مون از 10 تا 20 هر روز حتی تعطیلات و جمعه ها _کارگر جنوبی_ شهر فرش_طبقه ۱_واحد ۳۳#

لازک و هر آنچه که در مورد آن باید بدانیم - دکترعینک

لازک و هر آنچه که در مورد آن باید بدانیم

لازک یکی از عمل‌های جایگزین لیزیک برای چشم است. این عمل برای برطرف سازی عیوب انکساری چشم پیشنهاد می‌شود. اما آنچه در کنار تأثیرات مهم است، آگاهی از عوارض لازک است. در این مقاله درباره عمل لازک چشم و هر آنچه باید در مورد آن بدانیم صحبت می کنیم. با دکتر عینک همراه باشید.

عمل لازک چشم چیست ؟

لیزر اپیتلیال کراتومیلئوس نام کامل عمل لازک چشم است که به اختصار لازک خوانده می‌شود. لازک به نوعی از عمل‌های تصحیح بینایی گفته می‌شود که برای عیوب انکساری به‌عنوان درمان به کار می‌رود. عیوب انکساری شامل مواردی چون دوربینی، نزدیک‌بینی و آستیگماتیسم است. اصل عمل لازک، استفاده از نوعی خاص از اشعه لیزر برای تغییر دقیق شکل قرنیه است تا بینایی بهبود یابد. منظور از قرنیه، بافت شفاف و گنبدی شکل روی چشم شماست. هدف از انجام این عمل ترکیب دو روش لیزیک و PRK برای اصلاح بینایی بوده است.

عمل لازک چشم چیست ؟

عمل لازک چشم دقیقا چه می‌کند؟

در پاسخ به این سوال که عمل لازک چشم چه می‌کند باید ابتدا نحوه دیدن با چشم را توضیح دهیم. بینایی زمانی حاصل می‌شود که تصاویر در شبکیه متمرکز شوند. در شرایطی که چشم کاملا سالم باشد، پرتوهای ساطع شده از محیط به درستی به سمت شبکیه زاویه می‌یابند. وقتی اشکالی در اجزای چشم ایجاد شود و پرتوها به اشتباه در جای دیگری متمرکز شوند، دید تار می‌شود. بنابراین باید از روش‌هایی کمک گرفت که پرتوها در جای درست متمرکز شوند. استفاده از عینک و لنز دقیقا همین کار را انجام می‌دهد. یعنی زاویه شکست پرتوها و در نتیجه دید را اصلاح می‌کند. عمل لازک این کار را با تغییر شکل در قرنیه انجام می‌دهد.

عمل لازک چشم دقیقا چه می‌کند؟

حقایقی درباره عمل لازک چشم

در عمل لازک چشم از لیزر موسوم به اگزایمر استفاده می‌شود. این لیزر نخستین بار در سال ۱۹۷۰ میلادی استفاده شده است. استفان ترول، پژوهشگر دانشگاه کلمبیا از کسانی بود که آن را برای اصلاح بینایی بررسی کرد. نخستین استفاده از روش لازک در بیمارستان چشم و گوش ماساچوست و در سال ۱۹۹۶ صورت گرفت. معرفی و رواج آن به عنوان اصلاح بینایی توسط ماسیو کاملین آغاز شد. لیزر اگزایمر برای ایجاد تغییر در شکل قرنیه، از اشعه فرابنفش استفاده می‌کند.

فرایند عمل لازک چگونه است؟

عوارض عمل لازک چشم چیست؟

فرایند عمل لازک چشم چندان پیچیده و طولانی نیست و نسبت به جراحی لیزیک و دیگر عمل های بینایی، عملی بسیار ساده تر محسوب می شود. مراحلی که در عمل لازک چشم طی می‌شود به شرح زیر می باشد:

 1.ابتدا قطره بی‌حس کننده‌ی چشم در هردو چشم ریخته می‌شود.

2.از محلول الکل برای جداکردن آرام سلول‌ها از سطح قرنیه استفاده می‌شود.

3.پس از آن‌که سلول‌ها به آرامی کنار رفتند، مرحله تغییر شکل قرنیه آغاز می‌شود.

4.از لیزر اگزامیر برای تغییر شکل قرنیه استفاده می‌شود.

5.سلول‌ها سطح به آرامی به موقعیت اصلی خود بازمی‌گردند.

6.سپس یک لنز به عنوان باند روی سطح قرنیه قرار می‌گیرد.

فرایند عمل لازک چشم چگونه است؟

همان طور که گفته شد، این عمل بسیار ساده بود و نیاز به بخیه ندارد.

تفاوت عوارض عمل لیزیک و لازک چشم

عوارض عمل لازک چشم بسیار کمتر از دیگر عمل های چشم بوده و خشکی کمتر چشم، پیشگیری از ایجاد و اتصال فلپ در قرنیه و بازیابی قرنیه را شامل می شود. اگرچه برخی مزایا برای لازک قرنیه نسبت به عمل لیزیک چشم، برشمرده می‌شود، اما این عمل همچنان دارای عوارض است. برخی از عوارض عمل لازک چشم را بررسی می کنیم:

1.زمان طولانی‌تر برای بهبود بینایی: در مقایسه با عمل لیزیک، بهبود بینایی با لیزر اپیتلیال کراتومیلئوس دیرتر رخ می‌دهد. این زمان می‌تواند تا دوهفته طول بکشد.

2.درد و ناراحتی بیشتر: در مقایسه با عمل لیزیک، این عمل درد و ناراحتی بیشتری دارد.

3.نیاز به حفظ لنز روی چشم: تا ۴ روز بعد از عمل لازک لازم است بیماران این باند لنز تماسی را روی چشم خود داشته باشند. این حالت علاوه بر زحمتی که دارد، استرس نیز ایجاد می‌کند. یعنی بیمار دائم نگران است که مبادا باند بیافتد یا حرکت کند.

4.نیاز به استفاده از قطره استروئیدی: بیمار پس از عمل باید برای چند هفته از قطره استروئیدی استفاده کند. مدت استفاده از این قطره پس از لازک حتی از لیزیک نیز بیشتر است.

عوارض عمل لازک چشم

عوارض عمل لازک چشم چیست؟

عمل لازک چشم با وجود مزایای بسیاری که دارد، دارای برخی عوارض نیز هست که ممکن است، بروز پیدا کنند. از جمله مزایای آن می‌توان علاوه بر دشواری‌های پروسه عمل و دوران نقاهت اشاره کرد. اما در ادامه برخی از عوارض عمل لازک چشم و مشکلات پروسه عمل و پس از آن را با هم بررسی می‌کنیم:

1.احساس وجود یک جسم خارجی در چشم: چشم عضو حساسی است. حتما تجربه کرده‌اید وقتی شیئی به ظرافت و سبکی یک مژه کوچک در آن می‌رود، چقدر آزار دهنده است. حتی چند ثانیه تحمل این حالت برای شما دشوار است و به انواع راهکارها متوسل می‌شوید تا شیء خارجی را از چشم بیرون آورید. گزارش شده است که پس از عمل لازک برخی افراد این احساس را تا چهار روز تجربه می‌کنند.

2.کاهش موقت بینایی در شرایط کم‌نور: گفته می‌شود این عارضه ممکن است تا یک سال همراه بیمار باشد. کاهش بینایی در شرایط کم‌نور می‌تواند مشکلاتی جدی برای فرد ایجاد کند.

3.خشکی چشم: درست است که خشکی چشم ناشی از لازک نسبت به سایر عمل‌های لیزری کم‌تر است اما به‌هرحال هست. این خشکی می‌تواند تا شش ماه یا تاآخر عمر طول بکشد.

آیا عمل لازک برای اصلاح بینایی عاقلانه ترین راه است؟

آیا عمل لازک برای اصلاح بینایی عاقلانه ترین راه است؟

راه‌کارهای بسیاری برای اصلاح عیوب انکساری به جای عینک و لنز پیشنهاد می‌شود. بسیاری حاضرند هزینه عمل چشم را متحمل شوند اما از عینک و لنز رهایی یابند. اما هیچ‌یک از این عمل‌ها هنوز نتوانسته‌اند به‌طور جدی جایگزین عینک و لنز باشند. تأثیر بسیاری از عمل‌های چشم موقت است. دشواری‌هایی دارد و ممکن است پس از مدتی افراد مجددا به استفاده از عینک و لنز نیاز داشته باشند. به این ترتیب هزینه عمل چشم نیز بیهوده خواهد بود.

سوای این‌ها عوارض و ریسک‌های آن شایان توجه است. همچنین مدت‌زمان احساس بهبود بینایی در برخی از آن‌ها از جمله عمل لازک طولانی است. چنان که دیدیم، عمل لازک مشکلات دیگری نیز دارد که آن‌ها را برشمردیم. این مشکلات، مواردی نیستند که جزئی و بی‌اهمیت باشند و می‌توانند حتی تا آخر عمر فرد را درگیر نگه دارند.

لنز های تماسی

به‌طورکلی کارشناسان و متخصصان هنوز هم برای اصلاح عیوب انکساری، عینک و لنزهای تماسی را پیشنهاد می‌دهند. این دو ابزار اصلاح بینایی، کاملا خارجی هستند و تغییرشکلی در اجزای چشم شما ایجاد نمی‌کنند. به همین علت است که ریسک و خطری به همراه ندارند. هرگونه عوارض ناشی از عینک و لنز معمولا با برداشتن آن‌ها دیگر وجود ندارد یعنی تغییر بی بازگشتی در چشم شما ایجاد نمی‌کنند. شاید به‌خاطر خستگی از عینک دوست دارید عمل چشم را انجام دهید. باید بدانید راه‌ها‌ی بسیاری برای بهینه‌سازی عینک شما وجود دارد. مثلا شاید نیاز شما تنها تغییر فریم یا نوع عدسی باشد.

جمع بندی مقاله لازک چشم

جمع بندی مقاله عمل لازک چشم

در این مقاله با ماهیت عمل لازک چشم، تأثیرات و عوارض سوء آن آشنا شدیم. درحقیقت مزایای این عمل در مقایسه با ریسک‌ها و معایبی که دارد، چندان چشمگیر نیست. به احتمال زیاد، ضمن این‌که متحمل هزینه می‌شوید، نتیجه‌ی دلخواه را نیز حاصل نخواهید کرد. توصیه دکتر عینک این است برای رفع عیوب انکساری شامل دوربینی، نزدیک‌بینی و آستیگماتیسم بازهم از عینک و لنز استفاده کنید. این دو ابزار همچنان در اصلاح بینایی با حداقل عوارض و دشواری‌ها بی‌رقیب هستند.

instagram dreynak.com

پست های اخیر

تا کنون نظری در این باره ثبت نشده.

    پیامی بگذارید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند

    سرعت کند است !

    برای داشتن تجربه وبگردی بهتر ، در صورتی که از VPN استفاده میکنید، آنرا خاموش کنید.