قطره برای قرمزی و سوزش چشم

قطره‌های چشمی به منظور کاهش حساسیت‌های چشمی مانند قرمزی و سوزش چشم به کار می‌روند و انواع مختلفی هم دارند. معمولا اولین فکر و راه چاره‌ای که بعد از حساسیت‌های چشمی به ذهن افراد خطور می‌کند، استفاده از همین قطره چشمی است.

اما باید توجه کرد قطر‌ه‌ها در انواع متفاوتی از هم تولید می‌شوند و هر یک برای مشکلی خاص در نظر گرفته می‌شود. بنابراین شناخت این قطره‌ها می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد. در ادامه این مطلب در خصوص این محصولات پرکاربرد بیشتر صحبت خواهد شد.

قطره چشمی چیست؟

قطره چشمی برای مشکلاتی مانند قرمزی و سوزش چشم به کار گرفته می‌شود و می‌تواند مشکل و حساسیت را برای مدتی محدود یا حتی برای همیشه از بین ببرد.

قطره‌ها در بازار در دو نوع وجود دارد؛ برخی از قطره‌های نیاز به نسخه پزشک برای تهیه دارند و برخی از آن‌ها نیز بدون این که نسخه‌ای در دست داشته باشید، امکان تهیه آن‌ها وجود دارد. اما پیش از بررسی قطره‌های مخصوص قرمزی و سوزش چشم، بد نیست نگاهی به دلایل قرمزی و سوزش چشم هم داشته باشیم.

قطره چشمی برای رفع قرمزی و سوزش چشم

علت سوزش و قرمزی چشم چیست؟

قرمزی و سوزش چشم مشکل رایجی است که برای بسیاری از افراد در طول زندگی آن‌ها به وقوع می‌پیوندد. معمولا این مشکلات به خودی خود از بین رفته و نیازی درمان خاصی نیز ندارند. اما در برخی موارد ممکن است قطره چشمی بتواند از حساسیت و قرمزی چشم بکاهد و شرایط را برای فرد بهتر کند.

در کل علت قرمزی و سوزی چشم می‌تواند بسیاری از موارد را در بر بگیرد. اما مهم‌ترین دلایل این مشکلات در ادامه ذکر می‌شوند.

قرمزی چشم به حالتی گفته می‌شود که بخش سفید رنگ چشم یا همان صلبیه به رنگ قرمز دیده شود و این قرمزی را می‌توان ناشی از پاره شدن رگ‌های خونی روی ملتحمه دانست. ملتحمه لایه نازک و شفافی است که سراسر چشم را فراگرفته است. این پارگی رگ‌های خونی می‌تواند به دلایل مختلفی روی دهد.

سوزش همراه با قرمزی دلایلی مانند وارد شدن عفونت و باکتری به چشم، وارد شدن جسم سخت به چشم، مالش چشم، ضربات شدید، خیره شدن به صفحه گوشی یا مانیتور برای مدت طولانی، التهاب، سرماخوردگی، خشکی چشم، استفاده از لنزهای تماسی، تحریک توسط انواع ماده شیمیایی و... دارد که برای رفع این مشکلات که گاه آزاردهنده هم هستند می‌توان از قطره‌های مخصوص با نظر پزشک استفاده کرد.

دلایلی قرمزی و سوزش شدید چشم

انواع قطره‌های چشمی

همانطور که گفته شد یکی از راه‌های برطرف کردن قرمزی و سوزش چشم که به دلایل متعددی به وجود می‌آیند، استفاده از قطره چشمی است. این قطره چشمی نیز خود دارای انواع مختلفی است. نوع بدون نسخه آن را می‌توان بدون دردسر و با قیمتی مناسب از داروخانه‌ها تهیه کرد؛ اما برای نوعی که نیاز به نسخه دارد، باید حتما طبق نظر و با نسخه پزشک تهیه شود.

بهتر است قبل از استفاده از هر نوع قطره‌ای، با پزشک متخصص مشورت کرده که او بتواند به طور دقیق نوع قطره مناسب شما را تعیین کند.

در زیر به معرفی قطره‌ چشمی مخصوص قرمزی و سوزش چشم در انواع مختلف آن می‌پردازیم.

قطره ضد احتقان

قطره چشمی ضد احتقان به طور معمول و گسترده برای برطرف کردن قرمزی چشم به کار گرفته می‌شود. در حقیقت این قطره می‌تواند علائم و گاه حساسیت‌های ناشی از قرمزی چشم را تا حد مناسبی کاهش داده و شرایط را کاملا عادی کند.

در حقیقت این قطره‌ها روی رگ‌های خونی ملتحمه و قسمت سفید چشم اثر می‌گذارند و با کوچک کردن آن‌ها، روند قرمزی را بهبود می‌بخشند. لازم به ذکر است مصرف بیش از اندازه و سرخود این قطره حتی می‌تواند عوارض شدیدی را به همراه بیاورد. بنابراین بهتر است برای تعیین این که علت قرمزی چشم چیست، حتما به نزد پزشک متخصص این حوزه بروید.

از عوارض این قطره‌ها می‌توان به خشکی چشم، گشاد شدن بیش از حد مردمک، تحریک چشم و... اشاره کرد.

قطره چشمی ضد آلرژی

برخی مواقع علت قرمزی و سوزش چشم می‌تواند به دلایل آلرژیکی باشد. قطره‌های آنتی هیستامین در این مواقع گزینه خوبی برای بهبود شرایط هستند. البته لازم به ذکر است که برخی از قطره‌هایی که برای قرمزی چشم وجود دارند، دارای خاصیت ضد آلرژیکی هم هستند. در این حالت نیز اگر قرمزی و سوزش چشم برطرف نشد، حتما باید پزشک متخصص، چشمان شما را به طور دقیق معاینه کند.

قطره چشم خانگی

استفاده از قطره‌های چشمی خانگی می‌تواند ریسک بالایی را به همراه داشته باشد؛ اما به هر ترتیب ترکیباتی وجود دارند که می‌توانند روی قرمزی و سوزش چشم موثر باشند. لازم به ذکر است ورود هر گونه آلودگی و باکتری به درون چشم می‌توان شرایط را بدتر از قبل کند و تهیه قطره خانگی بدون هیچ آلودگی کار بسیار سخت و دشواری است. بنابراین پیشنهاد می‌شود در صورت نیاز به استفاده از قطره‌های چشمی، حتما از قطره‌های تایید شده در داروخانه‌های استفاده کنید.

برخی از ترکیباتی که می‌توانند قطره دست‌ساز خانگی را تشکیل دهند شامل، روغن کرچک، روغن نارگیل، چای و... هستند.

صفحه اینستاگرام دکترعینک

چگونه از قطره چشمی استفاده کنیم؟

نکته مهم دیگر در مورد قطره چشمی برای درمان قرمزی و سوزش چشم، نحوه استفاده از آن‌ها است. بسیاری از افراد روش استفاده از این قطره‌ها و میزان استفاده کردن روزانه را به خوبی نمی‌دانند.

اگر تنها مشکل جزئی قرمزی و سوزش چشم را دارید، انواع قطره‌های بدون نسخه پزشک شستشو‌دهنده موجود در بازار می‌توانند بسیار موثر باشند. اما در صورت داشتن مشکل جدی‌تر حتما باید توسط پزشک معاینه شده و در صورت تجویز دکتر از قطره مخصوص تجویزشده استفاده کنید.

بعد از باز کردن درب قطره چشمی، آن را به طرف چشم خود بگیرید؛ از این که نوک آن یا هر قسمت دیگر آن با چشم شما برخورد داشته باشد جلوگیری کنید. به میزان توصیه شده از قطره در چشم خود بریزید و سریع پلک بزنید. برخی مواقع ممکن است خود قطره باعث سوزش شود که این مورد کاملا طبیعی است و بعد از مدتی اسن سوزش از بین می‌رود. همچنین لازم به ذکر است در مواقعی که لنز در چشم دارید از این قطره‌ها به منظور کاهش قرمزی و سوزش چشمتان استفاده نکنید.

انواع قطره‌های چشمی برای رفع قرمزی و سوزش چشم

کلام پایانی

قطره چشمی به منظور رفع قرمزی و سوزش چشم امروزه به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. ناواع بدون نسخه آن می‌تواند مشکلات را حداقل برای مدتی محدود برطرف کند و اگر مشکل حاد نباشد، به طور کامل برطرف خواهد شد.

اما در صورت ادامه‌دار بودن عارضه، باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کرده و طبق نسخه او اقدامات را انجام دهید. فراموش نکنید که مصرف بیش از حد و در شرایطی بدون اجازه پزشک این قطره‌ها، ممکن است عوارض بسیار شدیدی را برایتان به دنبال داشته باشد. پیشنهاد ما این است که در صورت وقوع هر مشکل چشمی، با پزشک مشورت کرده و در صورت تایید وی از انواع قطره‌های چشمی استفاده کنید.

سوالات متداول

1-آیا قطره چشمی راه حلی مناسب برای درمان قرمزی و سوزش چشم است؟

پاسخ به این سوال کاملا بستگی به شرایط فرد دارد. در صورتی که دلیل قرمزی و سوزش چشم چندان جدی نبوده و به طور مثال تنها به دلیل خستگی یا ورود باکتری است، این قطره‌ها می‌توانند اثر مناسبی داشته باشند.

2-آیا تهیه قطره نیاز به نسخه پزشک دارد؟

قطره‌ها در دو نوع در بازار وجود دارند؛ برخی برای تهیه نیاز به نسخه پزشک دارند و برخی دیگر هم نیازی به نسخه ندارند.

3-آیا استفاده از قطره چشمی عوارض دارد؟

در صورت مصرف اشتباه یا زیاده‌روی در مصرف آن، قطعا عوارضی مانند خشکی چشم، تاری دید، مشکل در مردمک و ...به وجود خواهد آمد. بنابراین حتما باید مصرف قطره‌ها تحت نظر پزشک صورت بگیرد.

قطره چشمی

پست های اخیر

تا کنون نظری در این باره ثبت نشده.

    پیامی بگذارید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند