دکترعینک

۱۶ اسفند ۱۴۰۰

مضرات اشعه‌‌های فرابنفش و بنفش‌آبی برای چشم بسیار آسیب رسان است. علاوه بر آن دستگاه‌های دیجیتالی نیز این اشعه‌ها را که اصطلاحا نور آبی گفته می‌شود، ساطع می‌کنند. در سبک زندگی امروز چشمان بسیاری از ما بیش از دوساعت از روز در معرض نور آبی است. عدسی بلو کنترل می‌تواند از آسیب این اشعه به چشم پیشگیری کند.

عدسی بلو کنترل چیست؟

نور خورشید منبع اصلی نور آبی است. در صورت حضور در فضای آزاد، در معرض این نور قرار می‌گیرید. اما چنان‌که گفتیم، این تنها منبع نیست. دستگاه‌های الکترونیکی مثل رایانه، گوشی تلفن همراه، تلویزیون،لامپ‌های ال‌ای‌دی و فلورسنت این نور را تولید می‌کنند. بسیاری از افراد به دنبال عینک بلو کنترل هستند تا از میزان آسیب نور آبی بکاهند.بلو کنترل نوعی فیلتر است که در لنزهای بینایی قرار می‌گیرد.هدف از تعبیه آن مانع شدن از عبور نور آبی است که از صفحه‌های دیجیتالی تابیده می‌شود.

اگر طی روز از دستگاه‌های الکترونیکی نامبرده استفاده می‌کنید، عدسی بلو کنترل کمک می‌کند دید بهتری داشته باشید.همچنین چشم شما کمتر خسته می‌شود و از فشار زیاد بر آن جلوگیری می‌شود.

چرا باید از عینک بلوکنترل استفاده کنیم؟

تقریبا یک سوم از نور مرئی، نور آبی است.این نور به شبکیه و قرنیه آسیب می‌رساند. این‌گونه نیست که نور آبی تماما برای ما مضر باشد. این بخش از نور خورشید کمک می‌کند چرخه‌ی خواب و بیداری و ریتم سالم بدنمان را حفظ کنیم. نوری که از دستگاه‌های الکترونیکی تابیده می‌شود، در برابر پرتوهای تابشی خورشید ناچیز است.پس چرا تا این حد بر استفاده از عدسی بلو کنترل تأکید می‌شود؟

زیرا ما در طول روز هرگز نیازی نمی‌بینیم به خورشید خیره شویم. شدت تابش آن‌قدر زیاد است که تمایلی هم به این کار نداریم. درحالی‌که دائما به دستگاه‌های الکترونیکی خیره می‌شویم بی‌آن‌که متوجه گذشت زمانی نسبتا طولانی باشیم.

خیرگی بیش از حد به وسایل الکترونیکی

قرنیه و عدسی خود چشم در پیشگیری از رسیدن نور آبی به شبکیه تأثیر دارند.با این حال بخش زیادی از نور آبی مرئی از این دو عبور می‌کند و به شبکیه می‌رسد.اگر شبکیه بیش از حد در معرض نور آبی باشد، بینایی از دست خواهد رفت.اثر سوء دیگری که نور آبی بر چشم می‌گذارد، خستگی است.طول موج نور آبی کوتاه است و با انرژی بالاتری در فضا منتشر می‌شود.نور آبی تابیده از صفحات دیجیتال حکم نوعی «نویز» تصویری را دارد که به راحتی تمرکز نمی‌یابد. در نتیجه منجر به فشار زیاد به چشم، قرمزشدن آن یا تاری دید می‌شود.

تفاوت عینک بلو کنترل (عینک کامپیوتر) با عینک‌های دیگر چیست؟

عینک بلو کنترل با عینک‌هایی که برای مطالعه می‌زنید یا برای دوربینی و نزدیک‌بینی استفاده می‌کنید، فرق دارد.توان اصلاحی عینک‌های بلو کنترل در فاصله‌ی معمول چشمان شما از صفحات رایانه، گوشی همراه و مانند آن‌هاست.این عینک باید اصلاح دید را برای مشاهده‌ی صفحه‌ای انجام دهد که دورتر از صفحات خواندن و نوشتن است. از سویی نزدیک‌تر از دید دور (رانندگی یا مشاهده معمول اطراف) است.

عدسی بلو کنترل، دید اضح‌تری از صفحه‌ی کامپیوتر به شما می‌دهد. به‌همین‌دلیل، نیاز به تمرکز زیاد و فشار آوردن بیش از حد به چشم را کاهش می‌دهد.از دیگر تأثیرات این عینک خاص، بهبود اختلالات خواب، سردرد، خشکی و خستگی چشم است.این عدسی‌ها نور پرقدرتی را که از صفحات ال‌سی‌دی و ال‌ای‌دی ساطع می‌شود، خنثی می‌کنند. مدتی پس از استفاده از عینک بلو کنترل، متوجه این تأثیرات خواهید شد.

دیگر ویژگی‌های مثبت عدسی بلو کنترل این موارد هستند:

  • کنتراست بالا
  • مقاوم در برابر خراش
  • دوام بیشتر
  • مانع از تجمع گرد و غبار
  • مقاوم در برابر لک
مسدود شدن نور آبی توسط عدسی بلو کنترل

عینک بلو کنترل برای کدام افراد مناسب است؟

منابع نور آبی گسترده هستند. بنابراین افراد و اقشار گوناگونی نیز در معرض آن قرار می‌گیرند. پس عدسی بلو کنترل که با نام شیششه بلوکات نیز شناخته می‌شود(کارایی مشابه)، برای عده زیادی کارایی دارد:

۱.کودکان و نوجوانان

استفاده از ابزارهای الکترونیک مانند تلویزیون، تبلت و گوشی هوشمند حتی برای بچه‌ها اجتناب‌ناپذیر است.پس باید با کمک عدسی بلو کنترل، مضرات این وسایل را برای آنان کم کنیم.

۲.والدین در منزل

بسیاری از افراد در منزل نیاز دارند برخی امور خود را با ابزارهای الکترونیکی انجام دهند.داشتن ارتباط خصوصا با فرزندان زمانی که بیرون از منزل هستند، ضروری است.تلویزیون، تلفن هوشمند، تبلت و لپ‌تاپ از منابع تولید نور آبی است که والدین استفاده می‌کنند.حتی بازنشستگان هم با این وسایل سروکار دارند.

۳.دانش‌آموزان و دانشجویان

تمام مدارس و دانشگاه‌ها به سمت هوشمند شدن پیش می‌روند.بچه‌ها ساعاتی بسیار از آموزش خود را از طریق رایانه‌ها و نمایش‌گرها دریافت می‌کنند. آن‌ها همچنین برای امور درسی و ارتباطات خود از تلفن‌های هوشمند و رایانه استفاده می‌کنند.(در یک سال اخیر با شیوع بیماری کرونا و آنلاین شدن آموزش، نیاز دانش‌آموزان و دانشجویان به عینک بلو کنترل جدی‌تر شده است.)

تاثیر مثبت عدسی های بلو کنترل در جلوگیری از ورود نور آبی به چشم

۴.متخصصان جوان

مشاغل و رشته‌ها روزبه‌روز بیشتر با ابزارهای الکترونیکی و دیجیتالی پیوند می‌خورند.هرفردی که قصد دارد در حرفه‌ی خود موفق باشد ناچار است از انواع این ابزارها استفاده کند.

۵.کارمندان دفاتر

همه‌ی امور دفتری و اداری تا دهه‌های پیش روی کاغذها انجام می‌شد.دارات بخش‌های بزرگی برای بایگانی داشتند و پرونده‌های قطوری از سالیان قبل نگهداری می‌شدند.امروز تقریبا تمام پیام‌ها و اسناد به صورت الکترونیکی منتقل و ذخیره می‌شود. بنابراین کارمندان دائما با صفحات رایانه سروکار دارند و بالطبع باید از عینک بلو کنترل استفاده کنند

بنابر سبک زندگی امروز، ضرورت عدسی بلو کنترل را درمی‌یابیم. با مزیت‌های این عدسی آشنا شدیم و دانستیم چه تفاوتی با سایر عینک‌ها دارد. همچنین دانستیم برای چه افراد و اقشاری مفید است. اگر شما هم یکی از دسته افراد بالا هستید به احتمال زیاد به عینک بلو کنترل نیاز دارید. برای خرید عینک بلوکنترل با ما در ارتباط باشید.

instagram dreynak.com

در مورد این نوشته دیدگاهی دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات (۰)

مشاوره و پشتیبانی

مشاور و پشتیبان های ما در کنار شما هستند

پرداخت در محل

سفارش های خود را در محل پرداخت کنید!

گارانتی

گارانتی اصالت کالا و تضمین قیمت