ملیکا برزویی

۱۱ مرداد ۱۴۰۱

سوزش چشم از مشکلات آزاردهنده و رایجی است که ممکن است در طول زندگی هر شخصی چندین بار رخ دهد. علت سوزش چشم ممکن است بسیار ساده و قابل چشم‌پوشی باشد و بعد از مدتی نیز هیچ علائمی دیگر وجود نداشته باشد؛ اما در برخی موارد هم علت این عارضه بسیار جدی بوده و حتما باید نسبت به درمان آن اقدام کرد و عدم توجه به آن می‌تواند شرایط را بدتر هم بکند.

در این مطلب به دلیل اهمیت این موضوع به بررسی دلایل مختلف این عارضه رایج خواهیم پرداخت. بنابراین اگر می‌خواهید بدانید چرا چشم‌ها در برخی مواقع دچار سوزش می‌شوند حتما این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

با علت سوزش چشم آشنا شوید

سوزش چشم هر گونه ناراحتی و احساس سوزش در چشم است که گاه می‌تواند برای دقایقی بینایی فرد را هم تحت تاثیر قرار دهد. اما بعد از هر بار سوزش چشم‌ها ممکن است فرد از خود علت سوزش چشم را جویا شود. دلایل متفاوتی برای این اتفاق وجود دارد و هر دلیلی نیز درمان و کنترل مخصوص خود را دارد. اگر سوزش چشم‌ها بعد از مدتی بهبود پیدا نکرد، باید حتما توسط پزشک معاینه کاملی صورت بگیرد و سپس بر اساس تجویز پزشک عمل شود.

در زیر دلایل این عارضه را بررسی کرده و در ادامه هم راه‌های درمان این مشکل رایج را بیان خواهیم کرد.

بلفاریت دلیل سوزش چشم‌ها

بلفاریت به وجود پوسته‌ها و قسمت‌هایی مانند شوره در پلک‌ها گفته می‌شود که معمولا به دلایل باکتریایی به وجود می‌آید. این عارضه خود باعث سوزش چشم‌ها خواهد شد. قرمزی و متورم شدن اطراف چشم نیز معمولا به همراه این مشکل به وجود خواهد آمد. بعد از اولین علائم بهتر است به پزشک مراجعه شود و طبق تجویز وی مراحل درمان آغاز شود.

علت سوزش چشم چیست؟

 

خشک شدن چشم‌ها

عدم کارکرد درست مجرای اشکی، منجر به خشک شدن چشم می‌شود. علاوه بر سوزش، این عارضه باعث قرمزی، حساسیت به نور، تاری دید و خستگی چشم هم می‌شود. خشکی چشم در دسته‌بندی شدتی مختلفی قرار می‌گیرد و حتی می‌تواند باعث شود فرد نتواند از انواع لنزهای تماسی استفاده کند. خود خشکی چشم به دلایل مختلفی مانند قرار گرفتن در معرض دود و خاک، نگاه کردن به کامپیوتر و موبایل به مدت طولانی، آلرژی و عدم کارکرد درست مجرای اشک به وجود می‌آید. بسته به دلیل ایجاد خشکی، پزشک روش مناسبی برای درمان تجویز خواهد کرد. در شرایط حاد که مجرای اشک از کار افتاده باشد، ممکن است تنها راه درمان جراحی باشد.

آلرژی‌های مختلف

برخی مواقع، چشم به وجود برخی مواد حساسیت و آلرژی دارد و به محض قرار گرفتن این مواد رد چشم شروع به واکنش می‌کند. ورود گرد و غبار، دود و اجسام خارجی به چشم می‌تواند باعث بروز سوزش چشم شود. علاوه بر سوزش در صورت آلرژی، علائم دیگری مانند عطسه و آبریزش نیز ممکن است به وجود بیایند. در صورتی که وجود جسم خارجی در چشم با شدت زیادی باشد، باید حتما توسط پزشک متخصص از چشم خارج شود. در این حالت عدم درمان به موقع ممکن است باعث مشکلات بینایی هم شود.

سوزش و ریزش اشک از چشم

 

قرار گرفتن در معرض آفتاب

دیگر علت سوزش چشم می‌تواند قرار گرفتن در معرض نور آفتاب برای مدت زمان طولانی باشد. در حقیقت اشعه ماوراء بنفش موجود در نور خورشید باعث سوختگی چشم‌ها خواهد شد و نتیجه به صورت سوزش چشم نمایان می‌شود. سردرد، قرمزی چشم، تاری دید و حساسیت به نور از دیگر علائم قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب است.

روزاسه چشم

این بیماری، بیماری التهاب چشم‌ها است. در حقیقت بعد از وقوع این بیماری پلک‌ها دچار التهاب شدید می‌شوند و سوزش چشم نیز در ادامه آن همراه خواهد شد. این بیماری بیشتر در افرادی که آکنه روزاسه دارند دیده می‌شود.

 

سوزش چشم با ناخنک

ناخنک چشم بیماری است که با رشد بافت گوشتی در قسمت سفید چشم همراه می‌شود. این مشکل باعث سوزش چشم هم خواهد شد. از روش‌های درمان آن هم باید به جراحی اشاره کرد که پزشک با جراحی بافت را از چشم خارج می‌کند.

چشم صورتی

التهاب ملتحمه که همان قسمت نازکی است که روی سفیدی چشم را می‌پوشاند می‌تواند باعث چشم صورتی و در نهایت سوزش چشم‌ها شود. معمولا منشا این مشکل ویروس یا باکتری است. در برخی موارد حساسیت به ماده‌ای خاص هم باعث به وجود آمدن این مشکل می‌شود.

خستگی چشم

علت سوزش چشم همچنین می‌تواند به دلیل خستگی چشم‌ها هم باشد. خستگی چشم‌ها این روزها به دلیل استفاده زیاد از لوازمی مثل موبایل و کامپیوتر بسیار شیوع پیدا کرده است. خستگی باعث سوزش و قرمزی چشم‌ها می‌شود و حتی در مواردی روی بینایی نیز اثر دارد. در این حالت فاصله گرفتن از نمایشگرها برای مدتی یا استفاده از انواع عدسی‌های مخصوص کامپیوتر گزینه مناسبی خواهند بود. اگر این موارد را کنترل نکنید، ممکن است چشم‌ها هر روز ضعیف‌تر از روز قبل شوند و علاوه بر آن مشکلات بینایی دیگری هم به وجود بیاید.

صفحه اینستاگرام دکترعینک

درمان سوزش چشم

بسته به این که دلیل سوزش چشم‌ها چیست، درمان هم متفاوت خواهد بود. در شرایطی که سوزش شدید باشد، ممکن است برای تسکین سوزش پزشک از قطره، شستشو یا حتی کمپرس گرم استفاده کند. اما این موارد تنها مسکنی برای سوزش خواهند بود. برای درمان اصلی باید حتما در زمان مناسب به پزشک مراجعه کرد و پزشک با معاینه دقیق چشم‌ها و پرسیدن سوالاتی از فرد، دلیل اصلی این عارضه را متوجه خواهد شد.

به طور مثال اگر چشم دچار سوختگی حرارتی شده باشد، شستشو و استفاده از کمپرس سرد پیشنهاد می‌شود؛ یا برای مواردی که عفونت و ویروس باعث سوزش چشم شده باشد پزشک آنتی بیوتیک مخصوصی را تجویز خواهد کرد. حتی در مواردی خاص کار به جراحی نیز خواهد کشید؛ البته تمام این موارد بسته به دلیل ایجاد این عارضه دارد که نیازمند مراجعه به موقع و بررسی دقیق پزشک متخصص است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر سوزش پس از مدتی فروکش کرد و دیگر تکرار نشد نیازی به مراجعه به پزشک نیست. اما در صورتی که سوزش مکرر باشد و در طی چند روز نیز رخ دهد، حتما برای بررسی دلیل باید به پزشک مراجعه کنید.

همچنین در مواقعی که سوزش شدید باشد و همراه با علائم دیگر مانند آبریزش و سردرد و تاری دید و... ایجاد شود، باید به سرعت به نزدیک‌ترین متخصص مراجعه شود. عدم مراجعه در زمان مناسب مشکلات مختلف دیگری را به وجود خواهد آورد.

سوزش چشم چیست؟

 

کلام پایانی

سوزش چشم مشکلی است که برای همه افراد حداقل برای چند بار رخ خواهد داد. اما نکته مهم در این عارضه توجه به علت ایجاد آن است. در برخی مواقع علت بسیار جزئی بوده و با شستشویی ساده هم مشکل رفع خواهد شد. اما اگر این عارضه ادامه‌دار و مکرر باشد باید حتما به پزشک متخصص مراجعه شود.

در این مطلب سعی شد علت سوزش چشم به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرد که افراد بعد از دچار شدن به این عارضه بتوانند عکس‌العمل مناسبی را داشته باشند. هرگونه علامت و عارضه شدیدی را جدی بگیرید و در سریع‌ترین زمان برای درمان و از بین بردن آن اقدام کنید. چشم عضو بسیار حساس بدن است که هر اختلالی در عملکرد آن باعث برهم خوردن چرخه زندگی فرد خواهد شد.

سوالات متداول

1-مهم‌ترین دلیل سوزش چشم چیست؟

سوزش چشم یکی از رایج‌ترین مشکلات چشمی است که دلایل مختلفی دارد. خستگی، خشکی، ورود اجسام خارجی به چشم و آلرژی از مهم‌ترین علل این عارضه هستند.

2-آیا سوزش چشم می‌تواند نشانه‌ای از  بیماری خطرناکی باشد؟

سوزش چشم به دلایل متفاوتی رخ می‌دهد. برخی بیماری‌های چشمی نیز علائمی مانند سوزش چشم دارند. بنابراین باید این عارضه جدی گرفته شود و در موقع مناسبی درمان شود. اگر این علامت، نشانه‌ای از بیماری چشمی جدی باشد و نادیده گرفته شود، حتی مشکلات بینایی جدی هم برای فرد به وجود خواهد آمد.

3-درمان سوزش چشم چگونه است؟

بسته به دلیل ایجاد سوزش چشم‌ها درمان آن‌ هم متفاوت است. ممکن است در مواقع خاص که مشکل جدی باعث این سوزش شده باشد، جراحی نیز توسط پزشک صورت بگیرد. اما در مواقعی هم با استفاده از شستشو و قطره‌های چشمی این سوزش برطرف می‌شود. پس کشف علت آن نکته کلیدی و بسیار مهمی است که باید جدی گرفته شود.

در مورد این نوشته دیدگاهی دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات (۰)

مشاوره و پشتیبانی

مشاور و پشتیبان های ما در کنار شما هستند

پرداخت در محل

سفارش های خود را در محل پرداخت کنید!

گارانتی

گارانتی اصالت کالا و تضمین قیمت