دکترعینک

۱۶ اسفند ۱۴۰۰

افرادی که به مدت طولانی از وسایل الکترونیک و کامپیوتر استفاده می‌کنند اغلب دچار بی‌خوابی یا بدخوابی هستند. یکی از دلایل این امر نور آبی است که از نمایشگر این وسایل منتشر می‌شود.

آفتاب منبع اصلی نورهای آبی‌ است و وقتی ما در بیرون از خانه هستیم، در معرض شدید این تابش قرار داریم. اما برخی از منابع نوری دست‌ساخته بشر هم حاوی نور آبی هستند. از جمله می‌توان به لامپ‌های فلورسنت، LED و تلویزیون‌های صفحه‌تخت اشاره کرد.

عدسی زرد عینک آفتابی

نتایج یک مطالعه در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا نشان داد که استفاده از عینک‌های آفتابی با رنگ شیشه زرد یا کهربایی می‌تواند خواب شبانگاهی عمیق را برای کاربران فناوری به ارمغان بیاورد. عینک‌ با عدسی زرد قادر است نور طول موج آبی که بسیاری از وسایل الکترونیک منتشر می‌کنند را مسدود می کند. نور آبی تولید ملاتونین را در مغز سرکوب می کند؛ ملاتونین هورمونی است که تنظیم چرخه‌های خواب و بیداری در بدن انسان را به عهده دارد. بر اساس این تحقیقات مشخص شد افرادی که دو ساعت قبل از خواب، هنگام استفاده از دستگاه‌های دیجیتالی از عینک آفتابی با لنز زرد استفاده می‌کردند، حدود ۳۰ دقیقه بیشتر از دیگر افراد می‌خوابیدند.

این مطالعه همچنین ثابت کرد که استفاده از عینک‌های آفتابی با لنز زرد علاوه بر افزایش نیم ساعته مدت خواب شبانگاهی، کیفیت خواب افراد را نیز بهبود می‌بخشد و بطور کلی علائم بی‌خوابی را تا حد زیاد کاهش می‌دهد. در همین راستا خوب است بدانید به گفته کارشناسان، عینک آنتی‌رفلکس واقعی با رنگ زرد کهربایی بهترین گزینه برای خرید و استفاده است چرا که بهترین وضوح تصویر را برای فرد ایجاد می‌کند.

جنبه های پزشکی و درمانی عینک آفتابی

تقریبا همه می‌دانیم که استفاده از عینک آفتابی فارغ از جنبه زیبایی، جنبه پزشکی و درمانی نیز دارد. از جمله می‌توان به پیشگیری از بروز آب‌ مروارید و همین طور بیماری‌هایی اشاره کرد که در شبکیه یا پرده بینایی چشم پدید می‌آیند و موجب تحلیل‌رفتگی سلول‌های بینایی می‌شوند.

جنبه درمانی عینک آفتابی به آن دلیل است که می‌تواند جلوی تششعات آزار دهنده آفتاب را بگیرد و از طرف دیگر باعث ‌شود که بیننده پخش نور نداشته باشد.

در خرید عینک طبی باید دقت کنید که شیشه عینک خیلی تیره نباشد چرا که اگر بسیار تاریک باشد مردمک چشم بازتر شده و میزان نور و اشعه دریافتی توسط آن بیشتر خواهد شد که دراین صورت ضرر بیشتری به چشم وارد خواهد شد.

عینک آنتی‌رفلکس یا ضداشعه بهترین گزینه برای انتخاب عینک است چرا که در این عینک، یکسری مواد بی‌رنگ روی سطح عینک پاشیده شده که باعث رفلکس اشعه‌ها از روی چشم می‌شوند؛ بنابراین چشم احساس آرامش بیشتری را خواهد داشت. عدسی‌های زرد یا کهربایی رنگ برای محیط‌هایی که شفافیت بالایی دارند یا فعالیت‌های ورزشی مناسب‌ترند. این رنگ‌ها میزان کنتراست تصویر را در هوای ابری، مه‌گرفته و شرایط کم‌نور و نیمه‌تاریک افزایش می‌دهند و برای ورزش‌های داخل و خارج از سالن مناسب هستند. عدسی‌های زرد و کهربایی با فیلتر کردن نور آبی موجب شفاف شدن فوکوس و دید فرد می‌شوند.

نور آبی باعث ایجاد اختلال خواب می‌شود

به این دلیل که نورهای پرانرژی آبی با طول‌موج کوتاه بسیار آسان‌تر از بقیه تابش‌های نوری پراکنده می‌شوند، بنابراین خیلی سخت متمرکز می‌شوند. وقتی شما به صفحه کامپیوتر یا دیگر وسایل الکترونیک نگاه می‌کنید، مقدار زیادی نور آبی به چشم تابیده می‌شود و این نویزهای پراکنده و غیرمتمرکز، موجب کاهش کنتراست شده و خستگی چشم را سبب می‌شوند. همچنین اگر در شب به صفحه نمایش وسایل الکترونیک خیره شوید، نور آبی منتشرشده از آن به چرخه طبیعی خواب آسیب رسانده و موجب بی‌خوابی و حواس‌پرتی در طول روز خواهد شد.

عدسی‌های کهربایی و زرد و همچنین فیلترهای بلوپروتکت زایس نورهای آبی مضر را فیلتر می‌کنند و بنابراین نه تنها از خستگی چشم‌ها پیشگیری می‌شود بلکه خوابی آرام‌تر را نیز برای فرد به ارمغان خواهد آورد. عدسی BlueProtect زایس برای اشخاصی طراحی و ساخته شده است که زمان زیادی از زندگی روزانه خود را به نگاه کردن به صفحه نمایش کامپیوتر، تبلت، موبایل یا تلویزیون سپری می‌کند و به‌طور مستمر در معرض نورهای LED و CFL هستند.

در آخر هم توصیه می‌کنیم هنگام خرید عینک، اطمینان حاصل کنید که عدسی آن مانع عبور امواج ماورای بنفش به چشم می‌شود. برچسب برخی کارخانه‌ها بیانگر جذب اشعه UV تا ۴۰۰ نانومتر است که به معنای جذب ۱۰۰ درصدی اشعه UV است.

instagram dreynak.com

 

 

در مورد این نوشته دیدگاهی دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات (۰)

مشاوره و پشتیبانی

مشاور و پشتیبان های ما در کنار شما هستند

پرداخت در محل

سفارش های خود را در محل پرداخت کنید!

گارانتی

گارانتی اصالت کالا و تضمین قیمت