مقایسه عدسی های فشرده

شیشه و عدسی عینک فشرده چیست؟

شیشه و عدسی عینک فشرده عدسی‌هایی هستند که نور را بیشتر و موثرتر نسبت به دیگر عدسی‌های معمولی یا پلاستیکی منحرف می‌کنند. این عامل به دلیل آن است که مواد به کار رفته در این عدسی‌ها، ضریب شکست بالاتری نسبت به عدسی‌های معمولی دارند. در واقع این مواد باعث می‌شوند که عدسی‌ها نازک‌تر و سبک‌تر ساخته شوند.

پس اگر شما دنبال عینک نازک و سبک هستید که زیبایی خاصی را هم به صورت شما اضافه می‌کند، باید این عدسی‌ها را مد نظر داشته باشید. این قانون کلی است؛ هرچه ضریب شکست بالاتر برود و عدسی فشرده‌تر شود، ضخامت و وزن آن هم کاهش می‌یابد.

اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد این عدسی‌ها داشته باشید، مطلب زیر به شما کمک می‌کند.

آشنایی با عدسی عینک فشرده

عدسی‌های با ضریب شکست بالا، به خصوص اگر برای نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم نیاز به عینک و شماره عینکی قوی داشته باشید، بسیار موثر و مفید هستند. تفاوتی که عدسی‌های فشرده با ضریب شکست بالا در تبدیل عدسی‌های ضخیم و بدشکل به شیشه‌های نازک ایجاد می‌کنند، می‌تواند بسیار چشمگیر باشد.

به طور کلی، ضریب شکست نسبت حرکت نور در خلا به حرکت نور در ماده است. از این ویژگی‌ در عدسی عینک فشرده برای بالا بردن میزان انحراف نور و فشرده‌سازی مواد سازنده عدسی استفاده می‌شود که بتوان عدسی راحت و سبک را در اختیار داشت.

ضریب شکست عدسی‌های عینک در حالت معمول بین 1.5 تا 1.74 متغیر است. عدسی‌هایی که در محدوده پایین‌تر قرار دارند، ضخامت شیشه عدسی بیشتر می‌شود و برعکس؛ عدسی با ضریب شکست بالاتر که عدسی فشرده هم نامیده می‌شود، نازک‌تر و سبک‌تر است. هر چه میزان نزدیک‌بینی یا دوربینی بیشتر باشد، تفاوت قابل‌لمس‌تر خواهد بود.

معمولا عدسی‌هایی که دارای ضریب شکست بالاتر از 1.50 و 1.52 هستند، عدسی عینک فشرده در نظر گرفته می‌شوند. با این حال در بین خود عدسی‌های فشرده هم تفاوت‌های حجمی و ضخامتی وجود دارد.

عدسی فشرده چیست

تفاوت عدسی عینک فشرده با عدسی‌های معمولی

تمامی عدسی‌های تولید شده، هدفی یکسان دارند و برای اصلاح دید شما طراحی می‌شوند. با این وجود، عدسی‌های فشرده، به دلیل مواد متراکم، ضخامت کمتری نسبت به عدسی‌های استاندارد و معمولی دارند و این موضوع به خصوص در گوشه‌ها بیشتر مورد توجه است.

اگرچه افرادی که نسخه‌های اصلاحی ضعیفی دارند ممکن است تفاوت زیادی را متوجه نشوند، اما هرکسی که نسخه و شماره چشم قوی دارد، باید عدسی‌های با ضریب شکست بالا و فشرده را در اولویت خرید خود قرار دهد؛ البته این کاملا به سلیقه شما، نظر پزشک و موارد دیگر وابسته است.

عدسی‌های فشرده چقدر نازک هستند؟

این که عدسی چشم شما در صورت فشرده بودن، چقدر نازک خواهد بود، به موارد مختلفی بستگی دارد؛ از این موارد می‌توان به نسخه عدسی شما، میزان ضریب شکست، طراحی عدسی، اندازه و شکل فریم عینک و ... اشاره کرد.

در مورد نسخه لنز، شما قادر به تغییر آن نیستید؛ زیرا پزشک برای شما نمره چشم را تعیین کرده و بر اساس آن برای شما عدسی تجویز می‌کند. اما با توجه به دیگر متغیرها می‌توانید در هرچه نازک‌تر شدن عدسی خود، نقش داشته باشید؛ البته به شرطی که مایل به استفاده از عدسی عینک فشرده و نازک باشید.

شما می‌توانید عدسی با ضریب شکست بیشتر از 1.60 انتخاب کنید. هرچه ضریب شکست بیشتر باشد، عدسی‌ها نازک‌تر خواهند بود. عدسی‌هایی با ضریب شکست 1.67 و بالاتر می‌توانند کمتر از نصف ضخامت عدسی‌های پلاستیکی معمولی باشند. عدسی‌های با ضریب شکست 1.59 تنها 20 درصد از عدسی‌های معمولی نازک‌تر هستند.

همچنین این امکان را دارید که عدسی‌های فشرده آسفریک را انتخاب کنید. این عدسی‌های عینک، با منحنی‌های صاف‌تر ساخته می‌شوند و به شکل قابل توجهی از نظر ظاهری باریک‌تر از عدسی‌های معمولی هستند.

این امکان را دارید که فریم و قابی کوچک‌تر هم انتخاب کنید. هر چه فریم کوچک و نازک‌تری انتخاب کنید، عدسی عینک هم نازک‌تر می‌شود. همچنین از این موضوع اطمینان حاصل کنید که مردمک‌های شما تا حد امکان به مرکز دهانه عدسی در کادر عدسی نزدیک هستند. این موضوع هم روی ضخامت تاثیرگذار است.

عدسی های فشرده عینک

عدسی‌های فشرده چقدر سبک هستند؟

میزان وزن عدسی عینک فشرده به عاملی به نام وزن مخصوص ماده بستگی دارد. این معیار، نشان‌دهنده تراکم مواد عدسی است.

برخی از عدسی‌های فشرده ممکن است نازک‌تر از سایر عدسی‌ها باشند که به دلیل ضریب شکست آن‌ها است و در عین حال ممکن است سنگین‌تر از عدسی‌های ضخیم‌تر باشند؛ البته در صورتی است که از ماده‌ای با وزن مخصوص بالاتر ساخته شده باشند.

اگر به دنبال عدسی با وزن و ضخامت کم هستید، باید به سراغ عدسی‌های با ضریب شکست بالا و وزن مخصوص کم بروید. بهترین این عدسی‌ها شامل عدسی 1.67 و 1.71 و 1.74 پلاستیکی هستند.

این عدسی‌ها می‌توانند کمتر از نصف وزن عدسی‌های شیشه‌ای معمولی و 25 تا 30 درصد سبک‌تر از عدسی‌های پلاستیکی معمولی باشند.

Trivex کمترین وزن مخصوص را در بین مواد محبوب عدسی عینک دارد. این باعث می شود لنزهای Trivex بسیار سبک و راحت باشند. اگر چه این عدسی با ضریب شکست 1.53 ممکن است فقط 10 درصد نازک‌تر از عدسی‌های معمولی باشد، اما می‌تواند تا 30 درصد سبک‌تر از بقیه عدسی‌ها ساخته شود.

پوشش عدسی فشرده

مواد به کار رفته در ساخت عدسی مانع از عبور برخی نورها از عدسی می شوند. این نور از سطح عدسی عینک منعکس شده و باعث می‌شود کمی در دید دچار مشکل شوید و وضوح در شب هم کاهش زیادی پیدا می‌کند.

عدسی‌های از جنس شیشه یا پلاستیکی معمولی حدود 8 درصد نور را منعکس می‌کنند. اما عدسی‌ عینک فشرده قادر است که تا 50 درصد نور بیشتری را نسبت به لنزهای شیشه‌ای یا پلاستیکی معمولی منعکس کنند.

به دلیل انعکاس و انحراف بیشتر، داشتن پوشش لنز ضد انعکاس روی عدسی‌های فشرده و با ضریب شکست بالا کاملا ضروری است. عدسی‌های فشرده با چنین پوشش‌هایی تا 99.5 درصد نور را برای دید بهینه به چشم منتقل می‌کنند.

 از آنجایی که پوشش ضد انعکاس به طور کامل انعکاس عدسی عینک را حذف می‌کند، عدسی‌های با شاخص بالا را تقریبا به شکل نامرئی در می‌آورد. این امر باعث می‌شود که دیگران بتوانند چشم شما را از پشت عینک هم به خوبی مشاهده کنند.

عدسی فشرده

مزایا و معایب عدسی عینک فشرده

این عدسی‌ها مزایا و معایبی دارند که می‌تواند در انتخاب و خرید شما تاثیرگذار باشد. ممکن است تنها به دلیل یک مزیت، به سراغ آن‌ها بروید و یا عکس، به دلیل یک عیب، قید خرید آن‌ها را بزنید. در ادامه به معرفی مزایا و معایب این عدسی‌ها می‌پردازیم.

انعطاف‌پذیری بالا عدسی عینک فشرده

این عدسی‌ها به دلیل ضخامت کمی که دارند، امکان استفاده در انواع فریم‌ها و قاب‌ها را دارند. بنابراین دست شما در انتخاب فریم برای این نوع عدسی کاملا باز است و می‌توانید مطابق با سلیقه خود عمل کنید.

راحتی

به دلیل وزن و ضخامت پایین، این عدسی‌ها برای افرادی که مدت زمان از عینک استفاده می‌کنند، بسیار مناسب است. همچنین قرارگیری عینک روی صورت و بینی هم بسیار راحت‌تر است و شما احساس خستگی کمتری خواهید کرد.

زیبایی

برای افرادی که نمره چشم ضعیفی دارند و شاید در گذشته از عینک‌های حجیم و با عدسی‌های بزرگ استفاده می‌کردند، این می‌تواند مزیت بسیار خوبی باشد که به زیبایی و ظاهر بهتر آن‌ها هم کمک می کند. شما دیگر از شر عینک‌هایی با عدسی‌های عجیب و غریب و بزرگ، راحت می‌شوید.

حال در ادامه به برخی از معایب عدسی عینک فشرده اشاره می‌کنیم.

قیمت نسبتا بالا

این عدسی‌ها از ترکیب شیمیایی مصنوعی ساخته می‌شوند. همچنین برای بریدن آن‌ها هم روش خاصی به کار گرفته می‌شود. همه این دلایل باعث می‌شوند که این عدسی‌ها قیمت به مراتب بالاتری را داشته باشند. البته شاید قرار دادن قیمت این محصول در معایب آن چندان منطقی نباشد؛ زیرا به هر ترتیب به همان میزان هزینه، فرد امکانات و خدمات مناسبی را دریافت می‌کند، اما ممکن است این بحث برای بسیاری از افراد تعیین‌کننده باشد و برای آن‌‌ها عیب بزرگی به حساب بیاید.

دوام و پایداری عدسی عینک فشرده

این عدسی‌ها به دلیل ساخت و ظاهری که دارند، هم بیشتر مستعد خط و خش هستند و هم راحت‌تر آسیب دیده و می‌شکنند. به همین دلیل باید در نگهداری آن‌ها دقت بیشتری را به خرج داد که از هزینه‌های اضافی هم جلوگیری شود.

انعکاس

این عدسی‌ها همانطور که پیش‌تر هم گفته شد، میزان انعکاس بیشتری را نسبت به عدسی‌های معمولی دارند. این امر باعث می‌شود که این عدسی‌ها در محیط‌های پرنور یا هنگام رانندگی، کمتر مورد استفاده قرار بگیرند؛ البته خوشبختانه پوشش‌های ضد انعکاس مناسبی طراحی شده است که به طور کامل این مشکل را برطرف می‌کند.

انحراف

یکی دیگر از مشکلات این عدسی‌ها، اعوجاج و انحراف در دید محیطی است که به دلیل ساختار آنها اتفاق می‌افتد. میزان اعوجاج در این عدسی‌ها، بیشتر از عدسی‌های معمولی و استاندارد است.

نتیجه‌گیری

در این مطلب سعی کردیم اطلاعات جامع و کاملی را در مورد عدسی عینک فشرده در اختیار شما بگذاریم. قطعا انتخاب اول کسانی که نمره چشم بالایی دارند و زمان زیادی را از عینک استفاده می‌کنند، چنین عدسی‌هایی هستند.

بهترین راه برای انتخاب نوع عدسی، مراجعه به پزشک و مشورت با او است. قطعا پزشک با دانش و تجربه خود، بهترین پیشنهاد را به شما ارائه می‌دهد.

سوالات متداول

1.آیا با نمره چشم کم هم می‌توان از عدسی‌های فشرده استفاده کرد؟

به طور کلی این عدسی‌ها برای شماره‌های چشم پایین چندان کارایی ندارند؛ حتی در برخی موارد دید شما نیز با مشکلاتی روبرو می‌شود. اما به تازگی برخی شرکت‌ها تمامی عدسی‌های خود را به صورت فشرده می‌سازند و شما با مشورت با پزشک متخصص می‌‌توانید از این عدسی‌ها بهره ببرید.

2.آیا می‌توان از عدسی‌های فشرده برای عینک‌های آفتابی هم استفاده کرد؟ مزیت آن چیست؟

در کل با توجه به بحث زیبایی و ظرافت این محصول، می‌توان از آن‌ها در عینک‌های آفتابی هم بهره برد. این عدسی‌ها در رنگ‌های متنوعی برای چنین مصارفی در دسترس هستند که تاثیر زیادی هم بر جلوگیری از نفوذ اشعه ماوراء بنفش دارند.

3.معایب استفاده از عدسی‌های فشرده در عینک آفتابی چیست؟

این عدسی‌ها به دلیل ضخامت کم و وزن پایین، دوام کمتری دارند و این باعث می‌شود که نیاز به نگهداری دقیق‌تری داشته باشند. بنابراین ممکن است در زمان کمتری نسبت به دیگر عدسی‌ها آسیب ببینند.

 

عدسی عینک فشرده

پست های اخیر

تا کنون نظری در این باره ثبت نشده.

    پیامی بگذارید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند