تعیین شماره لنز چشمی

با راه‌های نسخه خوانی لنز چشمی آشنا شوید

لنزها پرکاربردترین راه درمان مشکلات مختلف بینایی هستند. همچنین در موارد بسیاری استفاده‌ی آرایشی و هنری دارند. برای استفاده از لنزهای طبی، در قدم اول باید معاینه شوید تا شماره لنز چشمی مورد نیازتان تعیین شود. اپتومتریست بعد از معاینه، برایتان نسخه‌ای می‌نویسد که با آن می‌توانید لنز مورد نیاز و مناسبتان را تهیه کنید.

نسخه‌ی لنز حاوی اطلاعات و جزئیات خاص و دقیقی است. این اطلاعات به شما کمک می‌کند لنزی راحت، مطلوب و مطابق نیازتان خریداری کنید.در ادامه درباره‌ی روش تعیین شماره لنز و اهمیت نسخه بیشتر خواهیم گفت.

شماره لنز (چشمی) چگونه تعیین می‌شود؟

برای تعیین شماره لنز چشمی ، اپتومتریست پس از معاینه، با توجه به نیازها و هدف استفاده، نسخه لنز مناسب را تجویز می‌کند. اپتومتریست‌ها، برای نوشتن نسخه‌های لنز و تعیین شماره لنز ، از اصطلاحات تخصصی، اختصاری و اندازه‌گیری‌های استاندارد استفاده می‌کنند. این نسخه‌ها در نگاه اول ممکن است شبیه یک رمز به‌نظر برسند، اما رمزگشایی آن بسیار ساده ‌است.

 در زیر نمونه‌ای از نسخه‌ی تجویز لنز آورده شده است. مکان‌نما را روی هر عبارت یا شماره قرار دهید، در سمت راست توضیح مربوط به آن را می‌بینید:

شماره لنز ( چشمی )

علاوه بر این، اگر از لنزهای یکبار مصرف استفاده می‌کنید، اپتومتریست در نسخه، تعداد تعویض‌ها را  نیز مشخص می‌کند. به‌طور مثال: یک‌بار در ماه، هر دو هفته، یک‌بار در هفته، روزانه و غیره.

بعضی از برندهای لنز، شامل اطلاعاتی در مورد زمان تعویض هستند و برنامه‌ای را برای تعویض لنز پیشنهاد می‌دهند(مثلا زمان پیشنهادی برند Ophtha-Lens برای تعویض، یک هفته است). با این وجود، بهترین تصمیم‌گیرنده اپتومتریست است چراکه می‌داند با توجه به نیاز چشم و سبک‌زندگی‌تان چه لنزی مناسب‌تر است.  

 همچنین باید توجه کرد که لنز و عینک‌، نسخه‌ی مشترکی ندارند. شماره عینک با شماره لنز چشمی متفاوت است. بنابراین نمی‌توانید از نسخه‌ی عینک برای خرید لنز استفاده کنید و نیاز به نسخه‌ی جدیدی دارید.اما ما راه مناسب تری را به شما معرفی میکنیم.اگر به تازگی نسخه عینک دریافت کرده اید و زمان کافی برای معاینه مجدد ندارید میتوانید با راسال نسخه عینکتان برای اپتومتریست های دکترعینک بدون هیچ گونه هزینه ای به راحتی نسخه لنزتان را دریافت کنید واقدام به خرید نمایید.

 آیا می‌توان لنزها را بدون نسخه خریداری کرد؟

 طبق قانون خرید تمام انواع لنز، نیاز به یک نسخه معتبر دارد که توسط اپتومتریست نوشته شده باشد. این قانون شامل لنزهای آرایشی، زیبایی و لنزهای مخصوص جلوه‌های ویژه هم می‌شود. تنها اپتومتریست می‌تواند بعد از معاینه چشم و امتحان لنز، برایتان نسخه بنویسد و زمان استفاده از لنز را مشخص کند. همچنین بار اول هم ممکن است برای قرار دادن لنز، نیاز به کمک اپتومتریستداشته باشید.

در ایران بعضی از لنزهای رنگی و زیبایی، بدون نسخه پزشک به فروش می‌رسند. این لنزها معمولاً جنس‌های مرغوبی ندارند و مانع رسیدن اکسیژن کافی به قرنیه می‌شوند. بنابراین بهتر است برای حفظ سلامت چشم، حتما به مشاورین آگاه این امر مشورت نمایید و از مراکز معتبر و قابل پیگیری لنزتان را تهیه نمایید.

 چرا برای خرید و تعیین شماره لنز چشمی نیاز به نسخه است؟

یکی از مهم‌ترین دلایل اهمیت نسخه، فروش غیرقانونی لنز است. لنز وسیله‌ای پزشکی است که با یکی از حساس‌ترین اعضای بدن، یعنی چشم در ارتباط است. لنزهای نامرغوب یا ناسازگار با چشم‌ها، مشکلاتی جدی مانند اختلال بینایی، عفونت چشم، التهاب، تورم و سایش ایجاد می‌کنند. در موارد حادتر، استفاده از لنز نامناسب، می‌تواند باعث آسیب دائمی به بافت چشم و تهدید همیشگی بینایی شود.

یکی از نکات مهم دیگر، توجه به مسائل بهداشتی لنز است. هرگز نباید لنزتان (حتی لنز رنگی و تزئینی) را به کسی بدهید. لنز وسیله‌ای کاملاً شخصی است و به اشتراک گذاشتن آن سلامت چشم را به خطر می‌اندازد.

همچنین برای تعیین شماره لنز چشمی ، باید نسخه را همراه خود داشته باشید تا با اطمینان بیشتری لنز مناسب را خریداری کنید.

نسخه و شماره لنز چشمی تا چه زمانی اعتبار دارند؟

 طبق قانون، نسخه و شماره لنز ، حداقل تا سه ماه اعتبار دارد. البته ممکن است بر اساس تشخیص متخصص، این زمان کاهش پیدا کند. بعد از پایان اعتبار نسخه تعیین شماره لنز چشمی ، تا معاینه‌ی دوباره، نمی‌توانید لنز دیگری خریداری کنید. معاینه‌ی منظم چشم، به شما کمک می‌کند سلامت عمومی چشمتان را تضمین کنید و در زمان تعویض لنز، انتخاب مناسبی داشته باشید. انتخاب لنز نامناسب یا عدم تعویض به موقع آن، ممکن است سلامت چشمتان را تهدید کند.

 چارلز اسلونیم، یکی از اپتومتریست‌های فلوریدا می‌گوید: «عدم احساس ناراحتی در چشم، بینایی مطلوب و راحتی لنزها، به معنای تضمین سلامتی چشم نیست. ممکن است چشمتان دچار مشکلات ذره‌بینی و بسیار کوچک باشد که فقط با اسلیت لمپ مشاهده می‌شود. بنابراین، باید به‌طور مرتب مورد معاینه قرار بگیرید.»

اسلونیم همچنین می‌گوید در حدود ۱۰ درصد از افرادی را که در بیمارستان معاینه می‌کند، دچار مشکلات بینایی هستند و اگر بلافاصله مورد درمان و مراقبت قرار نگیرند، دچار مشکلات حادتری می‌شوند.

اگر بر اثر استفاده از لنز دچار مشکل شدید، نگران نباشید. بعید است که مجبور شوید لنز را به‌طور دائم کنار بگذارید. در اکثر مواقع با معاینه، تعیین شماره لنز چشمی جدید، تغییر نوع لنز، تغییر محلول تمیز کننده یا تغییر نحوه‌ی تعویض لنز، مشکل برطرف می‌شود.

 بعد از تعیین شماره لنز به چه نکاتی توجه کنیم؟

بعد از مراجعه به اپتومتریست و دریافت نسخه‌ی معتبر شماره لنز و سایر جزئیات، نوبت به خرید لنز می‌رسد. تنوع زیاد لنزها، به شما امکان می‌دهد با توجه به نیاز چشم و سایر شرایط، مناسبت‌ترین لنز را انتخاب کنید. لنزها معمولاً در دسترس هستند و از طریق منابع مختلفی به فروش می‌رسند؛ از جمله اپتومتریست‌ها، فروشگاه عینک، انبارها، فروشندگان انبوه و خرده‌فروش‌های آنلاین.

نکته‌ی مهم در مورد خرید لنز، انتخاب منبع درست، معتبر و قانونی است. فروشندگانی که بدون نسخه لنز می‌فروشند، علاوه بر نقض قانون، سلامت چشمتان را هم به خطر می‌اندازند. فراموش نکنید که خرید از چنین فروشندگانی هیچ تضمینی به دنبال ندارد.

در آخر

 لنز یکی از پرکاربردترین راه‌های درمانی و یکی از پرطرفدارین وسایل زیبایی است. انتخاب لنز مناسب، تاثیر زیادی روی سلامتی و بینایی مطلوب دارد. شماره لنز باید کاملاً مطابق نیازهایتان باشد و با معاینه اپتومتریست تعیین شود. عدم توجه به نکات بهداشتی و پزشکی در انتخاب لنز، باعث می‌شود نه‌تنها مشکلات بینایی‌تان رفع نشود، بلکه زمینه خطرات و بیماری‌های چشمی را فراهم می‌شود. بنابراین با دقت در مراحل انتخاب و خرید لنز، سلامت چشمتان را تضمین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *