ملیکا برزویی

۰۲ مرداد ۱۴۰۱

سوزش چشم

سوزش چشم یکی از مشکلات چشمی است که می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. این عارضه به دلایل مختلفی روی می‌دهد. برخی بیماری‌های چشمی، آلودگی، استفاده بیش از حد از موبایل یا کامپیوتر و ... می‌تواند از برخی دلایل این مشکل باشد.

ممکن است این مشکل همراه با عوارض دیگری همچون ریزش اشک هم روی دهد؛ بنابراین شناخت علت و تلاش برای رفع آن در کوتاه‌ترین زمان اهمیت بسیار زیادی دارد. در این مطلب به بررسی بیشتر این مشکل و راهکارهای مربوطه اشاره خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر ادامه مطلب را دنبال کنید.

سوزش چشم چیست و چه دلایلی دارد؟

سوزش چشم یکی از عارضه‌های چشمی است که برخی اوقات به مشکلی بزرگ برای فرد تبدیل می‌شود. هر گونه حس سوزش و احساس ناراحتی درون چشم را سوزش چشم می‌نامند. این عارضه بسته به علت بروز، می‌تواند تنها یا همراه با سایر علائم مانند ریزش اشک اتفاق بیفتد. اما این عارضه به چه دلایلی ممکن است رخ دهد و برای حل آن چه راهکارهایی وجود دارد؟ این موارد در ادامه این متن بررسی می‌شود. در زیر برخی از دلایل عمده سوزش چشم را بررسی می‌کنیم.

خشکی چشم از دلایل سوزش چشم

یکی از دلایل اصلی سوزش چشم، خشکی چشم است. در این حالت مجاری اشک، اشک کافی برای تولید ندارند و موجب می‌شود که چشم‌ها دائما دچار سوزش شوند. در چنین حالتی بهتر است با مشورت پزشک از قطره‌های مخصوص استفاده کنید. همچنین اگر سوزش به این دلیل اتفاق بیفتد، ممکن است همراه با سایر علائم هم باشد؛ از این علائم باید به قرمز شدن چشم، درد، تار دیدن و... اشاره کنیم.

دلیل سوزش چشم چیست؟

 

انواع آلرژی‌ها

آلرژی هم از دلایل اصلی سوزش چشم است. در حقیقت هر ماده خارجی می‌تواند در چشم باعث آلرژی شود. بعد از ورود هر نوع ماده خارجی از جمله گرد و غبار و... بدن با تولید هیستامین به این ماده محرک پاسخ می‌دهد. این ممکن است در چشم باعث سوزش شود. علاوه بر سوزش، قرمزی و درد هم می‌تواند از علائم دیگر این عارضه باشد. در صورت حاد بودن موضوع حتما باید به پزشک متخصص مراجعه شود که در صورت نیاز با ابزار مشخص و خاص ماده خارجی از چشم خارج شود.

نگاه کردن به موبایل و کامپیوتر را جدی بگیرید!

اما در این مطلب نگاهی ویژه به سوزش چشم به علت نگاه کردن به موبایل یا کامپیوتر خواهیم داشت. به واسطه تغییر سبک زندگی، امروزه همه انسان‌ها از موبایل و کامپیوترهای شخصی به مدت زمان‌های مختلفی استفاده می‌کنند. یکی از عوارض جدی استفاده طولانی مدت از این تجهیزات، مشکلات مختلف چشمی است. خشکی چشم رایج‌ترین مشکلی است که به دلیل استفاده از این تجهیزات برای افراد رخ می‌دهد. دلیل این است که افراد زمان زیادی را تنها به یک نقطه مشخص خیره شده و چشم آن‌ها تحرک لازم را پیدا نمی‌کند و در ادامه خستگی و خشکی شدید چشم به وجود خواهد آمد. خشکی چشم هم باعث سوزش چشم می‌شود که ممکن است در بسیاری از حالات آزاردهنده باشد.

بنابراین بهترین کار نگاه نکردن طولانی مدت به نمایشگر تجهیزات مختلف امروزی است. بهتر است بعد از هر چند دقیقه از نمایشگر فاصله گرفته و کمی به چشم‌ها استراحت دهید. اما برخی افراد به دلیل شغل خود و در مواقع خاص، مجبور هستند ساعات طولانی را به نگاه کردن به صفحه نمایش موبایل یا انواع کامپیوتر بپردازند. در این حالت بهترین کار چیست؟ استفاده از عینک‌های مخصوص با عدسی بلوکات یا بلوکنترل در این حالت بهترین گزینه پیش رو است. این عدسی‌ها میزان قابل توجهی از نور آبی مضر خارج شده از این نمایشگر‌ها را فیلتر کرده و باعث می‌شود چشم‌ها از خطرات این اشعه‌ها در امان بمانند.

بسته به ساعات کار با انواع تجهیزات و مشخصات چشمی شما، پزشک یکی از انوع بلوکات یا بلوکنترل را برایتان تجویز خواهد کرد. در صفحه عدسی سایت دکتر عینک هم می‌توانید انواع این عدسی‌های مناسب برای کار با کامپیوتر و موبایل را مشاهده کنید.

جلوگیری از سوزش چشم

 

تشخیص سوزش چشم و درمان آن

بعد از سوزش چشم، در صورتی که شرایط حاد باشد بهترین کار مراجعه به پزشک است. زیرا دلیل این اتفاق ممکن است به راحتی قابل تشخیص نباشد.

بعد از معاینه و پرسش و پاسخ پزشک، ممکن است انواع روش‌های درمانی توسط پزشک تجویز شوند که باید حتما آن‌ها را جدی گرفت و دنبال کرد. در کل قرار دادن کمپرس گرم، استفاده از قطره‌های چشمی، شستشوی چشم و... روش‌هایی هستند که برای تسکین موقت استفاده می‌شوند. اما اگر دلیل سوزش به طور مثال استفاده بیش از حد از موبایل و کامپیوتر باشد، باید استفاده از عدسی‌های مخصوص تجویز شود.

در شرایط بسیار نادر هم اگر دلیل سوزش خشکی چشم بسیار شدید باشد، ممکن است روش‌های جراحی برای باز کردن مجرای اشک فرد پیشنهاد شوند.

کلام پایانی

سوزش چشم یکی از عارضه‌های چشمی است که به دلایل مختلفی رخ می‌دهد؛ از خشکی چشم و آلرژی گرفته تا استفاده و خیره شدن بیش از اندازه به نمایشگرهای مختلف. سوزش چشم‌ها به هر دلیلی که باشد باید جدی گرفته شود؛ زیرا در صورت عدم درمان به موقع و مناسب ممکن است مشکلات بعدی و جدی‌تر را هم به همراه داشته باشد.

بنابراین مراجعه به پزشک در بهترین و سریع‌ترین زمان موضوع بسیار مهمی است. همچنین در صورتی که پزشک تجویز خاصی مانند عینک و عدسی مشخصی را برای شما داشته باشد، باید حتما آن‌ را به دقت اجرا کنید که مجددا دچار سوزش چشم نشوید.

سوالات متداول

1-سوزش چشم به چه دلایلی رخ می‌دهد؟

سوزش چشم عارضه چشمی است که دلایل اتفاق افتادن آن می‌تواند مختلف باشد. ورود اجسام خارجی، آلرژی، خشکی، نگاه کردن به نمایشگرهای مختلف برای مدت زمان طولانی و ... از اصلی‌ترین دلایل این مشکل هستند.

2-آیا نگاه کردن به نمایشگرهای موبایل و کامپیوتر باعث سوزش چشم می‌شود؟

بله، یکی از اصلی‌ترین دلایل ایجاد سوزش چشم در دنیای هوشمند امروزی استفاده طولانی مدت از ابزارهای ارتباطی مختلف است. به همین دلیل باید ساعات کار استفاده از این تجهیزات را کاهش داد یا در صورت استفاده طولانی مدت، باید از عدسی‌های مخصوص بلوکات یا بلوکنترل با مشورت پزشک استفاده کرد.

3-راه درمان سوزش چشم‌ها چیست؟

بسته به دلیل و عامل ایجاد سوزش چشم، روش درمان آن هم متفاوت خواهد بود. به طور کلی استفاده از قطره‌های چشمی یا شستشو چشم می‌تواند باعث تسکین موقت شود؛ اما شناخت عامل اصلی و درمان بر اساس آن راه مطمئن و دائمی رفع شدن مشکل سوزش چشم‌ها خواهد بود.

در مورد این نوشته دیدگاهی دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نظرات (۰)

مشاوره و پشتیبانی

مشاور و پشتیبان های ما در کنار شما هستند

پرداخت در محل

سفارش های خود را در محل پرداخت کنید!

گارانتی

گارانتی اصالت کالا و تضمین قیمت