سوزش و خارش چشم

سوزش چشم و خارش

سوزش چشم و خارش می‌تواند نشانه جدی از مشکلی باشد که برای رفع آن باید به سرعت اقدام کرد. در حقیقت سوزش چشم که همراه با خارش و حتی ترشح و ریزش اشک باشد، دلایل متفاوتی دارد؛ اما سوای از دلیل آن توجه به این علائم اهمیت زیادی دارد. زیرا در صورت جدی بودن مسئله و توجه نکردن به آن، حتی بینایی فرد هم ممکن است تحت تاثیر قرار گرفته و تهدید شود.

در این مطلب در خصوص این مشکل و عارضه چشمی بیشتر صحبت خواهد شد و در خصوص دلایل به وجود آمدن آن و همچنین درمان آن هم بحث می شود.

سوزش چشم و خارش چیست و چه دلایلی دارد؟

سوزش چشم و خارش یکی از مشکلات چشمی است که ممکن است ریشه در بیماری‌های چشمی داشته باشد. البته ممکن است این علائم به دلایل جزئی و موقتی هم به وجود بیایند، اما نادیده گرفتن آنها به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. به خصوص در مواردی که این سوزش و خارش به طور مداوم و چندروزه تکرار می‌شوند و همراه با دیگر علائمی همچون درد، قرمزی و ترشح هستند. در این حالت حتما در اسرع وقت باید به پزشک متخصص مراجعه شود.

اما برای فهمیدن دلیل و علت وقوع سوزش چشم و خارش آن در ادامه به بررسی دلایل مختلف این مشکل خواهیم پرداخت.

علت سوزش و خارش چشم

 

عفونت چشم

یکی از دلایل اصلی سوزش چشم و خارش، عفونت کردن آن است. خود این عفونت به دلایل مختلفی وارد چشم می‌شوند که از بین آن‌ها باید به موارد زیر اشاره کنیم:

·         انواع ویروس‌ها که به داخل چشم نفوذ می‌کنند؛

·         باکتری‌ها؛

·         استفاده از لنز تماسی آلوده به انگل یا قارچ؛

·         استفاده از لنز تماسی به مدت طولانی؛

·         استفاده از لنز تماسی فرد دیگر؛

·         استفاده از مواد آرایشی دیگران؛

·         استفاده از قطره‌های چشمی تاریخ گذشته.

شایع‌ترین عفونت چشم، همان چشم صورتی است. چشم صورتی التهاب و عفونی شدن ملتحمه چشم است (که همان قسمت نازک پوشاننده سفیدی چشم به شمار می‌رود). این التهاب در صورتی که دلیل آن باکتری یا ویروس باشد، به شدت مسری خواهد بود. بنابراین باید در خصوص موارد گفته شده دقت زیادی کرد.

وجود جسم خارجی در چشم

علت دیگر سوزش چشم و خارش ورود جسم خارجی در چشم‌ها است. هر نوع ماده خارجی از جمله گرد و غبار، حشرات و... می‌تواند این عوارض را همراه داشته باشند. در صورت تیز بودن یا بزرگ بودن ذره خارجی ممکن است چشم دچار خراش هم شود. با مالش چشم در این حالت وضعیت بدتر خواهد شد. در این حالت بهترین کار مراجعه به پزشک برای خارج کردن جسم خارجی از چشم است.

آسیب دیدن چشم

از دیگر علل این عارضه باید آسیب و صدمه دیدن چشم را هم نام برد. به طور مثال در ورزش برخورد توپ یا فرد دیگر با سرعت زیاد به چشم ممکن است باعث آسیب چشم شود که به دنبال خود عوارضی مانند سوزش و خارش را خواهد داشت. یا در محیط شیمیایی، تماس ذرات و بخارات سمی به چشم هم ممکن است باعث آسیب‌دیدگی آن شود. حتی خود فرد با ناخن دست نیز می‌تواند باعث آسیب دیدن چشم‌ها شود.

تشخیص سوزش و خارش چشم

از آنجا که این عارضه ریشه‌های مختلفی دارد، باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرد. به خصوص زمانی که همراه آن علائم دیگری نیز بروز پیدا می‌کنند. برخی از این علائم رایج به همراه این عارضه شامل قرمز شدن چشم‌ها، پلک‌های متورم، مشکل در باز کردن چشم‌ها به دلیل ترشح زیاد، حساسیت به نور، ریزش دائم اشک و... هستند. حتما تمامی علائمی که تجربه کرده‌اید را به پزشک متخصص اطلاع دهید. برخی از این مشکلات مانند خراش روی چشم می‌تواند باعث از دست رفتن بینایی هم بشود. بنابراین اقدام سریع و مناسب اهمیت بسیار بالایی دارد و پزشک با اطلاعات خود فرد می‌تواند علت این مشکلات را تشخیص دهد.

درمان این عارضه

اما درمان سوزش چشم و خارش چگونه است؟ بسته به دلیل رخداد آن، ممکن است روش‌های درمانی متفاوتی نیز توسط پزشک تجویز شوند. اما در کل اگر این سوزش و خارش به دلایل عفونی و باکتریایی باشد، مصرف آنتی بیوتیک‌ها می‌تواند کمک‌کننده باشد. قطره‌های چشمی نیز در این حالت و شرایط دیگر گزینه مناسبی به حساب می‌آیند. اما مشکلات ویروسی چشم معمولا درمان خاصی ندارند و تنها به زمان برای از بین رفتن اثرات آن‌ها نیاز است. البته برای کاهش علائم و عوارض پزشک ممکن است روش‌هایی را پیشنهاد دهد.

وجود جسم خارجی به خصوص جسم خارجی که نمی‌دانید در کدام محل قرار دارد و خارج کردن آن نیز دشوار است مشکل جدی است که تنها باید توسط پزشک متخصص برطرف شود. هیچ‌گاه سعی نکنید خودتان این اجسام را از چشمانتان خارج کنید. ممکن است به بینایی خود آسیب جدی وارد کنید.

چگونه سوزش و خارش چشم را رفع کنیم؟

 

کلام پایانی

سوزش چشم و خارش آن یکی از مشکلات رایج و البته اذیت‌کننده‌ای است که برای افراد زیادی اتفاق می‌افتد. همانگونه که در این مطلب مطالعه کردید، این مشکل دلایل زیادی دارد و شناخت دلیل آن نیز به راحتی ممکن نخواهد بود. بنابراین در صورتی که عارضه شدید و ادامه‌داری برایتان رخ داد و همچنین این عارضه همراه با دیگر نشانه‌ها بروز کرد، حتما در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کرده و از خطرات بعدی احتمالی جلوگیری کنید.

در مواقعی همچون زخم شدن چشم یا ورود جسم خارجی به هیچ عنوان خودسرانه عمل نکنید و سریعا به پزشک مراجعه کنید. زیرا ممکن است به بینایی خودتان آسیب جدی وارد کنید. رعایت نکات بهداشتی مانند استفاده از لنزها و قطره‌های مناسب نیز اهمیت بسیار زیادی دارد.

سوالات متداول

1-سوزش چشم و خارش چشم به چه دلایلی رخ می‌دهند؟

سوزش چشم و خارش به دلایل مختلفی به وجود می‌آیند. وجود انواع عفونت‌ها، باکتر‌ی‌ها، آسیب چشم، ورود جسم خارجی به چشم و... از اصلی‌ترین دلایل این مشکلات هستند.

2-درمان سوزش و خارش چشم چگونه است؟

با توجه به این که علت به وجود آمدن این عارضه چه چیزی است، روش درمان نیز متفاوت خواهد بود. در صورت عفونی بودن چشم انواع آنتی بیوتیک‌ها از جمله خوراکی و به صورت قطره تجویز می‌شود؛ همچنین در صورت وجود جسم خارجی یا آسیب چشم نیز درمان مناسب توسط پزشک اتخاذ می‌شود.

3- چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

ممکن است سوزش و خارش در چشم‌ها دلیل جدی و خطرناکی نداشته باشد؛ در این حالت علائم و نشانه‌ها کاملا جزئی خواهند بود و بعد از گذشت مدت زمان کمی نیز برطرف می‌شوند. در غیر این صورت باید به پزشک مراجعه شود. به خصوص اگر علائم دیگری نیز همراه آن‌ها مشاهده شود.

 

 

سوزش چشم و خارش

پست های اخیر

تا کنون نظری در این باره ثبت نشده.

    پیامی بگذارید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند