#شعبه حضوری مون از 10 تا 20 هر روز حتی تعطیلات و جمعه ها _کارگر جنوبی_ شهر فرش_طبقه ۱_واحد ۳۳#

ساخت عدسی شیشه ای و مزایا و معایب آن - دکترعینک

ساخت عدسی شیشه ای و مزایا و معایب آن

رد تاریخچه‌ ساخت عدسی شیشه ای را باید در تاریخچه‌ عینک جست زیرا نخستین ابزارهای بهبود بینایی از شیشه بودند. با پیشرفت روز افزون تکنولوژی، امروزه انواع گوناگون عدسی آستیگماتیسم، دو یا چند کانونی، آنتی رفلکس، بلو کات، بلو کنترل و… تولید می‌ شوند؛ البته از متریال‌ های دیگر چون پلاستیک و پلی‌ کربنات نیز در ساخت عدسی عینک طبی استفاده می‌ شود. در این مطلب خواهیم خواند ساخت عدسی شیشه ای چگونه است و با عدسی پلاستیکی چه تفاوت‌هایی دارد.

طرز ساخت عدسی شیشه ای

روند تولید و ساخت عدسی شیشه ای از مطب بینایی سنج یا چشم پزشک شروع می شود. بینایی سنج پس از معاینه بیمار و تعیین نمره چشم او، نسخه می نویسد؛ بیمار جنس و شکل دلخواه عدسی و فریم عینک را انتخاب می کند و باقی مراحل به دست سازنده عدسی انجام می شود.

طرز ساخت عدسی شیشه ای

ابتدا باید لنز مناسب انتخاب شود و در ادامه متناسب با پارامترهای نسخه پزشک، برش داده شود. پس از تراشکاری‌ های لازم روی لنز، عدسی عینک تقریبا آماده است و باید پیش از اتصال به فریم، از لحاظ کیفی کنترل شود. در نهایت عدسی ها توسط متخصص بازرسی‌ شده و در صورت وجود هرگونه نقص، عدسی ها اصلاح شده و یا دوباره ساخته می شوند.

کنترل کیفیت عدسی شیشه ای

برای کنترل کیفیت ساخت و اطمینان از اینکه عدسی های شیشه ای ساخته شده، فارغ از هرگونه ایراد باشند، باید دستورالعمل های دقیق تنظیم شده توسط سازمان غذا و دارو دنبال شود. همچنین کلیه آزمایشگاه های تولید کننده عدسی های طبی شیشه ای، باید تمامی استاندارد های کیفی و ایمنی را رعایت کرده و دارای تاییدیه از سازمان بین المللی چشم و بینایی باشند.

کنترل کیفیت عدسی شیشه ای

در فرایند تولید لنزها، چند مرحله برای تضمین کیفیت ساخت عدسی های شیشه ای وجود دارد که نیازمند دقت و تخصص بالایی می باشد. اولین مرحله، بررسی ظاهری عدسی و حصول اطمینان از عدم وجود هرگونه خراشیدگی، ترک و یا لکه است. در ادامه نسخه تجویز شده توسط پزشک با ویژگی های عدسی ساخته شده مطابقت داده شده و کیفیت عدسی ها توسط دستگاه لنز سنج بررسی می شوند. در انتها مکان قرار گیری مرکز نوری عدسی ها تایید شده و مرحله کنترل کیفیت به پایان می رسد.

مرحله نهایی تولید عدسی شیشه ای

عدسی‌ ها را پس از کنترل کیفیت، در یک محلول شست‌ و شو قرار می‌ دهند تا کاملا تمیز شوند. در ساخت عدسی شیشه ای مطابق با برخی از تجویزها و سفارشات، پوشش ضد اشعه، بلو کنترل و… افزوده می‌ شود. همچنین می‌ توان اقداماتی انجام داد که مقاومت عدسی در برابر خراش بیشتر شود.

مرحله نهایی تولید عدسی شیشه ای

در مرحله نهایی تولید عدسی شیشه ای، لبه و حاشیه دور عدسی برای قرار گرفتن در فریم آماده می‌ شود. در این حالت عدسی برای مونتاژ شدن با فریم آماده است. عینک مجددا تمیز و بررسی شده و به کارشناس اپتومتری تحویل داده می‌ شود.

انواع عدسی های طبی

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، انواع مختلفی از مشکلات بینایی شناخته شده اند که برای حل هر کدام، به نوع خاصی از عدسی ها نیاز است. در کنار لنز های مخصوص مشکلاتی از جمله دوربینی، نزدیک‌ بینی یا آستیگماتیسم، لنزهایی با شرایط خاص دیگر نیز طراحی و تولید می‌ شوند. برای مثال لنزهایی که در نور شب و داخل ساختمان، عادی و شفاف‌ اند و به محض قرار گرفتن در معرض نور آفتاب رنگی شده و مثل عینک آفتابی عمل می کنند.

تولید عدسی های شیشه ای پیشرفته

تولید عدسی های شیشه ای پیشرفته

امروزه به دلیل افزایش احساس نیاز به ساخت انواع عدسی ها، دستگاه‌ ها و تجهیزات پیشرفته‌ فراوانی برای تولید عدسی های شیشه ای و پلاستیکی ساخته شده اند که نقش بسزایی در تسهیل روند ساخت لنز ها داشته اند. این پیشرفت‌ ها و نوآوری‌ ها سبب شده تا مشکلات بینایی و سلامت چشم، از میان برداشته شود. مثلا وابستگی سبک زندگی امروزی به دنیای دیجیتال یکی از زمینه‌ های نوآوری بوده که به ساخت عدسی شیشه ای با خاصیت آنتی رفلکس منجر شده است. همچنین لنزهای دو کانونی برای افرادی که همزمان به دو نوع دید دور و نزدیک نیاز دارند و لنزهای پیش‌ رونده برای انتقال دید ملایم‌ تر طراحی شده‌ اند.

ساخت عدسی شیشه ای و مزایا و معایب آن - دکترعینک

چرا در ساخت عدسی از شیشه استفاده می شود

چرا در ساخت عدسی از شیشه استفاده می شود

حدود ۸۰ درصد عدسی‌ ها در عینک‌ های امروزی از پلاستیک ساخته می‌ شوند. تا پیش از معرفی پلاستیک به عنوان متریال ساخت عدسی (سال ۱۹۵۲ م.)، به مدت چند صد سال تنها ماده ساخت عدسی ها شیشه بود. علت اصلی این‌ که نخستین ابزارهای بهبود بینایی، عدسی‌ های شیشه‌ ای بوده‌ اند، قطعا شفافیت بی نظیر این ماده است که دیدی واضح را برای شخص امکان پذیر می کند. البته این ویژگی همچنان به عنوان مزیتی مهم در ساخت عدسی شیشه‌ ای شناخته می‌ شود.

مزایای ساخت عدسی شیشه ای

مراحل برش، فرم‌ دهی و کنترل کیفیت در فرایند ساخت عدسی شیشه‌ ای و عدسی پلاستیکی تقریبا یکسان است. با این حال تولید عدسی پلاستیکی از نظر کمی، رتبه‌ای بالاتر از ساخت عدسی شیشه ای دارد. اما آیا واقعا عدسی پلاستیکی از شیشه ای بهتر است؟ دلایل مهمی برای برتری عدسی شیشه ای بر پلاستیکی وجود دارد که در ادامه به بررسی چند مورد می پردازیم.

وضوح بی‌ نظیر عدسی شیشه ای

وضوح بی‌ نظیر عدسی شیشه ای

پس از گذشت سده‌ ها هنوز هم شفافیت شیشه در مقایسه با سایر مواد، بی‌ رقیب است. ماهیت شیشه از گذشته با همین شفافیت تعریف می‌ شده است و همان‌ طور که می‌ دانید هنوز هم هیچ ماده‌ ای را نمی‌ توان برای حباب‌ های نوری جایگزین شیشه ها نمود. علت وجود این وضوح بی نظیر در عدسی شیشه ای این است که شیشه کم‌ ترین مانع را در مسیر نور ایجاد می‌ کند و دید واضح‌تری با آن خواهیم داشت.

سطح صاف عدسی شیشه ای

دیگر ویژگی مهم شیشه، صیقلی و صاف بودن آن است که باعث افزایش وضوح بینایی شده و مانع از آزار چشم ها می شود. گواه این موضوع آن است که سطح تمام آینه‌ ها از شیشه ساخته می‌ شود که تصویر کاملا واضح و صافی را ایجاد می کند.

مقاومت بالای شیشه

مقاومت بالای شیشه

سطوح شیشه‌ ای کمتر از سطوح دیگر دچار خش و خراشیدگی می‌ شوند و دارای مقاومت بیشتری هستند. طول عمر شیشه نیز زیاد است و ماده‌ای فساد ناپذیر محسوب می شود. در حالت کلی اگر شیشه در معرض ضربه قرار نگیرد، حتی با گذشت زمان طولانی، از نظر فیزیکی و شیمیایی دچار دگرگونی نمی‌ شود.

معایب ساخت عدسی شیشه ای

با وجود تمام مزایای مهمی که در ساخت و استفاده از عدسی های شیشه ای وجود دارد، دلایلی هستند که سبب می‌شود عدسی های پلاستیکی متقاضی بیشتری داشته باشد. در ادامه به بررسی چندی از معایب استفاده از عدسی های شیشه ای می پردازیم.

قیمت عدسی شیشه ای

عدسی های پلاستیکی ارزان‌ تر از عدسی شیشه‌ ای هستند و همین امر، دلیل علاقه بیشتر به این نوع از عدسی ها ست. اما نکته ای که کمتر به آن توجه می شود، کمیاب تر بودن شیشه نسبت به پلاستیک و مراحل تولید طولانی تر آن است که منجر به بالاتر رفتن قیمت ساخت و فروش عدسی های شیشه ای می شود. بنابراین اگر برای خرید عدسی شیشه ای هزینه بیشتری کنید، هرگز ضرر نکرده اید.

وزن بالای عدسی شیشه ای

وزن بالای عدسی شیشه ای

با توجه به سنگین تر بودن شیشه نسبت به پلاستیک، وزن عدسی های شیشه ای بیشتر از عدسی های پلاستیکی می باشد و این دلیلی قابل قبول برای استقبال کمتر از عدسی های شیشه ای است. وزن نسبتا زیاد عدسی شیشه ای باعث خستگی و درد گوش شده و عینک زدن در مدت طولانی را برای فرد غیر ممکن می کند.

محدودیت فریم عینک

محدودیت فریم عینک

شیشه را نمی‌توان در هر فریمی گنجاند اما عدسی پلاستیکی از این نظر محدودیت کمتری دارد. قاب‌ های دارای عرض کم در محل قرار گرفتن عدسی، قاب‌های بی‌ حاشیه و نیم‌ حاشیه را نمی‌توان در ساخت عدسی شیشه‌ ای به کار برد.

ایمنی عدسی پلاستیکی

در ساخت عدسی شیشه ای نمی‌ توان امکان محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش را لحاظ کرد، همچنین شکست و خرد شدن شیشه در نزدیکی چشم بسیار خطرناک است. بنابراین عدسی های پلاستیکی دارای ایمنی بیشتری نسبت به عدسی های ساخته شده با شیشه هستند. همواره می‌توانید بر اساس اولویت‌ ها و نوع نیازمندی‌ تان برای لنزعینک طبی، عدسی شیشه ای یا پلاستیکی را انتخاب کنید.

بهترین برندهای عدسی عینک

بهترین برندهای عدسی عینک

با وجود تنوعی که در عدسی‌ ها وجود دارد، تولید عدسی عینک نیز حوزه‌ ای بسیار تخصصی محسوب می شود. همواره برخی از برند های عدسی عینک محبوب تر بوده و شهرتی جهانی دارند. در ادامه برخی از بهترین برند های سازنده عدسی های شیشه ای و پلاستیکی با کیفیت را به شما معرفی می‌ کنیم:

برند ویژن

برند ویژن یکی از شناخته شده ترین برند های سازنده عدسی می باشد. این برند چینی، تولید کننده‌ عدسی‌ های با کیفیت شیشه ای، پلاستیکی و پلاستیک فشرده است. قابلیت آنتی رفلکس و محافظت در برابر اشعه‌ UV از جمله مزیت‌ های این عدسی محسوب می‌ شود. همچنین عدسی‌ های شیشه ای و پلاستیکی ساخت برند زایس، معمولا ضد خش هستند.

برند مکسی

برند مکسی

عدسی های برند مکسی از بهترین و با کیفیت‌ ترین عدسی‌ های ساخته شده هستند. لنز های مارک مکسی تولید کشور ژاپن بوده و دارای تنوع بالایی هستند. این عدسی ها به طور کلی از پلاستیک ساخته شده و به شکل های پلاستیک فشرده و نیمه فشرده تولید می شوند. برند مکسی تولید کننده عدسی با ویژگی های بلو کات، آنتی رفلکس، ضد بخار و ضد غبار است.

برند هویا

برند هویا

از دیگر برندهای مطرح ژاپنی در تولید عدسی، برند هویا است. این عدسی‌ ها در گروه عینک های طبی‌ لوکس قرار می‌ گیرند و شامل انواع بلو کنترل، پلاریزه و فتوکرومیک نیز می‌ شوند. در ساخت عدسی های پلاستیکی و شیشه ای هویا، عمدتا از ویژگی های آنتی رفلکس، ضد خش، ضد بخار و غبار و ضد اشعه UV استفاده می شود.

برند اسمارت ویژن

اسمارت ویژن یک برند کره ای شناخته شده است که عمدتا عدسی هایی از جنس پلاستیک فشرده تولید می کند. عدسی های اسمرات ویژن، ضد اشعه ماوارء بنفش، ضد خش، بخار و غبار هستند و ویژگی آنتی رفلکس دارند. برخی از مدل های این عدسی ها نیز با ویژگی بلوکات تولید می‌ شود.

برند زایس

برند زایس

از برند های معروف عدسی که در آلمان تولید می‌ شود، می توان به زایس اشاره کرد. این برند در ساخت عدسی ها، از پلاستیک مرغوب استفاده می کند که علاوه بر وزن کم، نشکن بوده و معمولا به آسانی خراب نمی شوند. عدسی های شیشه ای و پلاستیکی برند زایس اکثرا آنتی رفلکس، ضد خش، ضد بخار و آب‌ گریز هستند.

جمع بندی ساخت عدسی شیشه ای

جمع بندی ساخت عدسی شیشه ای

در این مقاله با نحوه ساخت عدسی های شیشه ای و ویژگی‌ های آن آشنا شدیم، برجسته ترین تفاوت های عدسی های پلاستیکی و شیشه ای را بررسی کردیم و با برجسته ترین برند های تولید کننده عدسی های شیشه ای و پلاستیکی آشنا شدیم. در صورتی که برای انتخاب انواع عینک های طبی، آفتابی و… نیاز به راهنمایی دارید، همواره می توانید با متخصصان مجموعه دکتر عینک تماس حاصل نمایید.

instagram dreynak.com

 

پست های اخیر

تا کنون نظری در این باره ثبت نشده.

    پیامی بگذارید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند

    سرعت کند است !

    برای داشتن تجربه وبگردی بهتر ، در صورتی که از VPN استفاده میکنید، آنرا خاموش کنید.