تمیز کردن شیشه عینک

تمیز کردن عینک

تمیز کردن عینک یکی از مشکلات اصلی افرادی است که هر روز با عینک سروکار دارند و از آن استفاده می‌کنند. این که چگونه باید عینک را تمیز کرد و آیا روشی نسبت به روش دیگر برتری دارد یا خیر سوالاتی است که قطعا برای همه افرادی که از عینک استفاده می‌کنند به وجود می‌آید. در صورت رعایت نکردن برخی نکات، ممکن است عینک دچار آسیب شده و هزینه اضافی را برای فرد به دنبال داشته باشد؛ بنابراین در بحث تمیز کردن عینک حتما باید موارد مهمی را مد نظر قرار دهید.

در ادامه این مطلب ما در خصوص روش‌های تمیز کردن عینک صحبت خواهیم کرد و بهترین و موثرترین روش‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم. همچنین نبایدهایی که برای این کار وجود دارد نیز بررسی خواهند شد. پس اگر شما هم به دنبال بهترین راهکار برای تمیز کردن عینکتان هستید، خواندن این مطلب را از دست ندهید.

روش‌های تمیز کردن عینک را بشناسید

آیا عینکتان در زمان‌ کوتاه کثیف شده و به خوبی نیز تمیز و شفاف نمی‌شود؟ قطعا اشکالی در نوع تمیز کردن عینکتان وجود دارد. این مشکل یکی از آزاردهنده‌ترین مسائل برای افرادی است که از عینک استفاده می‌کنند. به خصوص افرادی که ساعات زیادی را در روز عینک را روی چشمان خود قرار می‌دهند.

تمیز کردن شیشه عینک و حتی بخش‌های دیگر آن اهمیت زیادی دارد. اول این که با تمیز کردن دید شفافی خواهید داشت و دوم این که تمیز و پاکیزه نگه داشتن بخش‌های مختلف عینک در افزایش عمر آن نیز تاثیرگذار است. تمیز کردن عینک طبی یا هر نوع عینک دیگری روش‌های خاص دارد که باید آن‌ها را با دقت انجام دهید و موارد مهم را به خوبی رعایت کنید. ما در اینجا بهترین روش‌های تمیز کردن عینک را برایتان شرح خواهیم داد. البته در انتها نیز به بررسی کارهایی که نباید برای تمیز کردن عینک انجام دهید نیز می‌پردازیم که بتوانید برخی از عادت‌های غلط مربوطه را برطرف کنید.

تمیز کردن عینک چگونه است؟

 

استفاده از پارچه و اسپری مخصوص

تمیز کردن عینک با استفاده از پارچه و اسپری مخصوص را بهترین روش تمیز کردن این وسیله می‌دانند. در اینجا لازم است که دستمال پارچه‌ای میکروفیبری را برای عینک خود خریداری کنید. این کار را در همان ابتدای خرید عینک انجام دهید. البته برخی از عینک‌ها روی خود پارچه مخصوص و لطیفی دارند که برای پاک کردن عینک بسیار مناسب است. این نوع پارچه‌ها هر نوع آلودگی را از سطح عینک پاک کرده و شیشه‌ای کاملا شفاف رو تمیز را به فرد تحویل می‌دهند. البته در صورتی که به این پارچه‌های دسترسی نداشتید، بهتر است از پارچه‌ای نرم و کاملا نخی استفاده کنید که از آسیب به شیشه عینک جلوگیری کنید.

اسپری‌های مخصوص عینک نیز در تمامی فروشگاه‌های عینک موجود هستند و می‌توانید از آن‌ها برای تمیز کردن عینک کمک بگیرید. ابتدا پارچه را با اسپری آغشته کنید و سپس پارچه نمناک را به سطح شیشه بکشید و آن را پاک کنید. دقت کنید که قبل از تمیز کردن جسمی تیز و برنده روی شیشه عینک قرار نداشته باشد که در هنگام کشیده شدن توسط پارچه، شیشه خش‌دار شود. البته دستمال عینک نیز بعد از چند مرتبه استفاده نیاز به تمیز شدن دارد. این کاملا به استفاده شما بستگی دارد و در صورتی که حس کردید دستمال چربی یا آلودگی گرفته است و به درستی شیشه عینک را تمیز نمی‌کند باید آن را نیز تمیز کنید. برای این منظور روی دستمال پارچه‌ای مخصوص عینک کمی مایع ظرفشویی ریخته و آن را کاملا بشویید. دقت کنید که کاملا دستمال را آبکشی کنید؛ زیرا باقی ماندن مایع روی دستمال در صورت استفاده روی عینک می‌تواند باعث کثیفی مجدد آن شود.


چگونه با استفاده از دستمال و اسپری شیشه عینک را تمیز کنیم

شستن عینک با آب

یکی دیگر از روش‌های تمیز کردن عینک شستن آن با آب است. در اینجا باید عینک را زیر جریان ثابت و گرم آب قرار دهید تا تمامی ذرات روی آن جدا شوند. با دست به آرامی روی شیشه‌ها را شسته و از آلودگی پاک کنید. می‌توانید محلول‌های تمیزکننده مختلفی را نیز برای تمیز کردن عینک استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که محلول باید استاندارد بوده و آسیبی به عینک نرساند. سپس با دستمال پارچه‌ای نرم محلول را پاک کرده و اجازه دهید عینک کاملا خشک شود.

شستن عینک با مایع و کف

این روش تمیز کردن عینک، برای مواقعی است که فرد به اسپری مخصوص دسترسی نداشته و نیازمند تمیز کردن عینک خود است. البته برای مواقعی که عینک آلوده و تار شده است نیز این روش، روشی موثر خواهد بود. پیشنهاد می‌شود از این روش بیش از یک بار در ماه استفاده نکنید که باعث آسیب به ساختار عینک و عدسی نشود.

اما برای تمیز کردن با این روش چه مواردی را باید انجام داد؟ ابتدا کاملا دستان خود را شسته و از پاکیزه بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید. عینک را زیر آب ولرم و گرم بگیرید؛ البته دقت کنید گرمای آب زیاد نباشد که به عینک آسیبی برسد. تمامی ذرات روی عینک را با آب برطرف کنید و با این کار از خش افتادن روی شیشه‌ها جلوگیری کنید. حال در ادامه لازم است از ماده‌ تمیزکننده استفاده کنید. پیشنهاد می‌شود از مایع ظرفشویی در این موارد استفاده نکنید؛ فقط در صورتی که عینک به شدت آلوده شده است و تمیز کردن آن به روش‌های دیگر موثر نیست به سراغ مایع ظرفشویی بروید. کف شامپو یا مایع دستشویی موارد دیگری است که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

به مقدار بسیار کم و در حد یک یا دو قطره از این مواد را روی هر شیشه ریخته و به آرامی با دستان خود تمامی بخش‌های عینک را تمیز کنید. گوشه‌های عینک معمولا محل تجمع چربی‌ها و گرد و غبار است و باید توجه ویژه‌ای به آن در هنگام شستن شود. بعد از چند ثانیه که به خوبی شیشه‌های عینک را با دست و کف شستید، باید آن را با آب ولرم به خوبی و به طور کامل بشویید که اثری از مایع روی آن نماند. عینک را تکان دهید و با دستمال مخصوص آن را خشک کنید و سپس مجددا آن را بررسی کنید که به خوبی تمیز شده باشد.


چگونه عینک را با آب و مواد شوینده شست و شو دهیم؟

تمیز کردن پد و فریم عینک

در بحث تمیز کردن عینک، تنها تمیز کردن شیشه مهم نیست. تمیز کردن پد و فریم عینک نیز اهمیت زیادی دارند و این دو، محل‌های بسیار مناسبی برای تجمع چربی‌ها و آلودگی‌ها هستند. در حین شستشو با آب و مواد شوینده نیز می‌توان این بخش‌های عینک را نیز تمیز کرد؛ اما اگر بخواهید به طور جدی‌تر و موثرتری این محل‌ها را تمیز کنید، در اینجا روش کاراتری را معرفی خواهیم کرد.

یکی از موثرترین راه‌ها برای تمیز کردن پد و قسمت‌هایی که دسترسی به آن‌ها مشکل است، استفاده از مسواکی نرم است. باید بسیار دقت کنید که سری مسواک با شیشه عینک در تماس قرار نگیرد؛ زیرا احتمال خش افتادن روی شیشه در این حالت بسیار زیاد خواهد بود. محلولی از مایع تمیزکننده و آب گرم را در ظرفی درست کرده و مسواک را در آن فرو ببرید و پد عینک را با دقت تمیز کنید.

برای تمیز کردن فریم هم باید از آب و مایع تمیزکننده استفاده کنید؛ بعد از شستن، فریم عینک را با دستمالی نرم و تمیز خشک کنید.

 

آموزش تمیز کردن عینک

 

نبایدهای تمیز کردن عینک‌ها را بشناسید

همانطور که گفته شد، علاوه بر رعایت نکات مهم در بحث تمیز کردن عینک، انجام ندادن موارد اشتباه و آسیب‌زننده نیز بسیار مهم است. از این رو برای آشنایی بیشتر در ادامه برخی اشتباهات مهم در حین تمیز کردن عینک را بررسی خواهیم کرد. ممکن است این اشتباهات هم اکنون نیز جزو عادت‌های هر روزه شما باشد که با مطالعه این موارد باید آن‌ها را از عادت‌های خود حذف کرده و از آسیب به عینک خود جلوگیری کنید.

گوشه لباس خود را فراموش کنید!

در دسترس‌ترین و راحت‌ترین گزینه برای پاک کردن شیشه عینک، استفاده از پیراهن و لباس است. این مورد را باید برای همیشه فراموش کنید. لباس‌ها جنس‌های متفاوتی دارند که ممکن است باعث ایجاد خط و خش روی شیشه عینکتان شوند. پس حتی در صورتی که پارچه‌ای برای تمیز کردن عینک نیز در دسترس ندارید، هرگز از لباستان برای پاک کردن شیشه عینک کمک نگیرید. همچنین ممکن است روی لباس ذرات ریز و درشت زیادی وجود داشته باشد و آلودگی‌های مختلفی هم روی آن باشد که خود آن‌ها باعث کثیف‌تر شدن عینک خواهند شد.

نبایدها در تمیز کردن شیشه عینک

 

شیشه پاک کن؛ هرگز!

یکی دیگر از اشتباهاتی که متاسفانه توسط افراد زیادی نیز انجام می‌شود، استفاده از شیشه پاک کن برای تمیز کردن شیشه عینک است. این تصور که این مواد می‌توانند به خوبی عینک را پاکیزه کنند کاملا اشتباه است. ممکن است جنس لنز عینکتان پلاستیکی باشد و این کار کاملا آن را از بین ببرد؛ هر چند برای تمیز کردن لنزهای شیشه‌ای نیز این روش کاملا اشتباه است. پس اگر تاکنون از این روش برای تمیز کردن عینک خود استفاده می‌کردید، دیگر این کار را تکرار نکنید که عمر عدسی و لنز خود را به شدت کاهش ندهید.

استفاده از بزاق دهان را کنار بگذارید!

دیگر روش آسان و در دسترس برای افراد، استفاده از بزاق دهان است. این کار هم نه تنها تاثیری در تمیز کردن عینک نخواهد داشت، بلکه باعث آسیب به لنز و شیشه نیز خواهد شد. بزاق دهان انسان شامل ترکیباتی است که برای شیشه عینک آسیب‌زا است و همچنین باعث ایجاد لک‌های زیاد و سخت هم باعث خواهند شد. اینکه عینکتان به هر طریقی تمیز و پاکیزه شوند، اصلا بحث درستی نیست و حتما باید به عمر و سلامت عینک خود اهمیت زیادی دهید.

صفحه اینستاگرام دکترعینک

پارچه را روی شیشه نکشید!

حتی اگر تمام موارد مهم را هم برای تمیز کردن عینکتان در نظر بگیرید، این احتمال وجود دارد که در این مرحله دچار اشتباه شوید. کشیدن سفت و سخت پارچه روی شیشه عینک به این امید که عینک به خوبی تمیز و پاکیزه می‌شود کار بسیار اشتباهی است. علاوه بر امکان ایجاد خط و خش با انجام دادن این حرکت، در صورت تداوم این مورد عدسی در طولانی مدت از بین خواهد رفت و دیگر کارایی گذشته را نخواهد داشت. همچنین پوشش‌های احتمالی روی عینک نیز آسیب خواهند دید.

بهترین کار برای تمیز کردن شیشه عینک با دستمال آن است که آن را به آرامی در دست گرفته و با حرکات آرام و دایره‌ای شکل شیشه را تمیز و پاکیزه کنید. شاید کمی وقت بیشتری از شما بگیرد، اما قطعا ارزش آن را خواهد داشت. عمر عینکتان با رعایت این مورد افزایش می‌یابد.

بهترین روش برای تمیز کردن شیشه عینک چیست؟

کلام پایانی

تمیز کردن عینک برای هر فردی که از عینک استفاده می‌کند مهم است. این که بدانید باید از چه روش‌هایی استفاده کنید که هم عینکتان پاکیزه شود و هم از آسیب به آن جلوگیری کنید بسیار مهم است.

در این مطلب سعی کردیم موارد مهمی را در این خصوص بررسی کرده و روش‌های موثر تمیز کردن را نیز معرفی کنیم. در کل بهترین روش برای تمیز کردن هر عینکی، استفاده از اسپری و دستمال مخصوص است. اما در موارد ضروری شستشو با کف و مایع شوینده نیز گزینه خوبی خواهد بود. شناخت عادت‌های نادرست پاک کردن عینک نیز مورد مهم دیگری بود که در این مطلب به آن اشاره شد. اگر تا به حال هر یک از این اشتباهات را داشته‌اید، حال با دانستن آسیب‌زا بودن آن باید در جهت رفع آن اقدام کنید. عینک برای افرادی که ساعت‌های زیادی از زندگی خود را با آن می‌گذارند، تبدیل به جزوی از اندام‌های آن‌ها می‌شود؛ پس باید به همان میزان نیز در نگهداری و مراقبت از آن دقت داشته باشید.

سوالات متداول

1-    بهترین راه برای تمیز کردن عینک چیست؟

بهترین راه و روش برای تمیز کردن عینک قطعا استفاده از دستمال و اسپری مخصوص است. زیرا این مواد به دقت و برای همین کار تولید شده‌اند و آسیبی به عینکتان وارد نخواهند کرد. اما در مواقع ضروری مانند کثیفی بیش از حد یا نبود اسپری تمیزکننده، می‌توان از مایع‌های دستشویی یا ظرفشویی برای تمیز کردن عینک به مقدار بسیار کم و در فواصل زمانی طولانی استفاده کرد.

2-     آیا پد و فریم عینک نیز نیاز به تمیز شدن دارد؟

بله، این محل‌ها نیز مکان‌های خوبی برای تجمع چربی‌ها و آلودگی‌ها هستند و باید برای تمیز کردن آن‌ها نیز هر چند وقت یکبار اقدام کرد. استفاده از مسواک نرم و آب ولرم و مایع شوینده از بهترین راه‌ها برای پاکیزه کرده این محل‌های عینک است.

3-    آیا می‌توان از لباس برای تمیز کردن عینک استفاده کرد؟

خیر، لباس‌ها به دلیل جنس‌های متفاوت و البته احتمال تجمع آلودگی گزینه مناسبی برای تمیز کردن شیشه عینک‌ها نیستند. بنابراین حتی در صورتی که عینک به شدت کثیف بود و ابزار مناسبی نیز در دسترس نبود، هرگز به سراغ استفاده از لباس و پیراهن خود نروید؛ زیرا باعث آسیب جدی به شیشه و عدسی عینک خواهند شد.

تمیز کردن عینک

پست های اخیر

تا کنون نظری در این باره ثبت نشده.

    پیامی بگذارید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند