عوارض عمل لازک چشم چیست؟

۳ تفاوت عدسی بلوکات و آنتی رفلکس

آیا تفاوت عدسی بلوکات و آتی رفلکس را می‌دانید؟ آیا نام عدسی آنتی رفلکس بلوکات به گوش شما آشناست؟ به باور برخی عدسی آنتی رفلکس همان نوعی است که مانع رسیدن اشعه مضر کامپیوتر و موبایل به چشم می‌شود. یعنی با عدسی بلوکات یکی دانسته می‌شود. این باور دقیق نیست. برای این‌که مسئله روشن‌تر شود، با ما همراه شوید.

تعریفی از هردو عدسی بلوکات و آنتی رفلکس

برای دانستن تفاوت عدسی بلوکات و آنتی رفلکس لازم است با تعریف دقیقی از هریک آشنا شویم. در حقیقت قصد داریم بدانیم فرق عدسی با پوشش ضد بازتاب (آنتی رفلکس) و پوشش ضد نور آبی (بلوکات) چیست.

پوشش آنتی رفلکس

این پوشش که با نام پوشش AR نیز شناخته می‌شود، نوعی پوشش غیرتابشی ضد انعکاسی اعمال شده روی عدسی است. هدف از اعمال این پوشش، به حداقل رساندن تابش خیره‌کننده و انعکاس آن است. پوشش آنتی رفلکس معمولا در دوطرف عینک طبی یا یک طرف عدسی‌های عینک آفتابی اعمال می‌شود. آنتی رفلکس پوششی واقعا مفید است که به همه توصیه می‌شود.

پوشش بلوکات

پوشش ضد نورآبی همان‌طور که از نامش برمی‌آید، از رسیدن نور آبی جلوگیری می‌کند. این نور آبی اشعه‌ای مضر است. این نور هم در نور طبیعی خورشید وجود دارد و هم از دستگاه‌های الکترونیکی و دیجیتال ساطع می‌شود. پیش‌تر در مقاله شیشه بلوکات مفصل به این موضوع پرداخته‌‌ایم که عدسی بلوکات چیست و چه کاربردی دارد.

هردوی این عدسی‌ها دارای پوشش AR هستند. تفاوت عدسی بلوکات و آنتی رفلکس در این است که بلوکات علاوه بر این پوشش، پوشش ضد نور آبی را نیز دارد. در ادامه دقیق‌تر تفاوت‌های این دو را شرح خواهیم داد.

عدسی آنتی رفلکس بلوکات
عدسی آنتی رفلکس بلوکات

۳ تفاوت عدسی بلوکات و آنتی رفلکس

این موارد اصلی‌ترین تفاوت‌ها میان عدسی بلوکات و آنتی رفلکس هستند:

۱.عدسی‌های آنتی‌رفلکس، در وضوح دید تأثیر دارند:

پوشش ضد انعکاسی که در عدسی‌ها قرار داده می‌شود، مانع از نور خیره کننده است. مقصود، نوری است که به پشت عدسی‌های عینک شما برخورد می‌کند و به چشم شما منعکس می‌شود. کارکرد عدسی‌های آنتی رفلکس، یکسان‌سازی شدت نوری است که از سطح داخلی و خارجی لایه‌ی ضد انعکاس است. این فرایند با تولید تداخل مخرب صورت می‌گیرد. لایه‌ی آنتی‌رفلکس سخت و نازک است. این لایه ضخامتی برابر با یک‌چهارم طول موج نور و شاخص شکست بین هوا و شیشه دارد. تفاوت عینک آنتی رفلکس و بلوکات در این است که آنتی رفلکس تمام طیف نور مرئی را از خود عبور می‌دهد. از آن‌جا که نور آبی در گروه نورهای مرئی است، این نور را هم عبور می‌دهد و مانع آن نمی‌شود. تأثیر عینک آنتی رفلکس بیشتر برای کاهش خستگی چشم است و کارایی در ممانعت از ورود نور آبی ندارد.

۲.عدسی‌های بلوکات برای ممانعت از نور آبی طراحی شده اند:

نور آبی مرئی انرژی بالایی (بین ۳۸۰ تا ۴۹۵ نانومتر) دارد. عدسی بلوکات بسته به شرایط طراحی و تولید آن، از ده تا نود درصد منع از عبور نور آبی به عمل می‌آورد. ویژگی عدسی بلوکات این است که خستگی چشم در برابر منابع دیجیتالی نور مثل موبایل و کامپیوتر را از بین می‌برد. ویژگی دیگری که عدسی بلوکات دارد، پیشگیری از تضعیف ماکولای چشم در بلندمدت است. همچنین اختلال در ریتم شبانه‌روزی بدن را که در اثر نور آبی ایجاد می‌شود، بهبود می‌بخشد. این مهم‌ترین تفاوت عدسی بلوکات با آنتی رفلکس است. بنابراین به افرادی که بیش از ۲ ساعت در شبانه‌روز از دستگاه‌های دیجیتال استفاده می‌کنند، عدسی بلوکات توصیه می‌شود.

تفاوت عینک آنتی رفلکس و بلوکات
تفاوت عینک آنتی رفلکس و بلوکات

۳.تفاوت شیشه عینک بلوکات و آنتی رفلکس در ساختار:

عدسی آنتی رفلکس دارای دو پوشش نازک و سخت در هر دو طرف است. پوشش آنتی‌رفلکس به‌ویژه برای عدسی‌هایی که ضریب شکست بالایی دارند، محافظت کننده است. این نوع عدسی(فشرده) نور بیشتری را نسبت به عدسی‌های پلاستیکی معمولی عبور می‌دهد.

تفاوت شیشه عینک بلوکات و آنتی رفلکس در ساختار هم وجود دارد. عدسی‌های بلوکات گاهی با لایه‌ای که ضد نور آبی است، پوشیده می‌شوند. گاهی نیز ویژگی بلوکات در آن‌ها با تزریق ملانین ایجاد می‌شود. این نوع عدسی‌های بلوکات بیشترین ممانعت از ورود نور آبی دارند. بازدارندگی آن‌ها گاه به ۹۸ درصد نیز می‌رسد.

عدسی آنتی رفلکس فتوکرومیک نیز نوعی از عدسی‌های ضد انعکاسی است که ویژگی منحصربه‌فردی دارد. این عدسی در محیط داخلی شفاف است و در فضای بیرون و در معرض نور خورشید تیره می‌شود.

تفاوت عینک بلوکات و آنتی رفلکس برای کامپیوتر و موبایل چیست؟

چنان‌که گفته شد، عدسی آنتی رفلکس در این نوع تنها وضوح دید را بیشتر می‌کند و قدری از خستگی چشم می‌کاهد. درحالی‌که اساسا عینک مخصوص کامپیوتر، عینک بلوکات است. عدسی بلوکات با جلوگیری از ورود نور آبی تأثیری بیشتر در کاهش خستگی چشم حین استفاده از ابزارهای دیجیتال دارد. ضمن این‌که در بلند مدت از اثر تخریبی نور آبی بر ماکولا و شبکیه چشم می‌کاهد. اما عدسی آنتی رفلکس چنین تأثیری ندارد. نکته مهم این است که عدسی بلوکات ویژگی آنتی رفلکس را نیز داراست. آنتی رفلکس به نوعی زیرمجموعه‌ی بلوکات و بلوکنترل محسوب می‌شود. درواقع می‌توان آن را عدسی آنتی رفلکس بلوکات نامید.

ضرورت عینک آنتی رفلکس و بلوکات
درصد استفاده روزانه از وسایل دیجیتال و ضرورت عینک آنتی رفلکس و بلوکات

با اطلاع از تفاوت عدسی بلوکات و آنتی رفلکس می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام‌یک را انتخاب کنید. اگر بیش از ۲ ساعت از شبانه‌روز در معرض تابش اشعه‌ی صفحات دیجیتال هستید، باید بلوکات یا بلوکنترل را تهیه کنید. عدسی آنتی رفلکس از خستگی چشم شما در برابر این دستگاه‌ها می‌کاهد اما به‌هرحال تمام نور آبی را عبور می‌دهد. بنابراین اگر نگران اثرات مخرب نور آبی هستید، بلوکات و بلوکنترل برای شما مناسب‌تر از آنتی رفلکس است.

دیدگاه‌ها (6)

 1. بهنام

  ببخشید دیوایس های جدید هم موبایل هم لپ تاپ خودشون نور آبی رو کم میکنن.
  خواستم ببینم بازم نیاز به عدسی بلوکات و آنتی رفلکس هست یا خیر
  ممنون

  • دکتر عینک

   سلام بهنام عزیز
   بله همچنان نیاز به استفاده از عدسی آنتی بلو(بلوکات یا بلو کنترل ) وجود داره و این عدسی ها با توجه به پوشش های دیگه مثل آنتی رفلکس کمک بیشتری به کاهش خستگی وآسیب های چشمی می کنن.

 2. غزل باوی

  سلام می شه بفرمایید دوام پوشش بلوکات و بلوکنترل چقدره؟ آیا ممکنه از بین بره و نیاز به تجدید داشته باشه؟

  • دکتر عینک

   سلام وقتتون بخیر 🙂
   بله امکان از بین رفتن پوشش های عدسی ها وجود داره اما معمولا عدسی ها گارانتی پوششی دارن مثلا اسمارت گارانتی پوششی ۲ ساله داره واگر پوشش اون به دلایل مختلف (به جز موارد عمدی) ازبین بره اون عدسی رو براتون رایگان تعویض میکنیم.

 3. نسرین

  سلام
  ایا شیشه های آسایی ژاپن بلوکنترل دارند؟

  • دکتر عینک

   سلام وقتتون بخیر
   بله بلوکنترل هستن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *