ترفندهایی برای استفاده بسیار راحت‌تر از لنز تماسی

همه افرادی که از لنز تماسی استفاده می‌کنند اعتقاد دارند که لنز در بسیاری موارد بهتر از عینک عمل می‌کند. بخصوص اگر لنز راحت باشد و فرد به هیچ عنوان وجود آن را در چشم خود احساس نکند.

در این روزهای بارانی پاییز هم بدون شک لنز انتخاب مناسب‌تری است زیرا نه بخار می‌گیرد و نه باران شیشه آن را خیس می‌کند و جلوی دیدتان را می‌گیرد.

در گذشته در مقاله‌های متعددی در مورد مزایای استفاده از لنز برایتان نوشته‌ایم. حتی لنز و عینک طبی را با هم مقایسه کرده‌ایم تا به خوبی فرق آنها را متوجه شوید و سپس گزینه‌ای که با سبک زندگی شما سازگاری بیشتری دارد را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: عینک یا لنز؟ پاسخ به عمومی‌ترین سوال مردم

در این مطلب می‌خواهیم ترفندهایی را به شما بیاموزیم که استفاده بسیار راحت‌تری از لنز تماسی را تجربه کنید. برای این منظور با لوناتو همراه باشید.

مراقبت‌های صحیح از لنز و استفاده از آن

برای اینکه لنز همیشه طراوت و نرمی خود را حفظ کند باید مطمئن شوید که به درستی از آن نگهداری می‌کنید، درست به چشم گذاشته و از چشم خارج می‌کنیم و مسایل بهداشتی را نیز رعایت می‌کنید.

همه لنزهای تماسی هفتگی، ماهانه یا سالانه باید به طور مرتب با محلول‌های مخصوص لنز شسته و ضدعفونی شوند. توجه داشته باشید که محلول لنز را پزشک بر اساس ماهیت چشم شما برایتان تجویز می‌کند. بنابراین بدون مشورت با چشم‌پزشک محلول دیگری را خریداری نکنید.

این محلول‌ها در از بین بردن باکتری‌ها و رسوبات پروتئینی از لنز تماسی نقش دارند.

همیشه حواستان باشد که لنز را به اندازه‌ای در چشم نگهدارید که توسط پزشک به شما توصیه شده است. مثلا بهتر است از صبح تا عصر که بیرون یا در محل کار خود هستید، لنز بگذارید و بلافاصله پس از بازگشت به خانه، دست‌های خود را با آب و صابون بشویید و لنز را از چشم خارج کنید. در خانه بهتر است از عینک استفاده کنید.

لنز را بعد از هر بار مصرف باید حتما با محلول‌های ویژه شستشو دهید. قاب لنز را همیشه باید با همین محلول‌ها (نه آب معمولی) بشویید و خشک کنید. قاب لنز را هر سه ماه یکبار عوض کنید.

درست است که این کارها هزینه‌های بیشتری را به شما تحمیل می‌کنند اما این را در نظر داشته باشید که رعایت بهداشت این عضو بسیار مهم بدن در نهایت برای سلامتی و آسایش خود شماست و خدایی نکرده با مشکلات بینایی مواجه نخواهید شد.

خوب است از قطره‌های مرطوب‌کننده و چرب‌کننده چشم نیز استفاده کنید. این محلول‌ها خشکی چشم را از بین می‌برند و تجربه استفاده راحت‌تری از لنز را برایتان رقم می‌زنند.

لنز تماسی سیلیکون هیدروژلی

در دنیای مدرن امروز لنزها را از موادی می‌سازند که راحت‌تر و نرم‌تر باشند و فرد، تجربه‌ی استفاده خوشایندتری داشته باشد. لنزهای هیدروژل سیلیکونی یکی از نمونه‌هاست.

این نوع از لنزها همیشه رطوبت خود را حفظ می‌کنند و میزان اکسیژن بیشتری نیز به سطح چشم می‌رسانند. به همین دلیل، برای استفاده‌های طولانی‌تر مناسب‌تر هستند.

برای آشنایی بیشتر با لنزهای هیدروژل سیلیکونی به این مطلب لوناتو مراجعه کنید.

خوب است بدانید که لنزهای سیلیکونی تا ۵ برابر بیشتر از لنزهای هیدروژل معمولی اکسیژن را از خود عبور داده و به قرنیه می‌رسانند.

لنزهای هیدروژل سیلیکونی و هیدروژل معمولی هر دو از پلاستیک‌هایی ساخته می‌شوند که وقتی خشک هستند سفت می‌شوند اما به محض جذب آب، نرم شده و حالت ژله‌ای به‌خود می‌گیرند.

تست چشم و بینایی‌سنجی را هر سال حداقل یک بار انجام دهید

وقتی هر سال دست‌کم یک بار به چشم‌پزشک مراجعه کنید، می‌توانید از سلامت چشم خود و تغییرات سطح بینایی خود مطمئن شوید. در این صورت اگر چشم‌ها ضعیف شده باشند، پزشک نسخه جدیدی برایتان خواهد نوشت و از بروز مشکلات بیشتر پیشگیری خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *