اشعهUV

اشعهUV و مشکلات چشمی ناشی از آن

شما احتمالا می دانید که بیش از حد قرار گرفتن در معرض اشعه UVمی تواند باعث آفتاب سوختگی و سرطان پوست شود. اما آیا می دانید اشعه UV همچنین می تواند به چشمان شما آسیب برساند.

انواع مشکلات چشمی

قرار گرفتن در معرض اشعه UV خورشید با مشکلات مهم چشمی، از جمله آب مروارید(کاتاراکت)، تباهی لکه زرد(دژنراسیون ماکولا)، ناخنک(ٰٰ پینگوکولا)؛لک قرنیه(پتری ژیا) و فوتوکراتیت همراه است.

محافظت چشم از اشعه فرابنفش(UV)

برای محافظت چشم خود از تابش های مضر خورشید ،باید ازعینک آفتابی که ۱۰۰ درصد اشعهUV را جذب کند استفاده کنید.

چشم شما به حفاظت نیاز دارد؛حتی در روزهای ابری ، زیرا اشعه UV می تواند به پوشش ابر نفوذ کند.

عینک آفتابی بیس_دار(انحنادار )بهترین حفاظت را ارائه می دهد، زیرا جلوی ورود نور خورشید را از هر طرف به چشم شما را می گیرد.

اشعهUV چیست؟

همانطور که در اینجا نشان داده شده است پرتو های اشعه فرابنفش(UV) انرژی بالایی دارند و در طیف نور مرئی قابل مشاهده نیستند.

در طیف الکترومغناطیسی؛ امواج رادیویی دارای کمترین انرژی و پرتوهای گاما بیشترین انرژی را دارند.در حالی که بسیاری از مردم به اشعه فرابنفش به عنوان “نور UV” اشاره می کنند، این اصطلاح از لحاظ فنی نادرست است زیرا شما نمی توانید اشعه های UV را ببینید. تابش اشعه ماوراء بنفش نامرئی است.

سه دسته اشعه (UV) وجود دارد:

UVC


اینها بالاترین انرژی در اشعه های UV را دارند و به طور بالقوه می توانند برای چشم ها و پوست شما مضر باشند. خوشبختانه، لایه اوزون اتمسفر، عملا تمام اشعه UVC را مسدود می کند.


اما این به این معنی است که تخریب لایه اوزون به طور بالقوه می تواند اشعه UVC با انرژی بالا را به سطح زمین منتقل کند و موجب مشکلات جدی سلامت مرتبط با UV شود.


اشعه UVC دارای طول موجی است که از ۱۰۰ تا ۲۸۰ نانومتر (nm) متغیر است.

UVB


اشعه UVB طول موجی طولانی تر (۲۸۰-۳۱۵ نانومتر) و انرژی کمتر از اشعه UVC دارد.

این اشعه ها در بخشی از لایه اوزون فیلتر شده اند، اما برخی هنوز هم به سطح زمین می رسند.

در دوزهای کم، اشعه UVB باعث تولید ملانین( رنگدانه پوست)میشود که سبب تیره شدن پوست و ایجاد سوختگی می شود.

اما در دوزهای بالاتر، اشعه UVB موجب آفتاب سوختگی می شود که خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.

اشعه UVB همچنین باعث تغییر رنگ پوست، چروک شدن و نشانه های دیگر پیری زودرس پوست می شود.

تابش UVB نیز میتواند با تعدادی از مشکلات چشمی سطح قدامی، از جمله پتریژیوم (pterygium) و پینگوکولا (pingueculae) ، فوتوکراتیت و “برف کوری” (snow blindness ) همراه شود.

از آنجا که به نظر میرسد قرنیه ۱۰۰ درصد از اشعه UVB را جذب می کند، این نوع اشعه ماوراء بنفش بعید است باعث ایجاد آب مروارید(کاتاراکت) و تباهی لکه زرد(دژنراسیون ماکولا) شود.

کاتاراکت با قرار گرفتن در معرض UVA مرتبط است.

UVA


اشعه UVA به اشعه های مرئی نزدیک تر است و انرژی کمتری نسبت به اشعه های UVB و UVC دارد. اما اشعه UVA می تواند از قرنیه عبور کند و به عدسی و شبکیه چشم برسد.

یکی از علل ابتلا به آب مروارید(کاتاراکت)؛ماندن بیش از حد در معرض تابش UVA می باشد.

همچنین تحقیقات نشان می دهد که اشعه UVA می تواند نقش مهمی در توسعه وپیشرفت تباهی لکه زرد(دژنراسیون ماکولا) داشته باشد.

شاخص UV

خطر ابتلا به اشعه ماوراء بنفش با استفاده از شاخص UV اندازه گیری می شود.

شاخص UV نشان داده شده در زیر، میزان تابش اشعه ماوراء بنفش درهر روز را در مقیاس ساده ۱ تا ۱۱+ پیش بینی می کند.

این نشانگر UV که توسط سازمان حفاظت از محیط زیست و سرویس هواشناسی بین المللی طراحی شده است یک سیستم هشدار دهنده رنگی را برای هشدار دادن به مردم نسبت به خطرات ناشی از محیط در همه روزها فراهم می کند.


با استفاده از لینک زیر میتوانید هر جای ایران که هستید بصورت روزانه و هفتگی میزان حداکثری UV در طول روز را بررسی کنید.
https://www.weatheronline.co.uk/Iran/Tehran/UVindex.htm
https://www.weatheronline.co.uk/Iran


عوامل موثر در میزان اشعه فرابنفش


هر کسی که وقت خود را در خارج از منزل میگذراند، در معرض خطر مشکلات چشمی حاصل از اشعه فرابنفش است. مقدار واقعی اشعه UV در خارج از منزل به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله:

موقعیت جغرافیایی:قرار گرفتن در معرض UV در مناطق گرمسیری و در نزدیکی استوا بیشتر است. هرچه از استوا دورتر باشید، خطر کمتری وجود دارد.


ارتفاع:در ارتفاع بالاتر میزان تابش اشعه ماوراء بنفش ، بیشتر است.
زمان نوردهی در روز:هنگامی که خورشید در بالای سر شما در آسمان است، معمولا از ساعت ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر، قرار گرفتن در معرض اشعه UV بیشتر است.


محیط:اشعه UV بیشتر در فضاهای گسترده ی باز، به ویژه هنگامی که سطوح بازتابنده باشد(مانند برف و شن و ماسه)وجود دارد.در واقع، اشعه ماوراء بنفش زمانی که از برف منعکس شود، تقریباً دوبرابر می شود.قرار گرفتن در معرض UV در محیط های شهری کمتر است، چرا که ساختمان های بلند روی خیابان ها سایه ایجاد میکنند.


داروها: بعضی از داروها مانند تتراسایکلین، داروهای خانواده سولفا، قرص های ضد بارداری، دیورتیک ها و آرام بخش ها می توانند حساسیت بدن شما را نسبت به اشعه UV افزایش دهند.

کودکان نیز به حفاظت در برابر UV نیاز دارند

خطر صدمه دیدن چشم و پوست ما از اشعه فرابنفش خورشیدی تجمعی است – به این معنی که مضرات ایجاد شده توسط اشعه فرابنفش از بین نمیرود و فقط اثرات منفی جدید به اثرات قبلی اضافه می شود.

با توجه به این، محافظت از چشمان کودکان در برابر نور خورشید بسیار مهم است.

برخی از کارشناسان می گویند به دلیل اینکه کودکان بیشتر وقت خود را در خارج از منزل صرف می کنند،تقریبا نیمی از در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار گرفتن یک فرد، میتواند تا قبل از ۱۸ سالگی باشد.

همچنین آسیب های چشم کودکان از اشعه های UV بیشتر است؛ چرا که عدسی داخل چشم کودک شفاف تر از بزرگسالان است و موجب می شود اشعه UV بیشتر به داخل چشم نفوذ کند.

این دختر کوچک با استفاده از کرم ضد آفتاب و پوشیدن کلاه و عینک آفتابی، درحال حفاظت چشم خود از مضرات نور خورشید است.

اطمینان حاصل کنید که چشم های فرزندان خود را به وسیله‌ی عینک های آفتابی با کیفیت و یاعدسی های فتوکرومیک محافظت می کنید. همچنین، فرزندتان را تشویق کنید که در روزهای آفتابی کلاه بپوشد تا کمتر در معرض اشعه UV قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *