#شعبه حضوری مون از 12 تا 20 هر روز حتی تعطیلات و جمعه ها _کارگر جنوبی_ شهر فرش_طبقه ۱_واحد ۳۳#

آیا عینک های شب واقعا دید را بهتر می‌کنند؟ - دکترعینک

آیا عینک های شب واقعا دید را بهتر می‌کنند؟

عینک های شب با نام‌هایی چون عینک های دید در شب و عینک مخصوص رانندگی در شب نیز شناخته می‌شوند. رایج‌ترین کاربرد عینک شب چنان که تبلیغات می‌گویند، برای رانندگی است. دکتر عینک در این مقاله به معرفی عینک های شب، ویژگی‌ها و مدل‌های آن‌ها می‌پردازد. همچنین به این پرسش پاسخ خواهد داد که آیا عینک های شب واقعا دید را بهتر می‌کنند؟

عینک شب برای چیست؟

آیا عینک های شب واقعا دید را بهتر می‌کنند؟ - دکترعینک

نداشتن دید واضح هنگام رانندگی در شب، از شکایات و مشکلات رایج بینایی افراد است. افراد در هر سنی ممکن است دچار دید ضعیف در شب باشند. البته از حدود ۴۰ سالگی به بعد، این مشکلات شدت بیشتری دارد. عینک های شب، درواقع عینک‌هایی با شیشه‌های رنگی هستند. گفته می‌شود این عینک ها کمک می‌کنند حین رانندگی در شب دید بهتر با وضوح بیشتر داشته باشید.

 

ویژگی‌های عینک شب

عینک های شب در گروه عینک‌های بدون نسخه جای می‌گیرند. شیشه‌ی آن‌ها رنگی و معمولا از طیف زرد است. عینک های شب در اصل نوعی عینک‌های ورزشی هستند که تحت عنوان عینک تیراندازی نیز شناخته می‌شوند. طبق تجربه‌ی برخی این عینک می‌تواند خصوصا برای رانندگی در شب مفید باشد.

آیا عینک های شب واقعا دید را بهتر می‌کنند؟ - دکترعینک

عینک‌ های دید در شب، پوشش ضد انعکاس دارند. بازتاب‌های نور چراغ‌های خیابان و سایر خودروها چشم را حین رانندگی آزار داده و دید را کم می‌کند. پوشش ضد انعکاسی در عینک مخصوص شب کمک می‌کند این بازتاب‌ها کاهش یابند و برطرف شوند. درنتیجه این باور درباره عینک های شب وجود دارد که با آن‌ها دید بهتری را حین رانندگی تجربه خواهید کرد.

دلیل این‌که در شکارچیان و تیراندازان از عینک شب استفاده می‌کنند، افزایش کنتراست اجسام دربرابر آسمان است. این افزایش کنتراست وضوح دید را خصوصا برای شکارچیان پرندگان بیشتر می‌کند.

حقایقی جالب

عینک های شب با شیشه‌ی زردرنگ در برخی از موقعیت‌ها در نور روز نیز کنتراست را افزایش می‌دهند. رنگ زرد شیشه‌های این نوع عینک، مقداری از نور آبی خورشید را نیز مسدود می‌کند. می‌دانیم نور آبی بخشی از نور مرئی خورشید است که طول موج کوتاه‌تر و انرژی بیشتری دارد. همین نور است که با رسیدن به چشم سبب حالت خیرگی می‌شود.

آیا عینک های شب واقعا دید را بهتر می‌کنند؟ - دکترعینک

در شیشه‌هایی با رنگ‌های کهربایی و مسی مانند شیشه‌‌ی زرد نیز فیلتراسیون برای نور آبی اتفاق می‌افتد. حقیقت این است که این رنگ‌ها ضمن مسدودکردن مقدار زیادی از نور آبی، می‌توانند نور مرئی را نیز کاهش دهند. کاهش نور مرئی به معنای کاهش دید است. بنابراین شاید نتوان امید چندانی داشت که عینک های شب واقعا دید در شب را بهبود بخشند. مثلا تأثیری در افزایش قدرت تشخیص عابران پیاده ندارد.

آیا از عینک های شب استفاده کنیم؟

بر اساس مطالعات صورت گرفته و آزمایشات انجام شده بهتر است از این عینک ها با هدف بهبود دید استفاده نشود. اگر چشم شما دچار هیچ‌یک از عیوب انکساری نیست، بهتر است هنگام رانندگی در شب اصلا عینکی استفاده نکنید. ممکن است به گوشتان رسیده باشد که می‌توانید از عینک‌هایی با پوششAR استفاده کنید. برای افرادی که نیاز به هیچ اصلاح دیدی ندارند، خرید این عینک‌ها تنها هدر دادن پول است! عدسی‌هایی با این پوشش تنها تابش خیره کننده ناشی از خود عدسی را برطرف می‌کنند. وقتی عینکی به چشم نداشته باشید، چنین تابشی نیز وجود نخواهد داشت.

آیا از عینک های شب استفاده کنیم؟

 اگر مبتلا به یکی از عیوب انکساری مانند نزدیک‌بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم هستید، عینک طبی خود را بزنید. برای بهبود دید در شب می‌توانید به جای عینک های شب از عینک طبی با پوشش ضد بازتاب استفاده کنید. با کمک چنین عینکی صددرصد نور مرئی به چشم شما می‌رسد و دید کاملی را تجربه خواهید کرد.

استفاده برای زیبایی

عینک های شب با شیشه رنگی و خاصی که دارند، می‌توانند کاربرد زیبایی داشته باشند. بسیاری از فعالان حوزه مد و فشن از این اکسسوری برای تکمیل طراحی‌ها استفاده می‌کنند.

مدل‌های متنوعی برای عینک های شب پلاریزه وجود دارد. اگر به استفاده از این عینک ها علاقه مندید، سعی کنید حتما عینک شب اورجینال تهیه کنید.

آیا عینک های شب واقعا دید را بهتر می‌کنند؟ - دکترعینک

برخی عینک‌های غیراستاندارد ممکن است در شیشه هایشان دچار ناخالصی یا موج باشند. این عینک ها هم ایجاد خطای دید می‌کنند و هم در بلندمدت به چشم آسیب می‌زنند. عینک شباورجینال به دلیل تهیه از مواد باکیفیت به چشم آسیبی نمی‌زنند.

مدل های متنوع عینک های شب

در این بخش تعدادی از مدل های این عینک هارا به شما معرفی می‌کنیم:

 •       Polarspex: از محبوب‌ترین و معروف‌ترین عینک های شب محصولات مجموعه‌ی پلاریزه‌ی پلارسپکس هستند. این عینک‌ها دارای قاب و عدسی پلاستیکی و از نظر قیمت مقرون به صرفه هستند. در عین حال بسیار شیک هستند و لولاهای فلزی تقویت شده‌ای دارند.
 •     ATTCL: قاب این عینک‌ها فلزی است و عدسی فتوکروماتیک غیرپلاریزه دارند. این عدسی‌ها حدود بیست درصد از تابش خیره کننده را در شب فیلتر می‌کنند. فلز قاب ترکیبی از آلیاژ آلومینیوم منیزیم است. ویژگی این فلز، سبک بودن در عین مقاومت است.

عینک های شب

 • Optix: مدل عینک های شب اپتیکس ۵۵-h از نظر ظاهری بیشتر مشابه عینک‌های ایمنی و پرواز است. این عینک‌ها را می‌توان روی عینک طبی قرار داد.
 • Clear Night: این نوع از عینک  قاب فلزی محکم و عدسی‌های پلاریزه‌ی بادوام دارد. عدسی های این عینک شب در برابر خراش مقاوم هستند.
 • RIVBOS: عدسی این عینک‌ها آینه‌ای است. آینه‌ای بودن سبب می‌شود میزان بیشتری از شدت نور وارده فیلتر شود. ماده‌ی انعطاف پذیری که این عینک های شب از آن ساخته شده اند، سبب می‌شود عینک بدون شکستن خم شود.
 • آیا عینک های شب واقعا دید را بهتر می‌کنند؟ - دکترعینک
 •     Bircen HD: مزیت این عینک ها تنوع آن‌هاست که با دو سبک مختلف تولید می‌شوند. عینک های بیرکن با روکش‌های مختلف مشکی، نقره‌ای، قهوه‌ای و متال ارائه می‌شوند. بازوهای و پدهای عینک، راحت، انعطاف‌پذیر و قابل تنظیم هستند.
 • Dollger: این مدل نیز از مدل‌های عینک شب مقرون به صرفه است. متریال این عینک ها مانند RIVBOS انعطاف‌پذیر است و بدون شکستن خم می‌شود.

آیا عینک های شب واقعا دید را بهتر می‌کنند؟ - دکترعینک

عینک های شب و توصیه های دکتر عینک

چنان که اشاره شد، عینک های شب برخلاف تبلیغات، تأثیر زیادی در دید بهتر ندارند. این عینک‌ها با فیلتر کردن نور خیره کننده ممکن است احساس راحتی به چشم بدهند. اما قطعا به علت فیلتر کردن بخش مهمی از نور مرئی، می‌توانند دید را کاهش دهند.

اگر قصد دارید در شب رانندگی کنید، دو حالت دارد. اگر عینکی هستید، بهترین انتخاب برای شما عینک طبی خودتان است. اگر عینکی نیستید، چیزی به چشم نزدن بهتر از استفاده از عینک شب است.

عینک های شب و توصیه های دکتر عینک

البته زیبایی و جذابیت عینک شب را منکر نمی‌شویم. این عینک کاربرد زیادی در مد و فشن دارد. شما نیز می‌توانید به سلیقه‌ی خود یکی از انواع عینک های شب را انتخاب کنید. 

پرسش و پاسخ

 1.       آیا عینک های شب اشعه‌های مضر را فیلتر می‌کنند؟ ادعاهایی درمورد فیلتر اشعه های uv با عینک شب وجود دارد. اما قطعا این برای عینکی که در شب استفاده می‌شود نوعی اطلاعات ضد و نقیض است!
 2.     آیا عینک های شب برای رانندگی در شب مفید هستند؟ طبق تحقیقات صورت گرفته، این عینک ها با فیلتر کردن نور مرئی حتی می‌توانند دید را کاهش دهند.
 3. آیا استفاده از عینک های شب به طور کلی در بهبود دید تأثیر دارد؟ گفته می‌شود کنتراست رنگی که عینک‌های شب ایجاد می‌کنند، وضوح دید را بالا می‌برد. البته این مورد نیازمند تحقیقات علمی بیشتر است.
 4. آیا عینک های شب که در مد استفاده می‌شوند، برای چشم مضر هستند؟ در صورت تهیه عینک شب اورجینال احتمال آسیب کمتری وجود دارد. اما عینک‌های ارزان‌قیمت و متفرقه ممکن است با برخی ناخالصی‌ها به چشم آسیب بزنند.

instagram dreynak.com

پست های اخیر

تا کنون نظری در این باره ثبت نشده.

  پیامی بگذارید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند

  سرعت کند است !

  برای داشتن تجربه وبگردی بهتر ، در صورتی که از VPN استفاده میکنید، آنرا خاموش کنید.